Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Με "πρηζουν" να κοψω το θηλασμο!!!!

Recommended Posts

Φανταζομαι παρα πολλες απο εσας θα το εχετε βιωσει και ζηταω τη γνωμη σας.

Ο μικρουλης μου ειναι τωρα 13 μηνων και δεν νομιζω να θελει να σταματησει να πινει το γαλατακι της μανουλας του, η μανουλα του προσπαθησε τρελα να καταφερει να θηλαζει αποκλειστικα με βοηθεια εδω στο forum, μεχρι στιγμης προβλημα υγειας η κατι αλλο δεν εχει προκυψει ωστε να αναγκαστω να το κοψω και επιπλεον δεν χρειαζεται να λειπω απο κοντα του λογω εργασιας. Πειτε μου λοιπον ποιος ο λογος να στερησω κατι τοσο πολυτιμο οσο το μητρικο γαλα απο το παιδι μου.

Και ο λογος ξερετε ποιος ειναι? Να μπορει να τον κοιμιζει και η γιαγια οχι οπως τωρα που κανει μεγαλο λαθος η μαμα και κοιμαται μαζι με το μωρο! Να μην ειναι "εξαρτημενο" απο τη μανα του και να πινει και γαλα "αλλο" γιατι δεν φτανει αυτο και το μωρο δεν μεγαλωνει σωστα.Και οταν "κοπει" το γαλα σου πως θα μαθει το ξενο?Αρχισε το απο τωρα για να μαθαινει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:twisted:

Κοριτσια θα σαλταρω!!!Φοβαμαι μην πω καμια βαρια κουβεντα και γινουμε μαλλια κουβαρια.Συμβουλες απο καποιες που δεν θηλασαν καν!!!!ελεος

Πειτε μου κατι εξυπνο να εχω να απανταω στους "καλοθελητες":confused:

'θηλαζω αει διδασκομενη'

XAICp3.png

Διαφημίσεις

• Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

τελικα δεν ειμαι η μονη!

απο οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος μου ελεγε οτι δεν μπορω να θηλασω γιατι εχω στιγμα.

απο οταν γυρισαμε απο το μαιευτηριο μου λεγε να το κοψω!

δωσ του μεχρι και την τελευταια σταγονα

χαχαχα ετσι!!!!!! δωστου μεχρι και την τελευταια σταγονα!!!!!

σοβαρα τωρα καθεσαι και ασχολεισαι?αφου εσυ δεν εχεις θεμα μην ακους απλα!κλεισ΄τα αυτια σου!εγω θηλασα ενα χρονο αλλα σταματησα γιατι δεν αντεχα ΕΓΩ αλλο.δεν κοιμοταν δεν χορταινε με αποτελεσμα να μην παιρνει το απετουμενο βαρος και τετοια.αν εσυ δεν εχεις τετοια θεματα συνεχισε.κι αυτα για εξαρτηση που λενε ειναι βλακειες.θεωρω οτι εχει να κανει με το παιδι την ιδιοσυγκρασια του.

ατακα ε??εγω ελεγα το εξης που ειχα διαβασει:το καλυτερο αγελαδινο γαλα ειναι το χειροτερο μητρικο!!!τοση αξια εχει!!!

tzimakos was born at 10/03/2009!

mom and dad love you..........

να κλείσεις τα αυτιά σου..........αυτό να κάνεις.

στην τελική η κάθε μία από εμάς κάνει ότι καλύτερο για το παιδί της και εσύ απλά πιστεύεις πως αυτό είναι το καλύτερο.

αμάν πιά με αυτές τις πεθερομαμαδοθείες......όλα τα ξέρουν πια!!!!!!!!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Q3V6p3.png

Nhh7p3.png

Ο μικρουλης μου ειναι τωρα 13 μηνων και δεν νομιζω να θελει να σταματησει να πινει το γαλατακι της μανουλας του, η μανουλα του προσπαθησε τρελα να καταφερει να θηλαζει αποκλειστικα με βοηθεια εδω στο forum, μεχρι στιγμης προβλημα υγειας η κατι αλλο δεν εχει προκυψει ωστε να αναγκαστω να το κοψω και επιπλεον δεν χρειαζεται να λειπω απο κοντα του λογω εργασιας. Πειτε μου λοιπον ποιος ο λογος να στερησω κατι τοσο πολυτιμο οσο το μητρικο γαλα απο το παιδι μου.

