Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΣΑΙ

Recommended Posts

Διαφημίσεις

Κορίτσια, ήθελα να μάθω αν επιτρέπεται το πράσινο τσάι....

Επειδή έχω διαβήτη, τώρα το χειμώνα δεν ξέρω τι να παραγγείλω σε μια καφετέρια....

MARAKI γω στην ίδια κατασταση είμαι και πινω πράσινο τσάι στην καφετερια...δεν νομιζω οτι βλάπτει ίσα ίσα που κανει και καλό...εδω επιτρέπεται ο καφες το πράσινο τσαι γιατι όχι?είναι ακόμα καλύτερα....εμένα πάντως δεν μου δημιουργει πρόβλημα

Κορίτσια λίγη προσοχή με το πράσινο τσάι γιατι περιέχει πολλή καφείνη... περισσότερη κι από έναν στιγμιαίο καφέ! Το έψαξα πάρα πολύ γιατι ειμαι λάτρης του πρασινου τσαγιού... βρήκα μια μαρκα από ένα "βιολογομαγαζο" που ειναι caffeine free αλλά κι αυτό τωρα δεν το πινω. Επίσης προκαλεί λίγη ταχυπαλμία... Εγώ θα έλεγα να κανουμε ακόμη λίγη υπομονή... στις καφετεριες παίρνω χαμομηλακι... :)

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

aUeJp3.png

Εγώ έχω διαβάσει ότι επιτρέπεται αλλά όχι πάνω από μια κούπα την ημέρα...Εγώ στις καφετέριες πάντως παραγγέλνω χυμούλη αμίτα ή φυσικό με φρούτα εποχής!Επίσης μπορείς να παραγγείλεις φρουτοσαλάτα με γιαουρτάκι!!μιαμ μιαμ!!!;)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Διαφημίσεις

αλήθεια:)

σου το έχει συστήσει και ο γιατρός σου;

maraki όχι δεν έχω ρωτήσει τη γιατρο μου...γιατι αν πιω ένα τσάι την εβδομάδα είναι ζήτημα...δεν πάμε πολύ συχνά έξω για καφέ...θα τη ρωτησω όμως την επομενη εβδομάδα που θα πάω...πάντως δεν νομίζω να κάνει κακό..

Το πρασινο τσαι περιεχει καφεινη αλλα για να βλαψει το μωρο στην διαρκεια της εγκυμοσυνης πρεπει να εχει γινει υπερκαταναλωση δηλ περισσοτερο απο 5 κουπες την ημερα. Αν πιουμε μια κουπα την ημερα σε μια καφετερια δεν πειραζει πουθενα ισα ισα που κανει και καλο σε πολλα. Στο θηλασμο δεν πρεπει να πινουμε γιατι μπορει να προκαλεσει διαταραχες υπνου στο μωρο οπως και ο καφες.

Καλησπέρα κορίτσια!

Ως φαν του πράσινου τσαγιού απογοητεύτηκα όταν αναγκάστηκα να το περιορίσω λόγω καφεΐνης αλλά ανακάλυψα τα ροφήματα lipton herbal infusions χωρίς καφεΐνη (νομίζω δεν έχουν καν τσάι μέσα). Έχουν πολύ ωραίο άρωμα, αν φοβάστε το πράσινο τσάι για την καφεΐνη δοκιμάστε τα. Είναι μόνο φρούτα και βότανα.

Κορίτσια λίγη προσοχή με το πράσινο τσάι γιατι περιέχει πολλή καφείνη... περισσότερη κι από έναν στιγμιαίο καφέ! Το έψαξα πάρα πολύ γιατι ειμαι λάτρης του πρασινου τσαγιού... βρήκα μια μαρκα από ένα "βιολογομαγαζο" που ειναι caffeine free αλλά κι αυτό τωρα δεν το πινω. Επίσης προκαλεί λίγη ταχυπαλμία... Εγώ θα έλεγα να κανουμε ακόμη λίγη υπομονή... στις καφετεριες παίρνω χαμομηλακι... :)

Είσαι σίγουρη γι' αυτό που γράφεις??? Εμένα ο γιατρός μου μου είπε να πίνω όσα τσάγια θέλω ... και η διατροφολόγος μου στην εγκυμοσύνη μου είπε να πίνω πράσινο τσάι γιατί περιέχει κατεχίνες και κάνει καλό. Επίσης ο ομοιοπαθητικός μου είχε επιτρέψει ένα τσάι την ημέρα όταν έκοψα τον καφέ και μου είχε πει ότι είναι καλύτερο από το να πίνω decaf ...

