Jump to content
Clear Cache: αν κάτι δεν λειτουργεί στην οθόνη σας, καθαρίστε την μνήμη cache στους περιηγητές σας (chrome/firefox)! Ίσως χρειαστεί να επαναλάβετε την διαδικασία εκ νέου μετά απο λίγη ώρα! ×
Αλλαγή hosting/Το φόρουμ άνοιξε! Για κάποιες ώρες ή και 24ωρα ίσως παρατηρήσετε δυσλειτουργίες σχετικές με την μνήμη cache (server,software,browser) που διαχειρίζονται τα δεδομένα & απαιτείται να συγχρονιστούν. ×
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Γιατροι του ΙΚΑ προς αποφυγην

Recommended Posts

Το σκεφτομουνα απο εδω...

το σκεφτομουνα απο εκει...

Υμνουμε τους καλυτερους.

Ας ανοιξουμε και ενα ποστ για τους χειροτερους (με στοιχεια και πραγματικες καταστασεις εννοειτε) γιατρους του ΙΚΑ.:mrgreen::mrgreen: (αφου δεν μπορω να κανω κατι να ξεσπασω εστω καπου :mrgreen::mrgreen:)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Διαφημίσεις

Ο συζυγος να ψηνετε στον πυρετο και να πονανε τα κοκαλα του. Να τρεμει ολοκληρος και να ιδρωνει τοσο που αλλαζαμε σεντονια και ρουχα ανα 2ωρο.

Επειδη εχει ενα θεμα με τις αμυγδαλιτιδες και οπωσδηποτε θα πηγαινε για αντιβιωση (εεε γνωστα πια) τον περνω με το ζορι και παμε στο ΙΚΑ Αγ. Ιεροθεου.

Ρωταμε και μας λενε να παμε στον "Αναπληρωτη Διευθυντη κ. Στελιδακη Ευαγγελο" αφου δεν ειχαμε ραντεβου . Ιδιοτητα : ΩΡΛ οπως αναφερω και στον τιτλο.

Μπαινουμε μεσα.

Καθεται ο αντρουλης μου στην καρεκλα και του λεει τι εχει. Ο γιατρος χωρις να κουνηθει απο την καρεκλα τεντωνει το χερι και βαζει ενα ξυλακι στον λαιμο του συζυγου μου. Χμ λεει και δινει το ξυλακι στον αντρα μου (ο οποιος ψηνοταν και πηγαινε δεν πηγαινε θυμιζω) με την εντολη

" Πεταξε το εκει" και δειχνει εναν καδο στα 3 μετρα :shock::shock:

Σηκωνεται ο συζυγος και παει . Ξερω κανονικα επρεπε να το κανω εγω ωστε να μην σηκωθει αλλα πριν προλαβω να συνελθω απο το σοκ ειχε σηκωθει και πηγαινε ο συζυγος .

Παει να το βαλει σε ενα κουβα που βρηκε και του λεει ο γιατρος

"Οχι εκει . Διπλα":shock::shock::shock:

Δεν ξερω τι λεει ο ανθρωπος αυτος σαν γιατρος (αν και το μονο που εκανε ειναι να δει τα λαιμα του και ουτε καν τον ακροαστηκε :?) αλλα η συμπεριφορα αυτη σε εναν ασθενη ειναι ανεπιτρεπτη (κατ εμε).

Αν ηταν στο ιατρειο του και τον πληρωνα ετσι θα φαιροταν?

Μετα απο μια προσφατη ταλαιπωρια της υγειας μου με μια πυελονεφριτιδα, μου συνταγογραφησαν απο το Αττικο μια εξεταση για υπερηχο γυναικολογικο.

Μαθαινοντας εγω το κοστος της και θυμουμενη οτι πληρωνω στο ΙΚΑ 500,00 ευρωπουλακια το μηνα ειπα να το χρησιμοποιησω (στο ΙΚΑ της περιοχης μου στην γραφουν και την κανεις εξω αλλα δεν βρηκα ραντεβου).

Ο μονος που βρηκα αμεσα διαθεσιμος ηταν ο κ. Κακλης Γεωργιος στο ΙΚΑ Ιλιου.

Μολις πηρα λοιπον τον Γιαννη απο τον παιδικο , πηγα απ ευθειας απο εκει (για να ειμαι ειλικρινης τον ειχα και καβατζα μπας και του ερθει καμια διαθεση να με εξετασει - κατι που δεν ηθελα εννοειτε).

Μπαινω μεσα .

Με το που βλεπει τον Γιαννη, γουρλωνει και του λεει με ενα υφακι αγριο

"Κοιτα μην κανεις καμια ζημια εσυ" :? (αρχιζω να στραβωνω εγω αλλα συγκρατουμε)

Γυρναει σε μενα και μου λεει.

"Την αντιβιωση θελεις να σου γραψω?"

"Οχι. Τις εξετασεις που ζητανε " απανταω εγω

"Τι εξετασεις ειναι αυτες?" μου λεει

"Δεν ξερω" απανταω εγω ετοιμαζομενη να συνεχισω εξηγωντας οτι εγω για ενα πονο στο νεφρο πηγα και εχω κανει τσεκ-απ πια .