Και ο λογος ξερετε ποιος ειναι? Να μπορει να τον κοιμιζει και η γιαγια οχι οπως τωρα που κανει μεγαλο λαθος η μαμα και κοιμαται μαζι με το μωρο! Να μην ειναι "εξαρτημενο" απο τη μανα του και να πινει και γαλα "αλλο" γιατι δεν φτανει αυτο και το μωρο δεν μεγαλωνει σωστα.Και οταν "κοπει" το γαλα σου πως θα μαθει το ξενο?Αρχισε το απο τωρα για να μαθαινει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:twisted:

Κοριτσια θα σαλταρω!!!Φοβαμαι μην πω καμια βαρια κουβεντα και γινουμε μαλλια κουβαρια.Συμβουλες απο καποιες που δεν θηλασαν καν!!!!ελεος

ΑΚΡΙΒΩΣ η δική μας "καλή γιαγιά". Γεννάω σε λίγες μέρες και ήδη από τον 7ο μου'χει αρχισει το μπίρι μπίρι: να μη θηλασω περισσότερο από 40 μερες γιατί δε χρειάζεται παραπάνω :eek::confused: το παιδί ήδη τα'χει πάρει τα αντισώματα, να μην το έχω δίπλα μου αλλά από την αρχή στο κρεβάτι του "μην κακομάθει!" (ναι και να με φάνε εμένα τα δρομολόγια όλη νύχτα!:twisted::twisted:)

Είναι ακριβώς αυτό που λες. Να καταφέρουν να μας αποκόψουν απ'τα παιδάκια μας μην τυχόν και τα στερηθούν εκείνες! Μα τι πιο φυσικό από ένα παιδί να δεθεί με τη μαμά και το μπαμπά;;;; Λες και είναι δικα τους ρε παιδί μου!! Δηλαδή αυτές όταν πρωτοέγιναν μαμάδες άφηναν τα παιδιά στις γιαγιάδες; Σιγά να μη!!

Μπράβο σου που άντεξες τόσο καιρό, μακάρι να τα καταφέρω και εγώ με αποκλειστικό και μη σώσει να μου το κρατήσει καμιά γιαγιά! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ αρνητικό και εγωιστή πάνω απ΄το κεφάλι μου!!

Διαφημίσεις

μπραβο σας κοριτσι μου που θηλαζετε !αλλα πες μου σε παρακαλω γιατι δινεις τοσο σημασια σε λογια ανουσια αλλα και σε ανθρωπους που δεν ξερουν πραγματικα τι ειναι καλο για σενα και το παιδι σου?

εσυ εισαι η μανα εσυ αποφασιζεις για την αντροφη του και δεν πεφτει λογος σε κανενα πρταγματικα...

νομιζω οτι οι περισσοτερες γιαγιαδες θελουν να ταιζουν/κοιμιζουν/κρατουν τα εγγονια τους με τισ ωρες αδιαφοροντας πραγματικα για τα οφελη του θηλασμου αλλα και για τις αναγκες ενος μωρου να μεγαλωνει με τη μητερα του και μονο (οσο αυτο ειναι εφικτο)

εγω πια εχω παψει να υπολογιζω τετοιου ειδουσ σχολια (ειδικα απ την πεθερα μου)...σιγα μη μου πει η καθε θεια και ασχετη ..πως θα αναθρεψω εγω το παιδι μου....στην αρχη εμπενα στο τρυπακι να εξηγω αλλα εβλεπα οτι δεν με ακουγαν [πραγματικα ,ετσι επαψα να τους ακουω και γω:D

και οταν επιμενουν απαντω-με αυτο τον τροπο εχουμε επιλεξει να μεγαλωσουμε το παιδι μας εγω και ο αντρας μου μιας και ειμαστε οι φυσικοι γονεις του,εαν δεν σε πειραζει.....(εκει ριχνεις κ ενα παγωμενο χαμογελακι):-)

προχωρα κοπελα μου και μην ακους κανενα! κανεις το καλυτερο για το παιδι σου και το ξερεις μονο εσυ πιο ειναι αυτο!

