Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Περιεργες κενωσεις....

Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα!Πριν περιπου 4 εβδομαδες εδωσα στο μωρο (12,5μηνων)πρωτη φορα ψαρι!1η μερα 1 κ.γ., 2η δυο κ.γ και την 3η εκανε διαρροια!Υπεθεσα οτι η ειναι ιωσουλα η τον πειραξε το ψαρι και του εκανα διαιτα για 3-4 μερες μεχρι να φτιαξουν τα κακα του!Περασαν 10 μνερες και ξαναεδωσα ψαρι για 2 μερες μεγαλυτερη ποσοτητητα αυτη τη φορα!Την τριτη ξανα διαρροια!Ξανα διαιτα!Μην πολυλογω τις τελευταιες 2 βδομαδες απο την τελευταια φορα που εφαγε ψαρι χωρις να εχω προσθεσει κατι αλλο στην διατροφη του τα κακα του ειναι πολυ περιεργα...Θα κανει μεσ την μερα 2 φορες διαρροιες, 2 φορες κανονικα(ασ πουμε,η θα ειναι πολυ αφυδατωμενα)!Τωρα 2 μερες κανει κακα 6-7 φορες την μερα,εχει συγκαει το ποπουδακι του και οποτε παω να τον αλλαξω κλαιει!ο παιδιατρος μου λεει να μην ανησυχω αλλα εγω δεν μπορω!Πηγα εχθες πανα για καλιεργεια και γενικη αλλα ρε κοριτσια εχω στεναχωρηθει παρα πολυ και εχω αρχισει να ανησυχω κι ολας!:(:(:(

Διαφημίσεις

Αφου εχεις παρατηρησει οτι το ψαρι τον πειραζει, μην του δινεις. Ασε να περασει αρκετος καιρος (1-2 μηνες) κια ξαναδοκιμασε τοτε. Αν οι διαρροιες ωφειλονται στο ψαρι, θα σταματησουν σιγα σιγα. Να ξερεις οτι ο οργανισμος κανει καποιες μερες να αποβαλλει τελειως μια τροφη. Αν οι διαρροιες ειναι απο κατι αλλο, παλι περιμενε να υποχωρησουν για να ξαναδωσεις ψαρι.

Η αληθεια ειναι οτι η αλεργια στο ψαρι (συνηθως) εκληλωνεται με εξανθηματα, αλλα κ το συγκαμα ειναι ενας σοβαρος δεικτης οτι μας πειραζει μια τροφη.

Παντως για κομποσες μερες και ο γιος μου (14 μηνων) ειχε αστατα κακα, μια διαρροια, μια κανονικα, εκανε πολλες φορες, ειχε συγκαει κ εκλαιγε στο αλλαγμα, αλλα το ειχα αποδωσει σε μια ιωση που ειχε ακι στα φουσκωμένα του ουλα, ειχε γενικοτερη αδιαθεσια. Ειχε κρατησει καμια 10 μερες, τωρα ειναι οκ, χωρις να κανω κατι ιδιατερο, απλα απεφευγα τις τροφες που ενεργοποιουν το εντερο (τις χεστικες δλδ:mrgreen:).

Ασε ομως τη δοκιμη για το ψαρι αργοτερα, αφου το υποψιαζεσαι και μαλιστα καλο ειναι σε περιοδους με διαρροια να μην δοκιμαζουμε καθολου νεες τροφες, ειδικα ¨ύποπτες¨.

Περαστικα!

GwASp3.png

Το ψαρι θα το ξαναδωσω σε 3 μηνες παλι!Ελπιζω να φταιει αυτο και σιγα σιγα να στρωσει!Εχει τοσα ωραια φρουτα το καλοκαιρι και τον εχω ταραξει στα μηλα και τις μπανανες!

HELLOOO!:D:D εμεις ειμαστε κατηγορια υψηλου κινδυνου για αλλεργιες γιατι εγω εχω πολλες και γενικα οτι δινω για πρωτη φορα το δινω με επιφυλαξη και σταδιακα.Η παιδιατρος μας και ο αλλεργιολογος μου ειχαν πει οτι η διαρροια ειναι ενας τροπος να δειξει ο οργανισμος οτι ενδεχομενως υπαρχει αλλεργια σε ενα τροφιμο. Δεν ειναι απαραιτητο δλδ να κανει αναφυλαξια ή αλλη εντονη αλλεργικη αντιδραση, μπορει απλα να εμφανισει ατξια στις κενωσεις που συνηθως πρωτα εκδηλωνεται με διαρροια...ελπιζω να σε φωτισα λιγακι και να πανε ολα τελεια!;););)

zCgOp2.png

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Ki εγω για αλλεργια φοβηθηκα!Εχθες πηρα και τα αποτελεσματα των εξετασεων ηταν οκ!Αρα καταληγω οτι μαλλον ηταν το ψαρι και εκανε πολλες μερες να καθαρισει ο οργανισμος του!Απο προχθες που ανοιξα το θεμα ολα οκ...λεςκαι το καταλαβε ο σκατουλης μου!Ελπιζω να μην μου ξανακανει τπτ περιεργα παλι!

Διαφημίσεις