Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κινήσεις εμβρύου


Recommended Posts

σε ευχαριστω παρα πολυ..τη πεμπτη που εχω και εγω ραντεβου θα δω πως παει η κατασταση..γενικα προσεχω τη διατροφη μου αλλα ουτε ζαχαρο εχω ουτε τρωω πολυ αλατι απο την αρχη της εγκυμοσυνης!!ολα καλα να σου πανε και σε ολες τις κοπελες εννοειται!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μόλις μπήκα στον μήνα μου, η μπέμπα κουνιέται διαρκώς, αυτό που με ανησυχεί είναι ότι κάποιες φορές νιώθω κινήσεις, σαν "τρέμουλο" κάπως θα το λεγα. βάζω το χέρι μου πάνω και υπάρχει μια ρυθμική κίνηση σαν τουκ τουκ τουκ, μπορεί να είναι η καρδία του?? υπ' όψιν, δεν ειναι σαν τον λόξυγγα, το χω νίωσει και είναι διαφορετικό... ωχχ, μέχρι να γεννήσω θα τρελαθώ μια με το ένα μια με το άλλο..

Nj54p3.png

UMtGp2.png

Link to comment
Share on other sites

μόλις μπήκα στον μήνα μου, η μπέμπα κουνιέται διαρκώς, αυτό που με ανησυχεί είναι ότι κάποιες φορές νιώθω κινήσεις, σαν "τρέμουλο" κάπως θα το λεγα. βάζω το χέρι μου πάνω και υπάρχει μια ρυθμική κίνηση σαν τουκ τουκ τουκ, μπορεί να είναι η καρδία του?? υπ' όψιν, δεν ειναι σαν τον λόξυγγα, το χω νίωσει και είναι διαφορετικό... ωχχ, μέχρι να γεννήσω θα τρελαθώ μια με το ένα μια με το άλλο..

ειμαστε ακριβως στην ιδια βδομαδα,η μπεμπουλα μου ειναι κ εμενα πολυυυυ ζωηρη κ αυτο το τουκ τουκ το ακουω κ εγω..μεχρι τωρα νομιζα οτι ειναι λοξιγκας..ας μας πει καποια κοπελα αν ειναι κατι διαφορετικο!!!! με το καλο μας ευχομαι!!!!!:wink:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια το νιώθω κι εγώ αυτό τώρα τελευταία και με φόβιζε.Δεν ξέρω τι είναι,λόξυγγας κι εγώ το αποκλείω είναι πιο δυνατός χτύπος αλλά όταν σαν της καρδιάς.Έλεγα μήπως είναι ο ομφάλιος λώρος δεν ξέρω δεν έχω ρωτήσει και το γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια και εγω το εχω και καιρο βασικα απο τοτε που αρχισα να νιωθω πιο πολλα εκει μεσα.Εμενα το τουκ τουκ ειναι ανα διαστηματα,δηλαδη τουκ.....(περνανε 4-5 δευτερα)τουκ.....τουκ....Και χτυπαει κατω χαμηλα συνηθως που ειναι το κεφαλακι της.Ειναι σαν να κλοτσαει αλλα να μην κλοτσαει....!Εσας ετσι ειναι η αλλιως???

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός μου λέει πως είναι λόξυγκας και πως να είμαι ευτυχής αν συμβαίνει διότι αναπτύσσεται και τελειοποιειται το αναπνευστικό του μωρού...

Βέβαια δεν παύει να είναι κάπως ενοχλητικό ιδίως αν ξυπνάς 2-5 φορές μέσα στη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια και εγω το εχω και καιρο βασικα απο τοτε που αρχισα να νιωθω πιο πολλα εκει μεσα.Εμενα το τουκ τουκ ειναι ανα διαστηματα,δηλαδη τουκ.....(περνανε 4-5 δευτερα)τουκ.....τουκ....Και χτυπαει κατω χαμηλα συνηθως που ειναι το κεφαλακι της.Ειναι σαν να κλοτσαει αλλα να μην κλοτσαει....!Εσας ετσι ειναι η αλλιως???