Δεν προλαβα ομως να πω αχνα και μου απανταει:

"Α . Καλα. Εσυ δεν ξερεις τι εξετασεις θα κανεις . Εισαι κι εσυ..." :shock::evil::shock::evil:

Ωχ λεω....κρατησου.....

Μετα γυρναει και μου λεει

" Ειναι απαραδεκτο ομως οτι ηρθες στον γιατρο με τον μικρο μαζι. Πως θα βγαλουμε ακρη ετσι. Αυτα τα πραγματα ειναι ανεπιτρεπτα και αν ειναι δυνατον να φερνεις ενα παιδι με καταροη σε γυναικολογικο ιατρειο οπου μπαινοβγαινουν εγκυες".

Ολα αυτα πολυ αγριεμενος ομως (κατι που πιστεψτε με στον γραπτο λογο δεν αποτυπωνετε).

Προσπαθοντας να μην ορμηξω και τον βουτηξω του εξηγω οτι ηρθα κατευθειαν απο την δουλεια οπου παιρνω και τον Γιαννη απο τον παιδικο και αν πηγαινα σπιτι δεν θα προλαβαινα να ερθω.

Ριχνει μια αγριεμενη ματια σε μενα και στον Γιαννη και μου δινει την συνταγη.

Μιλαμε βγαινοντας μου ηρθε να βαλω τα κλαματα. Εκοψα προσφατα την ιδιωτικη ασφαλεια και στην σκεψη και μονο οτι για να γινω καλα αν ποτε χρειαστει κατι θα πρεπει να ανεχτω αυτα.... με επιασε ενα βαρος που δεν λεγεται.

Το οτι εμεις τους πληρωνουμε και ο μισθουλης τους βγαινει απο την τσεπουλα μας το ξεχνανε νομιζω. Κανενας μα κανενας δεν του δινει το δικαιωμα να φερεται και να απευθυνεται σε μενα με αυτο τον τροπο.

Τι μου θύμησες τώρα!! Σχετικά με τον κύριο γυναικολόγο, ήμουν πελάτισα του ίδιου ή κάποιου συνονόματου (?) που είχε ιατρείο και στο Γαλάτσι και στο Ίλιον, εγώ πήγαινα στο Γαλάτσι.

Πήγαινα στο ιατρείο του από τα 22 έως τα 28 μου, κάθε χρόνο για εξέταση, μου έγραφε τεστ παπ και το έκανα στην βιοϊατρική επειδή είχα ιδιωτική ασφάλεια... Ίσως να έπαιξε σημαντικό ρόλο αυτό, επειδή αντί να παίρνει το κανονικό ποσό για την εξέταση, έπαιρνε 10 ευρώ αν δεν απατώμαι (ή 20? δεν θυμάμαι) αφού ανήκε στο δίκτυο ιατρών της ασφάλειας...

Πήγα που λες στα 28 μου για να του ζητήσω να μου γράψει αντισυλληπτικά. Μου σκάει το παραμύθι ότι θα πρέπει να κάνω εξετάσεις να δω αν είμαι θρομβοφιλική και ότι αυτές οι εξετάσεις γίνονται αποκλειστικά και μόνο στο ΙΑΣΩ και κοστίζουν 300 ευρώ :confused: (εδώ να αναφέρω ότι εξετάσεις θρομβοφιλίας έκανα πέρυσι τέτοιον καιρό στον ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ εξαιτίας παλίνδρομων κυήσεων - πώς τα φέρνει η ζωή ε, τελικά αντισυλληπτικά δεν πήρα ποτέ μου και λύσσαξα να κάνω ένα παιδάκι - και φυσικά και μπορούν να γίνουν σε όλα τα νοσοκομεία και τις ιδιωτικές κλινικές και όπου γουστάρει η πελάτισα αν θέλει να πληρώσει ή όχι).

Βρε του λέω γράψτις μου, τις καλύπτει η ασφάλειά μου, ΟΧΙ μόνο στο ΙΑΣΩ γίνονται και ΔΕΝ γράφονται!! Τι ζόρι τράβηξε, είναι μέτοχος στο ΙΑΣΩ, ιδέα δεν έχω!! Κλείνοντας, μου πέταξε και το εξής: Την ιατρική μου δεν την διαπραγματεύομαι !!!

Σηκώθηκα κατευθείαν, χειραψία "Ευχαριστώ πολύ, εις το επανιδείν, απόδειξη ΔΕΝ θέλω (να τα χαίρεται τα 10-20 ψωροευρώ), γειά σας" και ούτε με ξαναείδε!! Και βρήκα έναν καταπληκτικό γιατρό λίγα μέτρα παραπέρα, που αδελφή του να ήμουν δεν θα είχα αυτή την αντιμετώπιση...

Έμεινε λοιπόν ο κύριος μόνος του να μην διαπραγματεύεται την ιατρική του, και τονίζω μόνος του διότι στα 6 χρόνια που τον επισκεπτόμουν για καθαρά ρουτίνας εξετάσεις, δεν είδα γεμάτο το ιατρείο του, άντε να είχε πριν από εμένα μία πελάτισα...

Και είναι και τόσο στόκος ο συγκεκριμένος που δεν σκέφτηκε ότι πήγαινα από 22-28 ετών απλά για τυπικές εξετάσεις και δεν είχε πάρει χρήματα από μένα. Άρα λογικά μετά τα 28 δεν θα έκανα και εγώ ένα παιδάκι?? Τόσο του έκοβε, θα μπορούσε να έχει πάρει παραδάκι ο χαζούλης, τόσα χρόνια 10-20 ευρώ τον χρόνο του έδινα :D.

