Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συνάχι


Recommended Posts

θα το περιγραψω καλυτερα.

το μωρο ειναι τοποθετημενο στο πλαι, τελειως ξαπλωμενο, αδειαζουμε τον ορο στο πανω ρουθουνι σχεδον κατευθειαν αρχιζει να τρεχει απο το κατω ρουθουνι, μολις βαλουμε τον ορο κατευθειαν κλεινουμε το ρουθουνι με το δακτυλο, με την πιεση οι μυξουλες πεταγονται.

αν δεν εβλεπα το γιατρο να το κανει δεν θα το επιχειρουσα..

θα ρωτησω αν μπορει να μου δωσει το βιντεο ο γιατρος.

 

Κ εμεις καναμε το ιδιο με τη διαφορα (οταν ηταν μωρα ακομα) οταν ειχαμε στο πλαι το κεφαλακι με το που βαζαμε τον ορο κ ετρεχε απο το αλλο ρουθουν γυριζαμε το μωρο απο το πλαι μπρουμυτα με το μουτρακι του προς το νιπτηρα για να κατεβουν κ να πεσουν οι μιξουλες κ οτι εμενε το τραβουσαμε με τη συσκευη (φουσκα) για τις μιξουλες. Οταν μεγαλωσαν ηλικια απο 2 κ ανω φυσιολογικο ορο ή θαλασσινο νερο παλι με το κεφαλακι στο πλαι για καθε ρουθουνι κ απο μια εφαρμογη στο καθενα.

Otrivin βαζαμε μονο το βραδι κ χρησιμοποιουσαμε κ υγραντηρα μονο σε βαρια μπουκωματα,καλυτερα ελεγε η παιδιατρος να αφηνουμε λιγο ανοιχτο το παραθυρο....σαν τη φυσικη υγρασια δεν υπαρχει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ κι εμας ειναι πολύ μπουκωμένος... Προχτές δεν κοιμήθηκε σχεδόν καθόλου και τον ειχαμε όλο το βράδυ με ορό και ρούφηγμα. Σήμερα είναι καλύτερα, αλλά μας σήκωσε πυρετούλι 38,6... Λένε ότι το συνάχι είναι στην ουσία ιός και είναι κολλητικός, ξέρετε κάτι άλλο? Μάλλον το Σάββατο που πήγαμε σε αποκριάτικο "πάρτυ" κολλήσαμε από τα άλλα μωράκια :cry:

Για το otrivin πάντως μου έχουν πει πολλοί ΩΡΛ να μην το χρησιμοποιώ ΠΟΤΕ γιατί ανακουφίζει το πρόβλημα προσωρινά και κάνει πολύ μεγαλύτερη ζημιά μακροχρόνια (π.χ. ιγμορίτιδες) με αποτέλεσμα ο οργανισμός να συνηθίζει και να εξαρτιέται από τη χρήση του για να ξεμπουκώνει. Φαντάσου στα μωράκια δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ενώ μέχρι χθες ήταν πολύ καλά,σήμερα η μικρή μου ξύπνησε με συναχάκι,φτερνίζεται κάποιες φορές κι έχει γενικά εκνευρισμό. Ο φυσιολογικός ορός βοηθάει? Μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Η παιδιατρος μου λεει

-αφθονο ορο στην μυτουλα

-παρατεταμενο μπανιο

-καθαρο αερα

-οχι πολυ ζεστη

-πολυ πολυ νερο

-μαξιλαρακι στον υπνο

-και υπομονη.....

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ!!!!!

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης, ξεχασα να στο γραψω, αυτο που βοηθαει παρα πολυ, ειναι η καινουργια συσκευη otrisalin, αντι για πουαρ. Ειναι κατι σαν αναρροφητηρας κ ανοιγει αμεσως την μυτουλα.

Ελπιζω να ειστε καλυτερα...

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

το έχω ξανακούσει αυτό,'ίσως το δοκιμάσω.

 

εντωμεταξύ,νερό δεν πίνουμε,θήλάζουμε,μαξιλαράκι δεν κάνει,είναι πολύ μικρούλα ακόμη, :roll: μένει μόνο ο ορός και ο καθαρός αέρας :wink: και η ελπίδα να μη χειροτερέψει....

 

σήμερα τα ίδια,και πολλή γκρίνια. Την ενοχλούν και τα δόντια της (που ΔΕΝ έχει),όλο δαγκώνει τα χέρια της η καημένη...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εβαζα ενα χαμηλο μαξιλαρακι, ετσι ωστε να ανασηκωνονται κ λιγο οι ωμοι,οχι μονο ο αυχενας.Βοηθαει στο να μην τρεχουν προς τα πισω οι εκρησεις, κ της κανουν βηχα

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

βάζεις κάτι κάτω απ το στρώμα και το ανασηκώνεις

θα τη βοηθήσει πάαααααααρα πολύ στον ύπνο κι αν το παιδί κοιμαται καλά δεν εχει και τόση γκρίνια

όσο για το otrisalin μην το σκέφτεσαι.... ίσως να μην της αρέσει εκείνη τη στιγμή αλλά μετά που ανοιγει η μυτουλα και βλεπεις το προσωπακι να φωτίζεται ανακαλύπτεις πόσο καλά έκανες που το χρησιμοποίησες!

