Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Εδω και 3 μηνες που εχω γεννησει,προσπαθω να κλεισω ραντεβου στο ΙΚΑ για εμβολιο και καθε πρωι η γραμμη λεει ειναι εκτος λειτουργιας.Πριν λιγο καταφερα και επιασα γραμμη αλλα εκλεισε το πλαφον και πρεπει να καλεσω παλι την Δευτερα για να κλεισω ραντεβου για 26 Νοεμβριου.

Εκανα τα παραπονα μου στην κυρια που μιλησα και με παρεπεμψε σε εναν αλλον κυριο ο οποιος μου ειπε οτι αν θελω να μου κλεισει σε αλλο ΙΚΑ.Του ειπα πως ειναι αδυνατον να παω σε αλλο ΙΚΑ καθως δεν μπορω να μετακινηθω ευκολα με τρια παιδια.Καλεστε λεει τη Δευτερα.Του εξηγω πως καθε πρωι οι γραμμες δε λειτουργουν.Την ωρα που πιανω γραμμη εχει ηδη κλεισει το πλαφον.Ειναι λεει το μεγαλυτερο τηλεφωνικο κεντρο αλλα παρ ολα αυτα δεν επαρκουν οι γραμμες του απανταω κι εγω.......Απελπιστηκα.....

Εχετε εντιμετωπισει παρομοιο προβλημα?Και τι μπορουμε να κανουμε???

Εκτος απ το να παμε στις 7 30 το πρωι στο ΙΚΑ να κλεισουμε ραντεβου???

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Διαφημίσεις

...και εγω προχθες παλευα ολο το πρωι να πιασω γραμμη...ωσπου αγανακτησμενη πηγα στο ικα της περιοχης μου και εκλισα απο εκει ραντευου......αν μπορεις να πας απο εκει εσυ ή στειλε καποιον δικο σου ανθρωπο με το βιβλιαριο...απο οτι ξερω λειτουργουν απο τις 8το πρωι μεχρι τις 5-6 το απογευμα.....γιατι αν περιμενεις απο το....184.....αστα να πανε.....αλλος τροπος δυστιχως δεν υπάρχει.....

Συγγνώμη κιόλας δεν κατάλαβα. Για εμβόλιο για παιδί θες να κλείσεις ραντεβού ή για σένα ???? Επειδή νομίζω πως εάν πρόκειται για παιδί πρέπει να καλέσεις στο κοντινότερο Κέντρο Μάνας και Παιδιού του ΙΚΑ και όχι μέσω του 184...

Α καλά... και σε εμένα κάτι γενικές εξετάσεις αίματος που θέλω να κάνω και για θυρεοειδή μού έχουν κλείσει ραντεβού για τις 08/11 εδώ και ένα μήνα... ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι...

x3lfp2?r=1334129047

ziswp2.png

καλημέρα φίλη μου. εννοείς προφανώς οτι ήθελες να πας σε σταθμό ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ; εγώ μένω θεσσαλονίκη και μέχρι πρότινος όταν είχαμε να βάλουμε εμβόλιο που γράφεται, έκλεινα ραντεβού στο ικα στης γειτονιάς μου (όχι στο ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ που μου έκλειναν σε ένα μήνα) όπου μία πολύ καλή παιδίατρος (ΟΧΙ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ) μου έγραφε στο βιβλιάριο το εμβόλιο και το έπαιρνα από το φαρμακείο και μας το έκανε εξωτερικα ο παιδιάτρος μας. βέβαια έμαθα οτι η καλή αυτή κυρία βγήκε στη σύνταξη και τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει. το καλύτερο είναι οτι το 184 τουλάχιστον στη θεσσαλονίκη σου κλείνει αυθημερόν ή στις επόμενες 2-3 μέρες σε παιδίατρο (οχι στο ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ). ψάξτο λίγο μήπως και εξυπηρετηθείς έτσι

Think Different

αν μπορεις να πας απο εκει εσυ ή στειλε καποιον δικο σου ανθρωπο με το βιβλιαριο...απο οτι ξερω λειτουργουν απο τις 8το πρωι μεχρι τις 5-6 το απογευμα.....

Δεν εχω καποιον να μου κρατησει τα παιδια το πρωι γιατι ειναι η ωρα που ξυπνανε και πρεπει να φανε.Ο μεγαλος να ετοιμαστει για το σχολειο και να ταισω και τα διδυμα.Ουτε εχω καποιον να παει στο ΙΚΑ γιατι ολοι δουλευουν.