Τηρώ μία επιφύλαξη να μην είναι ο ίδιος, αν και δεν το πιστεύω επειδή τα στοιχεία είναι σχεδόν τα ίδια, και ο τρόπος που σου μίλησε σαν αγριάνθρωπος έτσι έκανε και σε μένα... Μπερδεύτηκε ο χαζούλης, νόμιζε ότι είναι στο ΙΚΑ και ήμουν υποχρεωμένη να τον λουστώ, ΧΑ! Ας πρόσεχε!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη 7η-8η βδομάδα είχα κάτι ροζ υγρά.

Μου δίνει ο γιατρός μου utrogestan,μου συστήνει ξεκούραση και μου γράφει άδεια.

Πάω λοιπόν στο κέντρο μάνας-παιδιού Αγίων Αναργύρων και πέφτω πάνω σε έναν καταστραβωμένο γυναικολόγο που και καλημέρα να του έλεγες θα σε έβριζε.

Αραχτός στην καρέκλα του λες και ήταν ο άρχοντας της περιοχής.

Του δίνω το παραπεμπτικό του γιατρού μου,του εξηγώ και με απαθέστατο ύφος μου λέει ¨να μου φέρεις υπέρηχο στον οποίο να φαίνεται το πρόβλημα¨.

Του λέω πως είμαι 7η βδομάδα και δεν φαίνεται κάτι στον υπέρηχο,μόνο μια κουκίδα, απλά έχω τα ροζ υγρά.Τίποτα.

Έφυγα κλαίγοντας από τα νεύρα μου.

Πήγε και ο άντρας μου άλλη μέρα,του είπε τα ίδια.

Και τελικά αναγκάστηκα και πήρα από την κανονική μου άδεια τις μέρες που μου είχε γράψει ο γιατρός μου.

Μάλλον έπρεπε την ώρα που του μίλαγα να έβγαζα το εσώρουχο μου και να του το έδειχνα για να πειστεί!!:twisted:

Να σημειωθεί πως ο ίδιος γιατρός μου δημιούργησε στο τέλος της εγυμοσύνης και πρόβλημα στο να μου γράψει τον σίδηρο.

Λιάκος Παντελής το όνομα του,σκέτο στραβόξυλο.

Διαφημίσεις

μενω σε νησι που εδχει 1 γυναικολογο του ικα.πριν 2 χρονια ειχα ενδομητριο θανατο στις 29 εβδομαδες.μου ειπαν απο το μαιευτηριο να παω στο ικα να παρω βεβαιωση απο τον γιατρο για να παρω πισω τα λεφτα της καισαρικης.ο κυριος μπου εκανε κανονικοτατη ανακριση κατηγορησε τον γιατρο μου και εγραψε στην βεβαιωση οτι ημουν 27 εβδ. με την ελπιδα να μην μου δωσουν τα λεφτα.ευτυχως ειχα κουβαλησει μια τσαμπουκαλου φιλη μαζι μου του εκοψε τον βηχα και μετα πηγαμε στην διευθυντρια του ικα(ευτυχως γυναικα).ημουν που ημουν στα μαυρα μου τα χαλια ειχα και τον χασαπη τον γιατρο να με αποτελειωσει.δεν μπορω να καταλαβω απο την τσεπη του τα βαζει???????τελικα τα λεφτα τα πηρα χαρη στην διευθυντρια αλλα με πεθανε ο ''κυριος''

Ειχα την κακή τυχη να χρειάζομαι κατά την εγκυμοσύνη μου κάποια φάρμακα και κάποιες εξετάσεις(όπως όλες η μελλουσες μανούλες).

Ο συγκεκριμένος γιατρός σε βλέπει με την κοιλιά τούρλα(πηγαινα η ίδια) και δεν σου λέει ούτε ένα καλημέρα(ΠΟΤΕ!).Την μια φορά που μου μίλησε άρχισε να γκρινιάζει για το " τι ανάγκη εχετε εσείς....εμείς οι γιατροί του ΙΚΑ που δεν μας πληρωνουν αρκετα, που κουραζόμαστε πολύ, που μας λέει ο καθενας το μακρύ του και το κοντό του...που...που...που.."

Ποτέ δεν μου έγραψε τα φάρμακα σωστά .Ειχα φτάσει στο σημείο να του τα καθαρογράφω εγώ σε post it και πάλι τα έκανε λάθος.Ποση σοφία θέλει ένας γυναικολόγος για να γράψει σωστα τον σίδηρο μιας εγκύου.Πότε έγραφε λιγότερα,πότε διαφορετικά φάρμακα.

Και το πιο σημαντικο ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν ήταν στην ώρα του!!!:evil::evil:

Φροντιζα να κλείνω πάντα το πρώτο ραντεβού για να προλαβαίνω να πάω στο γραφείο, και από τις 7.45 που έπρεπε να είναι εκεί δεν ερχόταν ποτε πριν τις 9.00!!!Μια φορά δεν ήρθε καθόλου χωρις βέβαια να ενημερώσει την υπηρεσία του!!!:evil::evil::evil:

Δεν μας ελεγαν αν θα έρθει ή όχι και αρνηθηκαν να τον καλέσουν στο κινητό(γιατί δεν μπορούσαν λέει να τον ενοχλήσουν)>περιμέναμε ένα σωρό κόσμος(έγκυες οι περισσότερες) μέχρι τις 10 παρά!!!:evil::evil:

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!!!!

