Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

διάσπαση προσοχής στα 12?

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.

Την βοήθειά σας ,σας παρακαλώ.Ο μεγάλος μου γιός είναι 12 ετών , πάει 1η γυμνασίου.Χτες μίλησα με την δασκάλα των αγγλικών του και μου είπε πως έχει πρόβλημα συγκέντρωσης.Δεν μπορεί να συγκεντρωθεί σε κάτι πάνω από 5 λεπτά.Έχει άλλα δύο παιδάκια με δυσλεξία/διάσπαση προσοχής και τα βοηθάει/χειρίζεται ανάλογα.

Έχω διαβάσει κάποια άρθρα σχετικά με την δυσορθογραφία-διάσπαση προσοχής και πολλά τυχαίνει να συμπίπτουν με τα <συμπτώματα> .

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν εάν γνωρίζεται κάτι πάνω σε αυτό , εάν έχετε ανάλογη εμπειρία και εννοώ να ανακαλύπτεται κάτι τέτοιο σε μεγάλύτερη ηλικία όπως του γιού μου.

Υπάρχουν πολλά που θέλω να ρωτήσω και να γράψω αλλά είμαι στη δουλειά και δεν γράφω με ιδιαίτερη άνεση.

Σας ευχαριστώ

Διαφημίσεις

Για διάσπαση προσοχής υπάρχει ανάλογη υπηρεσία στο ΙΚΑ που κάνει διαγνωση, πάω να βρω κάτι και επανέρχομαι να σου πω, ίσως δεν χρειαστεί να τρέχεις στον ΠΑΙΔΩΝ.

Για διάσπαση προσοχής υπάρχει ανάλογη υπηρεσία στο ΙΚΑ που κάνει διαγνωση, πάω να βρω κάτι και επανέρχομαι να σου πω, ίσως δεν χρειαστεί να τρέχεις στον ΠΑΙΔΩΝ.

Ξέρεις , η παιδίατρος μου είπε πρώτα να κοιτάξω για παιδονευρολόγο , ο οποίος θα δει το παιδί και θα μου πει εάν χρειάζεται να το προχωρήσω και ο οποίος θα με συμβουλεύσει για το πως θα το πω στο παιδί ότι πρέπει να δούμε ειδικό είναι 12 ετών παλικαράκι.Το ΙΚΑ αυτό που μου λες για διάσπαση προσοχής , το γνωρίζω , είχα πάει εκεί τον μικρό μου γιατί είχε νυχτερινό τρομο.¨Οχι ότι βοήθησαν ιδιαίτερα , μόνοι μας το ξεπεράσαμε και όντως μέχρι να έρθει η ώρα των ραντεβού είχαμε λύσει το πρόβλημα κατά το ήμυσι.Απλά μας εξήγησαν τι ακριβώς έχει και ότι δεν χρειάζεται να ανυσηχούμε.

Άσε που με τρομοκράτησαν γιατί λέει το παιδί ( ήτανε τότε 2 ετών) και δεν κρατούσε σωστά το μολύβι και δεν γνώριζε τα χρώματα και δεν ήξερε τα σχήματα , δεν είχε λεπτή κινητικότητα.Έφυγα από εκεί και χρειαζόμουν μόνη μου ψυχολόγο γιατί με κάνανε και ένιωσα ΠΟΛΥ ΑΧΡΗΣΤΗ ΜΑΝΑ.

Σιγα ρε παιδιά είπα...Πήγα λοιπόν σε ένα βιβλιοπωλείο και αγόρασα βιβλία με σχέση τα χρώματα και τα σχήματα και ΤΑ ΜΑΘΑΜΕ ΟΛΑ.

Βγήκα αρκετά οφ , αλλά δεν μπορούσα , έπρεπε να το γράψω...

Διαφημίσεις

Είναι ήδη πάντως ένα καλό πρώτο βήμα το ότι το ψάχνεις και θα βοηθήσεις το παιδί σου. Σίγουρα μη μείνεις στα βιβλία όμως, να δεις και 2 και 3 και όσους ειδικούς χρειαστεί.

