Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στήριξη στις παλάμες


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.

Εχω μια κορούλα 7 μηνών, χαμογελαστή και πανέξυπνη. Ανησυχώ πολύ όμως γιατί ενώ γυρνάει με ευκολία από ανάσκελα μπρουμυτα, το αντίθετο δεν το κάνει ούτε κατά διάνοια. Και πως να το κάνει δηλαδή αφού όταν είναι μπρούμυτα το μόνο που κάνει είναι να σηκώνει το κεφαλάκι της χωρίς όμως να σπρώχνει με τα χεράκια της για να σηκώσει τον κορμό της. Τα χέρια της είναι μονίμως ανοικτά στο πλάι, το ίδιο και τα πόδια της δεν τα κρατάει ίσια αλλά τα έχει σαν βατραχάκι, ανοικτά εννοώ.Ξέρετε μήπως να μου πείτε πότε τα παιδάκια αρχίζουν να στηρίζονται στις παλάμες τους όταν είναι μπρούμυτα, και θα χαρώ πολύ να ακούσω και τις δικές σας εμπειρίες για το θέμα αυτό. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι πολύ συχνά σφίγγει τα δακτυλάκια των ποδιών της, ιδίως όταν κάθεται. Φοβάμαι και αγχώνομαι. Περιμένω νέα σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου καλη μου

 

καταρχιν μην ανχωνεσαι, εγω το μονο που θελω να σου πω ειναι πως η παιδιατρος μου καποια στιγμη εντοπισε πως τα χερια του γιου μου ηταν καπως πιο αδυναμα σε σχεση με τα ποδια, οποτε και μου προτεινε να τυλιγω μια πετσετα και να του τη βαζω στο στηθος καθως τον εχω μρουμητα και να του βαζω διαφορα παιχνιδακι μπροστα του ωστε να εχει ερεθισματα για να καθεται μπρουμητα. Ετσι σιγα σιγα "δυναμωσαν" και τα χερακια του. Δεν εχεις παρα να ρωτησεις την παιδιατρο σου κι εκεινη θα εκτιμησει αν οντος ισχυει αυτο που λες.

Καλο μεσημερι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου καλη μου

 

καταρχιν μην ανχωνεσαι, εγω το μονο που θελω να σου πω ειναι πως η παιδιατρος μου καποια στιγμη εντοπισε πως τα χερια του γιου μου ηταν καπως πιο αδυναμα σε σχεση με τα ποδια, οποτε και μου προτεινε να τυλιγω μια πετσετα και να του τη βαζω στο στηθος καθως τον εχω μρουμητα και να του βαζω διαφορα παιχνιδακι μπροστα του ωστε να εχει ερεθισματα για να καθεται μπρουμητα. Ετσι σιγα σιγα "δυναμωσαν" και τα χερακια του. Δεν εχεις παρα να ρωτησεις την παιδιατρο σου κι εκεινη θα εκτιμησει αν οντος ισχυει αυτο που λες.

Καλο μεσημερι.

 

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Θα προσπαθήσω να το κάνω και γω αυτό που μου γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά και η δική μου δεν μπορούσε να γυρίζει από μπρούμυτα-ανάσκελα, μάλιστα ήταν εφιαλτική εποχή γιατί γύριζε στον υπνο της και δεν μπορούσε να γυρίσει πίσω και μας ξυπνούσε να την επαναφέρουμε. Γενικά φαινόταν να βαριέται να κάνει προσπάθειες. Αυτό μέχρι τον 8ο περίπου. Μετά πήρε μπρος απότομα και τελικά 11 μηνών περπάτησε κιόλας. Το μπουσούλημα το ανακάλυψε αφού άρχισε να περπατάει για να πιάνει πράγματα κάτω από τραπεζάκια. Μην ανησυχείς γιατί κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά και η δική μου δεν μπορούσε να γυρίζει από μπρούμυτα-ανάσκελα, μάλιστα ήταν εφιαλτική εποχή γιατί γύριζε στον υπνο της και δεν μπορούσε να γυρίσει πίσω και μας ξυπνούσε να την επαναφέρουμε. Γενικά φαινόταν να βαριέται να κάνει προσπάθειες. Αυτό μέχρι τον 8ο περίπου. Μετά πήρε μπρος απότομα και τελικά 11 μηνών περπάτησε κιόλας. Το μπουσούλημα το ανακάλυψε αφού άρχισε να περπατάει για να πιάνει πράγματα κάτω από τραπεζάκια. Μην ανησυχείς γιατί κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς.