QqmLp3.png

Ειχα την κακή τυχη να χρειάζομαι κατά την εγκυμοσύνη μου κάποια φάρμακα και κάποιες εξετάσεις(όπως όλες η μελλουσες μανούλες).

Ο συγκεκριμένος γιατρός σε βλέπει με την κοιλιά τούρλα(πηγαινα η ίδια) και δεν σου λέει ούτε ένα καλημέρα(ΠΟΤΕ!).Την μια φορά που μου μίλησε άρχισε να γκρινιάζει για το " τι ανάγκη εχετε εσείς....εμείς οι γιατροί του ΙΚΑ που δεν μας πληρωνουν αρκετα, που κουραζόμαστε πολύ, που μας λέει ο καθενας το μακρύ του και το κοντό του...που...που...που.."

Ποτέ δεν μου έγραψε τα φάρμακα σωστά .Ειχα φτάσει στο σημείο να του τα καθαρογράφω εγώ σε post it και πάλι τα έκανε λάθος.Ποση σοφία θέλει ένας γυναικολόγος για να γράψει σωστα τον σίδηρο μιας εγκύου.Πότε έγραφε λιγότερα,πότε διαφορετικά φάρμακα.

Φροντιζα να κλείνω πάντα το πρώτο ραντεβού για να προλαβαίνω να πάω στο γραφείο, και από τις 7.45 που έπρεπε να είναι εκεί δεν ερχόταν ποτε πριν τις 9.00!!!Μια φορά δεν ήρθε καθόλου χωρις βέβαια να ενημερώσει την υπηρεσία του!!!:evil::evil::evil:

Χαχαχχ δεν μπορει ειναι το κάλουπι τους ιδιο φάινεται!!!

Τα ιδια κ ο γυναικολογος στο κεντρου Μανας κ παιδιου στην Νεαπολη!

Δεν μπορω να πω ομως ευγέναστατος οσες φόρες πήγα 2-3 το πολυ μου αλλα βεβαίως μου έριξε κ την μπηχτη του για να με ξεγεννησει αυτος κ να με παρακολουθει !!!

Οσο για το Γυναικολογο στο Ικα της ΠΟλιχνης αγένης , με το ζόρι μου έγραφε φάρμακα κ αυτο όχι όλα κ όχι στις ποσοτητες που έπρεπε , για την συνεπεια του δεν γνωριζω καθως έγω πάντα πήγαινα σχετικα αργα!

Διαφημίσεις

Χαχαχχ δεν μπορει ειναι το κάλουπι τους ιδιο φάινεται!!!

Τα ιδια κ ο γυναικολογος στο κεντρου Μανας κ παιδιου στην Νεαπολη!

Δεν μπορω να πω ομως ευγέναστατος οσες φόρες πήγα 2-3 το πολυ μου αλλα βεβαίως μου έριξε κ την μπηχτη του για να με ξεγεννησει αυτος κ να με παρακολουθει !!!

Οσο για το Γυναικολογο στο Ικα της ΠΟλιχνης αγένης , με το ζόρι μου έγραφε φάρμακα κ αυτο όχι όλα κ όχι στις ποσοτητες που έπρεπε , για την συνεπεια του δεν γνωριζω καθως έγω πάντα πήγαινα σχετικα αργα!

ο συγκεκριμένος σπάει κάθε ρεκόρ!!!

αλλά ρε παιδιά πρέπει να 'χει σοβαρο πρόβλημα υγείας...

Μια μέρα δεν είχε έρθει λέει γιατί είχε γέννα...σκέφτομαι υπάρχει γυναίκα που θα καθόταν να τη ξεγεννήσει??? Ούτε τη γάτα μου δε θα του εμπιστευόμουν!!!

Κορίτσια εγώ ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένη απο την γυναικολόγο του ΙΚΑ, στο κέντρο μάνας κ παιδιου Πυλης Αξιου, μέχρι που την άλλαξαν γραφείο, και πήγε στις "απλές" γυναικολόγους κ στείλανε έναν άλλον στις έγκυες

μέτα άρχισε ο Γολγοθάς.

Αλλιώς από την πρώτη γυναικολόγο, δεν είχα κανένα παράπονο

Έχω κάνει καταγγελία για τον γιατρό του ικα ευόσμου!! Όνομα δεν λέω, όλες ξέρετε ποιος είναι. Εννοείτε ότι με κάλεσαν και με ρώτησαν τι συνέβει αλλά ποτέ δεν έγινε τπτ. Έτρεχα εγώ με την κοιλιά τούρλα, αλλά δεν μπορώ στο ικα της Π.Αξιού μια χαρά με εξυπηρετούσε ο γιατρός, αν και από άλλους διαβάζω τα χειρότερα. Εγώ είμαι αντικειμενική. Δεν είχα κανένα πρόβλημα. Βέβαια δεν ξέρω αν φταίει το γεγονος πως ήξερε ότι είχα κάνει καταγγελία σε άλλον γιατρο.