Το λέω ως δασκάλα κι εγώ, διότι πολύ πρόσφατα μου έτυχε παιδάκι 9 ετών του οποίου λόγω διάσπασης προσοχής, οι επιδόσεις του ήταν για 4 ετών. Οι γονεις (κι οι 2 ψυχολόγοι!) αρνούνταν να δουν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Αντ'αυτού το πιεζουν με ένα σωρό ιδιαίτερα, εξωσχολικά κλπ και καταλήγει το παιδάκι να γυρνάει σπίτι πτώμα - ε, έτσι θα είχα και εγώ διάσπαση προσοχής!. Δυστυχώς δεν ακούνε κανέναν και βλάπτουν το παιδί τους το οποίο είναι ευφυέστατο και ωριμότατο!

Οι ανοιχτόμυαλοι γονείς σπανίζουν...

Είναι ήδη πάντως ένα καλό πρώτο βήμα το ότι το ψάχνεις και θα βοηθήσεις το παιδί σου. Σίγουρα μη μείνεις στα βιβλία όμως, να δεις και 2 και 3 και όσους ειδικούς χρειαστεί.

Το λέω ως δασκάλα κι εγώ, διότι πολύ πρόσφατα μου έτυχε παιδάκι 9 ετών του οποίου λόγω διάσπασης προσοχής, οι επιδόσεις του ήταν για 4 ετών. Οι γονεις (κι οι 2 ψυχολόγοι!) αρνούνταν να δουν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Αντ'αυτού το πιεζουν με ένα σωρό ιδιαίτερα, εξωσχολικά κλπ και καταλήγει το παιδάκι να γυρνάει σπίτι πτώμα - ε, έτσι θα είχα και εγώ διάσπαση προσοχής!. Δυστυχώς δεν ακούνε κανέναν και βλάπτουν το παιδί τους το οποίο είναι ευφυέστατο και ωριμότατο!

Οι ανοιχτόμυαλοι γονείς σπανίζουν...

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Δεν είναι και εύκολο να το δεχτείς κάτι τέτοιο.Και είναι κάτι που δεν το βλέπεις ξεκάθαρα ,δεν είναι η μυξούλα που βλέπεις και ξέρεις ότι απλά κρύωσε.Δεν ξέρω εάν το εκφράζω σωστά.

Και έπειτα υπάρχουν και πολλοί φόβοι που μπορεί να σε κρατάνε στο να μην αρχίσεις να ψάχνεις και να προσπαθείς να το παλέψεις με δικό σου τρόπο.(Δεν μιλάω για σοβαρές καταστάσεις , έτσι?)

Τι εννοώ?Το αν στο παιδί σου θα γίνει σωστή διάγνωση.Το εάν δεν σε εκμεταλευτεί οικονομικά ο γιατρός ή το κέντρο.Σίγουρα δεν θα τον πας σε οποιδήποτε , αλλά όσο να ναι , επιχειρήσεις είναι ,υπάρχει περίπτωση να σου πουν ΟΧΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?Στην Ελλάδα ζούμε και η εκμετάλευση πάει σύννεφο...

Έχω καιρό τώρα τις υποψίες μου ,το έχω πει και στον άντρα μου , μήπως να το ψάχναμε λιγάκι , αλλά τα θεωρεί όλα αυτά βλακείες...Να δω πως θα του το πω και για τον παιδονευρολόγο που μου είπε η παιδίατρος.Βλέπω από τώρα το πρόσωπό του , να μου λέει <μήπως είσαι υπερβολική , δεν έχει τίποτα το παιδί>

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Δεν είναι και εύκολο να το δεχτείς κάτι τέτοιο.Και είναι κάτι που δεν το βλέπεις ξεκάθαρα ,δεν είναι η μυξούλα που βλέπεις και ξέρεις ότι απλά κρύωσε.Δεν ξέρω εάν το εκφράζω σωστά.

Και έπειτα υπάρχουν και πολλοί φόβοι που μπορεί να σε κρατάνε στο να μην αρχίσεις να ψάχνεις και να προσπαθείς να το παλέψεις με δικό σου τρόπο.(Δεν μιλάω για σοβαρές καταστάσεις , έτσι?)

Τι εννοώ?Το αν στο παιδί σου θα γίνει σωστή διάγνωση.Το εάν δεν σε εκμεταλευτεί οικονομικά ο γιατρός ή το κέντρο.Σίγουρα δεν θα τον πας σε οποιδήποτε , αλλά όσο να ναι , επιχειρήσεις είναι ,υπάρχει περίπτωση να σου πουν ΟΧΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?Στην Ελλάδα ζούμε και η εκμετάλευση πάει σύννεφο...

