Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Δυστυχως, δεν περιμενω νακουσω μια λυση...κατι δραστικο ισως που να μπορουσα να το εφαρμοσω και να αλλαζε καπως η κατασταση...απλα γραφω μηπως βρω καποια λυση....... ή ετσι, για να τα πω καπου που θα με καταλαβουν...

Ηκορουλα μας ειναι 11 μηνων περιπου και ειναι ολοφανερο οτι εχει παθει εξαρτηση με το στηθος...

Μεχρι τους 6 μηνες η υπομονη μουηταν απιστευτη...περιμενοντας τις στερεες....

οι στερεες ηρθαν ομως και οι θηλασμοι δε λενε να λιγοστεψουν....με τη διαφορα οτι τωρα ερχεται...μου τραβαει τη μπλουζα και γκρινιαζοντας αλλες φορες...ζητώντας αλλες, μου λεει: "μαααμ"....

Ας τα πω λιγο πιο αναλυτικα γιατι απο την πιεση τα λεεω μπερδεμενα...

Θηλαζει περιπου ολη μερα ανα μια ωρα ... τρωει κανονικα (μικρες βεβαια ποσοτητες) για πρωινο φρουτο, για μεσημεριανο λαχανικα-οσπρια-μοσχαρακι, για απογευματινο βρωμη με βρασμενα φρουτακια κ λιγο γιαουρτακι... παρολα αυτα... οι θηλασμοι ακαθεκτοι....

ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΣΗ και η απογνωση εμενα κ του αντρα μου...γιατι μολις μα μολις βγαινει απο την μπανιερα (τις περισσοτερες φορες κ στο μεσο του μπανιου) κλαιει γοερα... μεχρι να πιασει το στηθος...

οταν τη βγαζει ο αντρας μου απ το μπανιο τρεχω, αυτη να θηλαζει κ ο αντρας μου να τη σκουπιζει, να την ετοιμαζει με παμπερς και πιτζαμακια.... μετα κλεινει το φως και θηλαζει για κανα 10λεπτο οπου και κοιμαται συνηθως.... μετα απο 1 ωρα ξυπναει κ παλι αυτη η δουλεια....μεχρι που παμε κ μεις για υπνο κατα τη 1 απο τις 9 με 10 που εχει κοιμηθει, οποτε και κολαει πανω μου απο μια ωρα κ μετα αλλα εγω συνηθως κοιμαμαι (εκτος απο τις φορες που θα εκνευριζομαι)...

οταν οοοομως δεν μπορω να παω γιατι μαγειρευω- πλενω πιατα- μιλαω στο τηλεφωνο- εχουμε κοσμο κλπ ο αντρας μου 1ον θα σκασει απο την ενταση....η μικρη 2ον θα κανει εμετο (οπως σημερα για παραδειγμα που λογω του οτι δεν ειχε ζεστο νερο δεν την καναμε μπανακι αλλα την αλλαζε ο μπαμπας της μεχρι να ετοιμαστω κ γω και εκλαιγε γοερα για στηθος)....οποτε κ παλι αλλαγμα ρουχα της, σεντονια μας κλπ. εχουμε δοκιμασει να την ετοιμασουμε κ πολυ πριν νυσταξει κ εκνευριστει αλλα παλι τα ιδια...

θα μπορουσα να μιλαω ωρες κ να περιγραφω σε σελιδες αλλα ελπιζω να καταλαβατε....

τι να κανω? με κουρασε ο θηλασμος....

Διαφημίσεις

καταλαβαινω πως νιωθεις,δεν εχω λυση να σου προτεινω,σου γραφω για συμπαρασταση:)

εμεις θηλαζουμε ανα 2ωρο τη μερα-ζηλια!;)-και τρωμε φρουτακια και φαγακι σε κανονικες πιστευω ποσοτητες για την ηλικια του...αν ειμαστε εξω ή αν εχει παρεα τοτε με ξεχναει λιγο,αλλιως παραμενει πιστος στα ωραρια του!

