Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΕΙΚ ΓΛΕΙΦΙΤΖΟΥΡΙ (CAKE POPS)


elenaκι

Recommended Posts

Θέλω να φτιάξω cake pops, έχεις κανείς καμία δοκιμασμένη συνταγή? Τα βασικά βήματα τα γνωρίζω, Τρίμα από το αγαπημένο μας κέικ, το οποίο ανακατεύουμε με τι? ? ? Αν έβαζα μερέντα τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΜΙΚΡΑ ΚΕΙΚ ΓΛΕΙΦΙΤΖΟΥΡΙΑ

 

 

 

βάση για μάφινς

αλεύρι 240 γρ.

αλάτι 1/2 κ.γ.

μπεικιν 2 κ.γ

ζάχαρη 80 γρ.

βούτυρο λιωμένο 80 ml

αυγά 2

γιαούρτι 200 γρ.

σόδα 1 κ.γ.

κουβερτούρα 250 γρ.

Ανακατέψτε όλα τα στέρεα υλικά σε ενα μπολ Ανακατέψτε το βούτυρο με τα αυγά και το γιαούρτι Με ένα ξύλινο κουτάλι προσθέσετε τα στέρεα υλικά στα υγρά και ανακατέψτε ελαφρά Βάλτε την ζύμη σε φορμάκια και ψήστε για 20 λεπτά στους 170 c. Λιώστε την σοκολάτα σε μπεν μαρι. Όταν είναι έτοιμα τα κεκάκια περάστε τα σε καλαμάκια για σουβλάκια και βουτήξτε τα στην σοκολάτα. Μπορείτε να τα διακοσμήσετε με καραμελίτσες, σοκολατένια τρούφα ή ξηρούς καρπούς.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει το site αλλά το φοντάν που βάζουν για να κάνουν το μείγμα? Δεν θα ήθελα να βάλω κάτι έτοιμο γι΄ αυτό σκέφτηκα τη μερέντα.

Στο site έχει κάτι τέλεια χιονανθρωπάκια τα οποία τα στολίζει με τα μπισκότα oreo. Τρελάθηκα μόλις τα είδα και σκέφτηκα να τα μοιράσω σε βαφτιστήρια και ανίψια στις γιορτές μαζί με τα μπισκότα που κάθε χρόνο τους φτιάχνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν σε ενδιαφέρει για γιορτές έχω κάτι καταπληκτικά βιβλία, το Cookie Craft. http://www.thecookiecrafters.com/

Τα μπισκοτάκια είναι έργα τέχνης και έχει οδηγίες για άσχετους με την διακόσμηση γλυκών ( όπως εγώ). Αν είσαι έμπειρη μπορείς απο το site να δεις τα σχέδια.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Είχα φτιάξει κάτι δεντράκια περισυ τα χριστουγεννα, και αφού κάθησαν στην πιατέλα 1-2 μέρες σαν 'πολυ όμορφα να τα φάμε' τελικά τα τσακίσαμε.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει για γιορτές έχω κάτι καταπληκτικά βιβλία, το Cookie Craft. http://www.thecookiecrafters.com/

Τα μπισκοτάκια είναι έργα τέχνης και έχει οδηγίες για άσχετους με την διακόσμηση γλυκών ( όπως εγώ). Αν είσαι έμπειρη μπορείς απο το site να δεις τα σχέδια.

 

Που μπορουμε να τα βρουμε αυτα τα βιβλια μονο μεσω internet?

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Σας δίνω την δική μου πολύ εύκολη τεχνική για να φτιάξεται Κεκάκια σε ξυλάκι

εδώ είναι η edit admin

 

Δοκιμάστε τα, είναι πολύ εύκολα!

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλέ χρυσοχέρες πού βρηκατε τα πλαστικά "καλαμάκια"; Το ΑΒ κοίταξα και δεν είχε. Να τα κανω με καλαμάκια ξύλινα για σουβλάκια; Τα πλαστικά πάντως έιναι πιο ταιριαστά! Για πείτε...