Με προβλημάτισες πολύ με αυτό που είπες γιατί εγώ πίνω 2 τσάγια την ημέρα!!! Είναι δλδ σα να πίνω 2στιγμιαίους καφέδες και χειρότερα???

azHYp2.png

vwuep3.png

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

Ως φαν του πράσινου τσαγιού απογοητεύτηκα όταν αναγκάστηκα να το περιορίσω λόγω καφεΐνης αλλά ανακάλυψα τα ροφήματα lipton herbal infusions χωρίς καφεΐνη (νομίζω δεν έχουν καν τσάι μέσα). Έχουν πολύ ωραίο άρωμα, αν φοβάστε το πράσινο τσάι για την καφεΐνη δοκιμάστε τα. Είναι μόνο φρούτα και βότανα.

Πού τα πουλάνε αυτά???

azHYp2.png

vwuep3.png

http://fysei.blogspot.com/2006/06/blog-post_13.html

Διαβαστε το ειναι ενδιαφερον!

Επισης η γυναικολογος μου με το που εμεινα εγκυος απο τις πρωτες συμβουλες που μου εδωσε ηταν να μην καταναλωνω πρασινο τσαι λογω τανιτνων και καφεινης!

Οποτε λιγο προσοχη!

Καλο ειναι να ρωτησετε τους γιατρους σας γιατι το πρασινο τσαι κανει αλλιλεπιδραση με αλκαλικα φαρμακα οποτε πρεπει να τον ενημερωσετε οτι πινετε και ποσο!

Εγω δεν πινω και εχω το κεφαλι μου ησηχο, οσο για τις καφετεριες χυμο ή ανθρακουχο νερο εξαρταται!

http://fysei.blogspot.com/2006/06/blog-post_13.html

Διαβαστε το ειναι ενδιαφερον!

Επισης η γυναικολογος μου με το που εμεινα εγκυος απο τις πρωτες συμβουλες που μου εδωσε ηταν να μην καταναλωνω πρασινο τσαι λογω τανιτνων και καφεινης!

Οποτε λιγο προσοχη!

Καλο ειναι να ρωτησετε τους γιατρους σας γιατι το πρασινο τσαι κανει αλλιλεπιδραση με αλκαλικα φαρμακα οποτε πρεπει να τον ενημερωσετε οτι πινετε και ποσο!

Εγω δεν πινω και εχω το κεφαλι μου ησηχο, οσο για τις καφετεριες χυμο ή ανθρακουχο νερο εξαρταται!

Το άρθρο λέει για όχι πάνω από 5 κούπες στην εγκυμοσύνη! Άρα λογικά 1-2 που πίνω εγώ θα είναι καλά ...

Πάντως εμένα μου είπε ότι οι κατεχίνες κάνουν πολύ καλό και να πίνω το τσάι χωρίς γάλα μάλιστα γιατί το γάλα μειώνει την απορρόφηση των κατεχίνων και των αντιοξειδωτικών ...

Είμαι πολύ μπερδεμένη ... γιατί εγώ πάω δουλειά κάθε μέρα κι εκεί το έχω συνηθίσει το τσαγάκι μου! Να πίνω λέτε καλύτερα decaf?

azHYp2.png

vwuep3.png

Είσαι σίγουρη γι' αυτό που γράφεις??? Εμένα ο γιατρός μου μου είπε να πίνω όσα τσάγια θέλω ... και η διατροφολόγος μου στην εγκυμοσύνη μου είπε να πίνω πράσινο τσάι γιατί περιέχει κατεχίνες και κάνει καλό. Επίσης ο ομοιοπαθητικός μου είχε επιτρέψει ένα τσάι την ημέρα όταν έκοψα τον καφέ και μου είχε πει ότι είναι καλύτερο από το να πίνω decaf ...

Με προβλημάτισες πολύ με αυτό που είπες γιατί εγώ πίνω 2 τσάγια την ημέρα!!! Είναι δλδ σα να πίνω 2στιγμιαίους καφέδες και χειρότερα???