Έχω καιρό τώρα τις υποψίες μου ,το έχω πει και στον άντρα μου , μήπως να το ψάχναμε λιγάκι , αλλά τα θεωρεί όλα αυτά βλακείες...Να δω πως θα του το πω και για τον παιδονευρολόγο που μου είπε η παιδίατρος.Βλέπω από τώρα το πρόσωπό του , να μου λέει <μήπως είσαι υπερβολική , δεν έχει τίποτα το παιδί>

Επειδή και εμένα ο γιος μου υποψιάζομαι πως έχει συμπτώματα ΔΕΠ-Υ (Διάσπαση Ελλειματικής Προσοχής - Υπερκινητικότητα) έχω κλείσει ραντεβού, δυστυχώς τον Φεβρουάριο, σε δύο δημόσια νοσοκομεία αλλά σε Αναπτυξιολόγο. Νομίζω εκείνος είναι υπεύθυνος για να αναγνωρίσει το πρόβλημα και να σε παραπέμψει σε παιδονευρολόγο, ψυχολόγο, ή σε κέντρα λογοθεραπείας κτλ. Και σαφώς αυτοί δεν θα έχουν κανένα οικονομικό κίνητρο για να βγάλουν την πραγματική διάγνωση.

Επίσης θα πρότεινα να το ψάξεις και μην το αφήσεις γιατί δυστυχώς υπάρχουν και ενήλικες με ΔΕΠ -Υ οι οποίοι δυσκολεύονται και στην μετέπειτα ζωή τους. Ελπίζω να είναι καλά τα αποτέλεσματα και για τις δύο μας.

O5X4p2.png 

Επειδή και εμένα ο γιος μου υποψιάζομαι πως έχει συμπτώματα ΔΕΠ-Υ (Διάσπαση Ελλειματικής Προσοχής - Υπερκινητικότητα) έχω κλείσει ραντεβού, δυστυχώς τον Φεβρουάριο, σε δύο δημόσια νοσοκομεία αλλά σε Αναπτυξιολόγο. Νομίζω εκείνος είναι υπεύθυνος για να αναγνωρίσει το πρόβλημα και να σε παραπέμψει σε παιδονευρολόγο, ψυχολόγο, ή σε κέντρα λογοθεραπείας κτλ. Και σαφώς αυτοί δεν θα έχουν κανένα οικονομικό κίνητρο για να βγάλουν την πραγματική διάγνωση.

Επίσης θα πρότεινα να το ψάξεις και μην το αφήσεις γιατί δυστυχώς υπάρχουν και ενήλικες με ΔΕΠ -Υ οι οποίοι δυσκολεύονται και στην μετέπειτα ζωή τους. Ελπίζω να είναι καλά τα αποτέλεσματα και για τις δύο μας.

Έχω κλείσει ραντεβού , στο Παίδων , αλλά απογευματινό , το οποίο θα μου κοστίσει 75 ευρώ.Πρωινό το σκέφτομαι γιατί πάει γυμνάσιο και θα πάρει και 7 απουσίες ,θα χάσει μαθήματα και θα το θεωρήσει και από μόνος του σοβαρό το θέμα <τι ?η μαμά δεν θα με στείλει σχολείο για να πάμε να κάνουμε ένα τσεκ απ...?> γιατί κάπως έτσι σκέφτομαι να του το πω.

Πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου?

Έχω κλείσει ραντεβού , στο Παίδων , αλλά απογευματινό , το οποίο θα μου κοστίσει 75 ευρώ.Πρωινό το σκέφτομαι γιατί πάει γυμνάσιο και θα πάρει και 7 απουσίες ,θα χάσει μαθήματα και θα το θεωρήσει και από μόνος του σοβαρό το θέμα <τι ?η μαμά δεν θα με στείλει σχολείο για να πάμε να κάνουμε ένα τσεκ απ...?> γιατί κάπως έτσι σκέφτομαι να του το πω.

Πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου?

Είναι 5 και εγώ έχω κλείσει ραντεβού στο Παίδων Πεντέλης (μου είπαν είναι πολύ καλή) και στο Αττικόν (μας έχει ξαναδεί σε ηλικία 18 μηνών πάλι για την ζωηράδα του, και αυτή πολύ καλή, και συνεργάζεται με γιατρούς του ίδιου νοσοκομείου άλλης ειδικότητας ανάλογα το περιστατικό).