 

Elenaki τα έφτιαξες με μερέντα; Πώς βγήκανε; Πλαθονται καλά ή είναι προτιμότερο να βάλεις λιωμένη σοκολάτα;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τα εφτιαξα και πέτυχαν! Λοιπόν έφτιαξα μια δοση απλού κέικ, αλλά με τη μισή από τη ανάλογη ζάχαρη ώστε να είναι αγλυκο, από το οποίο χρησιμοποίησα το μισό ώστε να βγουν 30 περίπου γλειφιτζούρια. Τα εκανα με μερέντα και για επικάλυψη χρησιμοποίησα το ετοιμο γλάσο γιωτης στο σακουλάκι και βγηκαν τέλεια. Ξετρελάθηκαν και οι μικροί καιοι μεγάλοι! Δειτε!

Κατα την προετοιμασία (δε σκεφτηκα να βγαλω και ενδιαμεσα φωτογραφια)

p2040764.jpg

 

το τελικό αποτελεσμα:

p2040765.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

elenaki φοβερα!

θελω να φτιαξω κι εγω αμμεσα να ρωτησω...

για επικαλυψη χρησιμοποιησες το γλασο οκ.

την μερεντα που την εβαλες???

 

καλα για τις δημιουργιες της Βικυς δεν το συζητω!!!

απιετυτα πραγματα αλλα δυσκολα για εμας τις ασχετες.............

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εκτος απο την συνταγη της Βικυς εχετε αλλη συνταγη να μου δωσετε???

θελω να τα κανω μπαλακια..το κεικ με τι θα το ανακατεψω για να μπορεσω να τα πλασω πριν τα βαλω στο ψυγειο???

με μερεντα γινεται???

θελω μετα να βαλω γλασο και να τα διακοσμησω....

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Pasxalitsa, Θα ανακατεψεις το τριμμένο κέικ με μερέντα μέχρι να γίνει ένα μείγμα που να πλάθετε. Καλό είναι στο κέικ που θα φτιάξεις να βάλεις τη μισή από τη ζάχαρη της δοσολογίας. Βάλτο για λίγο στο ψυγείο, 15΄περίπου, μετά πλάσε τα μπαλάκια και μετά βουτάς το στικ στο γλάσο το μπίγεις στο μπαλάκι και αφού τα φτιάξεις όλα βάλτα ξανά στο ψυγείο (ανάποδα) για 15-20΄και μετά θα τα βουτήξεις στο γλάσο και θα τα στερεώσεις όρθια.

Θα σε διευκολύνει πολύ αν δεις είτε κάποιο βιντεάκι για cake pops sto youtube ή μπες στο www.bakerella.com που είναι μόνο για cake pops. ότι άλλο θελήσεις, πές μου.

Link to comment
Share on other sites

καλα για τις δημιουργιες της Βικυς δεν το συζητω!!!

απιετυτα πραγματα αλλα δυσκολα για εμας τις ασχετες.............

 

Pasxalitsa σε ευχαριστώ!!! Όμως μην υποτιμάς τον ευατό σου και τις δυνατότητες σου! Όλα είναι θέμα θέλησης και εξάσκησης! Αν το cake pop που θα κάνεις -με σχέδιο εννοώ- αν π.χ. κόψεις με κούπ πάτ, ένα λουλούδι διαμέτρου 4-5 εκατοστά, "στέκεται" άνετα στο ξυλάκι χωρίς φόβο, αρκεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες του βίντεο.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 

καλημερα!

μαλλον θα δοκιμασω αυτη τη συνταγη για τη βαση...! οταν τα κανω θα σας πω τι πετυχα!

γνωριζει καμια κοπελα που κ ποσο τα διατηρουμε?

θελω να τα κανω πχ 1 βδομαδα πριν για να προλαβω μετα να τα δεσω σε σακουλακια κορδελιτσες και λοιπα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έφτιαξε μία κοπέλα αυτά http://s1016.photobucket.com/albums/af289/jetry/mpiskota/?action=view&current=il_570xN254901010.jpg για το baby shower μας και ήτανε ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΑ!!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...