Πάντως η γνώμη μου είναι ότι φταίμε ΌΛΕΣ. Όταν εγώ ζήτησα από γνωστες και γειτόνισσες που είχαν πρόβλημα με τον συγκεκριμένο γιατρό, να με στηρίξουν και να έρθουν μαζί μου για κατάθεση, καμμιά δεν ήρθε.

Καμμιά δεν ήθελε να ασχοληθεί. "Ελα μωρέ, τι ασχολείσαι. Σιγά μην τον κουνήσουν από την θέση του." ναι αλλά έτσι δεν πάμε μπροστά . Πρέπει ΝΑ ΜΙΛΆΜΕ. Πάλι εμείς, οι φίλες, οι αδελφές, οι συναδέλφισσες θα τον φάνε στην μάπα και μας χαλάει την πιο όμορφη στιγμή της ζωής μας.Τεσπά.

Θα πω και ένα τελευταίο που δεν το έχω ξανααναφέρει.

Πέρισυ, όταν έκαν την καταγγελία, το είχα δημοσιεύσει κι εδω σε ένα topic. Λοιπόν λίγες μέρες μετά έλαβα ένα πμ, (από ένα μέλος που δεν είχε καταχωρήσεις και μόλις είχε κάνει εγγραφη) και εν ολίγης μου έλεγε ότι ο "αγαπητός" γιατρός που κατήγγηλα, πριν καιρό της είχε σώσει τη ζωή και είναι εξαίρετος άνθρωπος και επιστήμονας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και θα έπρεπε να ντρέπομαι που αναφέρομαι κατ'αυτόν τον τρόπο. Τυχαίο??? Δεν νομίζω. Μάλιστα εγώ της απάντησα πως αφού υπάρχει γυναίκα που έχει να πει καλό λόγο, μάλλον είναι κόρη του ή συγγενής του και αυτή νευρίασε. ΈΛΕΟΣ.

Οι καλοί άνθρωποι κ επιστήμονες φαίνονται. Δεν αναφέρονται από ένα σωρό κόσμο σε τέτοια topics. Ακούς κοπελιά???? Για γράψε κάτι. Δεν μπήκε καν στον κόπο να γράψει κάτι σε άλλο θέμα για να μην την υποψιαστώ. Αυτό μόνο έκανε. Γράφτηκε στο forum για να στείλει πμ σε μένα (ή ίσως και σε κάποιο άλλο μέλος που μιλάει για τον συγκεκριμένο)

Παιδιά συγγνώμη δεν αναφέρω ποιο μέλος είναι για να μην βρω τον μπελά μου.

Εγώ πηγαίνω στο Κεντρο Μανας της Ν. Ερυθραιας. Η κοπέλα που είναι κάθε Τριτη και Παρασκευη είναι πολύ καλή. Ο κύριος που είναι τις υπόλοιπες, καλός και αυτός αλλά παράξενος.

Και οι 2 πάντα, μα πάντα καθυστερούν να έρθουν. Εκλεινα πρωί-πρωί ραντεβού για να πηγαίνω στη δουλειά και πάντα πήγαινα αργοπορημενη.

Πάντως μου κάνει εντυπωσει τι πληρώνουμε. Υποτίθεται ότι εκεί πηγαίνουν εγγυες. Και δεν έχουν ούτε υπερηχο ούτε τίποτα για να μας εξετάσουν.

Τι πληρώνουμε γιατρούς, μόνο για να γράφουν φάρμακα;

και στο ΙΚΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ στη Θεσσαλονίκη τα πράγματα κάπως έτσι είναι. Μόνο που εκεί κι ο διευθυντής είναι άντρας κι από οτι έμαθα χειρότερος από τον γιατρό. Όταν ήμουν έγκυος πήγαινα για να μου γράφει τα φάρμακα που μου έδινε ο γυναικολόγος μου. Κάποια στιγμή έπρεπε να μου γράψει σίδηρο και αρνιόταν να μου γράψει αυτό που έλεγε ο γιατρός μου. Ήθελε, προφανώς, να πάρει τη μίζα από τη φαρμακευτική με την οποία συνεργάζεται ο ίδιος. Με ρώτησε μάλιστα με ύφος " τι λέτε κυρία μου; Σιγά να μη μας λένε οι άλλοι γιατροί τι φάρμακα θα γράφουμε...Σας φαίνεται λογικό εσάς;" Και του απάντησα πολύ σοβαρά "ναι, μου φαίνεται πολύ λογικό, γιατί ο γιατρός μου με παρακολουθεί, αυτός ξέρει το ιστορικό μου, τις αλλεργίες μου και οποιοδήποτε πρόβλημα έχω." Όταν το άκουσε αυτό, άλλαξε συμπεριφορά και μου έγραψε ότι έπρεπε χωρίς να πει κουβέντα. Λειτούργησε το μυαλουδάκι του και κατάλαβε πως αν μου έδινε κάτι που μόνο αυτός θεωρούσε σωστό και πάθαινα κάτι θα ήταν ο μόνος υπεύθυνος!! Αλλά η κοπέλα πιο πάνω έχει δίκιο. Όσο δεν μιλάμε ή δεν αντιδρούμε σε τέτοιες συμπεριφορές, δεν πρόκειται να αλλάξουν.

twmWp2.png

Διαφημίσεις

Αν και γυναικα, δεν εχω ξαναδει επαναλαμβανομενη χειροτερη συμπεριφορα απο γιατρο. Της εχω κανει και καταγγελια στον διευθυντη του ΙΚΑ. Εβγαλα 2 εγκυμοσυνες ξαπλα και δεινοπαθουσε η καημενη η μαμα μου που ετρεχε για τα παντα, για να μου γραψει τα φαρμακα στην εν λογω κυρια που για κακη μας τυχη ηταν στο ΙΚΑ της περιοχης μου. Αγενεστατη και επιθετικη.

