Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

βρεφη στο βωμο του κερδους

Recommended Posts

Διαφημίσεις

Κι εγώ στο ιδιωτικό μια χαρά γέννησα. Αρκεί να έχεις καλό γιατρό!

Επίσης μαία-προσωπικό και ... τούμπες... ακόμα και στο 6κλινο. Δε μου αρέσει να με μεταχειρίζονται ως τσουβάλι... ή ως πορτοφόλι προς φακελάκι.

Ναι τα έδωσα ΟΛΑ φανερά στο ιδιωτικό και μάλιστα με το γιατρό να παίρνει ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ αμοιβή από αυτή που του αναλογούσε, γιατί ήταν απλά άνθρωπος με κατανόηση. Γνωρίζοντας την τότε οικονομική μου κατάσταση "έκοψε" από τη δική του αμοιβή όταν είδε πως το μαιευτήριο χρέωσε νοσοκομειακό υλικό περισσότερο από το αναμενόμενο (όχι παράνομα, απλά λόγω επιπλοκών ανέβηκε το κοστολόγιο).

Στο δημόσιο η ατάκα του τακτικού γιατρού μου που σκόπευα να γεννήσω μαζί του ήταν... "θες να σε ξεγεννήσει ο ειδικευόμενος ή να έρθω εγώ;;" και το νόημα ήταν η... τσέπη! 8 μήνες παίζουμε "τις κουμπάρες" και έσκαγα 70άρια κάθε 3 εβδομάδες (!!!!) για προγεννητικό έλεγχο.

Πώς να μη σηκωθώ να φύγω από εκεί (1 μέρα πριν τον τοκετό!!) όταν εγώ τον παρακαλάω για φυσιολογικό τοκετό κι εκείνος λέει "ναι-ναι" και μετά τον ακούω άθελά μου να συζητά με τους άλλους γιατρούς ως... "ανέκδοτο" πως θέλω να γεννήσω φυσιολογικά τα δίδυμά μου; Σκόπευε να με βάλει για καισαρική και με είχε εντός του νοσοκομείου πριν καν κάποιο σημάδι τοκετού.

Και πήγα στον ιδιώτη γιατρό που μου φέρθηκε ως άνθρωπος.. που σεβάστηκε τις επιθυμίες μου στο μέτρο του δυνατού και που ήταν εκεί χωρίς ρολόι.... και οποιαδήποτε ώρα της μέρας ΚΑΙ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ....

Κι όταν έλειπε εκείνος ήταν η μαία μου κοντά μου.

Και δε χρειάστηκε να πάρω αποκλειστική για βοήθεια, ούτε χρειάστηκε να λιώσουν οι δικοί μου τα κοκκαλάκια τους στις καρέκλες για να με εξυπηρετούν!

Τα πράγματα δεν είναι άσπρα-μαύρα....

Ο βωμός του κέρδους δε λείπει από τα δημόσια νοσοκομεία!

Η διαφορά είναι πως στο δημόσιο τα ζητάνε (όχι όλοι) ΜΑΥΡΑ, ενώ στο ιδιωτικό πληρώνεις τα ίδια και φανερά ... και σου κάνουν και τούμπες!

Τα έκτακτα στη δική μου περίπτωση τα αντιμετώπισαν όπως έπρεπε είτε αφορούσαν δική μου νοσηλεία, είτε νεογνών.

Αυτά εντελώς προσωπικά.

Αν θέλουμε όμως να είμαστε δίκαιοι (κατά τη γνώμη μου).... πρέπει να πούμε.... ΟΧΙ στο βωμό του κέρδους ΚΑΙ ΣΤΑ ιδιωτικά αλλά ΚΑΙ στα δημόσια μαιευτήρια. Κι εκεί έχει γίνει βιομηχανία παραγωγής ....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Ότι αναφέρεται στο link είναι προ διετίας.

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όσοι επιλέγουν Δημόσιο νοσοκομείο, κατακρινουν όσους επιλέγουν ιδιωτικό;

Είναι μύθος για τις μονάδες εντατικής νεογνών. Τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια.

Και γι ΄ αυτό αν χρηαστει, μακρυά από εμάς, το μωρό μονάδα εντατικής, τα δημόσια ταμεία καλύπτουν όλο το πόσο.

Επίσης για το θυλασμο, πλέον παρέχεται υπηρεσία rooming in και αποκλιστικου θυλασμου.

Ο καθένας κάνει, για τους δικούς του λόγους, την επιλογή του. Γιατί τέτοια κακιά με όσους επιλέγουν ιδιωτικό;

Και γιατρό κακό μπορείς να βρεις τόσο στο ιδιωτικό, όσο και στο Δημόσιο.