:-(

ΑΚΡΙΒΩΣ η δική μας "καλή γιαγιά". Γεννάω σε λίγες μέρες και ήδη από τον 7ο μου'χει αρχισει το μπίρι μπίρι: να μη θηλασω περισσότερο από 40 μερες γιατί δε χρειάζεται παραπάνω :eek::confused: το παιδί ήδη τα'χει πάρει τα αντισώματα, να μην το έχω δίπλα μου αλλά από την αρχή στο κρεβάτι του "μην κακομάθει!" (ναι και να με φάνε εμένα τα δρομολόγια όλη νύχτα!:twisted::twisted:)

Είναι ακριβώς αυτό που λες. Να καταφέρουν να μας αποκόψουν απ'τα παιδάκια μας μην τυχόν και τα στερηθούν εκείνες! Μα τι πιο φυσικό από ένα παιδί να δεθεί με τη μαμά και το μπαμπά;;;; Λες και είναι δικα τους ρε παιδί μου!! Δηλαδή αυτές όταν πρωτοέγιναν μαμάδες άφηναν τα παιδιά στις γιαγιάδες; Σιγά να μη!!

Μπράβο σου που άντεξες τόσο καιρό, μακάρι να τα καταφέρω και εγώ με αποκλειστικό και μη σώσει να μου το κρατήσει καμιά γιαγιά! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ αρνητικό και εγωιστή πάνω απ΄το κεφάλι μου!!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα θηλασεις και δεν θα ακουσεις κανεναν!!Και με βοηθο το forum θα τα καταφερεις;)

'θηλαζω αει διδασκομενη'

XAICp3.png

φυλλακος, να κάνεις ό,τι έκανα και εγώ!!! Είπα βαριές κουβέντες και εκλεισα και το τηλέφωνο στα μούτρα, και όταν μου λέγανε πάλι κάτι, κοίταζα τηλεόραση, διάβαζα περιοδικό, ασχολούμουν με τα νύχια μου ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ όμως. Δεν μου έχουν ξαναπεί κουβέντα! Θηλάζω εδώ και 19,5 μήνες και το ευχαριστιέμαι. Επίσης καλό είναι να βλέπεις την πρόθεση με την οποία στο λέει ο άλλος. Μπορεί να έχει άγνοια, ή να είναι από ζήλια, ή απλώς κάποια δε θήλασε το δικό της γιατί βαριότανε. Θα λές ότι και εγώ: Είναι υποχρέωσή μου να θηλάσω και Δικαίωμα του παιδιού! Καλή συνέχεια!

1gv1p3.png

Διαφημίσεις

Ε καλά εντάξει, τα έχω ακούσε και εγώ αυτά. Και άμα δεις και το θέμα 'Τι άλλο θα ακούσω' θα δεις ότι τα έχουν ακούσει όλες σχεδόν. Και το πρόβλημα είναι το κλασικό, οι γιαγιάδες νομίζουν ότι άμα το παιδί δεν θήλαζε θα ξημεροβραδιαζόταν στο σπίτι τους. Εγώ δεν τσατίζομαι καν ούτε και δίνω σημασία.

There is no patch for human stupidity.

Να μπορει να τον κοιμιζει και η γιαγια οχι οπως τωρα που κανει μεγαλο λαθος η μαμα και κοιμαται μαζι με το μωρο! Να μην ειναι "εξαρτημενο" απο τη μανα του και να πινει και γαλα "αλλο" γιατι δεν φτανει αυτο και το μωρο δεν μεγαλωνει σωστα.Και οταν "κοπει" το γαλα σου πως θα μαθει το ξενο?Αρχισε το απο τωρα για να μαθαινει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:twisted:

Θήλασα μόνο 40 μέρες για λόγους που δεν θα αναλύσουμε τώρα και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο...