Κοίτα Βέρα μου... το να σου πει ο γιατρός σου να πίνεις όσα τσάγια θέλεις, το βρίσκω λίγο υπερβολικό εκ μέρους του γιατί όλοι ξέρουμε πως το τσάι ειναι βότανα και τα βότανα θέλουν προσοχή ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης. Επίσης γνωρίζω πως οι ομοιοπαθητικοί αφαιρούν εντελώς την καφείνη από τη διατροφή. Αλλά επίσης γνωρίζω πως τα decaf, λογω επεξεργασιας δεν ειναι κι ότι καλύτερο, άρα μπορεί απλά να συμβιβάστηκε αν και ειναι λίγο περίεργο εφοσον για να αποδόσει η ομοιοπαθητική πρέπει να αποκλείστει εντελώς η καφείνη. Η διατροφολόγος σου πολύ καλά σου ειπε πως το πράσινο τσάι κάνει πολύ καλό. Απλά αν ανατρέξεις στα λόγια μου, αυτό που είπα ειναι ότι χρειάζεται λίγη προσοχή με το πράσινο τσάι γιατί περιέχει αρκετή καφείνη και προκαλεί ταχυπαλμία. Δε σημαίνει οτι απαγορεύεται απλά μέτρον άριστον!

Θα σε συμβούλευα να μην αγχώνεσαι. Προφανώς, εσένα δε σε πείραξε το πρασινο τσάι που πίνεις. Αν θέλεις να το ψάξεις λίγο παραπάνω, μπες στο ιντερνετ και θα βρεις αμέτρητες ιστοσελίδες που μιλάνε γι αυτό το θέμα, πχ μια ιστοσελίδα έγραφε:

"Green tea, unless it is decaffeinated, also contains caffeine. Normal green tea itself may contain more caffeine than coffee, but the length of infusion with hot water, and the number of time you use the green tea leaves can greatly reduce your caffeine intake. Experiments have shown that tea after a first 5 minute brew contains 32 mg caffeine. But if the same leaves are then used for a second and then a third five minute brew, the caffeine drops to 12 mg and then 4 mg.

In all cases, it should be remembered to never brew or drink green tea with boiling water. In some countries, water heating pots have temperature controls to heat water for green tea preparation. The high temperature can destroy valuable therapeutic compounds found in green tea,

Table 1:

Caffeine Content of Some Common Drinks (per 100 ml)

Coffee brewed from grounds 40 mg1

Espresso coffee 212 mg1

Instant coffee 26 mg1

Coffee liqueur (63 proof) 26 mg1

Lipton black Tea (bag) 33 mg2

Green tea (loose leaves) 32mg2"

http://www.medicinalfoodnews.com/vol10/2006/green_tea.htm

Αν θέλεις να με ρωτήσεις οτιδήποτε άλλο είμαι στη διάθεσή σου. Γι αυτο μ' αρέσει αυτό το φόρουμ... γιατί μας δίνει την ευκαιρία να ανταλλάζουμε απόψεις! ;)

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

aUeJp3.png

Το άρθρο λέει για όχι πάνω από 5 κούπες στην εγκυμοσύνη! Άρα λογικά 1-2 που πίνω εγώ θα είναι καλά ...

Πάντως εμένα μου είπε ότι οι κατεχίνες κάνουν πολύ καλό και να πίνω το τσάι χωρίς γάλα μάλιστα γιατί το γάλα μειώνει την απορρόφηση των κατεχίνων και των αντιοξειδωτικών ...

Είμαι πολύ μπερδεμένη ... γιατί εγώ πάω δουλειά κάθε μέρα κι εκεί το έχω συνηθίσει το τσαγάκι μου! Να πίνω λέτε καλύτερα decaf?

Ναι στο συγκεκριμενο αρθρο λεει επισης οτι η καταναλωσης καφεινης εχει σχετιστει και με την μειωμενη εμβρυικη αναπτυξη!

Παντως απο την στιγμη που εχει καφεινη καλο ειναι να αποφευγεται!

Διαφημίσεις

Ναι στο συγκεκριμενο αρθρο λεει επισης οτι η καταναλωσης καφεινης εχει σχετιστει και με την μειωμενη εμβρυικη αναπτυξη!

Παντως απο την στιγμη που εχει καφεινη καλο ειναι να αποφευγεται!

καλά εννοούν η υπερβολική καφεϊνη!

azHYp2.png

vwuep3.png