Επίσης, κοροϊδία είναι που σαν φορολογούμενοι και εργαζόμενοι, πληρώνουμε τόσες εισφορές για δημόσια περίθαλψη, παρ ΄ όλα αυτά στα δημόσια ζητάνε το φακελάκι. Αυτό δεν είναι κοροϊδία; Και χειρότερη μάλιστα, γιατί ούτε μπορεί να προσδιοριστεί το «μαύρο χρήμα» αλλά ούτε και να φορολογηθει.

Έχει ξεσπάσει ένας «πολεμος» ο οποίος δεν έχει νόημα. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Και αυτός που επιλέγει το Δημόσιο και αυτός που επιλέγει το ιδιωτικό.Ο καθένας από την πλευρά του έχει δίκαιο,

Να συμφωνήσω ότι στην Ελλάδα η εγκυμοσύνη αντιμετωπίζετε ως ασθένεια ενω αυτο δεν ισχύει για τις άλλες ευρωπαικές χώρες...όμως θα διαφωνήσω ότι το ποσοστό καισαρικών είναι μεγαλύτερο στην Ελλάδα απο τις άλλες Ε. χώρες διότι αν ανατρέξεις ας πούμε στην Μ.Βρετανία το ποσοστό αγγίζει το 35% μόνο στο Λονδίνο (ακόμα δεν έχουν βγάλει στατιστικά για όλη την Μ.βρετανία), η Ιταλία με το ποσοστό 22,4% (είναι τρίτη στην Παγκοσμια κλιμακα) με πρώτες την Αμερική και την Βραζιλία...Πως λοιπόν η Ελλάδα έρχετε πρώτη????

Η Ελλάδα λοιπόν δεν είναι πρώτη με το ποσοστό των καισαρικών γιατι απλά δίνουν ένα ποσοστό % μόνο για την Ελλάδα και για τις άλλες ΕΥρωπαικές χώρες δίνουν τον μέσο όρο των ποσοστών τους στο 9-11% καθόλου δικαιο και ανακριβές...

Αρα μην πιστεύουμε τυφλα ότι διαβάζουμε...Μπορεί το άρθρο να εμπεριέχει πολλές αλήθειες αλλά και πολλές ασάφειες και ψεύδη.....

Διαφημίσεις

Κι εγώ στο ιδιωτικό μια χαρά γέννησα. Αρκεί να έχεις καλό γιατρό!

Επίσης μαία-προσωπικό και ... τούμπες... ακόμα και στο 6κλινο. Δε μου αρέσει να με μεταχειρίζονται ως τσουβάλι... ή ως πορτοφόλι προς φακελάκι.

Ναι τα έδωσα ΟΛΑ φανερά στο ιδιωτικό και μάλιστα με το γιατρό να παίρνει ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ αμοιβή από αυτή που του αναλογούσε, γιατί ήταν απλά άνθρωπος με κατανόηση. Γνωρίζοντας την τότε οικονομική μου κατάσταση "έκοψε" από τη δική του αμοιβή όταν είδε πως το μαιευτήριο χρέωσε νοσοκομειακό υλικό περισσότερο από το αναμενόμενο (όχι παράνομα, απλά λόγω επιπλοκών ανέβηκε το κοστολόγιο).

Στο δημόσιο η ατάκα του τακτικού γιατρού μου που σκόπευα να γεννήσω μαζί του ήταν... "θες να σε ξεγεννήσει ο ειδικευόμενος ή να έρθω εγώ;;" και το νόημα ήταν η... τσέπη! 8 μήνες παίζουμε "τις κουμπάρες" και έσκαγα 70άρια κάθε 3 εβδομάδες (!!!!) για προγεννητικό έλεγχο.

Πώς να μη σηκωθώ να φύγω από εκεί (1 μέρα πριν τον τοκετό!!) όταν εγώ τον παρακαλάω για φυσιολογικό τοκετό κι εκείνος λέει "ναι-ναι" και μετά τον ακούω άθελά μου να συζητά με τους άλλους γιατρούς ως... "ανέκδοτο" πως θέλω να γεννήσω φυσιολογικά τα δίδυμά μου; Σκόπευε να με βάλει για καισαρική και με είχε εντός του νοσοκομείου πριν καν κάποιο σημάδι τοκετού.

Και πήγα στον ιδιώτη γιατρό που μου φέρθηκε ως άνθρωπος.. που σεβάστηκε τις επιθυμίες μου στο μέτρο του δυνατού και που ήταν εκεί χωρίς ρολόι.... και οποιαδήποτε ώρα της μέρας ΚΑΙ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ....

