Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Την προηγούμενη εβδομάδα περιμέναμε το λεωφορείο του Γαλατσίου γυρνώντας από το σχολείο με το γιο μου στη στάση Κ. Παλαμά για να κατεβούμε 3 στάσεις πιο πάνω. Το ωράριο είναι τέτοιο που τελειώνουν όοοολα τα σχολεία της Γκράβα και στην επόμενη από εμάς στάση ανεβαίνουν όλα τα παιδάκια γυμνασίου και λυκείου και γίνεται πατείς με πατώ σε. Για να μην τσαλαπατηθεί ο γιος μου και να μπορέσουμε να κατεβούμε έγκαιρα επιλέγω να επιβιβαζόμαστε πάντα από την πόρτα του οδηγού. Εκείνη την ημέρα ο συγκεκριμένος οδηγός δεν μου ανοίγει την μπροστινή πόρτα. Πλησιάζω στο τζάμι και του λέω, ανοίξτε μας θέλω να αναβάσω από εδώ το παιδί. ΔΕΝ μου ανοίγει και αναγκάζομαι να τρέξω στη μεσαία πόρτα με το παιδί όπου συνέβη αυτό που σας περιέγραψα πριν με τα παιδάκια που επιβιβάστηκαν στη στάση των Γκράβα. Ρωτάω λοιπόν από εκεί που βρισκόμουν τον οδηγό εάν υπάρχει κάποιος κανονισμός που απαγορεύει την επιβίβαση από την μπροστινή πόρτα ή εάν επέλεξε να μην ανοίξει ο ίδιος. Φυσικά δεν μου απάντησε και επενέβη κάποιος άλλος προς υποστήριξή μου. Τότε λέει το παιδί, μαμά γιατί αυτός ο χαζός οδηγός δεν μας άνοιξε μπροστά? Του λέω δεν λέμε έτσι για κανέναν, δεν είναι χαζός, θα δούμε αν είχε δίκιο. Τότε παιδιά πετάγεται μία και λέει, εμ βέβαια ότι ακούει το παιδί από εσένα έτσι θα μιλάει! Κορίτσια μου φάνηκε τόσο άδικο! Πρώτον εγώ δεν έβρισα τον οδηγό, δεύτερον το παιδί μου έχει τόσες άλλες πηγές να ακούσει τη λέξη χαζός. Τρίτον ήδη ένιωθα ότι με είχαν αδικήσει γιατί δεν μου προκύπτει (όπως αποδείχθηκε και αργότερα) ότι υπάρχει τέτοιος κανονισμός της ΟΑΣΑ. Ε, άνοιξα και εγώ το στόμα μου και την πήρε και τη σήκωσε. Μόλις έφτασα στο σπίτι φυσικά έκανα την ίδια ερώτηση στον ΟΑΣΑ και στην ΕΘΕΛ οι οποίοι μου είπαν ότι ΔΕΝ υπάρχει τέτοιος κανονισμός, μόνο να μην πηγαίνουν οι επιβάτες μέσα από την μπάρα του οδηγού γιατί δεν βλέπει, αλλά εμείς δεν μιλούσαμε για κάτι τέτοιο, και αν θέλω να κάνω καταγγελία. Και φυσικά την έκανα. Απλά φαίνεται ότι δεν ήθελε ο κύριος να έχει κόσμο μπροστά. Και ας στριμωχτεί το παιδί μωρέ, τι μας νοιάζει!

wjhKp3.png

c5dop3.png

Διαφημίσεις

Να σου πω την αληθεια....εμενα με εξοργιζει πιο πολυ η καθε κυρατσα που θα πεταχτει να πει την ατακα της....