Απαντήσεις:

1. Γιατί να μην είναι εξαρτημένο από τη μάνα του; Από ποιον να είναι δηλαδή;

2. Δηλαδή τόσα χρόνια πριν που τα παιδιά τα θήλαζαν μέχρι τα 5 πέθαιναν από θηλασμό;

3. Γιατί να κοπεί το γάλα μου; Τι είναι; Δέντρο;

4. Δηλαδή μετά το θηλασμό τα άλλα παιδιά δεν έφαγαν αγελαδινό γάλα;

και τέλος...

ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΘΡΕΨΩ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΩ... ΕΣΕΙΣ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΚΑΝΑΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑΤΕ... ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ.

και πας στο μπάνιο παίρνεις τη λίμα και λιμάρεις τα νύχια σου ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Μακάρι να μπορούσα και εγώ να θηλάσω τον μπεμπούλι μου.Υπάρχει ποιο ευλογημένο πράγμα?Υπάρχει ποιο πλήρης τροφή από αυτή που του δίνεις εσύ τώρα? Αντί να σου λένε ΜΠΡΑΒΟ και να επαινούν αυτό που κάνεις θέλουν να σου το κόψουν?Και στο κάτω κάτω εσύ είσαι ή ΜΗΤΕΡΑ του και έσυ ξέρεις τη θα κάνεις με το παιδάκι σου.Αξίζουν συγχαρητήρια σε εσένα και σε όλες τις μανουλες που θηλάζουν.

Δήμητρα

Εχω βαρεθει να ακουω συμβουλες από ασχετους!!!!!!

Αυτοί που το λένε είναι συνηθως αυτοι που απετυχαν στο θηλασμο οχι επειδη ήταν "κακό" το γαλα τους όχι επειδη "δεν ειχαν γαλα" .. και όλα αυτα που λενε για να δικαιολογηθουν... αλλά επειδη δεν ειχαν υπομονη και τα μπιπ για να θηλασουν.

Το σεβομαι δεν ειναι υποχρεωτικο, αλλα να σεβαστεις κι εμενα που θηλαζω (και συνεχιζω να ξενυχταω για το καλο του παιδιου μου) και να μη με πριζεις!!!!

Το πιο φυσιολογικο πραγμα στο κοσμο και εχω ακουσει δυο φορες ΜΠΛΙΑΧ... το διανοειστε!!!!

θελω να πω κι αλλα.... αλλά καλύτερα οχι..

τα ειπα και ξεσπασα... ουπς εσύ ήσουν η εκνευρισμένη εεε????

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

Εχω βαρεθει να ακουω συμβουλες από ασχετους!!!!!!

Αυτοί που το λένε είναι συνηθως αυτοι που απετυχαν στο θηλασμο οχι επειδη ήταν "κακό" το γαλα τους όχι επειδη "δεν ειχαν γαλα" .. και όλα αυτα που λενε για να δικαιολογηθουν... αλλά επειδη δεν ειχαν υπομονη και τα μπιπ για να θηλασουν.

Το σεβομαι δεν ειναι υποχρεωτικο, αλλα να σεβαστεις κι εμενα που θηλαζω (και συνεχιζω να ξενυχταω για το καλο του παιδιου μου) και να μη με πριζεις!!!!

Το πιο φυσιολογικο πραγμα στο κοσμο και εχω ακουσει δυο φορες ΜΠΛΙΑΧ... το διανοειστε!!!!

θελω να πω κι αλλα.... αλλά καλύτερα οχι..

τα ειπα και ξεσπασα... ουπς εσύ ήσουν η εκνευρισμένη εεε????

Για να αποφυγω παρεξηγησεις δεν είναι απόλυτο το παραπανω ξερω ατομα που θελουν όσο τιποτα να θηλασουν και δεν τα καταφεραν. Βεβαια αυτα τα ατομα μονο μπραβο λενε δεν κατακρινουν...

