Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευγονία - Λαϊνάς


Recommended Posts

Καλημέρα...

Σήμερα είμαι όντως πιο ήρεμη. Μίλησα με το κεντρο και τον γυναικολόγο μου και αποφασίσαμε να μπω σε παρακολούθηση και να πάμε σε σπερματέγχηση σε φυσικό κύκλο και αυτό το μήνα, παρόλο που έχω την κύστη. Φυσικά αν κάνω ωορρηξία όλα αυτά, γιατί λόγω κύστης μπορει να μην κάνω.

Την Δευτέρα έχω το επόμενο ραντεβού για παρακολούθηση, οπότε τότε κάτι θα δείξει... Μέχρι τότε έχω ενα ωραιότατο 4ήμερο γιατι πήρα άδεια την Παρασκευή και λέω να την εκμεταλευτω σε κομμωτήριο, ύπνο και ψώνια!!!

 

Αυτά προς το παρόν περιμένω νέας σας...

Φιλια!:cool:

 

Καλημέρα

διάβασα τα νέα σου και τους προβληματισμούς σου. Φυσικά όταν κάτι το λέει γιατρός πρέπει να το ακολουθούμε και να μην το αμφισβητούμε εκτός αν ο γιατρός αρχίζει και μας κάνει νερά ή έχει για κάποιους ιδιαίτερους λόγους κλωνιστεί πλέον η εμπιστοσύνη μας προς αυτόν.

Η σπερματέγχυση ενδείκνυται πάντα όταν το σπέρμα είναι καλό ή όταν το σπέρμα είναι μέτριο αλλά η ηλικία της γυναίκας δεν ξεπερνά τα 35.

Η σπερματέγχυση είναι η πιο φυσική μέθοδος και όταν είναι σε φυσικό κύκλο δε διαφέρει κι ιδιαίτερα από τη σύλληψη που επιτυγχάνεται με απλή επαφή.

Αλήθεια το κόστος της σπερματέγχυσης σε φυσικό κύκλο σε τι ποσό ανέρχεται;

Έχε πίστη σε αυτό που ξεκινάς και προχώρα. Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας κορίτσια!

Τί κάνετε? Όλες καλά? Έχετε αρχίσει προσπάθειες, τώρα που μπήκε το νέο έτος?

Εμείς κάναμε τον δεύτερο υπέρηχο σήμερα και είδαμε το σποράκι μας, αλλά ακούσαμε και χτύπους καρδιάς... Ήταν υπέροχο και συγκινηθήκαμε πολύ και ο άντρας μου και εγώ...

Σας εύχομαι ειλικρινά να το ζήσετε σύντομα και χαιρόμαστε όλες μαζί με την δική σας χαρά.

Είναι θέμα χρόνου για όλες... Το πιστεύω και σας το εύχομαι!

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!

Τί κάνετε? Όλες καλά? Έχετε αρχίσει προσπάθειες, τώρα που μπήκε το νέο έτος?

Εμείς κάναμε τον δεύτερο υπέρηχο σήμερα και είδαμε το σποράκι μας, αλλά ακούσαμε και χτύπους καρδιάς... Ήταν υπέροχο και συγκινηθήκαμε πολύ και ο άντρας μου και εγώ...

Σας εύχομαι ειλικρινά να το ζήσετε σύντομα και χαιρόμαστε όλες μαζί με την δική σας χαρά.

Είναι θέμα χρόνου για όλες... Το πιστεύω και σας το εύχομαι!

 

 

Μπράβο μπράβο μπράβο!

Τι ωραία νέα!

Σε είχα στο νου μου σήμερα, θυμόμουν που είχες πει ότι 7/1 θα έκανες υπέρηχο!

Σου ευχομαι μια τελεια εγκυμοσυνη!

 

Εγώ καλά και ήσυχα, Δευτερα έχω υπέρηχο... ελπίζω να έχει μεγαλώσει κανένα ωοθηλάκιο... και να πάνε όλα καλά! Θα δουμε τη Δευτερα λοιπον τι κάνουμε παρακάτω..

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπράβο μπράβο!

Τι ωραία νέα!

Σε είχα στο νου μου σήμερα, θυμόμουν που είχες πει ότι 7/1 θα έκανες υπέρηχο!

Σου ευχομαι μια τελεια εγκυμοσυνη!