Συμφωνώ. Πράγματι εκείνη με εξόργησε περισσότερο! Εν τω μεταξύ καταλαβαίνεις, από τη μία προσπαθούσα να προφυλάξω το παιδί από τα απότομα σταματήματα του λεωφορείου (ήταν τίγκα και ούτε αγκαλιά μπορούσα να τον πάρω είναι σχεδόν 6 ετών) και από το απίστευτο στριμωξίδι, και να ακούω και την εξυπνάδα της κυράς, ε, βγήκα από τα ρούχα μου.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Χαλάστηκα βέβαια και από τον οδηγό που είδε μικρό παιδί και δεν άνοιξε μπροστά, να έχει τουλάχιστον το παιδάκι να κρατηθεί από κάπου το χεράκι του.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Και πολυ ψυχραιμη σε βρισκω παντως...

Ακους εκει! Και δικιο να ειχε σε αυτο που ελεγε (λεμε τωρα, ουτε κατα διανοια) με ποιο δικαιωμα σου κανει κριτικη? Λυπαμαι μονο τα παιδια της....

Διαφημίσεις

Και πολυ ψυχραιμη σε βρισκω παντως...

Ακους εκει! Και δικιο να ειχε σε αυτο που ελεγε (λεμε τωρα, ουτε κατα διανοια) με ποιο δικαιωμα σου κανει κριτικη? Λυπαμαι μονο τα παιδια της....

... κι εγώ της είπα κάτι παρόμοιο. Μάλιστα της είπα, έτσι όπως σε βλέπω μάλλον για εγγόνια μου κάνει ότι έχεις... Με έπιασε η κακία, τι ψύχραιμη, μακάρι!

wjhKp3.png

c5dop3.png

Δε ξερω βρε ιριδα...ο κοσμος εχει αποθρασυνθει πολυ...Ημουν μπροστα σε ενα παρομοιο περιστατικο και ,ρε φιλε, τρελαθηκα με μια σκ@τογρια...Αφου της ειπα "Κανε μας τη χαρη επιτελους που θα μιλησεις για το τι μανα ειναι η γυναικα!".

Βαριεμαι τωρα να περιγραψω το περιστατικο, αλλα ηταν κατι ασημαντο (σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δε μπορουσες να χαρακτηρισεις τη γυναικα "κακη" μανα). Η διαφορα ηταν οτι αυτη η γρια ηταν ανελλεητη! Ελεγε, ελεγε, ελεγε....μου ρθε να της πω ενα μεγαλο..... "Ε ΔΕ ΣΚΑΣ ΠΙΑ?!"

Τώρα που πιάσαμε τα λεωφορεία, ήμουν μπροστά όταν ένας (σε στριμωξίδι) είπε σε μία μαμά ότι τον ενοχλεί το καροτσάκι με το μωρό της!!!! Απίστευτος ο τύπος! Κι εγώ επενέβην και του είπα ότι πρώτα θα μπει η μαμά με το καροτσάκι και ΑΝ χωράει θα μπει κι αυτός. Μετά άρχισε τα γνωστά με το ταξί. Να πάρει ταξί η μάνα να μετακινηθεί. Τι να πεις εκεί! Φυσικά μετά ο απίστευτος τα έβαλε μαζί μου! Αλλά καλύτερα, δεν σύγχισε και τη γυναίκα με το μωράκι.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Διαφημίσεις

Ένας από τους λόγους που αυτή η χώρα δεν θα πάει μπροστά...δεν υπάρχει σεβασμός για τον συνάθρωπο, ο καθένας κάνει και λέει ότι του κατέβει, λες και είναι στο αμπέλι του, και βέβαια άντε να βρεις και το δίκιο σου.Έχουμε γίνει όλοι μας ειδικοί και έχουμε άποψη για όλα και κοιτάμε πως θα βγάλουμε ο ένας το μάτι του άλλου.

