Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΠΟΥΣΟΥΛΗΜΑ


Recommended Posts

Μην σας φανεί χαζό αυτό που θα ρωτήσω...αλλά όταν άρχισαν να μπουσουλάνε τα παιδιά σας δεν χτυπούσαν πάνω σε έπιπλα κτλ?με έχει πιάσει μια φοβία με αυτο το θέμα και δεν αφήνω την μπέμπα μου ελεύθερη στο χαλί για πολύ ώρα ....είχε πέσει και απο την αλαξιέρα της πρόσφατα η γλυκειά μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φυσικα και χτυπανε , να δεις οταν θα αρχησει να περπαταει τι πεσιματα θα κανει . Δεν ειναι προβλημα αυτο , αρκει προσεχε μην χτυπαει σε γωνιες οχι για κανενα αλλο λογο αλλα για να μην κλαιει το καιμενο . Εμας πεφτει συνεχεια . Προσεχε μονο οταν πεφτει να μην της διχνεις οτι φοβασαι και να μην τρομαζεις .Τρομαζουνε και τα μικρα μετα και φοβονται και καθυστερουνε να κανουνε τα επομενα βηματα τους

Link to comment
Share on other sites

Εμας που εχουν αρχισει το μπουσουλημα και τα δυο και να αρχισουν πιανονται απο οπου μπορεις να φανταστεις, μπορεις να φανταστεις τι γινεται. Φυσικα και εχουν φαει τουμπιτσες αλλα οταν πεφτουν και παω να τη σηκωσω, παω γελώντας και γελανε και αυτες και προσπαθουν να σηκωθουν μονες τους.

Προσεχω βεβαια οσο μπορω να μην ειναι κοντα σε γωνιες οταν προσπαθουν να σηκωθουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις 9 μηνων και δεν μπουσουλησαμε ακομη :(

 

Δεν είναι στάνταρ πως μπουσουλάνει όλα τα παιδιά.

Εμάς πρώτα σηκώθηκε όρθια, (9.5 μηνών) έκανε βηματάκια πιανόμενη στα έπιπλα και 10 μηνών αποφάσισε να μπουσουλήσει. Όλο ανάποδα πάει αυτό το παιδί....

 

Τίνκερ, κάλυψε τις γωνίες με προστατευτικά και άφησέ τη. Σιγά σιγά θα μάθει τους κινδύνους και μόνη της και θα προσέχει.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις 9 μηνων και δεν μπουσουλησαμε ακομη :(

 

Δεν είναι στάνταρ πως μπουσουλάνει όλα τα παιδιά.

Εμάς πρώτα σηκώθηκε όρθια, (9.5 μηνών) έκανε βηματάκια πιανόμενη στα έπιπλα και 10 μηνών αποφάσισε να μπουσουλήσει. Όλο ανάποδα πάει αυτό το παιδί....

 

Τίνκερ, κάλυψε τις γωνίες με προστατευτικά και άφησέ τη. Σιγά σιγά θα μάθει τους κινδύνους και μόνη της και θα προσέχει.

 

 

 

lia μου μακαρι ανυπομονω!!!!!!!!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

εμεις 9 μηνων και δεν μπουσουλησαμε ακομη :(

 

Δεν είναι στάνταρ πως μπουσουλάνει όλα τα παιδιά.

Εμάς πρώτα σηκώθηκε όρθια, (9.5 μηνών) έκανε βηματάκια πιανόμενη στα έπιπλα και 10 μηνών αποφάσισε να μπουσουλήσει. Όλο ανάποδα πάει αυτό το παιδί....

 

Τίνκερ, κάλυψε τις γωνίες με προστατευτικά και άφησέ τη. Σιγά σιγά θα μάθει τους κινδύνους και μόνη της και θα προσέχει.

 

 

 

lia μου μακαρι ανυπομονω!!!!!!!!

Και εμείς μπήκαμε στους 11. Σηκώνεται όρθια στο κρεβάτι της και κρατάει τον καναπέ, δεν προχωράει μόνη της. Κάνει τα τα τα τα και θέλει να την κρατάω και να περπατάμε μαζί..... Η μέση μου το ξέρει...