 

Εγώ καλά και ήσυχα, Δευτερα έχω υπέρηχο... ελπίζω να έχει μεγαλώσει κανένα ωοθηλάκιο... και να πάνε όλα καλά! Θα δουμε τη Δευτερα λοιπον τι κάνουμε παρακάτω..

 

ΑΥΡΙΟ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΘΑ ΔΕΙΣ!

ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΡΙΟ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΘΑ ΔΕΙΣ!

ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!

 

Καλημέρα και καλή βδομάδα!

Δόξα το Θεί η κύστη μου ΕΦΥΓΕ!!!!

Με βαρέθηκε φαινεται και την κοπάνησε! Τι καλά!!!! Χαρηκα πάρα πολύ!

 

Ωοθυλάκιο δεν έχει μεγαλώσει ακόμα, αλλά έχω καταβολές και στις 2 ωοθήκες, οπότε πιστεύω κάτι θα μεγαλώσει... που θα πάει...

 

Κατά τα άλλα, ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του πλέον, δουλειά και επιστροφή στα συνηθησμένα μας από αυτή τη βδομάδα. Αλλά χάρηκα τόσο πού με την κύστη που δεν με νοιάζει καθόλου!!!

 

Kopelia εσύ τι κάνεις? Είσαι ακόμα ξάπλα?

Για πόσο καιρο?

 

Φιλια και περιμένω νέα σας!

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια το κόστος της σπερματέγχυσης σε φυσικό κύκλο σε τι ποσό ανέρχεται;

 

Λοιπόν στον προηγούμενο κύκλο, πλήρωσα 450 ευρώ την ημέρα της σπερματέγχυσης, ποσό που περιλάμβανε την επεξεργασία του σπέρματος, την αμοιβή του γιατρού και την παρακολούθηση μου με τους υπέρηχους.

Επίσης σε κάθε υπέρηχο πλήρωνα έξτρα τις εξετάσεις αίματος, 30-50 ευρώ κάθε φορά. Συνολικά λοιπόν μας κόστισε γύρω στα 700 ευρώ.

 

Ξέρω ότι μια εξωσωματική είναι πολλαπλάσια πιο ακριβή, αλλά και την σπερματέγχυση δεν τη λες φτηνή... 700 ευρώ το μήνα δεν είναι λίγα!

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Η σπερματέγχυση ενδείκνυται πάντα όταν το σπέρμα είναι καλό ή όταν το σπέρμα είναι μέτριο αλλά η ηλικία της γυναίκας δεν ξεπερνά τα 35.

 

Σε αυτήν την περίπτωση ανήκουμε και εμείς...

Το σπέρμα μας είναι "τουρμπο" όπως λέει και ο γιατρός μας και είμαι 33... οπότε ελπίζω να τα καταφέρουμε με την σπερματέγχυση...

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα η χαρα μου το πρωί...

Τώρα με πήραν από το κέντρο και δεν εχω αυγουλάκι αυτό το μήνα...

 

Αρά περιμένω για άλλη μια φορά την περιοδο μου και πάλι από την αρχή τον άλλο μήνα :(

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα η χαρα μου το πρωί...

Τώρα με πήραν από το κέντρο και δεν εχω αυγουλάκι αυτό το μήνα...

 

Αρά περιμένω για άλλη μια φορά την περιοδο μου και πάλι από την αρχή τον άλλο μήνα :(

 

Γειά σου κούκλα μου.

καταρχήν χάρηκα πολύ που έφυγε η κύστη....Την ξεφορτώθηκες και ησύχασες!

Όσο για το αυγουλάκι, δεν πειράζει. Υπομονή μέχρι τον επόμενο κύκλο σου. Δεν είναι απαραίτητο σε κάθε κύκλο να έχουμε αυγά. Σου είπαν που οφείλεται αυτό?

Και να θυμάσαι... Δεν το βάζουμε κάτω! Υπομονή και επομονή!

Εγώ απο αναγούλες είμαι χάλια. Και κουράζομαι πολύ εύκολα. Λίγο να περπατήσω και αμέσως θέλω κρεβάτι ή καρέκλα. Ελπίζω να τελειώσουν αυτά μόλις περάσει το πρώτο τρίμηνο.

 

Mummysoon, τί κάνεις? ξεκίνησες διαδικασία για την εμβρυομεταφορα?

