Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Ο μεγάλος μου γιος, που είναι 3 ετών και 1 μηνός, τελευταία έχει τρέλα με τα παζλ.

Άρχισε να φτιάχνει κάποια με πολύ μεγάλα κομμάτια και τώρα φτιάχνει παζλ με 100 κομμάτια.

Δεν το βρίσκω αξιόλογο.

Όμως με προβληματίζει το γεγονός ότι τα φτιάχνει ... ανάποδα δηλ. δεν κοιτάει την εικόνα αλλά το πίσω τους μέρος το γκρι. :confused:

Υπάρχουν κομμάτια που εφαρμόζουν σε περισσότερα από 1 σημείο στο παζλ. όταν τελειώσει με φωνάζει να το δω και το γυρίζω σιγά σιγά και η εικόνα είναι ολόσωστη.

Γιατί του λέω το φτιάχνεις ανάποδα; Αφού έτσι μ΄αρέσει βλε μαμά, μου απαντά.

Καλά δεν το βρίσκεται πολύ περίεργο. :confused:. Μήπως δείχνει καμιά διατάραξη, καμιά ..διαστροφή ξέρω κι εγώ;

Διαφημίσεις

τριων ετων και φτιαχνει 100αρια μονο του και αναποδα κιολας?

μπραβο βρε κοπελα μου..

τωρα μολις το ειπα στον ανδρα μου και ειπε οτι και εγω,

σιγουρα δεν ειναι τυχαιο..

καποια ικανοτητα παραπανω εχει το παιδι!

δεν ρωτας καναν ειδικο αν δεις οτι το συνεχιζει?

668bab1939.png

Εγώ δεν το βλέπω σαν ικανότητα. Με έχει φρικάρει εντελώς.

Ξέρει να μετράει μέχρι το 20 (από 18 μηνών εκεί έμεινε :-P), την αλφαβήτα, γνωρίζει τα γράμματα και λέει λέξεις που αρχίζουν από το γράμμα, ξέρει τραγούδια, παραμύθια, φτιάχνει και δικά του πολλές φορές, προσευχές ότι δηλαδή ξέρει ένα τρίχρονο.

Αυτό που βρίσκω ιδιαίτερο σε αυτόν είναι το χιούμορ του. Έχει φοβερή αίσθηση του χιούμορ.

το οτι εχει χιουμορ ειναι καλο.καταλαβαινει κ των αλλων;συμμετεχει δηλ στο αστειο;ανκ ειναι πολυ μικρος..μπορεινα καταλαβει μια μεταφορικη εννοια η τα περνει ολα κυριολεκτικα;

Ξέρει να μετράει μέχρι το 20 (από 18 μηνών εκεί έμεινε :-P), την αλφαβήτα, γνωρίζει τα γράμματα και λέει λέξεις που αρχίζουν από το γράμμα, ξέρει τραγούδια, παραμύθια, φτιάχνει και δικά του πολλές φορές, προσευχές ότι δηλαδή ξέρει ένα τρίχρονο.

Αυτό που βρίσκω ιδιαίτερο σε αυτόν είναι το χιούμορ του. Έχει φοβερή αίσθηση του χιούμορ.

Ότι δηλαδή ξέρει ένα 3χρονο;!!!! Ο γις μου είναι. Ναι φτιάχνει παζλ, ναι τα φτιάχνει και ανάποδα, πολύ του αρέσει .... αλλά μέχρι 30 κομμάτια. Ξέρει και εμένα να μετράει μέχρι το 20... 1, 2, 3, 4, 5, 15, 20 μπράβοοοοοοο. Αλφαβήτα; τι είναι αυτό; Παραμύθια; Μπορεί να μας διορθώσει σε ένα παραμύθι αλλά μέχρι εκεί. Τραγούδια; Ξέρει 3-4 παιδικά αλλά τα λέει τόσο γρήγορα που ... άστα να πάνε. Ευτυχώς το ποίημα για τις 28 Οκτ. το έμαθε σε ένα απόγευμα χωρίς καμμία δυσκολία, βέβαια 4 στίχοι είναι αλλά το λέει με τέτοιο πάθος που με κάνει περήφανη. Προσευχές; Μπα; ούτε από αυτό. Χιούμορ; Ναι από αυτό έχουμε μπόλικο. Είναι απίθανα τα 3χρονα. Πάντως νομίζω ότι το παιδάκι σου κάνει πολλά για 3 χρονών, μπράβο του.