Συγγνώμη κιόλας δεν κατάλαβα. Για εμβόλιο για παιδί θες να κλείσεις ραντεβού ή για σένα ???? Επειδή νομίζω πως εάν πρόκειται για παιδί πρέπει να καλέσεις στο κοντινότερο Κέντρο Μάνας και Παιδιού του ΙΚΑ και όχι μέσω του 184...

Εμβολιο για τα παιδια.Παντα εκλεινα με το 184 σε κεντρο μανας και παιδιου της περιοχης μου.

καλημέρα φίλη μου. εννοείς προφανώς οτι ήθελες να πας σε σταθμό ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ; εγώ μένω θεσσαλονίκη και μέχρι πρότινος όταν είχαμε να βάλουμε εμβόλιο που γράφεται, έκλεινα ραντεβού στο ικα στης γειτονιάς μου (όχι στο ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ που μου έκλειναν σε ένα μήνα) όπου μία πολύ καλή παιδίατρος (ΟΧΙ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ) μου έγραφε στο βιβλιάριο το εμβόλιο και το έπαιρνα από το φαρμακείο και μας το έκανε εξωτερικα ο παιδιάτρος μας. βέβαια έμαθα οτι η καλή αυτή κυρία βγήκε στη σύνταξη και τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει. το καλύτερο είναι οτι το 184 τουλάχιστον στη θεσσαλονίκη σου κλείνει αυθημερόν ή στις επόμενες 2-3 μέρες σε παιδίατρο (οχι στο ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ). ψάξτο λίγο μήπως και εξυπηρετηθείς έτσι

Αν μπορουσα να παω στο ΙΚΑ στον παιδιατρο θα εκλεινα και ραντεβου.Δεν μπορω να παρω τρια παιδια να παω στο ΙΚΑ και μετα να παω στον παιδιατρο.Δεν ειναι ευκολο με δυο παιδια τουλαχιστον....ειδικα τωρα που ειναι μωρα και δεν περπατανε.Και ουτε εχω καθε μηνα να πληρωνω διπλες επισκεψεις για ενα εμβολιο το οποιο μπορω να το κανω και στο ΙΚΑ.

Για παιδιατρο αν παρω τηλεφωνο μου κλεινουν και την ιδια ημερα ραντεβου.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Διαφημίσεις

απλά για να μη χάνεις χρόνο άδικα αν πας μέσω της οδού που σου είπα πάρε τηλέφωνο στο ικα σου και διευκρίνησε αν μπορούν απλά να στο γράψουν γιατί απ οτι ξέρω οι περισσότεροι γιατροί τσινίζουν και παραπέμπουν στο ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ όπου είναι η σωστός και οικονομικότερος αλλά δυστυχώς όχι ο γρηγορότερος τρόπος

Think Different

Δεν εχω καποιον να μου κρατησει τα παιδια το πρωι γιατι ειναι η ωρα που ξυπνανε και πρεπει να φανε.Ο μεγαλος να ετοιμαστει για το σχολειο και να ταισω και τα διδυμα.Ουτε εχω καποιον να παει στο ΙΚΑ γιατι ολοι δουλευουν.

Το μεσημερακι? το απογευμα????....ειναι εκει μεχρι τις 6 το απογευμα.......καποιος δεν μπορει να σε εξηπηρετησει??????

Για να κλεισεις ραντεβου για εμβολιο πρεπει 7 30 το πρωι ή να παρεις τηλεφωνο ή να πας απο εκει.Εγω πηρα τηλεφωνο στις 09 00 που επιασα γραμμη κ μου ειπανε να παρω τη Δευτερα στις 7 30.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Για να κλεισεις ραντεβου για εμβολιο πρεπει 7 30 το πρωι ή να παρεις τηλεφωνο ή να πας απο εκει.Εγω πηρα τηλεφωνο στις 09 00 που επιασα γραμμη κ μου ειπανε να παρω τη Δευτερα στις 7 30.

:evil::evil::evil:......αυτο θελει γερα νευρα......για να το αντεξει καποιος....

ευτυχως στην επαρχια που μενω εγω ειναι πιο ευκολα τα πραγματα....

Διαφημίσεις

Σημερα απελπιστηκα παντως......

Μεχρι τωρα με τον μεγαλο μου γιο δεν ειχα κανενα προβλημα.Αλλα απο οταν γεννησα τα διδυμα εχω προβλημα με τα ραντεβου.Τωρα θελω να κελισω για τον επομενο μηνα.Τη Δευτερα θα παω το πρωι να κλεισω ραντεβου.Αλλα δε γινεται ετσι καθε μηνα....