 

Esys, εσύ σε ποιό στάδιο βρίσκεσαι? ξεκίνησες προσπάθεια?

 

Φιλιά σε όλες!

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου κούκλα μου.

καταρχήν χάρηκα πολύ που έφυγε η κύστη....Την ξεφορτώθηκες και ησύχασες!

Όσο για το αυγουλάκι, δεν πειράζει. Υπομονή μέχρι τον επόμενο κύκλο σου. Δεν είναι απαραίτητο σε κάθε κύκλο να έχουμε αυγά. Σου είπαν που οφείλεται αυτό?

Και να θυμάσαι... Δεν το βάζουμε κάτω! Υπομονή και επομονή!

Εγώ απο αναγούλες είμαι χάλια. Και κουράζομαι πολύ εύκολα. Λίγο να περπατήσω και αμέσως θέλω κρεβάτι ή καρέκλα. Ελπίζω να τελειώσουν αυτά μόλις περάσει το πρώτο τρίμηνο.

 

Mummysoon, τί κάνεις? ξεκίνησες διαδικασία για την εμβρυομεταφορα?

 

Esys, εσύ σε ποιό στάδιο βρίσκεσαι? ξεκίνησες προσπάθεια?

 

Φιλιά σε όλες!

 

Οφείλεται στην κύστη... Εσπασε και ελευθέρωσε ορμόνες που προκάλεσαν προωρη ωορρηξία στα αγουρα αυγουλακια μου....

 

Τι να κανω... υπομονη. Μου είπαν θα μου ερθει περιοδος μαλλον πιο σύντομα και θα ξεκινησουμε πάλι...

 

Οπότε μέχρι τότε προλαβαίνω να ρυθμίσω διαφορες δουλειες που πρέπει να γίνουν. Οδοντιατρο, να αφαιρέσω μια ελίτσα από το χέρι μου, καθαρισμό... και άλλα τέτοια...

 

Αληθεια που είναι οι υπόλοιπες να μας πουν τα νεα του????

 

Kopelia μου εσύ με το μαλακό! Δεν χρειαζεται να κάνεις και πολλά!! Λογικά στο 2ο τριμηνο θα είσαι καλύτερα.

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς κάναμε τον δεύτερο υπέρηχο σήμερα και είδαμε το σποράκι μας, αλλά ακούσαμε και χτύπους καρδιάς... Ήταν υπέροχο και συγκινηθήκαμε πολύ και ο άντρας μου και εγώ...

Μπράβο κοπελιά μου συγχαρητήρια. Πολύ χαίρομαι και σας νιώθω όσο δε φαντάζεσαι :-D :grin: :-D

 

Λοιπόν στον προηγούμενο κύκλο, πλήρωσα 450 ευρώ την ημέρα της σπερματέγχυσης.... Συνολικά λοιπόν μας κόστισε γύρω στα 700 ευρώ... δεν είναι λίγα!

Σίγουρα δεν είναι λίγα αλλά για φυσικό κύκλο είναι πολλά :rolleyes:, δυστυχώς είναι πανάκριβες αυτές οι διαδικασίες :twisted:

 

Σε αυτήν την περίπτωση ανήκουμε και εμείς...

Το σπέρμα μας είναι "τουρμπο" όπως λέει και ο γιατρός μας και είμαι 33... οπότε ελπίζω να τα καταφέρουμε με την σπερματέγχυση...

Θα το καταφέρετε αισιοδοξία και θετική σκέψη και όλα γίνονται :D

 

Κρίμα η χαρα μου το πρωί...

Τώρα με πήραν από το κέντρο και δεν εχω αυγουλάκι αυτό το μήνα...

Αρά περιμένω για άλλη μια φορά την περιοδο μου και πάλι από την αρχή τον άλλο μήνα :(

Έφυγε η κύστη και αυτό είναι σημαντικό. Όσο για τη σπερματέγχυση, δεν έγινε τώρα αλλά θα γίνει τον άλλο μήνα. Υπάρχει μια παροιμία που λέει κάθε εμπόδιο για καλό, ίσως η φύση σε προστάτεψε από κάτι. Ο επόμενος μήνας θα είναι ο τυχερός σου ;)

 

Εγώ απο αναγούλες είμαι χάλια. Και κουράζομαι πολύ εύκολα. Λίγο να περπατήσω και αμέσως θέλω κρεβάτι ή καρέκλα. Ελπίζω να τελειώσουν αυτά μόλις περάσει το πρώτο τρίμηνο.