Διαφημίσεις

Εγώ δεν θα φρίκαρα! Επειδή κι εγώ φτιάχνω puzzle (φυσικά πολύ περισσότερα κομμάτια) σου λέω πως ο γιος σου διασκεδάζει με τη διαδικασία και όχι με το αποτέλεσμα (εικόνα). Βρίσκει ενδιαφέρον στο να λύσει το πρόβλημα... πολλές φορές αυτό με τα ανάποδα το έκανα κι εγώ ;) όταν τα έβρισκα σκούρα και δεν έβλεπα τις λεπτομέρειες (θέμα θάλασσα ή ουρανός που όλα τα κομμάτια είναι ίδια) με βοηθούσε να τα κοιτάω ανάποδα έτσι ώστε να μπορώ να εστιάσω στο σχήμα... Μην φρικάρεις... ικανότητα είναι :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

το οτι εχει χιουμορ ειναι καλο.καταλαβαινει κ των αλλων;συμμετεχει δηλ στο αστειο;ανκ ειναι πολυ μικρος..μπορεινα καταλαβει μια μεταφορικη εννοια η τα περνει ολα κυριολεκτικα;

Σε όλα αυτά η απάντηση είναι ναι.

Είναι πολύ πονηρούλης, τα πιάνει όλα τα μεταφορικά. Αφού προσέχουμε πολύ τί θα πούμε μπροστά του.

Εγώ δεν θα φρίκαρα! Επειδή κι εγώ φτιάχνω puzzle (φυσικά πολύ περισσότερα κομμάτια) σου λέω πως ο γιος σου διασκεδάζει με τη διαδικασία και όχι με το αποτέλεσμα (εικόνα). Βρίσκει ενδιαφέρον στο να λύσει το πρόβλημα... πολλές φορές αυτό με τα ανάποδα το έκανα κι εγώ ;) όταν τα έβρισκα σκούρα και δεν έβλεπα τις λεπτομέρειες (θέμα θάλασσα ή ουρανός που όλα τα κομμάτια είναι ίδια) με βοηθούσε να τα κοιτάω ανάποδα έτσι ώστε να μπορώ να εστιάσω στο σχήμα... Μην φρικάρεις... ικανότητα είναι :D

Κι εγώ φτιάχνω, ή μάλλον έφτιαχνα παζλ. Τα λατρεύω. Έχω φτιάξει παζλ με 20.000 κομμάτια και το έχω βάλει στο εξοχικό. Πιάνει σχεδόν ολόκληρο τοίχο.

Αυτό όμως με το ανάποδο πρώτη φορά το βλέπω και το ακούω.

Ο μικρός έχει και πολύ καλή μνήμη. Θυμάται πολλές λεπτομέρειες από τις περσινές μας διακοπές που δεν ήταν ακόμα 2.

Μάλλον το διασκεδάζει από ότι φαίνεται.

Η αλήθεια είναι πώς το "διασκεδάζω" κι εγώ αφού με αφήνει λίγο ήσυχη.

εχεις παρατηρήσει αν όταν φτιάχνει το παζλ για να βρει ένα κομμάτι τα δοκιμάζει όλα κι όποιο κάτσει ήτο ψάχνει με τα μάτια κι ύστερα προσπαθεί να το ταιριάξει;;;

Κι εγώ φτιάχνω, ή μάλλον έφτιαχνα παζλ. Τα λατρεύω. Έχω φτιάξει παζλ με 20.000 κομμάτια και το έχω βάλει στο εξοχικό. Πιάνει σχεδόν ολόκληρο τοίχο.

συγνώμη κιόλας....... αλλά 20,000 κομμάτια που το έστησες ρε κοπέλα μου;;;;;

εγώ πάνω από 4000 δε παίρνω γιατί δε χωράει το τραπέζι....

Διαφημίσεις

χαχααα δεν ήμουν τότε παντρεμένη. Έμενα στο πατρικό μου και το είχα στήσει σε ένα κόντρα πλακέ στο πάτωμα και το είχα χωρήσει σε ενότητες!

Ανάλογα τα χρώματα, μια γέφυρα που είχε, τα κόκκινα λουλούδια κτλ.

Έφταιχνα και μετά τα ένωνα. Μου πήρε 7 μήνες να το τελειώσω.

Και φυσικά ότι τελείωνε το κολλούσα μην τυχόν και χαλάσει :twisted:.

Τα κοιτάει καλά παίρνει το κομμάτι και το γυρίζει λίγο λίγο και το βρίσκει.

