Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Από το ΙΑΣΩ στο ΜΗΤΕΡΑ

Recommended Posts

Όχι! Δεν άλλαξα γιατρό!

Ο γιατρός μου άλλαξε μαιευτήριο.

Άρα γεννάω στο ΜΗΤΕΡΑ.

Έχει καμιά μανούλα εμπειρία από εκεί;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Διαφημίσεις

με το καλο το μπεμπακι σου!!!!!

εγω γεννησα στο μητερα!

μαλιστα μπηκα με ραντεβου και περασα 12 ωρες στις ωδινες χωρισ ευτυχωσ να ποναω!!!!

τι θες να μαθεις;

Καθαριότητα!

Μαίες!

Room in!

Φαγητό!

Θηλασμός!

Εξυπηρέτηση!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

απο καθαριοτητα αρκετα καλα δεν ειχα θεμα αν και επεσα σε σαββατοκυριακο.

το φαγητο ηταν τις περισσοτερες φορες σουπερ.εσυ διαλεγεις απο ενα καταλογο τι θες μεσημεριανο κ βραδυνο.

τα δωματια συμπαθητικα.

ολοι πολυ ευγενικοι.οι μαιες κατω στις ωδινες ευγενεστατες.σε πλησιαζουν αν εχεις μαια αν δεν εχεις δεν ξερω τι γινετε.εμενα μπαιναν και βγαιναν μολις ηρθε η δικια μου.για το θηλασμο προσπαθουν εμενα δεν ηταν και η καλυτερη μου.σε ενα σημειο ποναγε το στηθος μου η καθε μια ελεγε τα δικα της.οι πιο μεγαλες κατι εκαναν κατι κοριτσακια προσπαθουσαν μεν αλλα αν δεν εχεις θηλασει....

Διαφημίσεις

Κι εγω στο Μητερα γεννησα και ολα μου φανηκαν πολυ καλα!

Το φαγητο ηταν παρα πολυ καλο, δεν το περιμενα! Και οι μαιες πολυ καλες και απο καθαριοτητα πολυ καλα.

Στο θεμα του θηλασμου με βοηθησαν και γενικα οτι τους ζητουσα με εξυπηρετουσαν αμεσως.Τους ειπα και οτι θελω αποκλειστικο θηλασμο και το εγραψαν στο καρτελακι του μωρου και οποτε πειναγε μου το εφερναν.

Το μονο κακο που βρηκα ηταν μετα τη γεννα που με αφησαν στο δωματιο ανανηψης που ειχε καπου 8 κρεβατια αλλα στο βαθος ειχε κατι κουρτινες και πισω απο εκει εκαναν διαλλειμα οι νοσοκομες... νυσταζα παρα πολυ αλλα αυτες κανανε πολυ φασαρια, μιλουσανε δυνατα, γελαγανε και μου εσπασαν λιγο τα νευρα...

Αλλα ολα τα αλλα τελεια! Με το καλο να γεννησεις!

Ευχαριστώ κορίτσια για τις πληροφορίες!

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

Εντάξει όλα τα άλλα.To room in τι είναι;?:mrgreen:

Όταν έχεις το νινί μαζί σου στο δωμάτιο :)

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

Καθαριότητα!

Μαίες!

Room in!

Φαγητό!

Θηλασμός!

Εξυπηρέτηση!

οι μαιες ηταν πολυ καλες στην πρωτη μου γεννα δεν ειχα δικια μου και ερχοντουσαν συνεχεια στο δωματιο να με δουν,στην δευτερη ειχα δικια μου.

Room in δεν ειχα και δεν ηξερα καν τι ειναι(εδω το εμαθα:oops:)

Φαγητο...πολυ καλο,το πρωι σου δινουν το μενου για μεσημερι-βραδυ και αν θες μπορεις να αλλαξεις κατι(την σαλατα,το φαγητο...)(αν παλι θες μπορεις να ζητησεις μαζι με το φαγητο σου να τρως καθε μερα και σουπα αρκη να μιλησεις με τον γιατριο σου να δωσει εντολη και να το λες στην κοπελα που φερνει το πρωινο για να το γραφει στο χαρτι της,βοηθαει να εχεις περισοτερο γαλα λενε:?)

