Recommended Posts

Ο γιος μου είναι πολύ ζωηρό μωράκι.Όλη την ώρα χτυπάει χέρια, πόδια, γυρνάει, δεν κάθεται σε ησυχία.Πότε είναι η κατάλληλη στιγμή να τον βάλω στο πάρκο;

an1cHjB0g410010NDc3MTRkfDQ1MzIwNjkyanBhfG91ciBwcmVjaW91cyBzb24gaXM.gif

Διαφημίσεις

Κι εγω θα ηθελα μια απαντηση σε αυτο,αν και βλεπω της φιλης ειναι πιο μικρο για να μπορει να στηριχτει μονο του. δεν ειμαι σιγουρη αν μπορεις να το βαλεις και να αραξει ξαπλωμενο.δεν εχω καν αγορασει ακομα.

από τη στιγμή που καθονται στον ποπο τους, μπορέιτε να τα βαλετε στο παρκο. πιο πριν είανι καλύτερα στο relax

age.png

Εγω την μικρη μου(ειναι σχεδον 7 μηνων) εχει κανα 2μηνο που την βαζω στο παρκο.Εχει μεσα κ τα παιχνιδακια της κ παιζει μονη της.Ακομη δεν καθεται στον ποπουδακο της αλλα γυριζει συνεχεια κ εκει δεν εχει φοβω να παισει.Δεν ειμαι ειδικη αλλα δεν νομιζω οτι θα υπαρχει προβλημα αν βαλεις το μωρακι σου απο τωρα στο παρκο.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

στην πρωτη μας που δεν ειχαμε παρκο, της το πηραμε 6 μηνων και τη βαζαμε να παιζει κ να ξαπλωνει και σιγα σιγα να προσπαθει να σηκωνεται. η μικρη μας τωρα απο τη 1η εβδομαδα που γεννηθηκε ειναι εκει μεσα για υπνο, και για να μη την ενοχλει το πειραχτηρι μας! ρηλαξ δε πηραμε ποτε, ειχαμε μονο ενα πουφ ειδικο για μωρα δε ξερω τα ρηλαξ δε τα χωνευα ποτε και ειδικα αν εχεις και ενα διχρονο στο σπιτι ( ξερω μαμα που βαζει το μωρο στο ρηλαξ και το ρηλαξ στο τραπεζι του σαλονιου γιατι εχει αλλον ενα γιο 4 χρονων!!!!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

ααα εχουμε παρει ενα εξτρα στρωμα για να ειναι μαλακο γιατι αυτο που ειχε ηδη δεν ειναι πολυ καλο στρωμα

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

Εγω περιπου 4 μηνων τους εβαλα και τους δυο. Οταν σταματησαν να χωρανε στο port bebe. Μαλιστα στον μικρο εχω και ενα μαξιλαρι θηλασμου και ηταν σαν φωλιτσα (γλυτωνε και καμια φαπα)

wQjhp2.png f6fAp2.png

εγω που ειχα πολυ ζωηρο γιο ηταν σχεδον αδυνατον να καθισει στο παρκο αλλα και ογιατρος μου ειχε πει να τον προσεχω γιατι μπορει να βγει ξαφνικα

ηταν πολυυυυυυ ζωηρος

6-7 μηνων μπουσουλουσε και 9 μηνων περπατησε κανονικα χωρις βοηθεια!

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

ELISAVET μου έχω ενα μπεμπάκο κ γώ πολύ μικρό σε 3 μέρες κλείνει τους τρείς μήνες..Την πρωηγούμενη εβδομάδα του πήραμε παρκοκρέββατο (στρώμα ξεχωριστό όποσδήποτε να πάρεις)αν αυτό εννοείς κ έχει βρει την χαρά του καθώς βλέπει χρώματα χαζευει ,γελάει,κοιμάται που κ που ,του ρίχνω κ ένα σεντόνι πολύχρωμο απο πάνω κ χαίρεται πολύ!!μαζί με αυτό βέβαια κ γώ!!ελπίζω να σε βοήθησα

eNortjKzUjI0trQ0M1CyBlwwFasC2Q,,88.png

Ευχαριστώ κορίτσια.Κι εγώ λέω να τον βάλω σιγά σιγά γιατί γυρνάει και κουνιέται όλη την ώρα.Και φοβάμαι να τον αφήσω έστω κι ένα δευτερόλεπτο.

an1cHjB0g410010NDc3MTRkfDQ1MzIwNjkyanBhfG91ciBwcmVjaW91cyBzb24gaXM.gif

Διαφημίσεις

και εγω εχει ενα μηνα που την βαζω γιατι ξεκινησε μπουσουλιματα και δεν εχω εμπιστοσυνη ουτε στο κρεββατο μου πια οουτε σε ρηλαξ...ειδικα το ρηλαξ λιγο ηθελε και θα το πηγαινε βολτα,μου κατεβαινε απο εκει..