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

Διαφημίσεις

Εγώ δεν θηλασα(πολύ λίγες μέρες) αλλά θέλω να ΠAPΩ MEPOΣ στο θέμα γιατί Όταν βλέπω φράσεις τύπου -ME πρήζουν,ME πιέζουν κτλ- μου ανάβουν τα λαμπάκια!κ μια φιλη μου την ζαλίζουν να κάνει δεύτερο παιδί,μια άλλη την ταραζουν γιατί έκανε 4 ΠAIΔIA αφού είναι δύσκολοι οι καιροί.

Η λύση είναι μια κορίτσια κ η ZΩH ΜΌΝΟ ΔΙΚΉ ΣΑΣ!

απαντάμε ευγενικά κ κοφτά!το τι θα κάνω αφορά μόνο εμένα.εγώ παρεμβαίνω στην ZΩH σOY;!

:-(

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα θηλασεις και δεν θα ακουσεις κανεναν!!Και με βοηθο το forum θα τα καταφερεις;)[/QUO

κοριτσια σε καμια περιπτωση δεν νομιζω οι γιαγιαδες να τα λενε αυτα για να σας απομακρυνουν απο τα μωρα και να μπορουν να τα κραταν αυτες.

το λενε στα πλαισια να μην ταλαιπωρηθειτε εσεις γιατι οντως με το ξενο γαλα μπορεις να το αφησεις στις γιαγιαδες και να εχεις και εσυ το χρονο σου, αγνοουν πιθανως το γεγονος οτι μπορεις να αντλεις το γαλα και να τους το δινεις με μπιμπερο. και ειναι αληθεια οτι πολλα μωρα μετα το στηθος δυσκολα δεχονται το μπιμπερο αλλα ειναι θεμα εκπαιδευσης και σε καμια περιπτωση δεν αξιζει να στερησεις απο το μωρο το μητρικο γαλα για να μην ταλαιπωρηθεις μετα οταν θα αρνειται το μπιμπερο.

τυχαιο οτι και το δικο μου μωρο που θηλασε 11 μηνες δεν αρρωσταινει?

δεν νομιζω...

συνεχισε οσο αντεχεις εσυ :)

κοριτσια σε καμια περιπτωση δεν νομιζω οι γιαγιαδες να τα λενε αυτα για να σας απομακρυνουν απο τα μωρα και να μπορουν να τα κραταν αυτες.

Παίρνεις όρκο γι' αυτό; :roll::rolleyes:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

χαχα!!!και μενα τα ιδια ελεγαν τα πεθερικα μου οτι μετα τους 7 μηνες το γαλα δεν δινει τπτ και πως αμα συνεχιζω να το θηλαζω θα παθω καρκινο απο το ρουφιγμα του μωρου που οσο μεγαλωνει γινετε και πιο δυνατο!!!στην αρχη δεν ελεγα τπτ μην τους προσβαλω ε και μια μερα τα πηρα και αρχισα....οτι θα θηλασω μεχρη να παει 12 αμα θελω και οτι μελετες εχουν διξει οτι οσες γυναικες θηλαζουν αρκετο καιρο εμφανιζουν σε πολυ πολυ μικρο ποσοστο καρκινο του μαστου απο αυτες που δεν θηλασαν ποτε!!!αυτοι τοτε ειπαν οτι τους το ειχε πει γιατροςκαι τοτε τα πηρα περισσοτερο και απηντησα οτι ο γιατρος του μαλλον ειναι ανημεροτος και επικινδυνος!και ολα αυτα για να αφηνω την μικρη εκει!!χαχα οταν μαθουν οτι ειμαι εγκυος και θηλαζω και πως μετα θα τα θηλαζω και τα δυο μαζι.....τι μουτρα θα κανουν!!!!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Μπα μην το λες καθόλου μα καθόλου. Εμένα η πεθερά μου δεν μπερδέυεται ποτέ σε τόσο οικογενειακά θέματα, έχει πει μια-δυο φορές 'πότε θα σταματήσει ο θηλασμός να μπορώ να την κρατήσω κανένα βράδυ και εγώ' αλλά μέχρι εκεί. Όλα τα μαργαριτάρια από την μάνα μου τα έχω ακούσει, η οποία πήρε φάρμακα για να της κοπεί το γάλα και τώρα προσπαθεί να μας πείσει ότι 'εγώ ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω αλλά δεν μπόρεσα'. Επίσης κορυφαία έχω ακούσει και από την αδερφή μου ( δυστυχώς είναι και γιατρός, δεν έχει καμία ιδέα για το θέμα του θηλασμού αλλά η ιδιότητα της νομίζει ότι την δικαιολογεί να λέει ότι βλακεία να ναι)

There is no patch for human stupidity.