ακριβως ετσιιιιι...τουκ περνανε μερικα δευτερα ξανα τουκ!! συνηθως αμεσως μετα το φαγητο γι'αυτο κ υποθετω οτι ειναι λοξιγκας!!! μωρε τα καλουλια μας τι πλακα εχουν!!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό το νιώθω κι εγώ μετά το φαγητό και χαμηλά και έχω καταλάβει ότι είναι λόξυγκας σίγουρα. Αλλά κάποιες φορές σπάνια νιώθω ψηλά εκεί που είναι τα πόδια της κάτι τέτοια ρυθμικά χτυπήματα σαν τον λόξυγκα αλλά δυνατά γι αυτό λέω ότι είναι κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό το νιώθω κι εγώ μετά το φαγητό και χαμηλά και έχω καταλάβει ότι είναι λόξυγκας σίγουρα. Αλλά κάποιες φορές σπάνια νιώθω ψηλά εκεί που είναι τα πόδια της κάτι τέτοια ρυθμικά χτυπήματα σαν τον λόξυγκα αλλά δυνατά γι αυτό λέω ότι είναι κάτι άλλο.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!

εκεί πιο ψηλά, τι να ειναι άραγε??? είναι σαν κάτι να πάλεται!

Nj54p3.png

UMtGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου λέει πως είναι λόξυγκας και πως να είμαι ευτυχής αν συμβαίνει διότι αναπτύσσεται και τελειοποιειται το αναπνευστικό του μωρού...

Βέβαια δεν παύει να είναι κάπως ενοχλητικό ιδίως αν ξυπνάς 2-5 φορές μέσα στη νύχτα.

 

Διλαδή αν δεν το νιώθεις αυτο το τουκ-τουκ, δεν αναπτύσοντε σωστά τα πνευμόνια του????????????? Γιατί εγώ σπάνια το νιώθω, τώρα χέ....κα πάνω μου:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διλαδή αν δεν το νιώθεις αυτο το τουκ-τουκ, δεν αναπτύσοντε σωστά τα πνευμόνια του????????????? Γιατί εγώ σπάνια το νιώθω, τώρα χέ....κα πάνω μου:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

 

Και στα δύο μωρά μου, άρχισε να γίνεται αισθητό από την 32 εβδομάδα και μετά, και πολύ έντονα από την 35η.

Να μην ανησυχείς πάντως.

Η φύση ξέρει καλύτερα!:P

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σκεφτηκα οτι μαλλον ειναι λοξιγκας απλα καμια φορα την πιανει και 2-3 φορες την ημερα και φοβομουν μηπως κατι δεν της ειναι καλα...Αντε και να ειναι αυτο ειναι φυσιολογικο ομως να την πιανει τοσες φορες?Αλλα δεν εχω παρατηρισει ποτε το κανει,συνηθως σε ασχετες στιγμες.Θα ρωτησω και τον γιατρο την τριτη που εχω ραντεβου να μου φυγει η αγωνια!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι στην 33η εβδομάδα και εκεί που συνέχεια ένιωθα κλωτσιές,μπουνιές κλπ :P

πριν λίγες μέρες δεν ένιωθα καμία κίνηση.Η ανησυχία στα ύψη! Τελικά όμως χειρότερα γινόταν με την ανησυχία. Ο άντρας μου,μου είπε να ηρεμήσω και θα κλωτσήσει απλά έχει αράξει εκεί που ήταν και δεν ήθελε να κουνηθεί. Πράγματι τελικά κλώτσησε (άρχισε πάλι τα ίδια) και μ'αρέσει.

Θέλω να πω πως τελικά παίζει μεγάλο ρόλο η ψυχολογία μας,οπότε γενικά μόλις νιώσουμε πως ανησυχούμε από το να φοβόμαστε ας πάρουμε τηλ τον γιατρό μας ή να στέλνουμε εδώ μήπως βοηθήσει καμιά μας,αλλά όσο γίνεται ψυχραιμία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Geia sas koritsia.Eimai kainouria sto foroum.Ithela na rotiso.

Eimai 28 vdomadon,alla oi kiniseis tou morou mou einai periorismenes.