Τι να πω όλοι οι "επαγγελματίες" οδηγοί στην Ελλάδα είναι για κλάματα, όσο για τις "κυρίες" αυτές που πρώτα τρέχει η γλώσσα τους και μετά το μυαλό τους, δεν είδα καμιά να σηκωθεί να μου προσφέρει την θέση της όταν η κοιλιά μου είχε φτάσει ως το λαιμό στην εγκυμοσύνη μου και πήγαινα και έψαχνα τις θέσεις με την ειδική σήμανση για να καθήσω όταν και αν υπήρχε βέβαια.

Να σηκωθούν γυναίκες να καθήσεις κατά την εγκυμοσύνη? Ποτέ!!! Να περάσεις πρώτη στη σειρά έγκυος? Κάποιες φορές κάποιος άντρας κι αυτός με φόβο μην του την πούνε! Μόνο ένα νέο παιδί στο ταχυδρομείο ξεφτύλισε μία γριάτσα που φώναξε σε μία κοπελίτσα που πέρασε με το παιδί στο μάρσιπο. Μόνο το νόμο δεν της έτριψε στη μούρη (μας είπε ότι στην υπηρεσία που δούλευε ο ίδιος έχουν πλαστικοποιήσει το σχετικό νόμο για τα τον επιδεικνύουν σε (κυρίως) γυναίκες, ναι, που φωνάζουν αν περάσει πρώτη στη σειρά καμία μανούλα έγκυος ή με μωράκι.

wjhKp3.png

c5dop3.png

να πω κι εγω ενα περιστατικο να ελαφρυνω την ατμοσφαιρα; γιατι εχω πολλα κακα να διηγηθω κι εγω αλλα ειπα να μη τα θυμαμαι και φουρκιζομαι. παω λοιπον απο Πειραια Αθηνα με το λεωφορειο μια μερα που εχει απεργια ο ηλεκτρικος. καταλαβαινεις τι γινεται... στο πισω μερος λοιπον ειναι ενας λαχειοπωλης και διπλα του ενας παππους. καποια στιγμη κατι γινεται και διαπλικτιζονται. γυρναει ο λαχειοπωλης και λεει στο παππου: "τι θελετε μεγαλοι ανθρωποι και βολταρετε μερα που ειναι και στριμωχνεται ο κοσμος; εσυ για παραδειγμα τι δουλεια εχεις στην Αθηνα πρωι - πρωι;"

"παω ν' αγορασω λαχεια απο σενα!"

καλα μιλαμε γελαγε ολο το λεωφορειο, γιατι δεν ηταν μονο η ατακα, αλλα και το αδιαφορο υφος του παππου.

XI64p2.pngtk60p2.png

να πω κι εγω ενα περιστατικο να ελαφρυνω την ατμοσφαιρα; γιατι εχω πολλα κακα να διηγηθω κι εγω αλλα ειπα να μη τα θυμαμαι και φουρκιζομαι. παω λοιπον απο Πειραια Αθηνα με το λεωφορειο μια μερα που εχει απεργια ο ηλεκτρικος. καταλαβαινεις τι γινεται... στο πισω μερος λοιπον ειναι ενας λαχειοπωλης και διπλα του ενας παππους. καποια στιγμη κατι γινεται και διαπλικτιζονται. γυρναει ο λαχειοπωλης και λεει στο παππου: "τι θελετε μεγαλοι ανθρωποι και βολταρετε μερα που ειναι και στριμωχνεται ο κοσμος; εσυ για παραδειγμα τι δουλεια εχεις στην Αθηνα πρωι - πρωι;"

"παω ν' αγορασω λαχεια απο σενα!"

καλα μιλαμε γελαγε ολο το λεωφορειο, γιατι δεν ηταν μονο η ατακα, αλλα και το αδιαφορο υφος του παππου.

:-) πράγματι, άπαιχτος ο παππούς!!! Νά' σαι καλά Kornilia!

wjhKp3.png

c5dop3.png

• 2 weeks later...