Δεν πειράζει να χαίρεσαι που τις έχεις, είναι μια καλή απόδειξη ότι όλα βαίνουν καλά ;)

 

Esys, εσύ σε ποιό στάδιο βρίσκεσαι? ξεκίνησες προσπάθεια?

Εγώ ξεκινώ καινούργια προσπάθεια για να μαζέψω ωάρια αλλά έτσι όπως πάμε αργά αργά μας βλέπω για εμβρυομεταφορά κατά το Μάιο. Ας γίνει κι ας αργήσει δε με πειράζει :?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

 

Πείτε μας κανένα νέο...

 

Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω και δεν περνάνε οι μέρες... ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Που να περιμενα και κανένα αποτέλεσμα τι θα γινόταν...

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

 

Πείτε μας κανένα νέο...

 

Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω και δεν περνάνε οι μέρες... ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Που να περιμενα και κανένα αποτέλεσμα τι θα γινόταν...

 

Καλησπέρα :)

Τα δικά μου είναι οτι είχα λίγο αίμα απο χθες και είμαι στο κρεβάτι μέχρι να περάσει. Το μωράκι, όμως το είδα στον υπέρηχο και ευτυχώς είναι καλά.

Εσύ, κοπέλα μου, περιμένεις να αδιαθετήσεις και μετά τί θα κάνεις?

 

Οι άλλες κοπέλες τί κάνετε?

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφου το μωράκι είναι καλά, μην ανησυχείς καθόλου, αλλά ξεκουράσου όσο μπορείς!

Ταβλα, κρεβατι, καναπέ και ηρεμία!

 

Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω (ίσως και σήμερα γιατί πονάει η μέση μου...)

και να ξεκινήσω νέα παρακολούθηση για να πάω για την 2η σπερματέγχυση. Και ελπίζω και τυχερή!!!!

 

Κατά τα άλλα εκμεταλλεύτηκα αυτές τις μέρες για να κάνω μερικά πραγματάκια που δεν θέλω να τα έχω όταν μείνω εγκυος. Ένα καθαρισμό προσώπου, οδοντίατρο, εβγαλα μια ελίτσα που έπρεπε να βγει... και περιμένω...

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Αφου το μωράκι είναι καλά, μην ανησυχείς καθόλου, αλλά ξεκουράσου όσο μπορείς!

Ταβλα, κρεβατι, καναπέ και ηρεμία!

 

Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω (ίσως και σήμερα γιατί πονάει η μέση μου...)

και να ξεκινήσω νέα παρακολούθηση για να πάω για την 2η σπερματέγχυση. Και ελπίζω και τυχερή!!!!

 

Κατά τα άλλα εκμεταλλεύτηκα αυτές τις μέρες για να κάνω μερικά πραγματάκια που δεν θέλω να τα έχω όταν μείνω εγκυος. Ένα καθαρισμό προσώπου, οδοντίατρο, εβγαλα μια ελίτσα που έπρεπε να βγει... και περιμένω...

 

Μπράβο, καλά έκανες!!!

Σίγουρα η δεύτερη προσπάθεια θα είναι και η τυχερή.Να σκέφτεσαι αισιόδοξα και οτι θα πετύχει και όλα θα πάνε πολύ καλά!

Η mummysoon δεν μας έχει γράψει νέα... Να έχει κάνει εμβρυομεταφορά?

 

Esys απο κουράγιο, πάμε καλά,έτσι?

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες. Ήθελα να σας ρωτήσω αν καμία απο εσάς έχει γυναικολογο τον Ηλι@δη. Τον επισκέφτηκα για δεύτερη γνώμη επειδή τον έχει μια φίλη μου και ο ίδιος μου μίλησε για το κέντρο ευγονια. Αν κάποια ξέρει κάτι please βοηθηστε με!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες. Ήθελα να σας ρωτήσω αν καμία απο εσάς έχει γυναικολογο τον Ηλι@δη. Τον επισκέφτηκα για δεύτερη γνώμη επειδή τον έχει μια φίλη μου και ο ίδιος μου μίλησε για το κέντρο ευγονια. Αν κάποια ξέρει κάτι please βοηθηστε με!

