Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κινήσεις εμβρύου


Recommended Posts

Γεια σου Ναταλια,εγω τον μπεμπη μας τον ενιωσα πρωτη φορα τον μεσα Νοεμβρη ηταν ενα φτερουγισματακι απο τοτε δοξα το θεο κλωτσαει εχει λοξιγκα και ολα τα περιεργα... 4-4.5 μηνων ημουν,ξερω αναλογως αν ειχες απο πριν καποια κιλα (λιπος στην κοιλια)δε το νιωθεις ευκολα ,αν δε ειχες επειδη η μητρα αγγιζει τα τοιχωματα της κοιλιας σου σε καποια φαση τοτε οτι γινεται εκει μεσα το νιωθεις πιο νωρις και πιο εντονα..εγω αναρωτιεμαι εκει στα ξσφνικα νιωθω κατι σαν τρεμουλα στην κοιλιτσα μου μηπως ξερει κοπελα να μου πει τι ειναι??και αν το εχει νιωσει και εκεινη???

Aaicm8.png[/url].

 

zdDEm8.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Ναταλια,εγω τον μπεμπη μας τον ενιωσα πρωτη φορα τον μεσα Νοεμβρη ηταν ενα φτερουγισματακι απο τοτε δοξα το θεο κλωτσαει εχει λοξιγκα και ολα τα περιεργα... 4-4.5 μηνων ημουν,ξερω αναλογως αν ειχες απο πριν καποια κιλα (λιπος στην κοιλια)δε το νιωθεις ευκολα ,αν δε ειχες επειδη η μητρα αγγιζει τα τοιχωματα της κοιλιας σου σε καποια φαση τοτε οτι γινεται εκει μεσα το νιωθεις πιο νωρις και πιο εντονα..εγω αναρωτιεμαι εκει στα ξσφνικα νιωθω κατι σαν τρεμουλα στην κοιλιτσα μου μηπως ξερει κοπελα να μου πει τι ειναι??και αν το εχει νιωσει και εκεινη???

Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαι γεια! Να σας ρωτησω.. εγω τον τελευταιο καιρο τρωω πολυ γερες κλωτσιες!! Μιλαμε καποιες φορες βαραει στα πλευρα τοσο που ποναω κιολας!! Φαινεται εχει μεγαλωσει η μικρη κι εχει δυναμωσει.. Ελπιζω μονο να μην χασει την καλη θεση που ειχε παρει.. Εχει καποια ιδια εμπειρια? φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα μια ερωτησούλα γιατί έχω μπερδευτεί λίγο :( νομίζω πως νιώθω το μωράκι μου να κουνιέται και να κάνει τούμπες....αλλά είναι σίγουρα το μωρό η μήπως είναι κανένα έντερο γιατί πιο παλια που είχα αυτήν την εντυπωση ο γιατρός μου είχε πει πως είναι το έντερο ... dev174pp___.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαι γεια! Να σας ρωτησω.. εγω τον τελευταιο καιρο τρωω πολυ γερες κλωτσιες!! Μιλαμε καποιες φορες βαραει στα πλευρα τοσο που ποναω κιολας!! Φαινεται εχει μεγαλωσει η μικρη κι εχει δυναμωσει.. Ελπιζω μονο να μην χασει την καλη θεση που ειχε παρει.. Εχει καποια ιδια εμπειρια? φιλια

 

Eγώ ήμουν 15 1/2 βδομάδων όταν την κατάλαβα (2 παιδί) και μέχρι τώρα (30 βδομάδες) δεν έχει σταματήσει όχι απλώς να κουνιέται, αλλά να με...ξεσκίζει στην κυριολεξία! Ωρες ώρες είναι πολύ ενοχλητικό (γιατί σχεδόν δε σταματάει όλη μέρα) και άλλοτε με πονάει! Αφού έψαξα στο νετ αν αυτή η υπερβολική δραστηριότητα μπορεί να σημαίνει κάτι κακό, αλλά το μόνο που β΄ρηκα είναι ότι " το έμβρυο είναι εξαιρετικά υγιές και χαρούμενο" (όχι όμως και η μαμά...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλησπέρα μια ερωτησούλα γιατί έχω μπερδευτεί λίγο :( νομίζω πως νιώθω το μωράκι μου να κουνιέται και να κάνει τούμπες....αλλά είναι σίγουρα το μωρό η μήπως είναι κανένα έντερο γιατί πιο παλια που είχα αυτήν την εντυπωση ο γιατρός μου είχε πει πως είναι το έντερο ... dev174pp___.png

 

Εγώ όταν ήμουν στη 18η εβδομάδα ήμουν πια σίγουρη ότι αυτά που ένιωθα ήταν κινήσεις του μωρού, κι ας είμαι πρωτότοκη και γενικά όποιον ρωτούσα μου έλεγε ότι είναι πολύ νωρίς, αποκλείεται και τέτοια. Μία εβδομάδα μετά επιβεβαιώθηκα όταν το ένιωσε και ο άντρας μου.:D Άποψη μου είναι λοιπόν ότι πιθανότατα είναι το μωράκι σου και όχι το έντερο!:wink:

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις κλωτσιές στα πλευρά και εγώ το βιώνω και μπορώ να πω δεν είναι καθόλου ευχάριστο...ώρες ώρες μάλιστα νιώθω ότι σφηνώνεται το ποδαράκι στα πλευρά για κάμποση ώρα.Το έχει νιώσει καμία αυτό;Αα είναι και μία άλλη κίνηση του μωρού με την οποία νιώθω ότι θα κατουρηθώ :oops: (συγγνώμη για την περιγραφή!). Δεν συμβαίνει βέβαια αλλά νιώθω σαν να μου ανοίγει τη βρύση!:?