στο παρακατω pdf (17 σελιδων) ειναι ο χαρτης υποχρεωσεων προς τους καταναλωτες και υποχρεωσεων των ιδιων των καταναλωτων ΜΜΜ. εχει στοιχεια επικοινωνιας για ολα τα μεσα, κανονες συμπεριφορας υπαλληλων και κανονες για το επιβατικο κοινο. (για ποδηλατα, καροτσακια κτλ)

http://www.oasa.gr/pdf/xyk_gr_rev_15.pdf

σας βαζω το παρακατω που αφορα την αποζημιωση:

IX. ΑΠΟΖΗΜΙΣΗ ΕΠΙΒΑΤΝ-ΠΟΛΙΤΩΝ

• Η μη τήρηση των διατάξεων του παρόντος Χάρτη Υποχρεώσεων προς τους

Καταναλωτές (Χ.Υ.Κ.) δύναται να δημιουργήσει δικαίωμα καταβολής αποζημίωσης

στον θιγόμενο επιβάτη ή πολίτη, το ύψος της οποίας καθορίζεται παρακάτω.

• Η καταβολή της αποφασιζόμενης από την εταιρεία παροχής συγκοινωνιακού έργου

αποζημίωσης γίνεται είτε με καταβολή μετρητών είτε με διάθεση αριθμού εισιτηρίων

ισόποσης αξίας.

• Σε κάθε συγκεκριμένο επιβάτη ή πολίτη γενικότερα καταβάλλεται μία και μόνο φορά

η προβλεπόμενη αποζημίωση, εφόσον αφορά στο αυτό θέμα του Χ.Υ.Κ.

• Η καταβολή της αποζημίωσης μπορεί να γίνει και χωρίς την εισαγωγή της υπόθεσης

στην Επιτροπή Επίλυσης #ιαφορών.

14

Ο επιβάτης οφείλει να διατυπώσει εγγράφως, το αργότερο εντός 10 εργασίμων

ημερών, το περιστατικό στο οποίο αναφέρεται με το αίτημά του.

Η αποζημίωση ορίζεται ως εξής:

• Ανάρμοστη, αποδεδειγμένα, συμπεριφορά υπηρεσιακών οργάνων προς τον επιβάτη

κατά την εκτέλεση των υπηρεσιακών τους καθηκόντων τριάντα ευρώ (30?).

Απαραίτητη προϋπόθεση, στην περίπτωση αυτή, είναι ο πειθαρχικός έλεγχος που θα

ασκηθεί από την αρμόδια εταιρεία παροχής συγκοινωνιακού έργου να καταλήξει

τελεσίδικα στην πειθαρχική καταδίκη του υπαίτιου υπαλλήλου.

• Μη έγκαιρη απάντηση σε έγγραφο, που περιέχει βάσιμο και δίκαιο αίτημα, υπόδειξη ή

επισήμανση του πολίτη - χρήστη των υπηρεσιών της εταιρείας παροχής συγκοινω-

νιακού έργου τριάντα ευρώ (30?).

• Επιπλέον, σύμφωνα με τους εσωτερικούς κανονισμούς του ΟΑΣΑ και των ΕΘΕΛ-

ΗΛΠΑΠ-ΗΣΑΠ–ΑΜΕΛ-ΤΡΑΜ-ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΟΣ, η μη τήρηση ή η πλημμελής παροχή των

οφειλομένων προς τους πολίτες υπηρεσιών, δύναται να επισύρει πειθαρχικό έλεγχο

των υπευθύνων οργάνων του, η δε απόφαση του Πειθαρχικού Συμβουλίου

κοινοποιείται στον ενδιαφερόμενο πολίτη-επιβάτη.

να πω κ κατι για τα καροτσακια μωρων: οι κανονες (στη σελ 16) ειναι εντελως ανοητοι και επικινδυνοι....δεν ειναι δυνατο να καθεσαι με ενα μωρακι αγκαλια αντι να το εχεις δεμενο στο καροτσι του!!!ο ΚΟΚ λεει άλλα για τα ΙΧ και ο ΟΑΣΑ αλλα; γιατι δλδ, στα λεωφορεια κινδυνευουμε λιγοτερο απο φρεναρισμα;:shock:

εχετε το παραπανω παντως υποψιν ......:?