και το βραδυ ερχεται η κορυφωση...εννοειται οτι νανουριζεται ΜΟΝΟ με στηθος,οταν ξυπναει το βραδυ κλαψουριζοντας-νιαουριζοντας-γυριζοντας γυρω γυρω μεχρι να πετυχει το κεφαλι-στομαχι-λαιμο μου με το κεφαλι του,αφου τον βαλω 2-3 φορες στο στηθος(απο το οποιο τραβιεται μονος του και μαλιστα αποτομα πονωντας με)και εαν ειμαι τυχερη μετα απο μιση ωρα μπορει να εχει ξανακοιμηθει.αλλιως το σκηνικο κραταει και μια ωρα....

οπως καταλαβαινεις,υπαρχουν και χειροτερα.

εχω αρχισει να σκεφτομαι να του πασαρω την ορκισμενη εχθρο μου-πιπιλα-αλλα μολις το σκεφτομαι σοβαρα,με πιανουν τυψεις και το μετανιωνω....αχ,δεν ξερω τι θα κανουμε.δεν με εχει κουρασει ο θηλασμος,ο νικολας ομως κοντευει να μου αλλαξει τα φωτα;)

κουραγιο φιλεναδα,καποια στιγμη οταν θα γραφουμε για τους εφηβους μας που δεν διαβαζουν-πινουν-καπνιζουν-δεν μας μιλανε,θα θυμομαστε αυτα και θα λεμε "αχ,τι καλα που ημασταν τοτε....."(εγω με αυτες τις σκεψεις σωνομαι!)

φιλακια

fBaep3.png

uwK7p3.png

αν δοκιμαζατε να πινουν απο εκπαιδευτικα ποτηρακια ισως?δυσκολη κατασταση...δε την εχω περασει οποτε δε ξερω στα σιγουρα κατι αλλο να προτεινω!

gzV6p2.png5zNwp2.png

μπεμπα σε περιμενουμε 03.11.2010!

Αν εξαιρέσεις την ώρα του μπάνιου, πώς είναι η συμπεριφορά της; Μήπως την ενοχλεί ειδικά το μπάνιο;

Εξάρτηση δεν θα το έλεγα, ίσως κάποια φάση, μήπως θέλει να θηλάζει συχνά, γιατί έχει ενόχληση από τα δόντια ή από κάποια τροφή;

Πώς αντιδρά όταν παίζετε, όταν την απασχολείτε, μήπως νιώθει παραμελημένη και έτσι τραβάει την προσοχή σας;

Η κόρη μου με το μπάνιο δεν χαλάρωνε, περίπου όπως η δικιά σου και έτσι ποτέ δεν καθιερώσαμε "ρουτίνα ύπνου" με μπάνιο. Την πλέναμε σε άσχετη ώρα και συνήθως καλά ταϊσμένη, αλλιώς κι εμείς μπορούσαμε να κόψουμε το μπάνιο στη μέση για θηλασμό!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Διαφημίσεις

spithoula με όλο το θάρρος νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι ο θηλασμός, αλλά η ανασφάλεια του παιδιού. Κι εμείς είμαστε συχνοί πελάτες της μαμάς, με βραδυνά ξυπνήματα κ.λ.π. (εμείς κοιμόμαστε και χώρια οπότε καταλαβαίνεις) και σε καταλαβαίνω, αλλά δουλεύω πολύ το κομμάτι της ανεξαρτησίας και βλέπω αποτελέσματα. Δοκίμασε δυο πράγματα το ένα είναι να περνάει περισσότερο χρόνο με τον πατέρα της (ενδιάμεσα των θηλασμών) και να την επιβραβεύεις για κάθε επιπλέον λεπτό και το δεύτερο είναι να της τραβάς την προσοχή και να την επιβραβεύεις για κάθε λεπτό που μπορεί να κάνει κάτι μόνη της.