Δε νομίζω ότι ανυπομονώ πια, γιατί μέχρι τώρα όλο λέω να κάνει αυτό, να κάνει εκείνο, γιατί αργεί κτλ. Γιατί να βιαζόμαστε να μεγαλώσουν. Ήδη αναπολώ τις στιγμές που ήταν μωρουλίνι μικρούλι και το κρατούσα στην αγκαλιά μου. Όχι ότι δε μου αρέσει που μεγάλωσε και μου δίνει σαλιοφιλάκια, αλλά δεν καταλαβαίνουμε πότε μεγάλωνουν. Προσπαθώ να απολαμβάνω κάθε στιγμή μαζί της...... 8)

Link to comment
Share on other sites

ιοκαστη συμφωνω!

εμεις στον εβδομο και το μονο που δεν εχουμε κανει ειναι το μπουσουλημα.την αφηνω μπρουμητα λιγη ωρα και περιμενω αλλα τζιφος!

δεν αγχωνομαι ομως. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ιοκαστη συμφωνω!

εμεις στον εβδομο και το μονο που δεν εχουμε κανει ειναι το μπουσουλημα.την αφηνω μπρουμητα λιγη ωρα και περιμενω αλλα τζιφος!

δεν αγχωνομαι ομως. :D

 

 

ευδοκια μου εννοειται να μην αγχωνεσαι η παιδιατρος μου ειπε οτι μπορει να σου μπουσουλησει και στον χρονο ,δεν λεει κατι αυτο...να ναι γερα μοναχα κι ολα τα αλλα...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Αχ!!!! Εμάς το ζουζούνι μας έχει δυο μέρες που τα κατάφερε να κάνει τρια μπουσουληματάκια! :D και μετά χάνει την ισοροπία του και πέφτει στο πλάι. χα χα χα

Αλλά δείχνει μια προτίμηση σε όλα τα "απαγορευμένα". Χώνεται κάτω από το τραπέζι- ανάμεσα στα πόδια από τις καρέκλες, τραβάει ότι καλώδια βρει, πηγαίνει στα "καθαρά" μας παπουτσάκια, φτάνει στην άκρη του χαλιού και την τρώει..... Όλα τα κάνει εδώ και κανά μήνα, με έρπινγκ, τώρα που άρχισε να μπουσουλάει δεν θέλω να σκέφτομαι τι μας περιμένει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ!!!! Εμάς το ζουζούνι μας έχει δυο μέρες που τα κατάφερε να κάνει τρια μπουσουληματάκια! :D και μετά χάνει την ισοροπία του και πέφτει στο πλάι. χα χα χα

Αλλά δείχνει μια προτίμηση σε όλα τα "απαγορευμένα". Χώνεται κάτω από το τραπέζι- ανάμεσα στα πόδια από τις καρέκλες, τραβάει ότι καλώδια βρει, πηγαίνει στα "καθαρά" μας παπουτσάκια, φτάνει στην άκρη του χαλιού και την τρώει..... Όλα τα κάνει εδώ και κανά μήνα, με έρπινγκ, τώρα που άρχισε να μπουσουλάει δεν θέλω να σκέφτομαι τι μας περιμένει!!!!!

 

 

 

ποσο ειναι?

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βιαζόμαστε να μεγαλώσουν. Ήδη αναπολώ τις στιγμές που ήταν μωρουλίνι μικρούλι και το κρατούσα στην αγκαλιά μου. Όχι ότι δε μου αρέσει που μεγάλωσε και μου δίνει σαλιοφιλάκια, αλλά δεν καταλαβαίνουμε πότε μεγάλωνουν. Προσπαθώ να απολαμβάνω κάθε στιγμή μαζί της...... 8)

Κι εγώ το ίδιο, αναπολώ τις στιγμές που ήταν μικρούλι! Αλλά και τώρα είναι στην καλύτερη φάση! :)

Κι ο δικός μου μπουσούλησε λίγο μετά τον 9ο. Η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν να τον αφήνω κάτω, πιο πολύ για να μην σέρνεται στα πατώματα κι ας ήταν καθαρά...

Ξεκίνησε να μπουσουλάει όταν του έδειχνε η μαμά μου! Έπεφτε κάτω μαζί του και του έδειχνε τι πρέπει να κάνει!! :lol::lol::lol: Να βλέπεις μπροστά την γιαγιά και πίσω το μικρό να προσπαθεί... :D έτσι πήρε φόρα όμως! ;)

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

IOKASTH, ο μικρός μας είναι 7,5μηνών.