Την τελευταια φορα πηγα εγω και με ακουσε ολο το κτιριο. Πηγα με παραπεμπτικο μαστολογου απο δημοσιο νοσοκομειο (Αγιος Σαββας) για υπερηχογραφημα μαστων, και αρνηθηκε να μου το γραψει! Εβγαλε αγυρτες τους μαστολογους και ηθελε ντε και καλα να μου γραψει μαστογραφια. Για να μη μακρυγορω, της ειπα πως θα επικοινωνησω με τον διευθυντη για τη μονιμως απαραδεκτη συμπεριφορα της στους ασφαλισμενους, και κατεβαινοντας φουριοζα στο γραφειο των ιατρων, προσπαθησαν να με ηρεμησουν ο καρδιολογος και ο χειρουργος, και τελικα, για να μην κανω καταγγελια, εγραψε ο χειρουργος την εξεταση και κρατησαν το βιβλιαριο μου για να το θεωρησουν οι ιδιοι, να μην ταλαιπωρηθω εγω...;)

Μια και πιασαμε εγκυμοσυνες θυμηθηκα τα βασανα που περασα απο τον κ. Μιαρη.

2η Εγκυμοσυνη :

Η β επιπεδου εδειχνε υπερηχογεννη εστια στην καρδια και ηταν αναγκαιο να κανω αμνιο γιατι ηταν στα ευρηματα που αφορουσαν τρισωμια.

Παω να μου την γραψει μαζι με τον υπερηχο του κ. Κουρτη και ολα τα συμπραγαλα.

Και μου απανταει

"καλα θα κανεις αμνιο γι αυτο? Δεν ειναι απαραιτητη δεν στην γραφω" κατηγοριματικοτατος κλεινοντας το βιβλιαριο μου και δινοντας το μου πισω :shock::shock:

Σοκαρισμενη εγω του λεω προσπαθοντας να μεινω ψυχραιμη (γιατι ηξερα τι ειναι απο την 1η εγκυμοσυνη)

"οκ δεν την κρινετε απαραιτητη το δεχομαι. Υπογραψτε μου στο βιβλιαριο οτι το μωρο θα ειναι 100% καλα και εγω δεχομαι οτι λογω της εμπειριας σας εχετε δικιο"

Εμεινε καγκελο, στραβωσε , αρχισε να μου εξηγει οτι δεν μπορει να ξερει τι εχω εγω μεσα στην κοιλια μου και τελικα μετα απο μια συντομη διαμαχη την εγραψε.

Ειχε δικιο τελικα και ηταν ολα καλα :D:D αλλα μην μου πειτε οτι μπορουσε να κοψει το κεφαλι του οτι θα ειναι ετσι.

Κανεις δεν μπορουσε. Ουτε Κουρτης, ουτε ο Γυναικολογος μου.

Αυτος απλα δεν ειχε τον φοβο τον συνεπειων της γνωμης του μεχρι που τον εφερα αντιμετωπο με αυτες.

Στην 1η εγκυμοσυνη με αιμοραγια μεγαλη και utrogestan απο 3

μηνων μεχρι να γεννησω μου εβγαζε την ψυχη να μου γραψει αδεια και προσπαθουσε να με πιασει "πελατη" στο ιδιωτικο του ντε και καλα. Του εξηγησα βεβαια οτι τον γιατρο μου τον εχω 15 χρονια και δεν παιζει θεμα αλλαγης και κουτσα κουτσα το πηρε αποφαση.

Ευτυχως απο τον 4ο μηνα και μετα στην 1η εγκυμοσυνη πηγα στο ΤΑΙΣΥΤ. (αχχ τι ωραιο ταμειο δεχονται οτι κι αν γραψει ο δικος σου γιατρος που ξερει και τι εχεις)

Ο Μιαρης στα γραφει και κανει αυτα που πρεπει με πολυυυυυ ζορι τελικα αλλα σε κανει να φτασεις να παρακαλας για το αυτονοητο.

Στην ουσια γινεται μια καταχρηση εξουσιας.

Οσο για την ωρα που παει..... ε παιδια μιλαμε με μια ωρα καθυστερηση στο ιατρειο . Τι τα βαζουν τα πρωινα ραντεβου. Πες απο τις 8:30-9:00 και μετα δεχομαστε να ξερει και ο αλλος.

Κορίτσια εγώ ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένη απο την γυναικολόγο του ΙΚΑ, στο κέντρο μάνας κ παιδιου Πυλης Αξιου, μέχρι που την άλλαξαν γραφείο, και πήγε στις "απλές" γυναικολόγους κ στείλανε έναν άλλον στις έγκυες

μέτα άρχισε ο Γολγοθάς.