Από τεσσάρων μηνών μέχρι πριν από καμιά δεκαριά μέρες που μπουσουλάει πια κανονικά και απομακρύνεται σε χρόνο μηδέν τον είχα στο πάτωμα πάνω σε τετράγωνα πλακάκια από αφρώδες υλικό. Στην αρχή που το δέρμα του ήταν πιο ευαίσθητο τα κάλυπτα με βαμβακερό σεντονάκι, τώρα το καταργήσαμε (αλλά σφίξαν οι ζέστες οπότε προτιμώ να είναι απευθείας στο ξύλινο πάτωμα).

Στο πάρκο μπήκε 8 1/2 μηνών και μόνο για πολύ λίγο, όχι γιατί δεν κάθεται (γενικά του αρέσει να περνάει χρόνο μόνος του), αλλά γιατί εμένα δε μου αρέσει ως εικόνα το παιδί στο "κοτέτσι". Έτσι μπαίνει όταν δεν έχω άλλη επιλογή (τουαλέτα, να ετοιμάσω το φαγητό του κτλ). Το μόνο καλό που πραγματικά αναγνωρίζω είναι ότι έμαθε στο πάρκο να σηκώνεται όρθιος, αλλά πιστεύω ότι ήταν ζήτημα χρόνου γιατί ήδη τραβούσε τα ρούχα μας και τα έπιπλα προσπαθώντας.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Παρκο νομιζω πρεπει να μπηκε 6 μηνων 7? καπου εκει. Και καταργηθηκε τωρα εντελως. Πλεον δεν την βαζω ουτε οταν παω τουαλετα ουτε καν οταν πλενω πιατα. Δεν μπαινει. Κρατησε αρκετα αλλα την εβαζα μονο για λιγο και μονο για αναγκες.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Εγώ αγόρασα παρκοκρέβατο όταν ήταν 5 μηνών περίπου και άρχισα να την βάζω εκεί με παιχνιδάκια και έπαιζε ανάσκελα κάποια ώρα και αποσχολιόταν όταν έκανα δουλειές. Όλη μέρα στο ριλάξ πιανόταν το κορμάκι της... Όταν μάλιστα το πήρα, είπα "γιατί δεν το είχα πάρει πιο νωρίς..."

Τώρα είναι 7,5 και ακόμα την βάζω κάποιες φορές κατά τη διάρκεια της ημέρας για να αλλάζει στάση και να ξεκουράζεται. Τώρα γυρίζει, προσπαθεί να μπουσουλήσει παίζει...

Sk6Gp3.png

Εμείς από 2 μηνών είμαστε στο παρκο...ήμασταν στο εξωχικό και για να μην κουβαλάμε όλη την κούνια η παιδίατρος μας είπε παρκο........τρομερή ίδέα κορίτσια.

Πήραμε ένα από τα Jumbo (αυτό με το λιονταράκι) με 50ή 60 ευρώ (δε θυμαμαι καλά) που εχει κουνουπιέρα, εξαρτημα με δονηση, φως και ήχους και εξτρα μπαρες για να γίνεται κουνια και να λικνίζετα!!!!!!!!!! Επίσης με 20ευρώ πήραμε το extra ασορτί στρωματάκι του για να κοιμάται άνετα γιατί κάτω ήταν σκληρο!!!!!! Βέβαια επειδή είναι πλαστικό της βάζω διπλό σεντονάκι (οπως μου είπε η παιδιατρος) για να μη ζεσταίνεται!!!! Σωθήκαμε γιατί η κούνια μας δεν κουνιέται και για να κοιμηθεί πρεπει να σου βγει το χερι......τωρα και στο σπιτι εκεί κοιμάται!

ΥΓ είναι αρκετά ζωηρή και ολη μερά βαραει ποδαράκια και χεράκια....οπως είπα.με αυτό σωθήκαμε!!!!

Διαφημίσεις

καλημερες σε ολες τις μανουλες!!!!!!:-Dβοηθεια......ποτε να τον βαλω στο παρκο?????ειναι ειδη 6 μηνων!πολυ ζωηρος..........ακομα δεν στηριζεται στο ποπουδακο του,ουτε καν με μαξυλαρια δεν μας αφηνη ο παιδιατρος να τον βαλουμε να κατσει!επειδι ειναι λιγο παχουλος:cool::cool::cool::cool::cool:αλλα πλεων δεν μπορω να τον αφησω πουθενα για λιγο..σαν το σκουλικακι σερνετε...εχθες μαλιστα των ειχα καθετα στον καναπε,κ γυρισα για δευτερολεπτα ,κ ηταν ετοιμος να κανει βουτια ...ΤΡΟΜΑΞΑ!!!!!κ δεν θελω να του μαθω την περπατουρα ...γιατι μετα θα θελει να γυρναει σε ολο το σπιτι,κ δεν θα μπορεσω να τον βαλω στο παρκο..