O5X4p2.png 

Διαφημίσεις

Είναι μικρούλης ακόμα , θα είναι πιο εύκολο.

Εμένα είναι 12 και σκέφτηκα ότι θα ήτανε καλύτερα να τον δει άντρας γιατρός ,για να νιώθει πιο άνετα.Η παιδίατρος μου σύστησε και έναν ιδιωτικό , τον κύριο Γιουρούκο.

Ας πάμε πρώτα στο Παίδων και μετά θα δω τι θα κάνω.

• 3 weeks later...

http://adhd.gr/

Παιδοψυχιατρικό τμήμα, Νοσοκομείου Παίδων Αγλαΐα Κυριακού!

Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρίας Μελέτης ΔΕΠΥ και Υπεύθυνη της μονάδας ΔΕΠΥ είναι η κυρία Κόρπα.

Μιχαήλ Τζουραμάνης

www.logou-therapeia.gr

vasiliki40 συγνώμη τώρα ..το παιδί στο δημοτικό δεν είχε διάσπαση προσοχή Τώρα στα 12 στο γυμνάσιο φάνηκε στο δημοτικό τη κάνανε η δασκάλοι του δεν σε ειχαν ενημερώση γιαυτό ... μου φένεται παράλογο Τώρα στη προεφηβεια να σου λένε κάτι τέτοιο...

Αγαπητή vasiliki40, συμφωνώ με όσους σου προτείνουν οπωσδήποτε να πάτε το παιδί σε ειδικό να αξιολογήσει τί συμβαίνει. Από όσο γνωρίζω (κάνω μεταπτυχιακό σχετικό με την ειδική εκπαίδευση, αλλά δεν είμαι ειδικός να κάνω διάγνωση) πολλά "προβλήματα" που μπορεί να αντιμετωπίσει ένα παιδί σε ότι αφορά την εκπαίδευσή του, αν τα εντοπίσετε νωρίς μπορούν να αντιμετωπιστούν, ακόμη και να λυθούν σε κάποιες περιπτώσεις.

Μην επαναπαυτείς όμως σε λόγια μη ειδικών, καθένας μας εύκολα μπορεί να υποθέσει και να διαγνώσει πράγματα που δεν ισχύουν, μόνο ο ειδικός ψυχολόγος, αναπτυξιολόγος κ.λ.π. θα δώσει πληροφορίες έγκυρες.

Και μια πρακτική πρόταση- πέρα από όποιον ειδικό συμβουλευτείς θα πρότεινα να κλείσιες ραντεβού σε κάποιο ΚΔΑΥ (θα βρείς στο διαδίκτυο σε ποιο ανήκει η περιοχή σου), να έχεις και από εκεί μια αξιολόγηση. Ο λόγος που σου το προτείνω είναι πως τα ραντεβού εκεί αργούν συνήθως πολύ και αν, παρ'ελπίδα χρειαστείτε κάποιου τύπου βοηθητική διδασκαλία, νομίζω είναι απαραίτητη η αξιολόγηση από ΚΔΑΥ.

Εύχομαι να βγάλετε σύντομα την "άκρη". :P

Και ξέχασα το βασικό- δεν είναι περίεργο να εμφανιστει μια μαθησιακή δυσκολία στην ηλικία του γιού σου. Μάλιστα η εξήγηση είναι απλή. Στο δημοτικό σχολείο συνήθως δεν υπάρχει η αυστηρότητα του γυμνασία, με αποτέλεσμα μια μικρή ζωηράδα ή αφηρημάδα του παιδιού να θεωρείτα απλή αφηριμάδα και τίποτα παραπάνω, Στο γυμνάσιο αντίθετα οι απαιτήσεις για απόδοση και πειθαρχία αυξάνουν και οι διάφορες δυσκολίες του μαθητή φαίνονται πιο έντονα. Τόσο απλά;)