 

 

Το ίδιο παθαίνουμς και μεις. Κάθε βράδυ είμαστε στο πόδι από τα κλάματά της λόγω του ότι θέλει να γυρίσει ανάσκελα και δεν μπορεί. Ας ελπίσουμε ότι θα πάρει μπρος έστω και αργά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε πιο μηνα περίπου περιμένουμε να γυρνανε από μπρούμητα- ανασκελα και σε πιο το αντίθετο?

Ποιο κάνουν πρώτο?

Π μπεμπης μας προς το παρόν μαζευει τα ποδαράκια στο στήθος και πεφτει στο πλάι.Οταν τον βαζω μπρούμητα φαίνεται να προσπαθει να γυρίσει αλλά το αντίθετο μου φαίνεται πολύ δύσκολο.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω εξαρτάται, εμάς από 5 μηνών άρχισε να γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα, αλλά μέχρι να κατορθώσει το αντίθετο πήγε σχεδόν 9 μηνών. Γενικά έδειχνε να βαριέται την σωματική άσκηση, την αφήναμε στο γυμναστήριο κάτω και κοιμόταν. Της βάζαμε ένα παιχνιδάκι σε 1-2 εκατοστά απόσταση και ούτε καν άπλωνε το χέρι να το πιάσει. Τώρα που είναι 14 μηνών και δεν αφήνει τίποτα όρθιο στο σπίτι σχεδόν τις αναπολούμε αυτές τις εποχές..

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γύρισε από ανάσκελα μπρούμυτα στον 5ο μήνα. Αυτό που με αγχώνει περισσότερο από όλα είναι το ότι όταν τη βάζω μπρούμυτα κάνει λες και έχει ξεχάσει τα χέρια της. Τα αφήνει ανοικτά στο πλάι και τα κουνάει πέρα δώθε ουρλιάζοντας μπας και τη λυπηθούμε και τη σηκώσουμε. Τη λυπάμαι βρε κορίτσια. Νιώθω ότι προσπαθεί και δεν μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς. Το κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς. Η μπέμπα μας μετά απ' τον 8ο μήνα που σηκώθηκε άρχισε από το πουθενά να μπουσουλάει και περπάτησε μόλις έκλεισε στον 11ο μήνα ! Και να φανταστείς ότι όταν ήταν 6 μηνών καλά-καλά δεν καθόταν στον ποπό της !

Ο Νικόλας πάλι, σηκώθηκε στον 8ο (θυμάμαι ότι άργησε κι εκείνος να κάνει αυτό το τούμπαλιν που λες από μπρούμυτα ανάσκελα και το αντίστροφο), μετά μπουσούλησε και ύστερα πήγαινε σαν το καβούρι συνέχεια στο πλάι.Τελικά περπάτησε στον 13ο μήνα...

Οπότε άκρη δεν βγάζεις !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς. Το κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς. Η μπέμπα μας μετά απ' τον 8ο μήνα που σηκώθηκε άρχισε από το πουθενά να μπουσουλάει και περπάτησε μόλις έκλεισε στον 11ο μήνα ! Και να φανταστείς ότι όταν ήταν 6 μηνών καλά-καλά δεν καθόταν στον ποπό της !

Ο Νικόλας πάλι, σηκώθηκε στον 8ο (θυμάμαι ότι άργησε κι εκείνος να κάνει αυτό το τούμπαλιν που λες από μπρούμυτα ανάσκελα και το αντίστροφο), μετά μπουσούλησε και ύστερα πήγαινε σαν το καβούρι συνέχεια στο πλάι.Τελικά περπάτησε στον 13ο μήνα...

