Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έχω νευριάσει με την μητέρα μου!!!


erma79

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Πάω να σκάσω !!!!

Με τους γονείς μου μένουμε πανω κατω. Οσο ήμουν έγκυος η μητέρα μου μου έλεγε όταν θα πάς δουλεία θα στο κρατάω εγώ το παιδί. Γεννήσα πριν 4 1/2 μήνες εναν κούκλο!!Η μητέρα μου δεν λέω μου στάθηκε αρκετά στην αρχή.

Αρχές του χρόνου θα πάω δουλεία. Η μητέρα μου δεν ειναι και τόσο διατεθημένη να μου τον κρατήσει. Και εάν το κάνει πιστεύω οτι το κάνει απο αγκαρία. Καποία στιγμή μου είχε οτι το φύλαγμα του παιδιού είναι σαν φυλακή. Πραγματικά όταν τα ακούω αυτά στενοχωριέμαι πάρα πολύ. Μου έρχεται να πώ στην πεθερά μου που μένει και μακριά. Πάω να σκάσω και δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θέλω να εξαρτίεμαι απο κανένα. Το μόνο που λέω μην μιλησεις γιατι την έχεις αναγκη και μετά οταν πάει 2 να τον στείλω παιδικό σταθμο. Δεν είναι ωραίο πράγμα να σκέφτεσαι έτσι για την μητέρα σου. Πραγματικά έαν την ακούσω έτσι να μιλάει πάλι θα σηκωθώ να φύγω και θα πάω αλλού να μείνω.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Ήθελα κάπου να τα πώ.

:P

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν θες να βρεις ανταπόκριση και ενθάρρυνση στο ποστ σου, βάλε όπου μητέρα, πεθερά και θα γεμίσουν καμιά 20αριά σελίδες.

Καλό

Αλλά η πεθερά μου δεν νομίζω να το έκανε αυτό!!!

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Rasputin έχεις κι εσύ τα δίκια σου. Αλλά και η μητέρα σου erma79 έχει κι αυτή τα δικά της. Οι γονείς και τα πεθερικά μας δεν έχουν υποχρέωση να μας κρατήσουν τα παιδάκια μας. Αν μπορούν και το θέλουν πρέπει να τους χιλιοευχαριστούμε... αν δεν το θέλουν πάλι, ακόμα κι αν το μπορούν, δεν έχουμε δικαίωμα να πούμε τίποτα. Δικά μας είναι τα παιδάκια και πρέπει να τα φέρουμε εις πέρας με όποιον τρόπο μπορούμε. Η συμβουλή μου είναι, αφού νομίζεις πως η πεθερά σου είναι πιο πρόθυμη να της το προτείνεις. Συζήτα το πρώτα με τη μάνα σου, πες της πως αν δεν θέλει εκείνη θα το προτείνεις στην πεθερά και πού ξέρεις? Μπορεί να αλλάξει γνώμη! Κι αν δεν αλλάξει, πάλι δεν πειράζει, ας κουραστείς να το πηγαίνεις στην πεθερά σου που θα το θέλει και δεν θα αισθάνεται φυλακισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Πάω να σκάσω !!!!

Με τους γονείς μου μένουμε πανω κατω. Οσο ήμουν έγκυος η μητέρα μου μου έλεγε όταν θα πάς δουλεία θα στο κρατάω εγώ το παιδί. Γεννήσα πριν 4 1/2 μήνες εναν κούκλο!!Η μητέρα μου δεν λέω μου στάθηκε αρκετά στην αρχή.

Αρχές του χρόνου θα πάω δουλεία. Η μητέρα μου δεν ειναι και τόσο διατεθημένη να μου τον κρατήσει. Και εάν το κάνει πιστεύω οτι το κάνει απο αγκαρία. Καποία στιγμή μου είχε οτι το φύλαγμα του παιδιού είναι σαν φυλακή. Πραγματικά όταν τα ακούω αυτά στενοχωριέμαι πάρα πολύ. Μου έρχεται να πώ στην πεθερά μου που μένει και μακριά. Πάω να σκάσω και δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θέλω να εξαρτίεμαι απο κανένα. Το μόνο που λέω μην μιλησεις γιατι την έχεις αναγκη και μετά οταν πάει 2 να τον στείλω παιδικό σταθμο. Δεν είναι ωραίο πράγμα να σκέφτεσαι έτσι για την μητέρα σου. Πραγματικά έαν την ακούσω έτσι να μιλάει πάλι θα σηκωθώ να φύγω και θα πάω αλλού να μείνω.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Ήθελα κάπου να τα πώ.