Μάλλον έχει παρατηρητικότητα. Αυτό είναι;

εκτος από τρομερη παρατηρητικοτητα ειναι και πολυ εξυπνο το παιδι σου!!!!!

μπραβο του!!!!

εγω μερικες φορες οταν εχουν ολα το ιδιο χρωμα (ουρανος) τα ψαχνω στη τυχη....

ρε συ, για τι διαστασεις μιλάμε στα 20000 κομματια;;;;;;

εγω προτιμω τα ασπρομαυρα πλεον.... αλλιως 1000 κομματια μπορει να τα φτιαξω σε ενα βραδυ.....

χαχααα δεν ήμουν τότε παντρεμένη. Έμενα στο πατρικό μου και το είχα στήσει σε ένα κόντρα πλακέ στο πάτωμα και το είχα χωρήσει σε ενότητες!

Ανάλογα τα χρώματα, μια γέφυρα που είχε, τα κόκκινα λουλούδια κτλ.

Έφταιχνα και μετά τα ένωνα. Μου πήρε 7 μήνες να το τελειώσω.

Και φυσικά ότι τελείωνε το κολλούσα μην τυχόν και χαλάσει :twisted:.

Τα κοιτάει καλά παίρνει το κομμάτι και το γυρίζει λίγο λίγο και το βρίσκει.

Μάλλον έχει παρατηρητικότητα. Αυτό είναι;

Και άντε να χάσεις κανένα κομμάτι ε?:lol:

Πονεμένη ιστορία... εγώ έχω ένα 8000 κομμάτια που έχει μείνει στο πλαίσιο... αρχικά ήταν οι γάτες και δεν μπορούσα να αφήσω τα κομμάτια γιατί τα έπαιρναν και έπαιζαν... μετα ήμουν έγκυος... τώρα έχω τη μικρή που έτσι και πω ότι στήνω puzzle θα αρχίσει να τρώει ένα - ένα τα κομματάκια... τελικά μάλλον όταν πάει φοιτήτρια θα το φτιάξω αυτό το puzzle :lol:

(Λορέτα Ποντικίνα)

Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι άσχετο,σορι για το ψιλο-οφφ τοπικ!Τι γνώμη έχετε για τη διακόσμηση σπιτιού με παζλ?Έχω γύρω στα 5-6 σε κάδρο που είναι από 1000 μέχρι 3000 κομμάτια.

Πονεμένη ιστορία... εγώ έχω ένα 8000 κομμάτια που έχει μείνει στο πλαίσιο... αρχικά ήταν οι γάτες και δεν μπορούσα να αφήσω τα κομμάτια γιατί τα έπαιρναν και έπαιζαν... μετα ήμουν έγκυος... τώρα έχω τη μικρή που έτσι και πω ότι στήνω puzzle θα αρχίσει να τρώει ένα - ένα τα κομματάκια... τελικά μάλλον όταν πάει φοιτήτρια θα το φτιάξω αυτό το puzzle :lol:

Έλα σε λίγο θα το φτιάχνετε μαζί;

Φρόσω κι εγώ το έκανα με τα ανάποδα. Επίσης μανιώδης παζλοφτιάχτρα Αν και τα χω παρατήσει τώρα δεν προκάνω..... Να σου ζήσουν και τα τρία και να τα καμαρώνεις πάντα.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Οι διαστάσεις του παζλ των 20000 τεμαχίων είναι περίπου 2*1,50.

Το υπολογίζω τώρα με τη σκέψη μου. Μπορεί να είναι και μεγαλύτερο.

Θα το μετρήσω όταν πάω στο χωριό.

Πάντως όποιος το βλέπει εντυπωσιάζεται. Μετά καταλαβαίνει ότι είναι παζλ.

Αν χάσεις κάποιο κομμάτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Μετράς ποιο είναι και η εταιρεία σου στέλνει αυτό που σου λείπει ;).

Το συγκεκριμένο μου το είχε κάνει δώρο ο τότε φίλος μου που θα έλειπε για ένα διάστημα. Πονηρή σκέψη. Πολλές νύχτες δεν πήγαινα πουθενά, κολλούσα εκεί.

Η μάνα μου φώναζε :lol:. Μα δεν μπορώ να σκουπίσω, μάζεψέ το επιτέλους και τέτοια γραφικά.

Η διακόσμηση με παζλ εμένα μου αρέσει πολύ. Στο δωμάτιο μου πριν παντευτώ είχα ένα υπέροχο που έδειχνε την παταγωνία.