 

περαστικά σας :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βάζεις κάτι κάτω απ το στρώμα και το ανασηκώνεις

θα τη βοηθήσει πάαααααααρα πολύ στον ύπνο κι αν το παιδί κοιμαται καλά δεν εχει και τόση γκρίνια

 

Μπραβο!!!Πολυ καλη ιδεα :D:D

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

manina, καλημερα!πως ειστε σημερα?καλυτερα??ελπιζω....

Επειδη μολις αναρρωνουμε απο βρογχιολιτιδα η οποια ξκεκινησε απο μια ιωση που κολλησε το μωρο, κανε αυτα που σου παν τα κοριτσια για να γινει γρηγορα καλα το μπεμπε!

Δωσε κλιση στο στρωμα και ρουφα με το οτρισαλιν, ρουφα μην λυπασαι αυτο θα σε σωσει!!Και πριν ρουφηξεις βαλε και ορο για να κατεβουν οι μυξουλες.δεν τους αρεσει καθολου η ολη φαση αλλα πρεπει.

Ευχομαι γρηγορα περαστικα... :D:D

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ κορίτσια είμαστε λίιιιγο καλύτερα :) όντως ο φυσιολογικός ορός δεν την τρελα΄΄ινει (ή μάλλον την τρελαίνει με την άλλη έννοια :twisted: ) αλλά τί να κάνουμε 8)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μανούλες καλημέρα. Χτες ειχαμε ένα πολύ άσχημο βράδυ με το μωρό να έχει πολύ έντονο συνάχι,μια συνεχώς βουλωμένη μυτούλα, του τραβούσα τις μυξούλες αλλά συνεχώς ειχε συνάχι. Αποτέλεσμα δεν μπορούσε να κοιμηθει, ειχε εξαντληθει και έκλαιγε γιατί προσπαθούσε να αποκοιμηθει παιρνοντας την πιπίλα, δεν μπορουσε να αναπνεύσει, ξύπναγε εκλαιγε κλπ...αυτά μεχρι τις 3:30 το πρωι. ΄

Η γιατρος μου ειπε να του δώσω ένα μίγμα otrivin & garamant, το garamant έχει έλλειψη και δεν ξέρω τί να κανω. Η φαρμακοποιός μου ειπε να δώσω otrivin πρωί βράδυ. Άλλες εναλλακτικές δεν φαίνεται να έχω.

Στο μετάξυ ο μικρούλης ομως υποφέρει. Κανένα πρακτικο, κανα ματζούνι κάτι βρε παιδιά που κάνετε εσεις σε τέτοια κρυώματα για να μην υποφέρουν τα παιδάκια?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

mama toyu kostantinoulh, καταρχήν περαστικά στο μωράκι σου!

 

Μην τρελαίνεσαι, είναι η εποχή που όλα τα παιδάκια αρρωσταίνουν. Ακριβώς τα ίδια τράβηξα κ γω πριν καμιά 10ρια μέρες με τη μικρή μου. Ο ύπνος ήταν βάσανο διότι ήθελε πιπίλα για να αποκοιμηθεί, κοιμόταν όρθια αλλά δε μπορούσε να αναπνεύσει. Έβαζα ορό συνέχεια αλλά κ πάλι κατέβαζε συνέχεια. Τελικά της έβαλα υγραντήρα με λίγο ευκαλυπτέλαιο κ εξοπλίστηκα με πολύ υπομονή. Βέβαια μετά από λίγες μέρες μου έκανε κ βήχα κ τελικά είχε κ ακροαστικά. Πήραμε σιρόπια κ εισπνοές. Της πέρασε αλλά προχθές πάλι άρχισε να βήχει κ την ξεκίνησα κατευθείαν εισπνοές πριν χειροτερέψει.

Πήγαμε στον παιδίατρο κ ήταν γεμάτος με παιδάκια με κρυολογήματα. Γι'αυτό σου λέω, μην αγχώνεσαι.

Όπως λέει κ η γιαγιά μου, αν δεν πέσουν κ αν δεν αρρωστήσουν δε μεγαλώνουν!!

 

Περαστικά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και περαστατικά σας!!!

Κι εμείς όλο το χειμώνα, μέχρι και περί τα τέλη Απριλίου, ταλαιπωρηθήκαμε πάρα πολύ με συνάχι και συνεχείς ιώσεις. Η μία πάνω στην άλλη. Η μικρή είχε εξαντληθεί κι εμείς το ίδιο, καθώς δεν κοιμόταν καθόλου τα βράδια, ήταν μέσα στα νεύρα κι όλα τα σχετικά.

