Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Θηλασμός την 1η ώρα

Recommended Posts

Όσοι δεν έχετε θαύματα με τα ίδια σας τα μάτια, βάλτε το νεογέννητο μωράκι σας (όσοι περιμένετε) να θηλάσει αμέσως μετά την γέννα του...

Το θαύμα της φύσης το έχω ζήσει άλλες τρεις φορές. Τώρα το έζησα και τέταρτη...

Κάθε φορά που το βλέπω όμως είναι πιο συγκλονιστικό!

Το μωράκι μας γεννήθηκε προχτές Πέμπτη στο Κέντρο Φυσικού Τοκετού.

Μόλις γεννήθηκε, πριν ακόμα κόψουμε τον ομφάλιο λώρο, οι μαίες το ακουμπήσαν πάνω στο στήθος της μαμάς για να ηρεμήσει. Αφού κάναμε τα διαδικαστικά (κόψιμο λώρου, ντύσιμο κλπ) σε 15-20 λεπτά ήταν έτοιμο να θηλάσει!

Το μωρό μόλις κατάφερε να ανοίξει το στοματάκι του διάπλατα, άρχισε να θηλάζει ΚΑΝΟΝΙΚΑ... Από εκείνη την στιγμή είναι κολλημένο με την μαμά του και ....μια νέα μεγάλη εμπειρία ανατροφής έχει αρχίσει...

Ο μικρούλης φαίνεται να πεινάει πολύ και το γάλα δεν έχει έρθει ακόμα. Προς το παρόν όμως πίνουμε το ισχυρότερο αντιοβιοτικό όλων! ;)

Εγώ και η γυναίκα μου ζώντας αυτές τις στιγμές σε μεγάλη συγκίνηση ένα πράγμα σκεφτήκαμε:

Πως είναι δυνατόν, σε μεγάλα ιδιωτικά μαιευτήρια να παίρνουν τα νεογέννητα από τα δωμάτια; Πιο μεγάλο έγκλημα δεν υπάρχει!

Είμαι πολύ ευτυχισμένος αν και πελαγωμένος και το μόνο θέλω είναι να προτρέψω όλες τις μέλλουσες μαμάδες:

-Μην αφήνετε τα παιδιά από κοντά τις πρώτες τους στιγμές!

-Θηλάστε τα από την πρώτη ώρα - Δεν χρειάζεται κανένα συμπλήρωμα!!

dsc00118ql.jpg

Καλό Κουράγιο!!!

Διαφημίσεις

να σας ζησει το μωρακι!και εγω στη γερμανια που ζω το ιδιο κανουν .και τα 2 παιδια μου μολις γεννησα μου τα αφησαν με τον λωρο ακομα επανω μου για κανενα 5λεπτο.μολις τα καθαρισαν μου τα εβαλαν στο στηθος και αμεσως αρχισαν να τρωνε.ειναι οτι καλυτερο πιστευω

gzV6p2.png5zNwp2.png

μπεμπα σε περιμενουμε 03.11.2010!

Να σας ζήσει Γιάννη και να το καμαρώσετε γεμάτο υγεία :D

Κι εγώ απορώ...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Ευχαριστούμε aeriko!

Οι προσπάθειες ήδη απέδωσαν! Σήμερα έκλεισε τρεις μέρες ζωής και από το πρωί έχουμε κανονικό γάλα... Λοιπόν, εκεί που ο μικρός ήτανε νευρικός, μαζί και η γυναίκα μου γιατί όλο το βράδυ τον είχε συνέχεια στο στήθος, ξαφνικά ρίχνει κάτι 3ωρους ύπνους. Βέβαια τώρα υπάρχουν κάτι άλλα προβληματάκια (όπως πολύ γάλα που κάποιος πρέπει να το πιει! ) αλλά όλα λύνονται...

Καλό Κουράγιο!!!

Διαφημίσεις

Αρχοντούλα σ' ευχαριστώ!

Πιστεύω ότι ο θηλασμός έχει δεχτεί μια γενικευμένη "επίθεση" τα τελευταία 40 χρόνια στην Ελλάδα και είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει μια ολόκληρη νοοτροπία γενεών καθώς και τα συμφέροντα πολλών ανθρώπων που κερδίζουν από τον μη θηλασμό!

Προς διαχειριστές του φόρουμ: Είναι δυνατόν να γίνει μείωση της φωτογραφίας που έχω ανεβάσει με κάποιον τρόπο; Διότι είναι κουραστικό έτσι όπως είναι!!!

Καλό Κουράγιο!!!