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν ήμουν στη 18η εβδομάδα ήμουν πια σίγουρη ότι αυτά που ένιωθα ήταν κινήσεις του μωρού, κι ας είμαι πρωτότοκη και γενικά όποιον ρωτούσα μου έλεγε ότι είναι πολύ νωρίς, αποκλείεται και τέτοια. Μία εβδομάδα μετά επιβεβαιώθηκα όταν το ένιωσε και ο άντρας μου.:D Άποψη μου είναι λοιπόν ότι πιθανότατα είναι το μωράκι σου και όχι το έντερο!:wink:

Είναι βραδινές οι ώρες που το νιώθω αυτό δεν ξέρω και εγώ πιστεύω πως είναι το μωράκι μου γιατί αν δεν ήταν θα το ένιωθα κατά την διάρκια όλης τις μέρας όχι το βράδυ μόνο....

Link to comment
Share on other sites

ελεμ μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες!! η δικια μου ειναι σιγουρα χαζοχρουμενη :-P, δεν σταματαει και ποτε!! μονο οταν περπαταω πρεπει να νανουριεται λιγο...

Ναταλιαεμπιτεψου το ενστικτο σου.. αν πιστευεις οτι ειναι το μωρακι σου μαλλον εχεις δικιο. Σε λιγες εβδομαδες δεν θα εχεις αμφιβολιες! Θα σου δινει γερες κλωτσιες!! φιλια σε ολες

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ...ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΓΩ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΝΙΩΣΑ ΤΗ 17Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΜΩΣ ΟΥΤΩς Η ΑΛΛΩΣ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΟΠΩς ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ. φΥΣΙΚΑ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ 36Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΑ ΠΛΕΥΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑΛΕΝΤΟ ΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ...ΕΓΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΔΙΟΤΙ ΜΟΥ ΠΑΤΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΥΡΟ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥΣΕ ΑΦΟΡΗΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΗ ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΩ...ΧΑΛΑΛΙ!!!ΚΑΙ ΟΠΩς ΕΙΠΕ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΑΠΟ ΔΩ Κ ΠΕΡΑ ΘΑ ΝΙΩΘΩ ΟΛΟ Κ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!!! ΦΥΣΙΚΑ ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΕΙΜΑΙ!!:PΜΑΚΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΙΟΣ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα εγω χθες το βραδυ εβαλα το χερι μου στην κοιλια και ενιωσα κλωτσιες...ειχε φτασει το χαμογελο πανω απο τα αυτια...τωρα πια ειμαι 100% πως ειναι η μπεμπεκα μου...!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγώ το ένιωσα απο την 17η εβδομάδα-τώρα μπαίνω στην 20η κ δεν εχει σταματησει να κουνιεται...πολύ ζωηρό βρε κορίτσια, απορώ δεν κοιμάται καθόλου!!!???όσο για το φύλο ακόμα δεν το γνωρίζουμε αν κ λένε οι περισσότεροι-κ ο γιατρός απο εμπειρία-οτι είναι κοριτσάκι.... θα δούμε...με το καλό όλες μας!!!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ το ένιωσα απο την 17η εβδομάδα-τώρα μπαίνω στην 20η κ δεν εχει σταματησει να κουνιεται...πολύ ζωηρό βρε κορίτσια, απορώ δεν κοιμάται καθόλου!!!???όσο για το φύλο ακόμα δεν το γνωρίζουμε αν κ λένε οι περισσότεροι-κ ο γιατρός απο εμπειρία-οτι είναι κοριτσάκι.... θα δούμε...με το καλό όλες μας!!!!!

 

Για να μην έχει δει ο γιατρός ακόμη τίποτα για κοριτσάκι σε βλέπω!! Κι εγώ στην 17η το πρωτοκατάλαβα αλλά τώρα κάνει χαμό, (είμαι στην 24η)κυρίως όταν τεντώνομαι στο κρεβάτι

Link to comment
Share on other sites

Για να μην έχει δει ο γιατρός ακόμη τίποτα για κοριτσάκι σε βλέπω!! Κι εγώ στην 17η το πρωτοκατάλαβα αλλά τώρα κάνει χαμό, (είμαι στην 24η)κυρίως όταν τεντώνομαι στο κρεβάτι

Κι εγω το εχω παρατηρησει αυτο οταν ξαπλωνω γινεται ακομα ποιο δραστηριος μαλλον βρισκει απλα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω στις 18 μαρτιου εκλεισα τον 5 μηνα κ μπηκα στον εκτο η μικρη μου οποτε θελει κουνιεται μηπως να ανυσηχω?