Οπότε άκρη δεν βγάζεις !

 

Όταν λες σηκώθηκαν τα παιδάκια σου μετά τον 8ο εννοείς σηκώθηκαν στις παλάμες, αν κατάλαβα καλά. Πάντως σ ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέω σηκώθηκαν εννοώ στάθηκαν όρθια !!!! Αλλά η μικρή μας για αρκετό καιρό στηριζόταν στις παλάμες της για να σηκωθεί (πράγμα βεβαίως που δεν το κατάφερνε).... Συγνώμη που δεν εκφράστηκα σωστά...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την δική μου εμπειρία απο τον γιο μου που είναι 6μηνών τώρα!Εμένα άρχιζε να γυρίζει απο τον 3ο μήνα μπρούμυτα!Και στον 4ο μήνα απο μπρούμυτα ανάσκελα!Παίζει ρόλο πιστεύω οτι τον είχα την περισσότερη ώρα της μέρας κάτω στο πάτωμα σε ειδικά αφρολέξ παζλάκια.Βοήθησε πολύ πιστεύω!Δυναμώνουν πολύ τα μωρά αν τα βάζεις στο πάτωμα.Επειδή είναι σκληρή επιφάνεια,ζορίζονται και δυναμώνουν.Ενω στο κρεβάτι οχι τόσο.Δοκίμασε να την αφήνεις κάτω και θα δεις αλλάγη!Πάντως είναι και στο παιδί.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιοσ μου το εκανε αυτο οταν εγινε 9 μηνων φυσικα εμεισ κανουμε φυσιοθεραπειεσ αλλα και ο δικοσ μου σφιγει τα δαχτυλα τον ποδιων του μασ ειπαν οτι το προβλημα ειναι μυικο.το οποιο περναει

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την δική μου εμπειρία απο τον γιο μου που είναι 6μηνών τώρα!Εμένα άρχιζε να γυρίζει απο τον 3ο μήνα μπρούμυτα!Και στον 4ο μήνα απο μπρούμυτα ανάσκελα!Παίζει ρόλο πιστεύω οτι τον είχα την περισσότερη ώρα της μέρας κάτω στο πάτωμα σε ειδικά αφρολέξ παζλάκια.Βοήθησε πολύ πιστεύω!Δυναμώνουν πολύ τα μωρά αν τα βάζεις στο πάτωμα.Επειδή είναι σκληρή επιφάνεια,ζορίζονται και δυναμώνουν.Ενω στο κρεβάτι οχι τόσο.Δοκίμασε να την αφήνεις κάτω και θα δεις αλλάγη!Πάντως είναι και στο παιδί.

συμφωνω και εγω κατω στο πατωμα τον αφηνω και σβουριζει γυρω απο τον εαυτο του τοσο που αλλου τον αφηνω και αλλου τον βρισκω...

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ο γιοσ μου το εκανε αυτο οταν εγινε 9 μηνων φυσικα εμεισ κανουμε φυσιοθεραπειεσ αλλα και ο δικοσ μου σφιγει τα δαχτυλα τον ποδιων του μασ ειπαν οτι το προβλημα ειναι μυικο.το οποιο περναει

 

Ποιος ο λόγος που κάνετε φυσικοθεραπείες και τι σου είπαν για τα δακτυλάκια που σφίγγει το παιδί. όταν λες μυικό τι εννοείς

Link to comment
Share on other sites

επειδη ηταν προοροσ και συνηθωσ συνηστουν να κανει φυσιοθεραπειεσ λογω οτι μπορει ακομα η μυισ η τα νευρα να μην εχουν αναπτυχθη σωστα.συνηθωσ ειναι το νευρικο συστημα.μην ανυσησ δεν ειναι τιποτα καμια φορα ολα αυτα περνανε με το καιρο αλλα δεν χανεισ να ρωτησεισ τιν παιδιατρο η αν ανυηχησ πολυ εναν παιδονευρολογο.επειδη εγω ειμαι πολυ αγχωδησ ατομο:-D:-D:-D:-D:-Dμην σε παρω στο λαιμο μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...