:P

 

 

είμαστε μια παρόμοια κατάσταση, αφού σκεφτόμαστε να σταματήσει η γυναίκα την δουλειά για να μην έχουμε κανέναν ανάγκη.

όσο μπορώ σε καταλαβαίνω απόλυτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Raspoutin εχει μια συνηθεια να βγάζει τα θέματα οφ τόπικ...

 

Κοπέλα μου της μητέρας σου έχεις προσπαθήσει να της μιλήσεις ειλικρινα και ήρεμα για τους προβληματισμούς σου και ιδιαιτέρως για την αλλαγή της γνωμης της να στο φυλάει απο την στιγμή που είχε προθυμοποιηθεί απο μόνη της στην αρχή???

 

Αν της μιλήσεις σοβαρά και μετά συνεχίζει να κρατάει αυτήν την στάση τότε να προβείς στις ενέργειες που έθεσες παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

καμια γιαγια δεν ειναι υποχρεωμενη να κραταει τα εγγονια της, το να κρατας ενα παιδι συστηματικα κ για πολλες ωρες ειναι δουλεια κ πρεπει να πληρωνεται.

εχει κ η μαμα σου ζωη, εγω στη θεση σου θα ενιωθα μαλλον τυχερη που δεν θελει να ανακατευεται...

αν οπως λες δεν θες να εξαρτασαι απο κανενα, απλα προσλαμβανεις καποιον...

Link to comment
Share on other sites

ισως μπορεις να της ελαφρυνεις το προγραμμα, αν συμφωνησει η πεθερα σου να ερχεται κι εκεινη 2 φορες τη βδομαδα. ή να παρεις και μια γυναικα για καποιες ωρες την ημερα να μην αισθανεται φυλακισμενη, να ξερει οτι μπορει με καπιον να σκατζαρει βαρδια. ειναι δυσκολο και για αυτες και για μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Πάω να σκάσω !!!!

Με τους γονείς μου μένουμε πανω κατω. Οσο ήμουν έγκυος η μητέρα μου μου έλεγε όταν θα πάς δουλεία θα στο κρατάω εγώ το παιδί. Γεννήσα πριν 4 1/2 μήνες εναν κούκλο!!Η μητέρα μου δεν λέω μου στάθηκε αρκετά στην αρχή.

Αρχές του χρόνου θα πάω δουλεία. Η μητέρα μου δεν ειναι και τόσο διατεθημένη να μου τον κρατήσει. Και εάν το κάνει πιστεύω οτι το κάνει απο αγκαρία. Καποία στιγμή μου είχε οτι το φύλαγμα του παιδιού είναι σαν φυλακή. Πραγματικά όταν τα ακούω αυτά στενοχωριέμαι πάρα πολύ. Μου έρχεται να πώ στην πεθερά μου που μένει και μακριά. Πάω να σκάσω και δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θέλω να εξαρτίεμαι απο κανένα. Το μόνο που λέω μην μιλησεις γιατι την έχεις αναγκη και μετά οταν πάει 2 να τον στείλω παιδικό σταθμο. Δεν είναι ωραίο πράγμα να σκέφτεσαι έτσι για την μητέρα σου. Πραγματικά έαν την ακούσω έτσι να μιλάει πάλι θα σηκωθώ να φύγω και θα πάω αλλού να μείνω.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Ήθελα κάπου να τα πώ.

:P

καταλαβενω και σενα αλλα πιο πολλη καταλαβαινω την μαμα σου...οντος ειναι πολυ δυσκολο να κραταει τοσεσ ωρες και κα8ε μερα τον μικρο σου!!και σορυ κιολασ,δεν ειναι υποχρεωμενη!!!τοσα χρονια και αυτη δεν νομιζω να ξεκουραστικε..και καθε ελληνιδα γιαγια..το βρισκω πολυ αδικο να απαιτουμε να μασ μεγαλωσει η μαμα μασ η πε8ερα μας τα παιδια....αυτο μονο εδω στην ελλαδα μασ γινεταιι:roll:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είναι και η πεθερά σου πρόθυμη, ρώτα την μαμά σου πως θα ένιωθε αν το κρατούσε τις μισές μέρες γιατί έτσι ίσως δεν θα νιώθει φυλακισμένη - η αλήθεια είναι ότι είναι ζόρικο να το κρατάει αποκλειστικά.