Θηλασμός! προσπαθουσαν αρκετα αλλα,αλλα ελεγε η μια(πιο παλια και μεγαλη)αλλα ελεγε η αλλη(πιο καινουρια και νεα)εγω τα καταφερα καλυτερα την δευτερη φορα που ειχα δικια μου μαια.

Εξυπηρέτηση!δεν εχω παραπονο οτι ζητησα το ειχα(παυσιπονο,κρεμα...)

αντε με το καλο το μωρακι σου,ποτε εχεις Π.Η.Τ.??ειμαστε κοντα εγω εχω μεχρι 30/11!!!

apHGp3.png

Η νύφη μου γέννησε στο μητέρα.

Πολύ καλά όλα, αλλά rooming in μην περιμένεις, εκτός αν αλλαξαν τον τελευταίο χρόνο. Αυτό εγώ το θεωρώ ολίγον απαράδεκτο. Να μην έχω τα μωρά μου μαζί μου? Δεν ξέρω. Στην Αθήνα συνηθίζεται, ευτυχώς όχι εδώ. Όλα έχουν τα μωρά μαζί με την μαμά.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Διαφημίσεις

Καλημερα με το καλο να ερθει το παιδακι σου!!

Και εγω γεννησα στο ΜΗΤΕΡΑ πηγα το πρωι με ραντεβου για καισαρικη τα κοριτσια κατω ητανε πολυ καλα αν και ειχα και δικη μου μαια!!Στην ανανηψη μια χαρα οταν πηγα στο δωματιο δεν ητανε κατι φοβερο αλλα οκ δυστυχως δεν εμεινα ικανοποιημενη απο καθαριοτητα κανανε μονο οσα βλεπει η πεθερα δεν μου καθαρισανε ουτε μια φορα το κομοδινο μου και γενικα τους λεγαμε που να καθαρισουν!!

5μηνες πριν γεννησω ειχα ξαναμπει μεσα και εμεινα 2 μερες και η καθαριοτητα ητανε φοβερη!!!

το φαγητο καλο και διαλεγεις εσυ οι μαιες συμπαθητικες

ποτε εχεις Π.Η.Τ.??ειμαστε κοντα εγω εχω μεχρι 30/11!!!

Εμένα η ΠΗΤ είναι 17 ή 21 Νοέμβρη.:-D

Πλησιάζω, πλησιάζω!!

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

Στο μητερα γεννισα και εγω πριν 9 μηνες.ωραιο φαγητο επεσα και στην τσικνοπεμπτη και μας ειχαν ψητα.τα μωρα δεν τα ταιζουν αν δεν τους το πεις.οι μαιες εξηπηρετικες.πολυ καθαρα δωματια αλλα πολλη ζεστη.Γενικα εμεινα ευχαριστημενη.Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!!!

md3Bp3.png?6dr5fY9b

cdAjp3.png?zDSt90QU

Όσο αφορά το rooming in, όταν είχα ρωτήσει ( καλοκαίρι του 2009) μου είχαν πει ότι μπορώ μόνο σε μονόκλινο. Εμένα το μέρος δεν μου άρεσει και ούτε μου αρέσει. Είχα σκεφτεί στο πρώτο παιδί μέχρι και να αλλάξω γιατρό αλλά τελικά κατέληξα ότι όπου και να πήγαινα τα ίδια χάλια θα ήταν και το άφησα έτσι. Μην περιμένεις τίποτα χλιδές. Εγώ μαία είχα δική μου και σύμβουλο θηλασμού επίσης δική μου οπότε δεν ξέρω για τις μαίες εκεί. Το φαγητό δεν μου άρεσε καθόλου, αλλά για τις 3 μέρες μέσα ζεις με αυτό. Καθαριότητα, αυστηρά τα στοιχειώδη. Δεν μου είχε αρέσει καθόλου που δεν κρατούσαν το ωράριο και τα επισκεπτήρια. Έμπαιναν μέσα στον δωμάτιο μέχρι και 10 άτομα και μερικοί μέναν και αφού είχαν σβήσει τα φώτα. Εγώ γέννησα Αύγουστο και είχαν το air condition στο full στο βαθμό που η κοπέλα που ήταν πιο κοντά αρρώστησε με πυρετό.