Επίσης μου αρέσουν κι αυτά που φωσφορίζουν, όπως η Νέα Υόρκη.

miriki κι εσύ ανάποδα; Μα καλά τί διαστροφή είναι αυτή :lol:; Τί ακριβώς σας αρέσει στο ανάποδο;

Kαλά εγώ τα πάντα ανάποδα!!!! Και τώρα. Είναι μεγαλύτερη πρόκληση. Βέβαια εγώ όχι στα τρία΄οπως το βλαστάρι σου, αλλά στα πέντε. Κατά τα άλλα σκεφτόμουν μέχρι και φιόγκο πώς μπορώ να δέσω ανάποδα. (διαστροφή τα παμε).

Στροφάρει το πουλάκι σου, καλά ξεμπερδέματα. Θα σας πουλάει και θα σας αγοράζει..... Ακόμα θυμάμαι την ατάκα του "ρε σεις πείτε αγγούρι" στα μωρά στις αρχές. Πολύ μπροστά....

FLcUp3.png0BQfp3.png

:lol::lol::lol::lol:

καλά που το θυμήθηκες;

Το είχα ξεχάσει τελείως;

Άσε που ήταν και βρωμύλος. Ευτυχώς πλέον δεν είναι.

Είχα ανοίξει και θέμα τότε http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=53499&highlight=%E2%F1%F9%EC%F5%EB%EF%F2

Πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι διαστροφή το ανάποδο :lol:.

Κατά τα άλλα σκεφτόμουν μέχρι και φιόγκο πώς μπορώ να δέσω ανάποδα. (διαστροφή τα παμε).

O καλός μου το κάνει αυτό! Έχει έναν μοναδικά δικό του τρόπο να δένει τα παπούτσια του... τόσο μοναδικό που του λέω όποτε βάζει παπούτσια μπροστά στη μικρή να φύγει να πάει αλλού να τα δέσει γιατί θα έχουμε πρόβλημα... εγώ δεν μπορώ να τα δέσω όπως τα δένει :lol:

(Λορέτα Ποντικίνα)

ο μικρός μάλλον το έχει δει σαν παιχνίδι συναρμολόγησης.... δεν θέλει τα χρώματα να τον βοηθήσουν αλλά του αρκούν μόνο τα σχήματα...

εγώ μικρη προσπάθούσα να μάθω να κάνω πράγματα με τοι αριστερό χέρι.... να διαβάζω, να παίζω μπάσκετ κτλ....

πάντως έχω δει σε καποια εκπομπή στο σκαι ότι το να φτιάχνεις παζλ βοηθάει το μυαλό να δουλευει πιο γρήγορα, κάτι σαν να εξιτάρει τον εγκέφαλο... τον θέτει σε άλλη λειτουργία....

Το συγκεκριμένο μου το είχε κάνει δώρο ο τότε φίλος μου που θα έλειπε για ένα διάστημα. Πονηρή σκέψη. Πολλές νύχτες δεν πήγαινα πουθενά, κολλούσα εκεί.

πονηρός ο τύπος!!!!!

έχω φάει νύχτες πάνω σε κομμάτια παζλ..... ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ...... με το τσιγάρο να καιγεται στα χέρια μου και να έχω τραβήξει μόνο μια τζούρα τη πρώτη.....

άσε!!!!!!!!!!!!

Η μάνα μου φώναζε :lol:. Μα δεν μπορώ να σκουπίσω, μάζεψέ το επιτέλους και τέτοια γραφικά.

αθάνατη ελληνίδα μάνα!!!!!!

διακόσμηση με παζλ εμένα μου αρέσει πολύ. Στο δωμάτιο μου πριν παντευτώ είχα ένα υπέροχο που έδειχνε την παταγωνία

εγώ εκτός από κάδρα έχω και στο τραπέζι της κουζίνας.... ένα ορεινό τοπίο!!!!!!!!!!!!

εγω δεν εντυπωσιαζομαι ουτε απο τα παζλ, ουτε απο τα τραγουδακια, ουτε απο τα νουμερα...

γενικα, οι δεξιοτητες σε τετοια πραγματα σε μικρα παιδια με αφηναν ανεκαθεν αδιαφορη...... δεν πιστευω καν οτι σημαινει οτι ενα παιδι ειναι ιδιαιτερα εξυπνο...

αυτο που με εντυπωσιαζει εινια, πως ενα παιδακι 3 χρονων εχει αισθηση του χιουμορ... :P αυτο για μενα, δειχνει ευφυια!!! κι αυτο ειναι πιο σπανιο απο ολα τα αλλα!!! :D:D:D:D:D:D:D