Διαφημίσεις

Όταν είχα μόνο την μεγάλη μου, απλά ο οδηγός σταμάτησε το λεωφορείο 5 μέτρα πριν την στάση, άνοιξε μόνο την μεσαία πόρτα έβγαλε 2 επιβάτες και έφυγε, αφήνοντας με εμένα με το μωρό στο καρότσι κάγκελο!!!!!!

Φυσικά και του έκανα καταγγελία και την είχα στείλει και στον Λιάπη (ο τότε υπουργός), η απάντηση που πήρα ήταν οτι "ο οδηγός ενήργησε με βάση τον ΚΟΚ"!!!!!!!

Μια άλλη φορά μπαίνω στο γεμάτο τρόλλευ με το μωρό στο μάρσιππο! Όλοι όσοι κάθονταν κοίταγαν από τα παράθυρα αν περνάνε ούφο.....

το τρόλλευ δεν ξεκίναγε, μετά από μερικά δευτερόλεπτα φωνάζει ο οδηγός "μια θέση στην κυρία με το μωρό", τίποτα......

Τότε σηκώνεται ο οδηγός και φωνάζει πιο δυνατά "Αν δεν σηκωθεί κάποιος να κάτσει η κυρία με το μωρό, το τρόλλευ δεν ξεκινάει"!!!!!

σηκώθηκε μια γιαγιάκα πάνω από 80............

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Φυσικά και του έκανα καταγγελία και την είχα στείλει και στον Λιάπη (ο τότε υπουργός), η απάντηση που πήρα ήταν οτι "ο οδηγός ενήργησε με βάση τον ΚΟΚ"!!!!!!!

σου εγραψε ομως βασει ποιου αρθρου;;η ειπε γενικως του κοκ; αν δεν υπαρχει παραθεση, εκλαμβανεις οτι λεει ο καθεις ο,τι θελει...υπηρξε συνεχεια στο θεμα; γιατι θα μπορουσες κ αποζημιωση να παρεις με τετοια μπαρουφα που πεταξε....

Μια άλλη φορά μπαίνω στο γεμάτο τρόλλευ με το μωρό στο μάρσιππο! Όλοι όσοι κάθονταν κοίταγαν από τα παράθυρα αν περνάνε ούφο.....

το τρόλλευ δεν ξεκίναγε, μετά από μερικά δευτερόλεπτα φωνάζει ο οδηγός "μια θέση στην κυρία με το μωρό", τίποτα......

Τότε σηκώνεται ο οδηγός και φωνάζει πιο δυνατά "Αν δεν σηκωθεί κάποιος να κάτσει η κυρία με το μωρό, το τρόλλευ δεν ξεκινάει"!!!!!

ακριβως το ιδιο κολπο οταν ημουν εγκυος!και φυσικα επιασε!!(να λεμε κ τα καλα μερικων οδηγων!;))

σηκώθηκε μια γιαγιάκα πάνω από 80............

εγω παντως και στις δυο μου εγκυμοσυνες βιωσα το ιδιο πραγμα. δεν σηκωνοταν κανεις περα απο ηλικιωμενους και αλλοδαπους. ειδικα οι Πακιστανοι δεν προλαβαινα να μπω καλα καλα στο λεωφορειο και πεταγονταν επανω.

XI64p2.pngtk60p2.png

εγω παντως και στις δυο μου εγκυμοσυνες βιωσα το ιδιο πραγμα. δεν σηκωνοταν κανεις περα απο ηλικιωμενους και αλλοδαπους. ειδικα οι Πακιστανοι δεν προλαβαινα να μπω καλα καλα στο λεωφορειο και πεταγονταν επανω.

