Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΜΩΡΟ 13 ΜΗΝΩΝ & ΘΗΛΑΣΜΟΣ

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!!

Είναι η πρώτη φορά που αποφασίσαμε με τον άντρα μου να αφήσουμε το μωρό μας (13 μηνών) και να πάμε ένα τριήμερο οι δυο μας. το ξέρω ότι πολλές θα μου πείτε να πάρω το μωρό μαζί, αλλά ο άντρας μου επιμένει να είναι κάτι που θα κάνουμε οι μαζί μετά από μεγάλο διάστημα..

εγώ θηλάζω την μικρή μου μέχρι τώρα. αποφάσισα λοιπόν να κάνω μία τράπεζα γάλακτος για τις μέρες που θα λείπω. αγόρασα λοιπόν το swing της madela και ξεκίνησα...πρόσπάθησα, ξαναπροσπάθηκα, άντληση και ξανά αντληση αλλά τίποτα. με τόση προσπάθεια και κατάφερα μόνο 20 ml. μα καλά, τόσο τρώει η μικρή μου??? τόσο λίγο γάλα έχω??? δεν είχα ξανά προβληματιστεί γιατί η μικρή είχε ικανοποιητική ανάπτυξη (12 μηνών - 11,5 κιλά).. τι συμβαίνει????

έχω φρικάρει λίγο από όταν το διαπίστωσα... δεν έχω γάλα ή έτυχε το μεσημέρι που προσπάθησα να αντλήσω να μην είχα..

????????????????????????κορίτσια βοήθεια?????????????????????????????

Διαφημίσεις

Γεια!

Είχα διαβάσει ότι μερικές κοπέλες θηλάζουν καλά, αλλά δεν μπορούν να βγάλουν με το θήλαστρο, κι εσύ μάλλον ανήκεις σ΄αυτές τις περιπτώσεις. Να μην έχεις γάλα αποκλείεται, αφού λες ότι το παιδί έχει καλή ανάπτυξη.

13 μηνών μπορεί συνήθως να πιει και ξένο γάλα το τριήμερο. Δεν ξέρω όμως τι γίνεται με τη διατήρηση της γαλουχίας. ΑΝ δεν σου απαντήσει καμμιά πιο έμπειρη, τηλεφώνησε στην LLL (http://www.thilasmos.net/lll.html)

Είναι η πρώτη φορά που αποφασίσαμε με τον άντρα μου να αφήσουμε το μωρό μας (13 μηνών) και να πάμε ένα τριήμερο οι δυο μας. το ξέρω ότι πολλές θα μου πείτε να πάρω το μωρό μαζί, αλλά ο άντρας μου επιμένει να είναι κάτι που θα κάνουμε οι μαζί μετά από μεγάλο διάστημα..

Η απόφαση είναι δική σας, εγώ θα σας ευχηθώ μόνο να περάσετε καλά :)

Κι εγώ δεν μπορώ πια να βγάλω γάλα με το θήλαστρο, ενώ στις αρχές μπορούσα. Είναι φυσιολογικό απ'ο,τι διαβάζω. Η ποσότητα που βλέπεις δεν έχει καμία σχέση με την ποσότητα που πίνει το μωρό.

Αν όμως δεν μπορείς να αποσυμφορήσεις το στήθος με το θήλαστρο, θα πρέπει όσο λείπεις να βγάζεις το γάλα με το χέρι για να μην έχεις πρόβλημα με πετρώματα και άλλα τέτοια που θα σου χαλάσουν τη διάθεση και τις διακοπές. Μία λύση είναι να ηρεμήσεις και να δώσεις λίγο χρόνο στο στήθος να προσαρμοστεί στο θήλαστρο, ίσως τα καταφέρεις. Αν πάλι δε γίνει τίποτα, τι να πω, κάπου είχα διαβάσει να θηλάσει ο μπαμπας...

Εγώ (που δεν μπορώ ούτε με το χέρι να βγάλω καλά καλά) το πήρα απόφαση, ο μικρός είναι το αυτοκολλητάκι μου, αλλά δεν με πειράζει, καλά να είμαστε πρώτα ο Θεός και έχουμε χρόνο για ρομαντικά ταξιδάκια με το μπαμπά του!

Καλή επιτυχία!

5k3tp2.png

Ετσι ειναι........εγω εβγαζα λιτρα γαλα τους πρωτους μηνες που θηλαζα και μετα σταματησα να χρησιμοποιω θηλαστρο...μετα απο κανα δυο μηνες που προσπαθησα να βγαλω δεν εβγαινε σταγονα.........δεν ανταποκρινοταν το στηθος....

Ισως με νοσοκομειακο να βγαλεις, αλλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να νοικιασεις........το πολυ να δωσεις να πιει ξενο το τριημερο, πιο πολυ με απασχολει τι θα κανεις με το στηθος σου........λογικα 3 μερες θα πρηστεις αν δε βγαλεις γαλα.......

Εγω προτεινω να δοκιμασεις αρκετες φορες την μερα με το θηλαστρο μηπως λιγο λιγο ανταποκριθει το στηθος.......και να μη τα καταφερεις, παρτο μαζι σου εκει που θα πας, για να βγαλεις γαλα οταν θα πρηστεις......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Λοιπόν, μια μια τις ερωτήσεις

-Σ'αυτή την ηλικία πολύ δύσκολα θα καταφέρεις να αντλήσεις αν δεν το έκανες συστηματικά μέχρι τώρα, ειδικά με μικρό θήλαστρο. Αυτό δεν λέει τίποτα για το γάλα που παράγεις όταν θηλάζει το μωρό.

-Δεν είναι το μητρικό γάλα που θα λείψει από το μωρό σου αυτό το 3ήμερο (μπορεί κάλλιστα να πιει και φρέσκο), η μανούλα του θα του λείψει και αυτό είναι πιο σοβαρό.

-Εσύ θέλεις να αφήσεις το μωρό πίσω? Όχι πως δεν καταλαβάινω την ανάγκη για ένα 3ήμερο χωρίς παιδιά αλλά νομίζω ότι η ανάγκη του παιδιού για "μανούλα" δεν μπορεί έτσι εύκολα να μπει στην άκρη (ακόμα και αν το μωρό δεν θήλαζε το ίδιο θα έκανε)

KbCJp2.pngEYukp3.png

Διαφημίσεις

Πες στο συζυγο οτι αφου δεν θελει το μωρο μαζι, να σου ξεφρακαρει αυτος το στηθος οταν πρηστει........δεν θα χει αντιρρηση....χαχαχα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

ωραία...........τώρα αγχώθηκα ακόμα περισσότερο......... κορίτσια κάνω συνέχεια προσπάθειες με το θήλαστρο και εννοείτε θα το πάρω μαζί μου .... όσο για τον μπαμπά, έχει κάνει τόσα πολλά σχέδια για το ταξίδι που δεν μπορώ να του το χαλάσω. αλλά μου είναι πολύ δύσκολος αυτός ο αποχωρισμός.. το μυαλό μου συνέχεια στη μικρή μας θα είναι. ο μπαμπάς δεν έχει άγχος καθόλου. πιστεύει ότι με τη γιαγιά θα περάσει μια χαρά. και εγώ το πιστεύω, αλλά φοβάμαι όταν γυρίσω τι θα συναντήσω ...