There is no patch for human stupidity.

Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα στο Ιασώ πριν 3 χρόνια και στο Μητέρα τον Σεπτέμβριο και ομολογώ πως το Ιασώ ήταν πολύ καλύτερο απ' οτι το Μητέρα. Στο Ιασώ οι καθαρίστριες έρχονταν τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα, μπορεί και παραπάνω, αφού μου είχε κάνει εντύπωση, και οσες φόρες τις ζητούσες έρχονταν αμέσως. Στο Μητέρα περνούσαν το πρωί και θα ήσουν τυχερή αν τις καλούσες κι ερχονταν με την πρώτη. Στο θέμα του θηλασμού στο Ιασώ κάθε φορά που τις χρειαστηκα έρχονταν αμέσως, στο Μητέρα δεν χρειαστηκε γιατι ειχα πάρει το κολάι!!!! Το φαγητό στο Μητέρα χάαααλια, ούτε σε δημόσιο νοσοκομείο τετοιες γευσεις... Στο Ιασω σαφώς ανώτερο. Γενικά το νοσηλευτικό προσωπικό και στα 2 μαιευτήρια ήταν πολύ ευγενικό με την μόνη διαφορά πως στο Ιασώ ήταν πιο γρήγορο!!! Βέβαια αυτό άλλαζε το Σαββατοκύριακο γι αυτό προτείνω αν γεννήσετε με ραντεβού να αποφύγετε το Σ/Κ ειδικά τις πρώτες 2 μέρες που θα χρειάζεστε την περισσότερη βοήθεια. Στο Ιασώ κάθε φορά που φέρναν τα μωρά στο θάλαμο τσέκαραν τα βραχιολάκια μας με αυτά των νεογνών ενώ στο Μητέρα τις περισσότερες φορές απλός φώναζαν τα επίθετα.Τα επισκεπτήρια τηρούνταν και στα δυο μαιευτήρια. Α! την πρώτη μέρα στο Μητέρα δεν υπήρχε ζεστό νερό!!! Τις αναμνηστικές φωτογραφίες στο Μητέρα της βγάζει νοσηλεύτρια ενω στο Ιασώ φωτογράφος! Στο Ιασώ σου δίνουν αναμνηστικό δίπλωμα ενώ στο Μητέρα οχι. Στο Μητέρα σου δίνουν το αποτύπωμα του ποδιου του νεογνού ενω στο Ιασώ το κρατανε εκεινοι.Το Μητέρα δεν χρεώνει την συλλογή του ομφαλοπλακουντιακού αιματος (βλαστοκύτταρα), στο Ιασώ δεν γνωρίζω, (τοτε πλήρωνες). Το Μητέρα έχει ασύρματο δίκτυο ιντερνετ (ελεύθερο φυσικά), το Ιασώ δεν γνωρίζω. Και τέλος το Μητέρα είναι πιο ακριβό απο το Ιασώ, εκτός κι αν επιλέξεις το οικονομικό πακέτο, στο Ιασώ δεν γνωρίζω αν έχουν κάνει κάτι παρόμοιο λόγω κρισης. Αυτα μπόρεσα να θυμηθώ, εδωσα και κάποιες αλλες λεπτομέριες που μπορεί να φανούν χρήσιμες. Πάντως όποιο μαιευτήριο και να επιλέξετε σκεφτήτε πως είναι μονο 4 μέρες ;)