Α, εγώ είμαι η τυχερή της υπόθεσης τότε. Βλέπετε, πέρυσι, στα λεωφωρεία, σηκωνόντουσαν διάφορα καλά παιδάκια, με το που έβλεπαν τη φουσκωτή φουσκωτή μου κοιλίτσα! Αλλά η τραγική ειρωνία, ήτο, ότι εγώ ΔΕΝ ήμουν έγκυος, απλά στρουμπουλούλα :lol:. Και μετά τα λυπόμουν τα καημένα, γιατί ντρεπόντουσαν που έκαναν λάθος, όταν τους έλεγα "ευχαριστώ, δεν θα κάτσω, δεν είμαι έγκυος".

Αλλά, για να μπω στο θέμα, η συμπεριφορά πολλών οδηγών, είναι απαράδεκτη! Δεν λέω ότι όλοι είναι για τα κατσάδα και καταγγελία, αλλά σίγουρα, πολλοί προκαλούν πολλά προβλήματα με την αγένειά τους και την αντιπεπαγγελματική τους συμπεριφορά. Εκτός από αυτά που περιγράψατε, εμένα με ενόχλησε σήμερα, που ο οδηγός του λεωφορείου που πήρα, μιλούσε γύρω στο ένα τέταρτο στο κινητό. Ναι, είχε hands free, οπότε τα χέρια ήταν ελεύθερα. Αλλά, από την άλλη, μιλούσε πολύ ώρα :roll: Πόσο καλά συγκεντρώνεσαι στην οδήγηση όταν μιλάς και παράλληλα οδηγείς? Και όχι, δεν μιλούσε με το σταθμάρχη, προσωπικό τηλεφώνημα ήταν :roll:

Τις προάλλες, πάλι, ο οδηγός είχε βάλει στο χώρο που περιέγραψε η κοπέλα που άνοιξε το θέμα, δίπλα του ακριβώς δηλαδή στο πορτάκι, τη γυναίκα του και τα δύο πολύ μικρά παιδιά του, όρθια. Ενώ το λεωφορείο είχε πάρα πολλές θέσεις κενές, η γυναίκα και τα δύο νήπια, δεν κάθονταν. Και καλά, η γυναίκα δεν παθαίνει τίποτα (είμαστε σκληρά όντα) τα μικρούλια, δεν φοβόταν μην πεταχτούν πουθενά? Και έτρεχε και πολύ ο τύπος, το είχε γκαζώσει! Και δώστου μπίρι μπίρι ΚΑΙ αυτός ο οδηγός με τη σύζυγο και τα πιτσιρίκια! :mad: Το "μην ομιλείτε στον οδηγό", από ότι φαίνεται, ισχύει κατά περίπτωση, τελικά......Δεν ξέρω, με βρίσκετε υπερβολική που έχω την απαίτηση, όταν ο άλλος οδηγεί και έχει διάφορες ψυχές μέσα στο λεωφορείο και μένα ανάμεσα σε αυτές, να είναι προσηλωμένος στη δουλειά του?

Επειδη πηγαινοερχομουν με λεωφορειο στο σχολειο και για καφε και για οτιδηποτε τελος παντων,μου εχουν τυχει πολλα..

Ξεκινοντας απο οδηγους..

εχει τυχει οδηγος να μην μου ανοιξει εμενα ή καποιον αλλον την πορτα επειδη εκανε τη σταση του κι εφοσον δεν τον προλαβαμε οσο ειχε ανοιχτη την πορτα επρεπε να φυγει κι εμεις να περιμενουμε το επομενο λεωφορειο..

οδηγος με εστειλε πιο πισω στο λεωφορειο μαζι με μια γριουλα που μετα βιας στεκοταν ορθια και καθοταν εκει για να μην την χτυπησουν γιατι λεει δεν εβλεπε τι γινεται πιο πισω,ενω ειχε το γκομενακι (δεν ξερω αν επιτρεπεται να πω αυτη τη λεξη)

μεσα απο τη μπαρα και την ειχε στο ψηστηρι..