Εναλλάκτικά και αν το επιτρέπει το οικονομικό δειτε το ενδεχόμενο να το κρατάει η μαμά σου τις μισές ώρες κάθε μέρα (κατα προτίμηση τις ώρες που θα κοιμάται αν βλέπεις ότι η μαμα σου δεν είναι για πολλά πολλά) και τις άλλες μισές να φέρεις μια κοπέλλα...

Link to comment
Share on other sites

καμια γιαγια δεν ειναι υποχρεωμενη να κραταει τα εγγονια της, το να κρατας ενα παιδι συστηματικα κ για πολλες ωρες ειναι δουλεια κ πρεπει να πληρωνεται.

εχει κ η μαμα σου ζωη, εγω στη θεση σου θα ενιωθα μαλλον τυχερη που δεν θελει να ανακατευεται...

αν οπως λες δεν θες να εξαρτασαι απο κανενα, απλα προσλαμβανεις καποιον...

αχχχ χρυσγ μου πεστα!!!!αυτο εδω να απαιτεις να σε κρατανε και να σε μεγαλοσουν τα παιδια...μονο εδω γινεται!!2 χρονια λεει μερχι να παει παιδκο..ξερεις τη υπομονη και αντοχεσ χρειαζειτε να εχει μια γιαγια??εδω εμεισ που ειμαστε 30 και δεν αντεχουμε ολοι μερα..φαντασου η μαμα μασ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την πεθερά το έχω σκεφτεί πολλές φορές.Αλλά δεν μπορώ να της το πηγαινω στο σπιτι της γιατί η δουλειά μου δεν έχει καμία σχέση με εκει που μένουν.έκτος εάν έρχεται στο σπίτι μου.

Για την ιστορία πριν παντρευτώ δεν ηθελα να μείνω πανω απο την μητέρα μου. Εμεινα μονο και μονο γιατι μου έλεγε έλα και εγω θα σου κρατάω τα παιδιά οταν θα κάνεις.Ετσι και έμεινα .Αλλα οπως ήρθα μπορώ και να φύγω.

Και γυναίκα μπορώ να πάρω αλλα δεν θέλω μια ξένη ενώ έχω 2 γιαγιάδες.:)

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αααααχ Erma μου,

 

Καταλαβαίνω απολύτως πώς αισθάνεσαι αυτή τη στιγμή γιατί -δυστυχώς- έχω βρεθεί στην δική σου θέση...

Λοιπόν: έχεις τις κάτωθι εναλλακτικές

1)Δεν δουλεύεις (πράγμα μάλλον "χλωμό" αλλιώς δεν θα άνοιγες παρόμοιο θέμα

2) Συζητάς με μητέρα + πεθερούλα κατά πόσο θα μπορούσαν να "χωρίσουν" τις μέρες ή/και

3)Κοιτάς να βρεις μια κοπέλα/γυναίκα για κάποιες ώρες να είναι εκείνη υπεύθυνη και η εκάστοτε γιαγιά απλά να έχει την υψηλή επίβλεψη ή

4)Βρίσκεις κοπέλα/κυρία να φυλάει εκείνη εξ ολοκλήρου το παιδί -κι αυτό δύσκολο λόγω και οικονομικού- ή, τέλος,

5)Προτείνεις να το κρατήσουν μέχρι να πάει 6 μηνών τουλάχιστον για να το στείλεις μετά σε βρεφονηπιακό....

 

Αυτάααααα !

Ξέρω πως δεν είναι και πολύ εύκολα ή ευχάριστα όσα σου γράφω μα δυστυχώς είναι η αλήθεια και επειδή το έχω ζήσει -παρά το γεγονός πως κι εγώ στράβωνα- τελικά δεν είναι καθόλου εύκολο για τις γιαγιάδες καθώς οι ώρες είναι πολλές και επί σταθερή βάση, και κυρίως επειδή στην πορεία κουράζονται όσο και να το θέλουν και δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα με τα μικρά ζιζάνια...άσε που νοιώθουν πως δεν έχουν την ελευθερία τους -που όντως δεν την έχουν δλδ- που σε συνδυασμό με την ευθύνη για το παιδί τις λυγίζει...

Να μου πεις άλλες γιαγιάδες γιατί είναι διαθέσιμες ? Εμ έλα μου ντε... κάποιες το αντέχουν/μπορούν και κάποιες όχι. Την απαίτηση πάντως δεν μπορείς να την έχεις από κανέναν, ακόμη και για την μαμά σου :wink:...