Κι όταν έλειπε εκείνος ήταν η μαία μου κοντά μου.

Και δε χρειάστηκε να πάρω αποκλειστική για βοήθεια, ούτε χρειάστηκε να λιώσουν οι δικοί μου τα κοκκαλάκια τους στις καρέκλες για να με εξυπηρετούν!

Τα πράγματα δεν είναι άσπρα-μαύρα....

Ο βωμός του κέρδους δε λείπει από τα δημόσια νοσοκομεία!

Η διαφορά είναι πως στο δημόσιο τα ζητάνε (όχι όλοι) ΜΑΥΡΑ, ενώ στο ιδιωτικό πληρώνεις τα ίδια και φανερά ... και σου κάνουν και τούμπες!

Τα έκτακτα στη δική μου περίπτωση τα αντιμετώπισαν όπως έπρεπε είτε αφορούσαν δική μου νοσηλεία, είτε νεογνών.

Αυτά εντελώς προσωπικά.

Αν θέλουμε όμως να είμαστε δίκαιοι (κατά τη γνώμη μου).... πρέπει να πούμε.... ΟΧΙ στο βωμό του κέρδους ΚΑΙ ΣΤΑ ιδιωτικά αλλά ΚΑΙ στα δημόσια μαιευτήρια. Κι εκεί έχει γίνει βιομηχανία παραγωγής ....

να ρωτήσω κατι από περιέργεια;

τα δίδυμα πώς τα γέννησες τελικά; με φυσιολογικό ή καισαρική;

και εννοείται προσυπογράφω όσα έχεις πει παραπάνω.

Για την καισαρική το πιστεύω ότι σ' εκμεταλλεύεται ο γιατρός για δικό του όφελος ... γιατί το έζησα! Εγώ μπορούσα κάλιστα να έχω γεννήσει φυσιολογικά ... τσάμπα το έφαγα το μαχαίρι. Τώρα θα πάω πάλι με καισαρική αναγκαστικά...

Αλλά δεν το πιστεύω ότι κάνει πια τόσο κακό η καισαρική στη γυναίκα και στο παιδί! Δηλαδή τι κακό κάνει που το συνοδεύει σε όλη του τη ζωή? Τόσα παιδιά γεννιούνται με καισαρική ... δεν έχω δει να έχουν κάτι... τόσο μάλλον που πολλά παιδιά που γεννιόύνται με φυσιολογικό τοκετό ταλαιπωρούνται πολύ περισσότερο ... βγαίνουν με σημάδια, με παραμορφωμένο κεφάλι. Δεν υποστηρίζω προφανώς την καισαρική! Μακάρι να γεννούσα κι εγώ φυσιολογικά να μη με ταλαιπωρούσε η καισαρική μετά ... αλλά για το παιδί μου δε νομίζω ότι υπήρξε κάποιο πρόβλημα.

Τώρα όσον αφορά το πόσο απάνθρωποι είναι στα ιδιωτικά το πιστεύω ... αλλά και στα δημόσια δεν πάνε πίσω. Αυτό το σκηνικό που περιγράφεται στην καταγγελία παρακάτω στο άρθρο αν είχε γίνει σε δημόσιο νοσοκομείο την ίδια και χειρότερη κατάληξη θα είχε. Επίσης στο δημόσιο νοσοκομείο αυτά γίνονται πιο εύκολα ... και μάλιστα κλέβουν και παιδιά μέσα από τα δωμάτια ... όχι μόνο laptop και λεφτά!!! Ο γιατρός επίσης τα παίρνει είτε δουλεύει στο ιδιωτικό είτε στο δημόσιο. Το μόνο που χρεώνεσαι υπερβολικά στο ιδιωτικό είναι το δωμάτιο ... αλλά τα δωμάτια στο ιδιωτικό δεν έχουν σχέση με του δημοσίου ... οπότε αν για κάποιον αυτό είναι σημαντικό ... το πληρώνει! Εμένα η αδερφή μου γέννησε στο Αλεξάνδρας και οι επισκέπτες δεν είχαν να κάτσουν!!! Μία καρέκλα μέσα στο δωμάτιο και αυτό ήταν.

Τέλος για τη μονάδα εντατικής των νεογνών μια χαρά είναι στα ιδιωτικά και τα καλύπτουν όλα το δημόσια ταμεία. Εγώ γέννησα σε ιδιωτικό και χρειάστηκε το παιδί μου χειρουργείο. Μια χαρά ήταν όλα .. ούτε χρειάστηκε να πάμε σε δημόσιο νοσοκομείο ούτε τίποτα. Κι εκεί στη μονάδα είχε πολλά πρόωρα που είχαν πολύ καλή φροντίδα ...