ειμαστε 8-10 ατομα στη σταση και περιμενουμε λεωφορειο και ο οδηγος δεν κανει να σταματησει,του κανουν σημα να σταματησει κανα δυο παιδια κι αυτος εφυγε με χαμογελο και μας χαιρετησε λες και μας ελεγε αντε γεια κοροιδα..(σσ το λεωφ δεν ηταν γεματο)

εχει τυχει οδηγος να την πεφτει σε κοπελα στο λεωφ και να περασει με κοκκινο γιατι δεν εβλεπε μπροστα του αλλα στα μπαλκονια της κιουριας..πατησε ενα αποτομο φρενο,οι μισοι πεταχτηκαν μπροστα ενω εγω επεσα με δυναμη σε μια κολονα(ετσι λεγονται?) οπου κρατιοταν καποιος και τον χτυπησα και αυτον..

εχει τυχει να ειναι φισκα το λεωφ να μην μπορει να κουνηθει κανεις και ο οδηγος να μας απαγορευει να κατεβουμε απ τη μπροστινη πορτα..και να θελαμε να κατεβουμε απο αλλη δεν μπορουσαμε..και αλλα πολλα..

με ηλικιωμενους..

πολλοι ηλικιωμενοι μας εκραζαν συχνα πυκνα που καθομασταν στο λεωφ αντι να στεκομαστε ορθιοι με την τσαντα να ζυγιζει 10 τονους..που ακουγαμε μουσικη στα κινητα ή σε ipod κλπ..

γριουλα(μην την πω αλλιως) με σηκωσε απ τη θεση μου ενω της ειχα πει πως ειχα προβλημα με τη μεση μου γιατι οπως ειπε "αρκετα ξεκουραστηκες εσυ,τωρα σηκω για να ξεκουραστω κι εγω"..δεκα ατομα σηκωθηκαν εκατσαν αυτη εκει!στη δικια μου τη θεση ηθελε να κατσει..μια κυρια που ειχε ακουσει την κουβεντα προσφερε τη θεση της και η γριουλα της απαντησε "οχι κοπελα μου δεν ειναι αναγκη,θα σηκωθει η κοπελιτσα"..

εχω κι αλλα αλλα ειναι ηδη αρκετα μεγλο το ποστ

Αχ Danielaki, εγώ δεν χρησιμοποιώ τόσο πολύ το λεωφορείο, παρόλα αυτά τις λίγες φορές που το παίρνω πάντα κάτι βρίσκω στραβό. Αντίθετα, έχω να πω για τους οδηγούς των τρόλει ότι είναι πολύ πιο "αόρατοι" δεν ακούγονται καθόλου, κάνουν τη δουλειά τους και σπάνια έχουν να λένε με το κοινό. Δεν ξέρω γιατί κάποιοι οδηγοί των λεωφορείων είναι κάπως. Καταλαβαίνω ότι είναι εκνευριστικό επάγγελμα να είσαι όλη μέρα στην κίνηση, αλλά όταν το κάνεις και έχεις στο λαιμό σου τόσες ψυχές, συμμορφώνεσαι. Άλλωστε θα έπρεπε να επρόκειτο για επαγγελματίες...