 

Καλημέρα Leni7. Δεν τον ξέρω καθόλου τον συγκεκριμένο γυναικολόγο. Στο κέντρο

"ευγονία", όμως έκανα υστεροσκόπηση και μετά εξωσωματική και έμεινα πολλή ευχαριστημένη. Είχα επισκεφτεί κι άλλο κέντρο και δεν μου άρεσε η συμπεριφορά τους, αν και αυτά είναι υποκειμενικά. Τώρα είμαι στον τρίτο μήνα και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Νομίζω, όμως οτι πρέπει εσύ να επισκεφτείς το κέντρο για να έχεις δική σου άποψη και να συζητήσεις με τον γιατρό εκεί για να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα...

Στην Αθήνα μένεις? Εγώ απο Πάτρα πήγα στο κέντρο.

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου kopelia.. Ευχαριστω για την απαντηση σου!

Ευχομαι το καλυτερο για την εγκυμοσυνη σου και ολα να πανε πολυ καλα!:)

Οσες γραφουμε εδω ειμαστε αρκετα ταλαιπωρημενες και μπερδεμενες αλλα πιστευω οτι με υπομονη ολα γινονται..

Εγω ναι, Αθηνα μενω... Ελεγα να περασω να συζητησω με τον γιατρο τον Λ@ινα. Εσενα σου φανηκε καλος φανταζομαι ε? Θελω να ειναι καλος γιατρος αλλα και θετικος ανθρωπος γιατι στο κεντρο που πηγαινα, ο γιατρος μου ηταν αρκετα απαισιοδοξος κι ενω οταν ξεκινησα για εξωσωματικη ημουν παρα πολυ θετικη και χαρουμενη, καθε φορα που πηγαινα, επεφτα γενικα ψυχολογικα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου kopelia.. Ευχαριστω για την απαντηση σου!

Ευχομαι το καλυτερο για την εγκυμοσυνη σου και ολα να πανε πολυ καλα!:)

Οσες γραφουμε εδω ειμαστε αρκετα ταλαιπωρημενες και μπερδεμενες αλλα πιστευω οτι με υπομονη ολα γινονται..

Εγω ναι, Αθηνα μενω... Ελεγα να περασω να συζητησω με τον γιατρο τον Λ@ινα. Εσενα σου φανηκε καλος φανταζομαι ε? Θελω να ειναι καλος γιατρος αλλα και θετικος ανθρωπος γιατι στο κεντρο που πηγαινα, ο γιατρος μου ηταν αρκετα απαισιοδοξος κι ενω οταν ξεκινησα για εξωσωματικη ημουν παρα πολυ θετικη και χαρουμενη, καθε φορα που πηγαινα, επεφτα γενικα ψυχολογικα...

 

Καλημέρα και από μένα και καλώς ήρθες.

Δυστυχώς και εγώ δεν τον ξέρω το γυναικολόγο σου οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη...

Στο Ευγονία με έστειλε και εμένα ο γυναικολόγος μου, αυτό το μήνα θα κάνω την 2η σπερματέγχυση με τον κ. Λ@ινά.

Εγώ για να είμαι ειλικρινής μαζί σου δεν ενθουσιάστηκα με τον γιατρό. Όμως αφού τον εμπιστεέυεται ο γυναικολόγος μου, μου αρκεί αυτό.

Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένη από το κέντρο. Όλα δουλεύουν ρολόι και οι μαίες (που κυρίως με αυτές συνεργάζεσαι) είναι όλες πολύ πολύ καλές! Και πάντα με πολύ υπομονή και ανθρωπιά με έχουν βοηθήσει όποτε το ζήτησα.

Δεν θέλω να σκέφτομαι ακόμα την εξωσωματική γιατί είμαι στην αρχή των προσπαθειών μας, αλλά αν χρειαστεί σίγουρα ο Λ@ινας θα είναι στις επιλογές μου.

Εγώ θα σου πρότεινα να πας να τον δεις. Άλλωστε δεν έχεις κάτι να χάσεις....

 

Σε ποιό κέντρο πήγαινες πριν? Έχεις κάνει πολλές προσπάθειες?

 

Σου εύχομαι πραγματικά ότι καλύτερο και σύντομα μανούλα!