Πρόσεξε δε λέω να αρνηθείς θηλασμό ή να την αφήνεις μόνη της να σπαράζει, αλλά ΟΤΑΝ καταφέρνει να κάθεται μόνη της ή με το μπαμπά της να την ενισχύεις και να την επιβραβεύεις. Σταδιακά θα είναι σε θέση να σε αποχωρίζεται ολοένα και περισσότερο χωρίς να καταρρέει το σύμπαν γύρω της. Επίσης δοκίμασε να τη φοράς μέσα στην ημέρα ώστε να σε νιώθει κοντά της.

Μου άρεσε πολύ η πρόταση της αμαρετο. Το είχε εφαρμόσει και μια φίλη με το γιό της ο οποίος μετά το μπάνιο χόρευε και ήταν αδύνατο να τον κοιμήσει. Δοκίμασε τις τεχνικές χαλάρωσης που αναφέρονται στο the no cry sleep solution. Ίσως να σας βοηθήσει κάτι.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Κοριτσια χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

Ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις οτι ο αλλος απλα και μονο σε καταλαβαινει!!!

Η αληθεια ειναι οτι η κορουλα μου ειναι κολλημενη πανω μας οσο δεν παει.Χωρις βεβαια να μετανιωνω γιαυτο..Αλοιμονο! Ειναι απο τα τυχερα παιδακια που μεγαλωνει με τη μαμα και το μπαμπα μεσα στο σπιτι! Ο μπαμπας μας εχει αδεια 8 μηνες... Οποτε καταλαβαινετε οτι θεμα να της λειπω δεν υπαρχει...

Και σλινγκ φοραμε, αλλα και πολλες ωρες της ημερας τις περναει με το μπαμπα τους οπου παιζει απιστευτα!!!

τι να πω??? δε φανταζομαι ποτέ οτι θα καταφερω (ακομα και οταν χρονισει...) νυχτερινο αποθηλσμο...

συνεχιζω παντως να μπαινω στο forum, να διαβαζω διαφορα και να παιρνω "δυναμη"! Σας ευχαριστω και παλι!!!

Σπιθούλα κάπου διάβασμα ότι το άγχος αποχωρισμού είναι ισχυρότερο στα μωρά που περνούν πολύ χρόνο με τους γονείς τους γιατί τα άλλα μωράκια "παραιτούνται" νωρίτερα από αυτή την απαίτηση- ανάγκη. Για να σου δώσω κουράγιο να σου πω ότι κι εμείς στο δίωρο είμασταν ενίοτε και ανά ώρα το βράδυ στα ζόρια μας μέχρι πριν από δυο εβδομάδες. Τώρα χτυπάμε τρίωρα και τετράωρα ξεγυρισμένα και χτες έκανε και εξάωρο (μόνο σε σένα το ομολογώ, φοβάμαι να το πω παρά έξω μην πισωγυρίσει και πάει τσάμπα η χαρά. Καταλαβαίνεις....).

Για νυχτερινό αποθηλασμό κι εγώ το έχω ξεγράψει πια. Αλλά ελπίζω σε ένα οκτάωρο ύπνο ;) Κάποια στιγμή στο μέλλον (το εγγύς). Χρονίζουμε την Κυριακή. Οπότε έχεις ελπίδες σύντομα. Κάνεις πολύ καλά που της προσφέρεις την αγκαλιά σου απλόχερα και όσο το χρειάζεται. Κάνε κουράγιο τα ζόρια αυτού του είδους κοντεύουν να τελειώσουν. Παρόλα αυτά δοκίμασε τα περι ανεξαρτησίας χωρίς να το πιέσεις το παιδί. Στην παιδαγωγική πια η τάση είναι "να σε πιάσω στα πράσα να κάνεις κάτι καλό για να σε επιβραβεύσω" κι όχι το ανάποδο.

Φιλιά και κουράγια.

Αχ τι καλά με την άδεια του μπαμπά σας! Ζηλεύωωωωωω! Αν το πω στον άντρα μου θα αναστενάξει με καημό!!!!

FLcUp3.png0BQfp3.png