wjhKp3.png

c5dop3.png

Καλημερα!Δεν ηξερα οτι παιζει περιπτωση αποζημιωσης σε τετοιες περιπτωσεις..Περυσι ημουν 7 μηνων εγκυος και περιμενα το λεωφορειο σε μια απο τις πολλες στασεις της Ακαδημιας.Ξερετε, εκει που σταματανε ολα τελος παντων.Το λεωφορειο ηρθε κααααποια στιγμη (φετος δεν το εχω πετυχει καθολου, οτι ωρα να ναι περναει)και σταματησε καμια 50ρια μετρα πιο πισω και μαλιστα πισω απο 2 λεωφορεια που ηταν σταματημενα κι αυτα.Το συγκεκριμενο λεωφορειο ειναι μικρο και πολλες φορες δε φαινεται.Αφηνει τους επβατες σε αλλη σταση φυσικα, κρυμενο πισω απο τα δυο αλλα μεγαλα λεωφορεια, περναει απο μπροστα μας, κουναμε χερια φωναζουμε, και φεεεευγει!Και του κανω μια ωραιοτατη επωνυμη καταγγελια, απο την οποια μετα απο 1 χρονο και...απαλλαχθηκε.Το θεμα μου δεν ηταν να απολυθει ο ανθρωπος και τους το ειπα εξ αρχης.Το θεμα μου ειναι να κανουν σωστα τη δουλεια τους!Αλλιως να με επιδοτησουν να παρω ενα αυτοκινητακι να κινουμαι μονη μου και να πουλησουν και τα λεωφορεια τους μπας και σωσουν την ελληνικη οικονομια.......

Οσο για το αν σηκωθηκε κανεις ποτε να καθησω εγκυος, 2-3 φορες και μονο γυναικες.Οι αντρες ειναι παντα πιο κουρασμενοι απο μας!Και ειδικα οι νεοι!

Καλημερα!Δεν ηξερα οτι παιζει περιπτωση αποζημιωσης σε τετοιες περιπτωσεις..Περυσι ημουν 7 μηνων εγκυος και περιμενα το λεωφορειο σε μια απο τις πολλες στασεις της Ακαδημιας.Ξερετε, εκει που σταματανε ολα τελος παντων.Το λεωφορειο ηρθε κααααποια στιγμη (φετος δεν το εχω πετυχει καθολου, οτι ωρα να ναι περναει)και σταματησε καμια 50ρια μετρα πιο πισω και μαλιστα πισω απο 2 λεωφορεια που ηταν σταματημενα κι αυτα.Το συγκεκριμενο λεωφορειο ειναι μικρο και πολλες φορες δε φαινεται.Αφηνει τους επβατες σε αλλη σταση φυσικα, κρυμενο πισω απο τα δυο αλλα μεγαλα λεωφορεια, περναει απο μπροστα μας, κουναμε χερια φωναζουμε, και φεεεευγει!Και του κανω μια ωραιοτατη επωνυμη καταγγελια, απο την οποια μετα απο 1 χρονο και...απαλλαχθηκε.Το θεμα μου δεν ηταν να απολυθει ο ανθρωπος και τους το ειπα εξ αρχης.Το θεμα μου ειναι να κανουν σωστα τη δουλεια τους!Αλλιως να με επιδοτησουν να παρω ενα αυτοκινητακι να κινουμαι μονη μου και να πουλησουν και τα λεωφορεια τους μπας και σωσουν την ελληνικη οικονομια.......

Οσο για το αν σηκωθηκε κανεις ποτε να καθησω εγκυος, 2-3 φορες και μονο γυναικες.Οι αντρες ειναι παντα πιο κουρασμενοι απο μας!Και ειδικα οι νεοι!

Αλήθεια, σηκώθηκαν γυναίκες; Εμένα ποτέ! Συνήθως σηκώνονταν άνδρες γύρω στα 35-45 που φαίνεται ότι είχαν και εκείνοι γυναίκες έγκυες ή μικρά παιδιά. Οι μεγαλύτεροι ποτέ! Γυναίκες ποτέ! Και νέοι ποτέ! Κάποια φορά σηκώθηκε και μία γριούλα. Αλλά απέφευγα τα λεωφορεία στις εγκυμοσύνες καθώς και τις δημόσιες υπηρεσίες γιατί αναστατωνόμουνα.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Άσχετο αλλά αυτό το Γαλάτσι ρε παιδί μου τι χάλια συγκοινωνία και επικοινωνία με την υπόλοιπη Αθήνα! (κάπου ήθελα να το πω αυτό!)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!