Αλλιώς από την πρώτη γυναικολόγο, δεν είχα κανένα παράπονο

ποιοσ ηταν αυτος στην πλη αξιου?? μην μου πεις ο καντος??

εμενα μου φερθηκε πολυ ασχημα καισ την μητερα μου επισης που πηγε να μου γραψει την αναρωτικη μου. αν ειναι αυτος και οντωσ τοναλλαξαν γραφειο θα χαρω πααααααααρα πολυ!!!

Αν πηγαινεις στα ιδιωτικα τους ιατρεια ειναι διαφορετικου ανθρωπου με το ΙΚΑ που δουλευουν....

και στο ΙΚΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ στη Θεσσαλονίκη τα πράγματα κάπως έτσι είναι. Μόνο που εκεί κι ο διευθυντής είναι άντρας κι από οτι έμαθα χειρότερος από τον γιατρό. Όταν ήμουν έγκυος πήγαινα για να μου γράφει τα φάρμακα που μου έδινε ο γυναικολόγος μου. Κάποια στιγμή έπρεπε να μου γράψει σίδηρο και αρνιόταν να μου γράψει αυτό που έλεγε ο γιατρός μου. Ήθελε, προφανώς, να πάρει τη μίζα από τη φαρμακευτική με την οποία συνεργάζεται ο ίδιος. Με ρώτησε μάλιστα με ύφος " τι λέτε κυρία μου; Σιγά να μη μας λένε οι άλλοι γιατροί τι φάρμακα θα γράφουμε...Σας φαίνεται λογικό εσάς;" Και του απάντησα πολύ σοβαρά "ναι, μου φαίνεται πολύ λογικό, γιατί ο γιατρός μου με παρακολουθεί, αυτός ξέρει το ιστορικό μου, τις αλλεργίες μου και οποιοδήποτε πρόβλημα έχω." Όταν το άκουσε αυτό, άλλαξε συμπεριφορά και μου έγραψε ότι έπρεπε χωρίς να πει κουβέντα. Λειτούργησε το μυαλουδάκι του και κατάλαβε πως αν μου έδινε κάτι που μόνο αυτός θεωρούσε σωστό και πάθαινα κάτι θα ήταν ο μόνος υπεύθυνος!! Αλλά η κοπέλα πιο πάνω έχει δίκιο. Όσο δεν μιλάμε ή δεν αντιδρούμε σε τέτοιες συμπεριφορές, δεν πρόκειται να αλλάξουν.

ναι ναι και στο αμπελοκηπων τα ιδια σ....α ειναι!!! Αν ειναι ο Κ...τ....ς αυτος που λεμε.

Σε εμενα την πρωτη φορα που πηγε η μαμα μου να της γραψει την αναρωτικη μου τις εκανε κορδελακια και της εδωσε μια καρτα απο το ιδιωτ. του ιατρειο. να παμε εκει λεει και μετα θα μας γραψει οσες αναρωτικες θελουμε. ακου πραματα!!

να σας πω την αληθεια το σκεφτομουνα. σκεφτομουνα δηλαδη να εχω 2 γυναικολογους και τον δικο μου και αυτον για τις αδειες και στο τελος θα του την εφερνα οταν θα ερχοτανε η γεννα, γιατι θα πηγαινα στον δικο μου και αυτος ..... θα εμενε ρεστος!!! αλλα τις υπολοιπεσ φορες πηγε ο αντρας μου, του εκανε και παλι τσιριμονιες αλλα ο αντρας μου δεν σηκωνει τετοια. του εβαλε τις φωνες, του ειπε ελα σπιτι αν θελεις να την εξεταεις εκει και μετα ολα οκ.

Εμενα αυτο που μου την δινει στο ΙΚΑ ειναι πως φιλος πηγε και εβγαλε δωρεαν δυο ελιες που ειχε στο προσωπο με λεϊζερ και για εξετασεις που αφορουν εγκυμοσυνη τις πληρωνεις!

Αντε να περνεις τα μισα πισω, οκ δεν λεω περνεις μετα λεφτα αλλα σε ρωτανε αν εχει να δωσεις για τις εξετασεις?

Και δεν ειναι παιξε γελασε γιατι αφορουν δυο ζωες της μητερα και του παιδιου.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

αχ τι μου θυμίσατε!

καλημέρα καταρχήν και καλή εβδομάδα σε όλες.

η κυρία μαριτσίκα κόρμπου οικονομοπούλου παρακολουθούσε την μικρή απο όταν γεννήθηκε.όλα καλά μέχρι πρίν ένα χρόνο περίπου. για περιπτώσεις που έπρεπε απλά να την ξαναδεί την πηγαίναμε στο ικα.

έχουμε κλείσει τελευταίο ραντεβού μια παρασκευή απόγευμα στις 17,30 νομίζω. εκείνη την ωρα είμασταν εκει.ακριβως ομως.ουτε πιο πριν ουτε πιο μετα.λεει η πανασχημη που ηταν εκει ως υπευθυνη αχ πριν λιγι εφυγε δεν την ειδατε στις σκαλες? τα πηρα κρανιο πως που και γιατι εφυγε πριν την ωρα της.ακομα κ η προισταμενη παραδεχτηκε πως εκεινη την ωρα που μιλουσαμε ηταν η ωρα που ειχαμε ραντεβου αρα οντως εφυγε νωριτερα.οκ μεχρι εδω γιατι λεμε ανθρωπος ειναι μπορει κατι να ετυχε.