Καλή συνέχεια !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είναι υποχρεομένος για τίποτα.Τα παιδιά είναι δικά σου.Δεν μου άρεσε που αλλα έλεγε πριν την εγκυμοσυνη και άλλα τώρα!!Για αυτό τα έχω πάρει.

Εγω μεγάλωσα με την γιαγία μου!!

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καμια γιαγια δεν ειναι υποχρεωμενη να κραταει τα εγγονια της, το να κρατας ενα παιδι συστηματικα κ για πολλες ωρες ειναι δουλεια κ πρεπει να πληρωνεται.

εχει κ η μαμα σου ζωη, εγω στη θεση σου θα ενιωθα μαλλον τυχερη που δεν θελει να ανακατευεται...

αν οπως λες δεν θες να εξαρτασαι απο κανενα, απλα προσλαμβανεις καποιον...

Σαφώς και κανείς άλλος απο εμάς δεν έχει την υποχρέωση να μας κρατάει τα παιδιά αλλά όταν η μάνα μας μας δηλώνει οτι θα σου κρατάω το παιδί σου για να δουλέψεις και τελικά το αναιρεί βγαίνεις εκτός προγράμματος. Η σωστή εξήγηση θα ήταν ξέρεις παιδί μου δε θα μπορώ να σου κρτήσω το παιδί σου και κάνε το κουμάντο σου. Το ίδιο έπαθα με την πεθερά μου. Κάνε εσυ παιδί και θα σε βοηθήσω. Ουτε στο πρώτο βοήθεια ούτε και στο δεύτερο. Απο εκεί και πέρα κοπέλα μου, κάνε μια συζήτηση με την μητέρα σου, πες της οτι είχες υπολογίσει στα λεγόμενά της αλλά αν είναι να το κάνει αγκαρία και με βαριά καρδιά να μην το κάνει καθόλου. Πες της υπάρχουν και άλλες λύσεις και αν σε ρωτήσει τι, πες της οτι δεν χρειάζεται να της πεις εσυ έκανες παιδί και μόνη σου θα τα φέρεις βόλτα.

Link to comment
Share on other sites

erma μια χαρά μπορείς να το στείλεις και σε παιδικό όταν θα πας για δουλειά... θα είναι 6 μηνών... θα έχει μπει στις στέρεες τροφές... οπότε μην σκας ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Συζητώντας με συγγενείς εχω καταλάβει οτι οι γιαγιές συνήθως κουράζονται αλλα παίρνουν και τρομερή χαρά απο τα εγγόνια . Μπορει να γκρινιάζουν , αλλα δεν κάνουν και στιγμή μακρυά τους .

Μήπως η μαμά σου ανήκει σε αυτή την κατηγορία ?

Είμαι της γνώμης να δεις πρώτα αν μπορείς να έχεις βοήθεια απο γιαγιάδες και μετά , αν οχι, να ψάξεις για άλλη λύση . Και οχι για το οικονομικό , όπως προαναφέρθηκε , αλλα γιατι θα ήθελα το παιδί μου σε αυτή την ηλικία να είναι με δικούς μου ανθρώπους για το καλό του ίδιου του παιδιού . Και οι γιαγιάδες θα δεθούν και το παιδί θα νιώθει όμορφα που έχει και γιαγιάδες .

Βέβαια μάνα είναι μόνο μία και αναντικατάστατη . ;)

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι εγκυος ακούς πολλά ''κεράσια''.......και εγω μενω κατω απο την μαμα μου και αν δεν της ανεβασω το μωρο δεν κατεβαινει να το δει κανεις....εχω γυναικα και το κραταει τα πρωινα που πηγαινω στη δουλεια.

Υποχρεομένη φυσικά και δεν ειναι να κρατησει το εγγονακι της αλλα αργοτερα πχ θα θελει το ονομα κτλ....Νομιζω πως πρεπει να την ρωτησεις ανοιχτα αν θα μπορει να το κρατησει και να της πεις ακριβος τις ωρες που θα το κραταει ετσι ωστε να μην νομιζει οτι θα το εχει ολη μερα(βολτες-βραδινες εξοδους κτλ)....μπορει να ειναι απλα μια παρεξηγηση και να στεναχωριεσαι τσαμπα.......κουβεντιασε πρωτα και αν ΔΕΝ τότε

μακρια και αγαπημενοι........