Agxonomai,giati tora pou ipoteithetai oti einai megalitero to moro apo

oti prin,klotsaei pio spania(kamia fora mia-duo klotsies to proi kai ta idia prin koimitho)kai oute toso dinates einai.Na anisixo?:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

ξενια νομιζω δεν πρεπει να ανησυχεις.. μαλλον το μωρακι ειναι ησυχο πολυ! Εγω μετα την 28η αρχισα να το νιωθω πολυ εντονα και συχνα.. Παντα ανησυχουμε βεβαια αλλα φαινεται πως ετσι ειναι οι κινησεις τους . ποτε διαρκεις ποτε πιο σπανιες..Παρε και τον γιατρο σου αν θελεις αλλα νομιζω οτι ολα θα ειναι μια χαρα.. φιλια και καλη χρονια!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα. Να πω και εγω τις ανησυχίες μου. Εχω κλείσει την 36η εβδομάδα. Μέχρι τώρα η μικρή μου, με είχε περάσει για σάκο του μπόξ. Εδώ και 3 μέρες έχει αράξει, δεν κουνιέτε πολύ, αραιά και που, και αυτό με το ζόρι την νιώθω. Αυριο έχω ραντεβού για ΝΣΤ, ξέρω ότι υπάρχει η περίπτωση να μην έχει πλέον χώρο να κουνηθεί, επίσεις δεν έχει πάρει ακόμα θέση, απλά είπα να ρωτήσω και σας, αν σας συνέβει κάτι ανάλογο. :confused::rolleyes::rolleyes:

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

Περιτό να σας πώ, ότι μόλις έγραψα το μνμ, άρχισε πάλι η μπέμπα μου να κλωτσάει πολύ δυνατά, μάλον να με μαλώσει θέλει για αυτά που γράφω :P

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

όπως το ειπες, δεν εχουν τα μικρά μας πολύ χώρο πια! :) γιαυτο και νιωθουμε κλωτσιτσες, αλλά διαφορετικές, πιο ηπιες μερικές φορες. Ποσο να χωρεσουν να στριφογυρισουν κι αυτά?

Ακομη να σου πω ότι σε όλη την εγκυμοσυνη ο δικος μου εκανε μερικά διαλλειματα, απο εκει που ετρωγα ξυλο, εκανε 2 μερες ησυχιας για παραδειγμα και μετά ξανασυνεχιζε ακαθεκτος το ξυλο στη μανούλα! :lol:

Με το καλό να ερθουν τα μωρά μας!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

όπως το ειπες, δεν εχουν τα μικρά μας πολύ χώρο πια! :) γιαυτο και νιωθουμε κλωτσιτσες, αλλά διαφορετικές, πιο ηπιες μερικές φορες. Ποσο να χωρεσουν να στριφογυρισουν κι αυτά?

Ακομη να σου πω ότι σε όλη την εγκυμοσυνη ο δικος μου εκανε μερικά διαλλειματα, απο εκει που ετρωγα ξυλο, εκανε 2 μερες ησυχιας για παραδειγμα και μετά ξανασυνεχιζε ακαθεκτος το ξυλο στη μανούλα! :lol:

Με το καλό να ερθουν τα μωρά μας![/quote

 

χαχαχαχα πολύ ξύλο, καθόλου σεβασμός στην μανούλα:P

Εγώ το έχω πει, ΜΙΑ ΧΟΥΛΙΓΚΑΝ ΚΥΟΦΟΡΩ :mrgreen:

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου ιδια με της ValiaK μια κλοτσουσε μετα 2-3 μερες ησυχη!!Παντως και σε μενα ετσι ξαφνικα ελλατωσε τις κινησεις δεν κλοτσουσε σχεδον καθολου μονο τεντωνοταν τα ποδαρακια της

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

 

χαχαχαχα πολύ ξύλο, καθόλου σεβασμός στην μανούλα:P

Εγώ το έχω πει, ΜΙΑ ΧΟΥΛΙΓΚΑΝ ΚΥΟΦΟΡΩ :mrgreen:

καλό! :D εγώ τον δικο μου τον φωναζω ταλιμπαν, γιατί αν και πρωτομανα, τρωω ξυλο απο τη 15η εβδομαδα!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...