κοριτσια καλημερα!

εγω το ειπα κ χθες το βραδυ!5 ημερων ηταν η μπεμπουλα μου οταν ηρθε στο σπιτι και θηλαζα και ελεγε πω πω πως τρεχει το γαλα.......

γυρισε το σε ταλαιπωρει δεν το βλεπεις;

γιατι θηλαζεις αφου εχεις στιγμα κ δεν κανει;

στισ 2 εβδομαδες αρρωστησα.εβγαζα το γαλα κ το πεταγα.

ποναγε η ψυχη μου...τι θα γινει θα το κοψεις;

απανταγα δουλεια σου και δεν καταλαβαινε χριστο.

να θελω να την αρπαξω και να της πω βουλωστο και οχι μονο!!!!!!!!!!!!!!!

το αποκορυφωμα;;;;;;το μωρο ειναι 6 μηνων και το εχει παρει αγκαλια 2 φορες!!!!!!!μου τα λεγε για να το κραταει εκεινη;;;;;

οχι βεβαια απλα γιατι οι ¨μητερες¨που εχουν γιους (κ δεν θηλασαν) απλα τα ξερουν ολα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

..με τρελενει που προσπαθουν να πεισουν και τον αντρα μου:-(

Δώσε στον άνδρα σου να διαβάσει αυτό. Αν δεν διαβάζει αγγλικά αξίζει να του το μεταφράσει κάποιος.

file:///C:/Documents%20and%20Settings/Bill%20Zogo.BILL.000/Desktop/AGELADINO%20GALA.doc

Πειτε μου λοιπον ποιος ο λογος να στερησω κατι τοσο πολυτιμο οσο το μητρικο γαλα απο το παιδι μου.

κανένας :D

Τα μωρά προσαρμόζονται μια χαρά και δεν έχουν την ίδια συμπεριφορά με όλους .......το μωρό μου κοιμάται διαφορετικά με τη μια γιαγιά (τραγούδι, κούνημα), διαφορετικά με την άλλη(απλά πέφτει για ύπνο της λεει παραμύθι και τέλος), και φυσικά διαφορετικά μαζί μου..(θηλάζει, θηλάζει μετά ζητάει νερό, μετά θέλει πολλά φιλιά μετά πάλι θηλάζει......).

Ο θηλασμός είναι υπόθεση που αφορά εσένα και το μωρό μην αφήνεις περιθώρια σε κανέναν να μπαίνει σε αυτό (και ναι όταν λεω κανέναν εννοώ και τον μπαμπά)....κόψε τον βήχα από νωρίς (δεν χρειάζεται να λες βαριές κουβέντες απλά θα είσαι σίγουρη για αυτό που θέλεις). Δεν υπάρχει κανένα μωρό είτε θηλάζει είτε όχι που να μη ζητάει τη μανούλα του.......τα μωρά που χορταίνονταν αγάπη είναι λιγότερο απαιτητικά εν σύγκρισή με αυτά που απολαμβάνουν λιγότερη σωματική επαφή (άρα αυτά που θηλάζουν έχουν ένα ατού παραπάνω- προς θεού δεν εννοώ ότι αυτά που δε ν θηλάζουν στερούνται οπωσδήποτε σωματικής επαφής). Δεν υπάρχει κανένα παιδί που σε αυτήν την ηλικία να είναι αυτόνομο και ανεξάρτητο....

κάποια στιγμή στη ζωή του θα φαει και πιπιεριές καυτερές να τους τις δώσεις από τώρα να συνηθίσει?

θα λες απλά ότι εσύ έχεις επιλέξει αυτό εσύ είσαι η μαμά του και τέλος