 

Φιλια

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Εχτές λοιπόν αδιαθέτησα και αυριο πρωί πάω να ξεκινήσω παρακολούθηση... Ελπίζω αυτό το μήνα να πάνε όλα καλά!!!!!

Δεν θέλω άλλες καθυστερήσεις!!! Το μωρό μου περιμένει τη σειρά του για να έρθει!!!

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Εχτές λοιπόν αδιαθέτησα και αυριο πρωί πάω να ξεκινήσω παρακολούθηση... Ελπίζω αυτό το μήνα να πάνε όλα καλά!!!!!

Δεν θέλω άλλες καθυστερήσεις!!! Το μωρό μου περιμένει τη σειρά του για να έρθει!!!

Καλημερα σε ολες..

Miss Piggy ευχομαι να μην ταλαιπωρηθεις αλλο και να πετυχεις σ'αυτη την προσπαθεια το πολυποθητο αποτελεσμα! Σπερματεγχυση θα κανεις?

Εχεις σκεφτει να κανεις εξωσωματικη φυσικου κυκλου? Στο εχουν προτεινει στο κεντρο? Σου παιρνουν το ωαριο και το γονιμοποιουν στο εργαστηριο. Χωρις φαρμακα.

Εχει καλυτερα αποτελεσματα γενικα. Σκεφτομουν να κανω κι εγω αυτη τη μεθοδο.

Θα ρωτησω βεβαια τί λεει κι ο γιατρος...

Εγω μεχρι στιγμης εχω κανει 2 εξωσωματικες, οι οποιες ενω πετυχαν, δεν προχωρησαν μετα.

Θα κανω καποιες εξετασεις τωρα για να δω μηπως φταιει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες..

Miss Piggy ευχομαι να μην ταλαιπωρηθεις αλλο και να πετυχεις σ'αυτη την προσπαθεια το πολυποθητο αποτελεσμα! Σπερματεγχυση θα κανεις?

Εχεις σκεφτει να κανεις εξωσωματικη φυσικου κυκλου? Στο εχουν προτεινει στο κεντρο? Σου παιρνουν το ωαριο και το γονιμοποιουν στο εργαστηριο. Χωρις φαρμακα.

Εχει καλυτερα αποτελεσματα γενικα. Σκεφτομουν να κανω κι εγω αυτη τη μεθοδο.

Θα ρωτησω βεβαια τί λεει κι ο γιατρος...

Εγω μεχρι στιγμης εχω κανει 2 εξωσωματικες, οι οποιες ενω πετυχαν, δεν προχωρησαν μετα.

Θα κανω καποιες εξετασεις τωρα για να δω μηπως φταιει κατι...

 

Ευχαριστώ για τις ευχές σου... Μακαρι να είναι ο τυχερός μου μήνας!

Σήμερα πήγα στο κέντρο, 3η μέρα του κύκλου και μου είπαν ότι είναι όλα καλά, έκανα και τις ορμόνες μου και περιμένω τηλέφωνο τώρα.

 

Αν όλα είναι καλά θα πάω για σπερματέγχυση μετά από φαρμακευτική αγωγή για πολλαπλή ωορηξία.

 

Προς το παρόν δεν σκέφτομαι εξωσωματική. Και ο γυναικολόγος μου αλλά και ο γιατρος στο κέντρο μου πρότειναν να δοκιμάσω πρώτα σπερματέγχυση και βλέπουμε.

 

Το πρόβλημα μας είναι ότι δεν κάνω ωορηξία και δημιουργούνται κύστες... Ενώ σπέρμα έχουμε μια χαρά και ανοιχτές σάλπιγγες. Επίσης είμαστε μικροί και οι 2 (33). Οπότε σε εμάς ίσως λυθεί το θέμα με την σπερματέγχυση. Αν παλι όχι... θα δούμε...

 

Ελπίζω να μου πούνε καλά νέα σημερα και να προχωρήσουμε στη διαδικασία μας γιατί τον προηγούμενο μήνα με την κύστη πολύ ειχα στενοχωρηθει...

 

Εσείς????

Πείτε μας κανα νέο????

Kapelia όλα καλά? Είσαι ξάπλα???

 

Φιλιά πολλά!

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα...

 

Lena μου, δεν θέλω να φανταστώ την στενοχώρια σου τις 2 προηγούμενες φορές...

Αλλά να σκέφτεσαι το καλό της ιστορίας. Ότι μένεις εγκυος και μάλιστα εύκολα απ'ότι φαίνεται!