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

ααα καλα! καιγω το ιδιο επαθα. εχω 2 μηνες που προσπαθω και ααν πιαω μου λενε ειναι κλεισμενα παρε αυριο και αυριο δε το σηκωνουν και αν το σηκωσουν παλι τα ιδια. ε προχθες ξυπνησα πρωι πριν ακομαπαω τη μικρη σχολειο και πηγα στο ικα στις 7.30 και εκλεισα εκει. καιμενα για νοεβρη με κλεισαν. και ειναι ηδη καθηστερημενο το εμβολιο που πρεπει να κανουμε....

1-2-3MPOMPIRES!!!

Εγω ξεκιναω απο τις 7.30 και συνηθως γυρω στις 8.00 πιανω γραμμη. Θελει πολυ υπομονή και το χερι στο redial.

Ετσι οπως τα γραφεις...αλλα μπορεις να εισαι ολο το πρωι στο τηλεφωνο???

Εγω τουλαχιστον δεν μπορω εκεινη την ωρα....αλλα διαφορετικα δε γινεται....

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Δεν δουλευω προς το παρον και μπορώ, αν δουλευεις δεν γινεται.Και έχω μόνο μια κορούλα για σένα με 3 σίγουρα είναι αδύνατον.Μια κυρια από τη γραμματεία του ικα μου είπε να περνω 7.28 ,θα με βαζει αναμονή και μολις περασει η ωρα σου δίνει γραμμη.Δεν το έχω εφαρμόσει και δεν ξέρω αν ισχύει.

UeNTp3.png

Διαφημίσεις

Eγω πηρα μολις τωρα και εκλεισα ραντεβου για το εμβολιο της μπεμπας στις 24 Νοεμβριου.Μου ειπαν πως σημερα κλεινουν μεχρι και αυτην την ημερομηνια,οποτε γι'αυτο giota σου ειπαν να καλεσεις απο Δευτερα.

Παντως απο το 2008 που γεννησα και καλω για ραντεβου,ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα...Τι να πω,μηπως ετυχε σε'σενα?

Να σημειωσω πως ποτε δεν εχω καλεσει για ραντεβου τοσο πρωι οπως εσυ,οτι ωρα εχω καλεσει,εχω βρει ραντεβου...Δεν ξερω τι γινεται,μηπως καποιες περιοχες οπως η δικια σου,εχει προβλημα στα ραντεβου λογω του οτι ενδεχομενως εχει πολυ κοσμο?

Ευχομαι να βρεις μια λυση;)

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

Παντως απο το 2008 που γεννησα και καλω για ραντεβου,ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα...Τι να πω,μηπως ετυχε σε'σενα?

Να σημειωσω πως ποτε δεν εχω καλεσει για ραντεβου τοσο πρωι οπως εσυ,οτι ωρα εχω καλεσει,εχω βρει ραντεβου...Δεν ξερω τι γινεται,μηπως καποιες περιοχες οπως η δικια σου,εχει προβλημα στα ραντεβου λογω του οτι ενδεχομενως εχει πολυ κοσμο?

Μεχρι τωρα με τον μεγαλο μου γιο δεν ειχα κανενα προβλημα.Αλλα απο οταν γεννησα τα διδυμα εχω προβλημα με τα ραντεβου.Τωρα θελω να κλεισω για τον επομενο μηνα.Τη Δευτερα θα παω το πρωι να κλεισω ραντεβου.Αλλα δε γινεται ετσι καθε μηνα....

Πολυ πιθανο να ισχυει μονο για τη δικη μου περιοχη γιατι μου ειπανε αν θελω να κλεισω ραντεβου σε αλλο ΙΚΑ.Αλλα δεν μπορω να παω σε αλλο ΙΚΑ.Αφ ενος στις 12 00 ερχεται κοπελα που μου κραταει τα διδυμα για να παρω τον μεγαλο απ τον παιδικο κι απ την αλλη δε χωραει το διδυμοκαροτσο στο αυτοκινητο για να μετακινηθω.

Στις 09 00 που επιασα γραμμη ειχαν κλειστει ολα τα ραντεβου κ με παρεπεμψε στη Δευτερα.Αλλα για να βρω πρεπει να καλεσω 7 30 το πρωι.Ετσι κ αλλιως ειμαι ξυπνια εκεινη την ωρα αλλα οι γραμμες τους δε λειτουργουν,ειναι υπερφορτωμενες.Αυτο ειναι το προβλημα μου.....δεν μπορω να πιασω γραμμη,κ οταν πιανω ειναι ηδη αργα......δυστυχως....