Οπότε νομίζω τελικά όλα είναι θέμα γιατρού... και κατά πόσο θες να είσαι κάπου πιο χλιδάτα εκείνες τις μέρες ή όχι!

azHYp2.png

vwuep3.png

να ρωτήσω κατι από περιέργεια;

τα δίδυμα πώς τα γέννησες τελικά; με φυσιολογικό ή καισαρική;

και εννοείται προσυπογράφω όσα έχεις πει παραπάνω.

Δυστυχώς καισαρική... αλλά τουλάχιστον ξέρω πως δεν την έφαγα επειδή ο γιατρός βαριόταν ή γιατί .... "δε γεννιούνται δίδυμα με καισαρική"... όπως μου είχε πει κάποια στιγμή (αυτός του δημοσίου)!

Ο γιατρός μου άφησε χρόνο για να εξελιχθεί ο τοκετός αλλά είχα φτάσει με δυνατές συσπάσεις (αλλά δεν άνοιγε ο τράχηλος). Κι έτσι.... δεδομένης της συνολικής εικόνας και διαφόρων άλλον παραγόντων που δεν είναι της παρούσης... τελικά προχωρήσαμε σε καισαρική.

Να σημειώσω εδώ, πως το επόμενο παιδί προσπαθήσαμε να το πάμε (με τον ίδιο ιδιώτη γιατρό για vbac). Άλλο που ο τράχηλος πάαααλι δεν έκανε τίποτα. Μάλιστα δε με είχε προγραμματίσει στις 36 εβδομάδες όπως κάνουν σύμφωνα με τη ΡΟΥΤΙΝΑ :evil: στα δημόσια. Έφτασα 39 εβδομάδων, και ξεκίνησε ο τοκετός κανονικότατα.... (συσπάσεις, και όλα τα συμπτώματα τα απαραίτητα). Άλλο που τελικά ο τράχηλος μας τα χάλασε πάλι.... και δε μας έκανε τη χάρη...... όσο κι αν περιμέναμε. :?

Το τρίτο ζήτησα εγώ πως δε θέλω πια φ.τ. Τι νόημα είχε να μπω σε διαφορετική διαδικασία. Όταν όμως στις 37 εβδομάδες ξεκίνησε ο τοκετός.... μου άφησε περισσότερο χρόνο μήπως τυχόν εξελιχθεί ο τοκετός φυσικά. Δεν....

Ξέρω όμως πως έκανε Ο,ΤΙ ήταν δυνατό, πάντα σε σχέση με τα δεδομένα της στιγμής και τις αποφάσεις στις οποίες συμμετείχα ενεργά!

Τα είπα μαζεμένα και ίσως μένουν απορίες... απλά δεν ήθελα να επεκταθώ σε ζήτημα το οποίο είναι ήδη... off topic... ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

πολυ καλο το αρθρο πραγματικα, γιαυτο δημοσιο και παντα δημοσιο νοσοκομειο κια γενικα ολα δημοσια, τωρα στο θεμα γιατρου θελει ψαξιμο παντα .... και ειδικα αυτο με τα μωρακια που θελουν μεταφορα στο δημοσιο νοσοκομειο λογο σοβαροτητας της υγειας του θυμαμαι ενα θεμα που εγινε πριν λιγα χρονια που απεβιωσε ενα μωρακι επειδη ενα απο τα δυο ασθεν. ειχε χαλασει και με αποτελεσμα ενα νεογεννητο να πεθανει....κριμα σε αυτα τα ατομα....

πολυ καλο το αρθρο πραγματικα, γιαυτο δημοσιο και παντα δημοσιο νοσοκομειο κια γενικα ολα δημοσια, τωρα στο θεμα γιατρου θελει ψαξιμο παντα .... και ειδικα αυτο με τα μωρακια που θελουν μεταφορα στο δημοσιο νοσοκομειο λογο σοβαροτητας της υγειας του θυμαμαι ενα θεμα που εγινε πριν λιγα χρονια που απεβιωσε ενα μωρακι επειδη ενα απο τα δυο ασθεν. ειχε χαλασει και με αποτελεσμα ενα νεογεννητο να πεθανει....κριμα σε αυτα τα ατομα....

Δεν ισχύει πια αυτό. Τα ιδιωτικά μαιευτήρια έχουν εξαιρετικές μονάδες εντατικής νεογνών.

azHYp2.png

vwuep3.png

Διαφημίσεις