eNortjKzUjI0tLQ0NVOyBlwwFasC3A,,85.pngeNortjKzUjI0tLQ0NVWyBlwwFagC2w,,34.png

• 2 weeks later...
Εγώ γέννησα στο Ιασώ πριν 3 χρόνια και στο Μητέρα τον Σεπτέμβριο και ομολογώ πως το Ιασώ ήταν πολύ καλύτερο απ' οτι το Μητέρα. Στο Ιασώ οι καθαρίστριες έρχονταν τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα, μπορεί και παραπάνω, αφού μου είχε κάνει εντύπωση, και οσες φόρες τις ζητούσες έρχονταν αμέσως. Στο Μητέρα περνούσαν το πρωί και θα ήσουν τυχερή αν τις καλούσες κι ερχονταν με την πρώτη. Στο θέμα του θηλασμού στο Ιασώ κάθε φορά που τις χρειαστηκα έρχονταν αμέσως, στο Μητέρα δεν χρειαστηκε γιατι ειχα πάρει το κολάι!!!! Το φαγητό στο Μητέρα χάαααλια, ούτε σε δημόσιο νοσοκομείο τετοιες γευσεις... Στο Ιασω σαφώς ανώτερο. Γενικά το νοσηλευτικό προσωπικό και στα 2 μαιευτήρια ήταν πολύ ευγενικό με την μόνη διαφορά πως στο Ιασώ ήταν πιο γρήγορο!!! Βέβαια αυτό άλλαζε το Σαββατοκύριακο γι αυτό προτείνω αν γεννήσετε με ραντεβού να αποφύγετε το Σ/Κ ειδικά τις πρώτες 2 μέρες που θα χρειάζεστε την περισσότερη βοήθεια. Στο Ιασώ κάθε φορά που φέρναν τα μωρά στο θάλαμο τσέκαραν τα βραχιολάκια μας με αυτά των νεογνών ενώ στο Μητέρα τις περισσότερες φορές απλός φώναζαν τα επίθετα.Τα επισκεπτήρια τηρούνταν και στα δυο μαιευτήρια. Α! την πρώτη μέρα στο Μητέρα δεν υπήρχε ζεστό νερό!!! Τις αναμνηστικές φωτογραφίες στο Μητέρα της βγάζει νοσηλεύτρια ενω στο Ιασώ φωτογράφος! Στο Ιασώ σου δίνουν αναμνηστικό δίπλωμα ενώ στο Μητέρα οχι. Στο Μητέρα σου δίνουν το αποτύπωμα του ποδιου του νεογνού ενω στο Ιασώ το κρατανε εκεινοι.Το Μητέρα δεν χρεώνει την συλλογή του ομφαλοπλακουντιακού αιματος (βλαστοκύτταρα), στο Ιασώ δεν γνωρίζω, (τοτε πλήρωνες). Το Μητέρα έχει ασύρματο δίκτυο ιντερνετ (ελεύθερο φυσικά), το Ιασώ δεν γνωρίζω. Και τέλος το Μητέρα είναι πιο ακριβό απο το Ιασώ, εκτός κι αν επιλέξεις το οικονομικό πακέτο, στο Ιασώ δεν γνωρίζω αν έχουν κάνει κάτι παρόμοιο λόγω κρισης. Αυτα μπόρεσα να θυμηθώ, εδωσα και κάποιες αλλες λεπτομέριες που μπορεί να φανούν χρήσιμες. Πάντως όποιο μαιευτήριο και να επιλέξετε σκεφτήτε πως είναι μονο 4 μέρες ;)

Ναι ισχυουν καποια απο αυτα.

• 3 weeks later...

Κορίτσια, γεννήστε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ, ακόμα και στο ΣΠΙΤΙ στο ΙΑΣΩ μην πατε!! Τραγική εμπειρία, παραλίγο να χάσω το παιδί μου από αυτούς (όχι τον γιατρό μου - τις ασχετες τότε (1998 νοσοκόμες)