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Ελειψα και εχασα την συνεχεια.....και εγω μεχρι τωρα ποτε δεν ειχα προβλημα....ξυπνουσε το παιδι αρρωστο με βυχα ή πυρετο....στις 8 σηκωνα το τηλ. αν οχι με την πρωτη με την δευτερη επιανα γραμμη και εκλινα ραντευου για την ιδια μερα...και αν δεν υπηρχε κενο ραντεβου στο πρωινο(πραγμα σπάνιο..)οποσδηποτε εβρισκα στον απογευματινο.....μονο προχθες δεν εβγαλα γραμμη και πηγα απο το ικα και εκλισα ραντεβου για το απογευμα της ιδιας ημερας....α!!!και κατι αλλο εμεις εδω οι γιατροι δεν τηρουν αυστηρα τον εμβολιασμο μεχρι της 15.30 το μεσημερι ...μας εξυπηρετουν και τα απογευματα με τα εμβολια.....(δοξα το θεο...παραπονο απο το ικα και απο τους παιδιατρους μας ποτε δεν ειχα΄..αλλά και κανενας αλλος στην πολη μας.....)

αν δεν παρεις 7.30 το πρωι αποκλειεται να βρεις ραντεβου για εμβολειο.δεν ξερεις τι τραβαψ καθε φορα.για να τους πιασω.οι υπολοιπες που βρισκετε οτι ωρα παρετε μαλλον ανοικετε σε ικα με λιγο κοσμο.εγω που κλεινω ραντεβου με το κεντρο μανας και παιδιου στην κυψελη μην σας πω τι τραβαω.και η ταλαιπωρια νουμερο 2 ειναι αφου κλεισω το ραντεβου και ερθει η μερα και παω εκει:twisted:.το σωσε γινετε.πας με το παιδι γερο και φευγει αρρωστο.κακος χαμος.ολοι μαζι στιβαγμενοι.στα να πανε.

Είναι ανάλογα την περιοχή που μένεις και την ειδικότητα του γιατρού!!!!!

πχ βρες ενδοκρινολόγο στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά ή αγγειολόγο ή στη Σαλαμίνα καρδιολόγο......

Από ότι ακούστηκε στην τηλεόραση η χρέωση του 184 μετά τις 10:00 το πρωί είναι 3 ευρώ, καθώς το έχει πάρει ιδιώτης και το ΙΚΑ δεν τους έχει πληρώσει

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

γιωτα ακριβως τα ιδια εχω παθει και εγω...εκλεισα 19/10για 19/11ενα μηνα μετα στα...εγω κανω το εξης οταν τα παω για εμβολιο παω στον αλλο οροφο μετα και κλεινω για τον επομενο μηνα...

γιωτα ακριβως τα ιδια εχω παθει και εγω...εκλεισα 19/10για 19/11ενα μηνα μετα στα...εγω κανω το εξης οταν τα παω για εμβολιο παω στον αλλο οροφο μετα και κλεινω για τον επομενο μηνα...

Απλα μετα απο καποια ωρα δεν εχουν αλλα ραντεβου,ειναι ολα κλεισμενα κ πρεπει να παρεις την επομενη μερα στις 7 30 ή να πας απο εκει.Την Παρασκευη επιασα γραμμη στις 9 κ δεν ειχαν ραντεβου,γι αυτο τσαντιστηκα.

Τελικα χτες επαιρνα απο τις 7 30 κ ολο ελεγε οτι ειναι εκτος λειτουργιας κ επιασα γραμμη στις 8 00 αλλα δεν το αφησα λεπτο,ταισα και αλλαξα τα παιδια με το τηλ στο χερι.....απελπισια.....

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Απλα μετα απο καποια ωρα δεν εχουν αλλα ραντεβου,ειναι ολα κλεισμενα κ πρεπει να παρεις την επομενη μερα στις 7 30 ή να πας απο εκει.....

Πήγα από κοντά (2 φορές) στις 7.20 και βρήκα ουρά 10 ατόμων μπροστά μου. Μην συζητήσω τι γίνεται στις 7.35!!!!..............ουρά στην σκάλα από τον ημιόροφο στον ισόγιο.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

• 5 months later...