 

Και μια ώρα αφότου έκανα το προηγούμενο post, έκανε και το πρώτο του μεγάλο ταξίδι!!!

Ήρθε, από το σαλόνι που τον είχα αφήσει να παίζει στην κουζίνα!!!

 

Αχ! δεν μπορείτε να φανταστείτε ποσο συγκινήθηκα! Βλέπω κάποια στιγμή να ξεπροβάλει ένα γλυκό κεφαλάκι!!!!

Βέβαια είμαι σίγουρη ότι τώρα αρχίζουν τα πολύ δύσκολα γιατί το παιδάκι μας είναι πολύ περίεργο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μπουσούλημα δεν είναι στάδιο ανάπτυξης, ακόμα και αν ένα μωρό περατήσει χωρίς να μπουσουλήσει δεν σημαίνει οτι έχει πρόβλημα... :D:D

Ετσι ακριβως ειναι.

Πολλα παιδια δεν μπουσουλανε και περνουν απευθειας στο περπατημα.

Εμεις μπουσουλησαμε για κανα μηνα μονο οταν ηταν 8,5 μηνων και μετα περπατησαμε.

Μιας φιλης μου το μικρο δεν μπουσουλαγε αλλα σερνοταν παντου.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

IOKASTH, ο μικρός μας είναι 7,5μηνών.

 

Και μια ώρα αφότου έκανα το προηγούμενο post, έκανε και το πρώτο του μεγάλο ταξίδι!!!

Ήρθε, από το σαλόνι που τον είχα αφήσει να παίζει στην κουζίνα!!!

 

Αχ! δεν μπορείτε να φανταστείτε ποσο συγκινήθηκα! Βλέπω κάποια στιγμή να ξεπροβάλει ένα γλυκό κεφαλάκι!!!!

Βέβαια είμαι σίγουρη ότι τώρα αρχίζουν τα πολύ δύσκολα γιατί το παιδάκι μας είναι πολύ περίεργο...

 

 

αχ ειναι υπεροχο...μπραβο σας και εις ανωτερα!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν... πολλά ήδη μπουσουλήματος... :lol:

Το κλασσικό (στα τέσσερα), προς τα πίσω, καθιστά και μετακινούνται με τον πωπό κ.α.... (καλά αυτό το έκανα εγώ και είχε πολύ πλάκα όπως μου λένε) :lol::lol:

Η παιδίατρός μας επέμενε πολύ στο μπουσούλημα, σε σημείο που μας έλεγε να τον αποθαρύνουμε από το περπάτημα για να μπουσουλήσει. Χαρακτηριστικά μας είπε πως κατά τη σύγχρονη παιδιατρική "βοηθάει" στην ανάπτυξη και των δυο ημισφαιρίων του εγκεφάλου... :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο πιο σχετικό θέμα αλλά εγώ αυτό βρήκα τώρα κι εδώ θα σας πω τη χαρά μου!!! :lol::lol:

 

 

ΜΠΟΥΣΟΥΛΗΣΑΜΕ!!!!!! ΟΕΟΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

σήμερα το πρωί :lol::lol:

 

είμαι μια περήφανη μάνα, μου ήρθε να βάλω τα κλάμματα αλλά οκ κράτησα ψυχραιμία κι άνοιξα βίντεο :lol:

το ξέρω ότι δεν σημαίνει κάτι αλλά κάθε επίτευγμα του μικρού μου ταρζάν για μένα είναι υπόθεση :oops::lol:

Link to comment
Share on other sites

εμεις 9 μηνων και δεν μπουσουλησαμε ακομη :(

 

ο δικος μου ΙΟΚΑSTH μου δεν μπουσουλησε καθολου και περπατησε κατευθειαν 10 μηνων περιπου.Ισως και η μπουμπου σου να μην περασει αυτο το σταδιο ποτε :D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καθε παιδι εχει τον δικο του ρυθμο αναπτυξης.

Ο μεγαλος μου δεν μπουσουλησε καθολου, απο 10 μηνων περπατουσε.

Ο μικρος μου αρχισε γυρω στους 11 να κανει βηματακια αλλα μετα ανακαλυψε το μπουσουλημα και τωρα μπουσουλαει συνεχεια και το περπατημα το ξεχασε!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...