Μάλλον πρεπει να δεις γιατί δεν προχώρησε μετά... Ελπίζω να έχουν να σου προτείνουν εξετάσεις που θα σε βοηθούσαν. Τι σου έχουν πει να κάνεις?

 

Επίσης αν θες πες μας και πόσο χρονον είσαι... πόσο καιρό προσπαθεις...

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα...

 

Lena μου, δεν θέλω να φανταστώ την στενοχώρια σου τις 2 προηγούμενες φορές...

Αλλά να σκέφτεσαι το καλό της ιστορίας. Ότι μένεις εγκυος και μάλιστα εύκολα απ'ότι φαίνεται!

Μάλλον πρεπει να δεις γιατί δεν προχώρησε μετά... Ελπίζω να έχουν να σου προτείνουν εξετάσεις που θα σε βοηθούσαν. Τι σου έχουν πει να κάνεις?

 

Επίσης αν θες πες μας και πόσο χρονον είσαι... πόσο καιρό προσπαθεις...

Ευχομαι σε ολες μας καλη επιτυχια, πραγματικα! Εχω διαβασει τις ιστοριες σας πανω κατω και ειστε μια ωραια παρεα. Σε αυτα τα forum συμβαινει κατι περιεργο.. Ενω δεν γνωριζομαστε, νοιωθουμε πολυ κοντα και αγωνιουμε η μια για την αλλη...

Εγω ειμαι 34μιση. Παντρευτηκα στα 30 περιπου και μετα απο κανενα 9μηνο αρχισαμε να προσπαθουμε...Τιποτα ομως...δεν εμενα εγκυος.

Η αληθεια ειναι οτι καθυστερησα πολυ να παραδεχτω οτι μαλλον κατι δεν παει καλα. ειχα μαυρα μεσανυχτα γενικα..

Στα 33 πηγα σε ενα κεντρο και αφου καναμε εξετασεις για σπερμα, σαλπιγγογραφιες κλπ, βγαλαμε το συμπερασμα οτι δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος που δεν μενω. Μου προτεινε ο γιατρος σπερμ/χυση ή εξωσωματικη κι εγω προτιμησα το δευτερο γιατι ειχα ακουσει απο γνωστους και φιλους οτι η σπερμ/χυση δεν εχει πολλες επιτυχιες.

Οταν εμεινα εγκυος την πρωτη φορα ημουν τρισευτυχισμενη! Ελεγα ποσο τυχερη ειμαι που εμεινα με την πρωτη, ημουν πραγματικα πολυ χαρουμενη. Ηταν περισυ το καλοκαιρι (Ιουλιος 2010).

Πηγα διακοπες με πολυ προσοχη, ουτε μπανιο στη θαλασσα, ουτε επαφες εννοειται, ουτε πολλες μετακινησεις απο το ξενοδοχειο κλπ αλλα δεν με ενοιαζε καθολου! Οταν γυρισα ομως Αθηνα και πηγα για υπερηχο.... παγωσα. Η καρδουλα δεν ακουγοταν πια. (Την ειχα ακουσει μια φορα πριν φυγω) Ημουν 10 εβδομαδες οταν εμαθα για την παλλινδρομη.

Απογοητευτηκα τοσο πολυ... Χρειαστηκε αποξεση και διαφορα άλλα..

Ξερω οτι υπαρχουν και πολυ χειροτερα, αλλα οταν σου συμβαινει...δεν μπορεις να το δεις ετσι... Καναμε εξεταση στο εμβρυο και εξειξε οτι ειχε κατι παθολογικο (Τρισωμια) και αρα, οτι δεν εφταιγε κατι σε μενα.

Την δευτερη φορα που εκανα εξωσωματικη, ολα ηταν πιο ευνοικα, μου βαλανε πολυ καλυτερα εμβρυα αλλα παρολ'αυτα εγω ημουν αρκετα πιο προσγειωμενη. Κι ενω εμεινα παλι εγκυος, στις 6 εβδομαδες μου αρχισε πολυ εντονος πονος, μετα αιμα, δεν ειδα καν σακο στον υπερηχο και η χοριακη επεσε...Αυτο εγινε μετα την πρωτοχρονια...

Και τωρα...ψαχνομαι...να δω τι θα κανω...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...