Ο παιδίατρος μας είπε και πήραμε από το φαρμακείο ευκάλυπτο, το οποίο το βράζαμε και προσπαθούσαμε να το κρατάμε ζεστό όλο το βράδυ, ώστε το άρωμα που έβγαινε ελευθέρωνε την αναπνοή του παιδιού κι ανέπνεε καλύτερα. Βέβαια, ήταν χειμώνας με το καλοριφέρ αναμμένο, οπότε ήταν εύκολο να κρατηθεί ζεστός ο ευκάλυπτος. Τώρα, εάν έχει κάποιο ηλεκτρικό ματάκι να το βάλεις εκεί; Και μην ξεχνάς το φυσιολογικό ορό. Κι αυτός βοηθάει πολύ.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Περαστικούλια.

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Η αλήθεια ειναι πως η άνοιξη φέρνει κρυώματα. Ο υγραντήρας βοηθάει, και μεις βάλαμε χτες το βράδυ. Τα ακροαστικά πως τα κατάλαβες? Ο δικός μου βήχει αλλά νομίζω ότι ειναι τα φλέματα από τις μυξουλες που καταπίνει.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο παιδίατρος μου είχε προτείνει το αλατόνερο αντί του otrivin, αλλά σε μεγαλύτερη ηλικία απο αυτή που έχει το μωράκι σου. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται σε τόσο μικρό μωρό. :roll:

 

http://www.neolaia.de/2opseis/DaneiaeeU/periodiko15/Aeaoniouoea/aeaoniouoea.htmlhttp://www.neolaia.de/2opseis/DaneiaeeU/periodiko15/Aeaoniouoea/aeaoniouoea.html

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αν και δεν το εύχομαι δυστυχώς τριγυρίζει μια άσχημη ίωση η οποία ξεκινάει σαν συνάχι με φτερνισμα και μπούκωμα... Αφού υποχωρησει χτυπάει 39αρια πυρετό και πρήζονται λαιμα και χτυπάει και στ'αυτιά. Το επαθε η κόρη μου και νομίζαμε ότι κρύωσε επειδή της βάλαμε γρήγορα κοντομάνικο αλλά μετά μ'επιασε και εμένα και τώρα τους γονείς μου..........

Ο,τι είπαν οι κοπελιές με τον ευκάλυπτο βοηθάει και λίγο φυσιομερ μπεμπέ.

α και καλή υπομονή και περαστικούλια

Link to comment
Share on other sites

Τί θα έκανα αν δεν ειχα το φορουμ ? Άμεση απάντηση πάντα. Ευχαριστώ ρε κορίτσια.

mom όταν λές αλατονερο τί κάνεις? Εγώ ξέρω για το αλατονερο για εισπνοή αλλά για τη δυσπνοια. Εσυ το έβαζες στη μύτη? Φαντάζομαι και το φυσιομερ μπεμπε που έχει θαλασσινο νερο κάτι τέτοιο δεν κάνει ?

Ντεμη το απευχομαι το σενάριο με την ίωση. Άσχημο πραγμα ο πυρετος με τη ζεστη κιολας.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Το συναχι δυστυχως δεν περναει ευκολα σε αυτες τις ηλικιες. Δεν υπαρχουν πολλα να κανεις. Κ εμεις τα εχουμε περασει κ ηταν δυσκολα, ιδιως το βραδυ.. Απλα βαζε συνεχεια ορους στη μυτουλα του. Ο βηχας το πιο πιθανον να ειναι απο τις μιξουλες, κ στην δικια μου ετσι εγινε..

Παντως γιατρος δεν ειμαι, γιαυτο πατε στον παιδιατρο ακουσει κ το μωρο για ακροαστικα για να εισαι σιγουρη. Α

Link to comment
Share on other sites

mama tou kostantinoulh, όπως ακριβώς το φαντάστηκες. Το βάζεις στη μυτούλα, όπως και τον φυσιολογικό ορό. Ρώτησε και τον γιατρό σου. :D

Διάβασε και εδώ: http://www.neolaia.de/2opseis/DaneiaeeU/periodiko15/Aeaoniouoea/aeaoniouoea.html Εκεί που λέει για το μπούκωμα της μύτης

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρουλης έκανε και πυρετό 37,8 (με ντεπονάκι βέβαια έπεσε) και τον ακούω να βράζει. Οποσδήποτε θα τον πάω γιατρο να τον ακούσει. Ερώτηση! Τον ευκάλυπτο αυτό που λέτε πως τον ζητάς στο φαρμακειο? Αιθέριο έλαιο ειναι ή κάτι άλλο?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

ωχ βρε κούκλα μου, περαστικούλια και βουρ στον γιατρό. Ευκαλυπτο μπορείς να βρεις και στα σούπερ σε φακελάκι όπως το τσαι. Είναι και πιο οικονομικό. Μπορείς να πάρεις και αιθέριο έλαιο.

Ευχομαι να μην είναι τίποτα και να είναι γρήγορα περαστικά............

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...