βγαινουμε κ την περνουμε τηλ.ακομα δεν ειχε φτασει στ ιατρειο που ειναι στα 10 λεπτα αποσταση απο το ικα (ακουγοταν στο αυτοκινητο).

εντελώς ψυχρα μας λέει τωρα εφυγα και ενω ξερει πως για να γυρισουμε σπιτι θα περνουσαμε κατω απο το ιατρειο της δεν μας ειπε φερτε την λιγο να την δω.ενω εχει παρει τοσα χρηματα αφου την εβλεπε στο σπιτι καθε μηνα το λιγοτερο (αν ηταν αρρωστη περισσοτερες φορες).

θεωρρω πως δεν την ενδιεφερε τελικα καθολου και πως τελικα μονο για τα λεφτα ηταν.

λοιπον σας γραφω κ εγω το παραπονο μου ,αν και μαλλον το θυμο μου πιο πολυ...πηγα στο ικα καλλιθεας στο δερματολογο (δερματολογος_- αφροδισιολογος) ειχα ενα θεμα με μια ελια μαληστα εχω ανοιξει προσφατα ενα τοπικ για αυτο το θεμα...πηγα λοιπον μου εριξε μια ματια και τι κανει λεει με 50 ευρω μου λεει ελα στο ιατρειο και θα δουμε τι θα κανουμε:shock::shock::shock::shock:.... με κοιταει και στο υπολοιπ σωμα ( την ειχα στο υψος του στηθους... και επειδη εχω κανει ραγαδες στην εγκυμοσυνη μου λεει α.......εκανες ραγαδες και αυτα με λιγα χρηματα θα τα κανουμε λιγο πιο ωραια θα ειναι ωραια παλι η κοιλια:shock: μην πας στα μποντιλαιν και αυτα διοτι δεν θα κανουν και τιποτα....του λεω δεν με ενδιαφερει η κοιλια αλλα η ελια.....φοβαμαι μην ειναι μελανωμα....μου λεει ελα στο ιατρειο θα το δω με μηχανημα και θα δουμε τι θα κανουμε, ξυνησα και μαλλον το ειδε, και με ρωταει εχεις δερματολογο (πηγα να του παω αν ειχα δεν θα ερχομουν σε εσενα βλα...νο) του λεω ε κατι εχω διοτι καταλαβα που το πηγαινε....μου λεει ποσο χρονον? ειναι σε ποια περιοχη?...του ειπα εκει μια για να με αφησει ησυχη να φυγω,διοτι δεν θα εκανα την δουλεια μου....μου λεει εγω που ειμαι νεος η νεοι γιατροι ειναι αυτοι που ξερουν αυτη δεν θα ξερει και δεν θα κανει κατι...ελα στο ιατρειο και θα το φτιαξουμε με λιγα χρηματα....με λιγα λογια ο κυριος εκει δεν εξεταζει και δεν κανει τιποτα, παραμονο να πληρωνεται απο εμας για να καθεται κ να ψαρευει πελατες για το ιατρειο του...

και τα λεει τοσο χυμα ελα στο ιατρειο κ με λιγα χρηματα:shock::evil::evil::evil::evil:...που σου ερχεται να τον φτυσεις και να φυγεις....

εκλεισα ραντεβου σε αλλο γιατρο παλι στο ικα σε 1 μηνα, να δω τι θα κανω παλι αν θα κενει την δουλεια κ αυτος η παλι θα ερθω να σας γραψω:evil:

ικα παλατιανησ νομιζω κ οχι ιερωθεου

Παλατιανής δεν υπάρχει. Υπάρχει Ιλίου.

Εσύ πρέπει να αναφέρεσαι σε μια παιδίατρο (το Οικονομόπουλου θυμάμαι) που μιλάει σπαστά ελληνικά και είναι στο ΙΚΑ ανθουπολης . Νομίζω έχει ιατρείο στην Παλατιανή. Αν αναφέρεσαι σε αυτήν έχω και εγώ να σουρω :?

Πηγαίναμε εκεί και μας έγραφε τα φάρμακα του Γιάννη όταν ήταν σε χημειοπροφύλαξη λόγω της ουρολοίμωξης .

Επειδή συνέπεσε με την περίοδο που ψαχνόμουν να αλλάξω παιδίατρο και μου φαινόταν πρόθυμη και ενημερωμένη γιατρός (απλά μια αντιβίωση μου έγραφε αλλα ήταν αναλυτική στις δοσολογίες κλπ) είπα να της ζητήσω και την κάρτα της ώστε να την έχουμε και έξω.

Εκείνη την ημέρα είχα πάρει και τον Βασίλη μαζί μου. Είχε ένα βηχαλάκι και είπα να κάνω και ένα τεστ πριν γίνω "πελάτης" της.

Με το που πήρε είδηση η κυρία ότι δεν μπορεί να πει το "ρό" άρχισε να του λέει ένα ποιηματάκι "δεν μπογω να πω το γο...."

Βγαίνοντας , έσκισα την κάρτα της.

Αν θυμάμαι καλά έχει και ένα θέμα με το ponstant ή εν λόγω κυρία? Αυτήν λες?