Γιατί ν'ανησυχήσεις; Εφόσον κουνιέται το παιδί και το νιώθεις;

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ 29+4W...ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΗΞΕΡΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ,ΠΕΡΙΠΟΥ 4ΜΗΝΩΝ, ΕΝΩ ΤΙΣ 6 ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΤΟ ΘΗΡΙΟ...ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Για να μην έχει δει ο γιατρός ακόμη τίποτα για κοριτσάκι σε βλέπω!! Κι εγώ στην 17η το πρωτοκατάλαβα αλλά τώρα κάνει χαμό, (είμαι στην 24η)κυρίως όταν τεντώνομαι στο κρεβάτι

 

 

και ναι, κοριτσάκι είναι!!!το επιβεβαιώσαμε στην Β' επιπέδου!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια ειμαι στην 38η εβδ. και το κοριτσακι μου δε σταματαει να κουνιεται!!!

πως γινεται;; εγω ακουω απο ολες σχεδον οτι τον τελευτσαιο μηνα δεν πολυκινουνται γιατι δεν εχουν χωρο. εμενα που τον βρισκει;;;;;;!!!

το ειχε και αλλο μωρακι απο σας;;;

 

υγ: τελευταιος υπερηχος 36+3εβδ. ηταν ολα μια χαρα!!! μωρο, υγρο κλπ...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειμαι στην 38η εβδ. και το κοριτσακι μου δε σταματαει να κουνιεται!!!

πως γινεται;; εγω ακουω απο ολες σχεδον οτι τον τελευτσαιο μηνα δεν πολυκινουνται γιατι δεν εχουν χωρο. εμενα που τον βρισκει;;;;;;!!!

το ειχε και αλλο μωρακι απο σας;;;

 

υγ: τελευταιος υπερηχος 36+3εβδ. ηταν ολα μια χαρα!!! μωρο, υγρο κλπ...

 

καλημερα...εγω ειμαι στην 37 + 5 και το μωρακι μου μπορω να πω πως δοξα το θεο ειναι αρκετα κινητικο....εμενα προσωπικα δεν με αγχωνει το αν κινειται αλλα το αν δεν κινειται...μην στεναχωριεσαι....καλο ειναι που κουνιεται....εμενα βεβαια ειναι και μικρουλα...στην 37 ακιβως ειμασταν περιπου 2700....πηγαινω καθε βδομαδα στο γιατρο απο την 36 και επειτα εσυ γτ εχεις τοσο καιρο να πας?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι τις τελευταίες ημέρες είναι πολύ ήσυχη!! Είμαι στην 29η εβδομάδα και παρόλο που αισθάνομια κλωτσιές είναι μικρές και χαμηλά, σπάνια θα μου ρίξει καμιά δυνατή.

Πρώτη φορά την αισθάνθηκα περίπου στην 16η εβδομάδα και παρόλο που είναι το πρώτο μου ήμουν σίγουρη ότι ήταν το μωρό μου αυτό που έκανε μπουρμπουλήθρες μέσα μου!!!!!!!

Το τουκ τουκ το αισθάνομαι κι εγώ αρκετά συχνά και μάλλον είναι λόξυγγας, σε λίγο έχω ραντεβού στο γιατρό να δούμε τι θα μου πει κι εκείνος.

Περιμένω πως και πως να δω τη μπεμπούλα μου.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...εγω ειμαι στην 37 + 5 και το μωρακι μου μπορω να πω πως δοξα το θεο ειναι αρκετα κινητικο....εμενα προσωπικα δεν με αγχωνει το αν κινειται αλλα το αν δεν κινειται...μην στεναχωριεσαι....καλο ειναι που κουνιεται....εμενα βεβαια ειναι και μικρουλα...στην 37 ακιβως ειμασταν περιπου 2700....πηγαινω καθε βδομαδα στο γιατρο απο την 36 και επειτα εσυ γτ εχεις τοσο καιρο να πας?

 

επειδη στην 36η εκανα επαναληπτικη ντοπλερ μου ειπε πως δε χρειαζοταν να με δει στην 37η και θα με δει ξανα αυριο, δηλ. στην 38η.

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν σταματουσε καθολου, σπανιες ηταν οι φορες που μεσα στη μερα θα σταματουσε το πολυ για μια ωρα και ηταν πολυ δυνατα τα χτυπηματα, ο γιατρος παντα με ρωτουσε αν ειναι ζωηρο και οσο του ελεγα οτι δεν ηρεμει χαιροτανε

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ειναι εξαιρετικα ησυχο και το ακουω αραια, αλλα τουλαχιστον δινει το παρον σε τακτα χρονικα διαστηματα για να μην ανησυχω. Ελπιζω τουλαχιστον να συνεχισει ετσι και σαν μωρακι!

Περισσοτερο νιωθω το βαρος του και εντονη πιεση σαν να σπρωχνει πιεζοντας την κοιλια μου προς τα εξω!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...