Διαφημίσεις

Και ξέχασα το βασικό- δεν είναι περίεργο να εμφανιστει μια μαθησιακή δυσκολία στην ηλικία του γιού σου. Μάλιστα η εξήγηση είναι απλή. Στο δημοτικό σχολείο συνήθως δεν υπάρχει η αυστηρότητα του γυμνασία, με αποτέλεσμα μια μικρή ζωηράδα ή αφηρημάδα του παιδιού να θεωρείτα απλή αφηριμάδα και τίποτα παραπάνω, Στο γυμνάσιο αντίθετα οι απαιτήσεις για απόδοση και πειθαρχία αυξάνουν και οι διάφορες δυσκολίες του μαθητή φαίνονται πιο έντονα. Τόσο απλά;)

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

Σύμφωνα με τον οδηγό διάγνωσης της ΔΕΠ/Υ τα χαρακτηριστικά πρέπει να έχουν εμφανιστει πριν την ηλικια των 7 ετών και τουλάχιστον σε δύο περιβάλλοντα. Οταν υπερισχύει ο τύπος της υπερκινητικότητας είναι πιο εμφανής η διαταραχή και συνήθως εντοπίζεται εύκολα, όταν όμως επικρατεί ο τύπος της ελλειμματικής προσοχής τότε συνηθως υποδιαγιγνώσκεται. Βέβαια θέλει να εχει αρκετη ενημερωση ο εκπαιδευτικός για να διαπιστώσει αν αυτο το "χαζεμα" που λεμε ειναι η διαταραχή γιατι μπορει να υπάρχουν και αλλοι παραγοντες που παιζουν ρολο οπως ψυχολογικοι, συναισθηματικοί, έλλειψη κινητρου κ.λ.π. Για παραδειγμα αρκετοι εκπαιδευτικοι κολλουν την ταμπελα της διαταραχης γιατι δε θελουν οι ιδιοι να παραδεχτουν οτι το μαθημα τους ειναι βαρετο και το παιδι δεν εχει κανενα ενδιαφερον να το παρακολουθησει με αποτελεσμα να το παιδι να βαριεται και να αδιαφορει. Επισης μπορει το παιδι να αδιαφορει για συγκεκριμενα μαθηματα τα οποια δεν εμπίπτουν στον τυπο της νοημοσυνης την οποια διαθετει (θεωρια πολλαπλης νοημοσυνης). Και εμενα παντως με εντυπωσιαζει το γεγονος που μετα απο τοσα χρονια δε βρεθηκε καποιος εκπαιδευτικος να υποψιαστει οτι το παιδι παρουσιαζει τα χαρακτηριστικα της διαταραχής.

Η συλλογη των πληροφοριων για την αξιολογηση του παιδιου γινεται με ειδικα ερωτηματολογια που συμπληρωνουν οι γονεις και οι εκπαιδευτικοι και τα οποια απεικονιζουν τη συμπεριφορα του παιδιου.

Οπως ανεφερε παραπανω ο Μιχαλης αυτη τη στιγμη το μοναδικο δημοσιο ΕΙΔΙΚΟ ιατρειο για τη διαταραχη ειναι αυτο στο Παιδων που υπευθυνη ειναι η παιδοψυχιατρος κΚορπα η οποια ειναι και προεδρος της εταιρειας για την ερευνα της ΔΕΠΥ στην Ελλαδα. Διαγνωσεις επισης γινονται απο τα δημοσια ιατροπαιδαγωγικα κεντρα και τα ΚΕΔΔΥ (πρωην ΚΔΑΥ). Η διαγνωση δε γινεται μονο απο παιδονευρολογο ή παιδοψυχιατρο αλλα απο διεπιστημονικη ομαδα.

Εγω παντως θεωρω οτι απο τη στιγμη που ποτε δεν ξανακουσες απο κανεναν εκπαιδευτικο ,ουτε εσυ παρατηρησες ποτε καποιο απο τα χαρακτηριστικα της διαταραχης και ξαφνικα στα 12 καποιος ειπε οτι το παιδι στο μαθημα του χαζευει και ειναι απροσεκτο να λαβεις υποψη και το παραγοντα ΕΦΗΒΕΙΑ. Πολλα παιδια που ποτε δεν παρουσιασαν χαρακτηριστικα της διαταραχης ξαφνικα αρχιζουν να χανουν το ενδιαφερον τους για τα σχολειο,να "χαζευουν" , να αλλαζουν προτεραιοτητα και να βαζουν τις σχολικες εργασιες σε δευτερη μοιρα. Ειναι πολυ συνηθισμενο να παρατηρειται αυτη η συμπεριφορα στους εφηβους.