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα όλα αυτά που μου γράψατε. Σίγουρα θα μιλήσω με την μητέρα μου όταν είναι η ώρα .Επίσης θα ρωτήσω την πεθερά μου να μου πεί εαν μπορει να έρχεται και πότε. Εάν δώ οτι δεν γίνεται απο καμία πλευρά τότε παιδικό σταθμό για να μην έχω αναγκη κανένα.

Επισης θα προσπαθήσω να πάρω άδεια ( χωρίς αποδοχές) κανά 3 μηνό ακόμα οποτε ο μπέμπης θα είναι 10 μηνών.

Καλό σας βράδυ:P

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις το μειωμένο σου σε τρίμηνο.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

αχχχ χρυσγ μου πεστα!!!!αυτο εδω να απαιτεις να σε κρατανε και να σε μεγαλοσουν τα παιδια...μονο εδω γινεται!!2 χρονια λεει μερχι να παει παιδκο..ξερεις τη υπομονη και αντοχεσ χρειαζειτε να εχει μια γιαγια??εδω εμεισ που ειμαστε 30 και δεν αντεχουμε ολοι μερα..φαντασου η μαμα μασ.

 

2 χρονια τα εχω φτυσει και ειμαι 36 τι λεμε τωρα ρε παιδια. Εχω δει πολλες φορες την απαιτηση να κραταν τα παιδια οι παππουδες. Χασαμε την μπαλα δυστυχως. Τα κανουμε εμεις για να μας τα μεγαλωνουν οι παππουδες. Και εγω ετσι μεγαλωσα......να αφησεις την μανουλα σου να ξεκουραστει επιτελους κοριτσι μου, ειναι μεγαλη γυναικα (προσωπικη αποψη παντα). Κοιτα να την ρωτησεις ευγενικα ΑΝ μπορει να σε βοηθαει καποιες μερες και παρε γυναικα για τις υπολοιπες. Οτιδηποτε αλλο του στυλ εκνευριζομαι που δεν με βοηθαει για μενα ειναι απαραδεχτο. Εσυ γεννησες. Οχι εκεινη......εκεινη το καθηκον της το εκανε....*θελω να πιστευω*:cool:, σειρα σου, σειρα μου, σειρα μας να ματωσει ο ποπουλης μας......οεο

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βρεις ανταπόκριση και ενθάρρυνση στο ποστ σου, βάλε όπου μητέρα, πεθερά και θα γεμίσουν καμιά 20αριά σελίδες.

 

Εχεις προβληματα εσυ σοβαρα ........:rolleyes:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις προβληματα εσυ σοβαρα ........:rolleyes:

 

Έχει ιδιαίτερη αδυναμία στην μητέρα του, γι αυτό και όταν ακούει σχόλια για πεθερές, τσατίζεται ... φυσιολογική αντίδραση μεσογειακού άντρα..

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αλλαξα ωραριο που δουλευω,θα δουλευω ημιαπασχοληση για να μπορουμε να τα κοιταμε εγω κ ο αντρας μου,Θα ερχετε απο την δουλεια θα τα αφηνω κ θα φευγω(εγω δουλευω μονο απογευμα-βραδυ).Αυτο σημαινει πρωτον,οτι με τον αντρα μου δεν θα βρισκομαστε παρα μονο στις 10 το βραδυ που θα γυρναω εγω σπιτι.Δευτερον με την αλλαγη της συμβασης απο 8ωρο σε 4ωρο πολυ λιγοτερα χρηματα που ειναι απαραιτητα σε ολους μας νομιζω κ τριτον επειδη καθε μερα θα δουλευω βραδυ δεν θα μπορω να παω ουτε μια επισκεψη σαν ανθρωπος αλλα ουτε κ να δεχτω.Ετσι ομως θα εχω το κεφαλι μου ησυχο ,οτι τα μεγαλωνω μονη μου τα παιδια κ δεν "υποχρεωνομε" σε κανεναν.Γιατι οπως ειπαν κ τα κοριτσια πιο πανω κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να μεγαλωνει του παιδιου τα παιδια αλλο αν το θελουν οι ιδιοι.Αν δεν κανουμε κ μερικες "θυσιες" πως θα καταλαβουμε οτι μεγαλωνουμε παιδια?Το τελευταιο το λεω για μενα, για να μη παρεξηγηθω!!:-):-):-)

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...