καλημερες σε ολες τις μανουλες!!!!!!:-Dβοηθεια......ποτε να τον βαλω στο παρκο?????ειναι ειδη 6 μηνων!πολυ ζωηρος..........ακομα δεν στηριζεται στο ποπουδακο του,ουτε καν με μαξυλαρια δεν μας αφηνη ο παιδιατρος να τον βαλουμε να κατσει!επειδι ειναι λιγο παχουλος:cool::cool::cool::cool::cool:αλλα πλεων δεν μπορω να τον αφησω πουθενα για λιγο..σαν το σκουλικακι σερνετε...εχθες μαλιστα των ειχα καθετα στον καναπε,κ γυρισα για δευτερολεπτα ,κ ηταν ετοιμος να κανει βουτια ...ΤΡΟΜΑΞΑ!!!!!κ δεν θελω να του μαθω την περπατουρα ...γιατι μετα θα θελει να γυρναει σε ολο το σπιτι,κ δεν θα μπορεσω να τον βαλω στο παρκο..

Εμείς την βάλαμε από 6 μηνών στο πάρκο. Στην αρχή της είχα διάφορα μαξιλάρια ή και το μαξιλάρι θηλασμού, ώστε ν' ακουμπάει, μερικά λούτρινα και μαλακές κουδουνίστρες... Θεωρώ ότι σιγά σιγά μπορείς να τον βάλεις από λίγο κάθε μέρα και θα δεις πώς θα πάει.

0mthp3.png

από ότι μου είχε πει ο παιδίατρος γύρω στους 6 μήνες αρχίζουν και κάθονται στον ποπό τους... στην αρχή όμως δεν πρέπει να τον αφήνεις ώρα γιατί κουράζεται η μεσούλα τους... μπορείς να αρχίσεις να τον βάζεις στο πάρκο με μαξιλάρια δίπλα για τα πεσίματα :D

Αρχίζω πολύ σοβαρά να σκέφτομαι για να τον βάλω σε πάρκο κρεβατο.

Ίσως του αρέσει κ γλυτώσει λίγο η μεσουλα μου. 

Βέβαια ανάσκελα γιατί δεν κάθεται ακόμη μόνος του.

Τι λέτε;

Το δοκιμάζω κ εάν του αρεσει καλώς αλλιώς στο κουτί του το πάρκο.

Από αυτά που διάβασα δεν έχει σημασία πόσο μηνών είναι το παιδί.

πρίν από 57 λεπτά , λιλουμ είπε:

Τι λέτε;

Να κάνει τι στο πάρκο; Σαφως και μπορεί να μπει, αλλα δε θα του κάνει καμία διαφορά από το αν είναι στο κρεβάτι ή στο ρελάξ ή στο πάτωμα. Γενικά το πάρκο δεν είναι μέρος που κανένα μωρό "διασκεδάζει" με τις ώρες, είναι απλά ένα ασφαλές μέρος για να αφήσεις το μωρό.

1 ώρα πρίν, λιλουμ είπε:

Τι λέτε;

Το θελεθς να τον αφηνεις να πας μια τουαλετα,να κανεις μια δουλεια,να παιξει λιγο μονος δλδ;

Εγω κ τα δυο τα εβαζα με το που γυρισαμε απο το μαιευτηριο στους ημερησιους υπνους κ να μην ειναι ολο αγκαλια.βεβαια η κορη μου δ το συμπαθησε.κ απο 6μηνων που καθησε καλα προτιμησε το πατωμα

Στον μικρο αρεσει μπορω να πω,γενικα ομως καθεται μονος.θα παει κ η μεγαλη πανω απο το κεφαλι του να του κανει χαζα.το προτιμω απο το ρηλαξ

Αλλα γενικα δ ειμαι του στυλ να τον αφησω αφου καθεται ολη μερα μονο να παιζει

Ανασκελα με καμια κουδουνιστρα του βαλ'τον

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Παρεπιπτόντως, αν στο πάρκο δεν υπάρχει συνεχής επιτήρηση, ισχύουν οι ίδιοι κανόνες ασφαλείας που ισχύουν για τα κρεβάτια στον ύπνο: όχι μαξιλάρια (ούτε μαξιλάρια θηλασμού), όχι λούτρινα παιχνίδια, όχι πράγματα με κορδόνια, όχι βαριά σκεπάσματα κλπ κλπ

Δεν λέω για όλη μέρα. Απλά σκέφτηκα μήπως του αρεσει να κάθεται να παίζει μόνος του για λίγο. Το θεμα ειναι να μην είναι συνεχώς αγκαλιά γιατί πλέον έχει φτάσει 6.700 (δόξα το θεο)  αλλα κ εχει ζέστη κ γινόμαστε μούσκεμα κ οι δύο. στο κρεβάτι τον βάζω κ είμαι κ εγώ δίπλα του αλλά όπως πάντα δεν κάθεται για πολύ.

Είπα στο πάρκο επειδή θα το δει κάτι σαν καινούργιο παιχνίδι.  πιστεύω ότι ίσως κατσει για λίγο μέχρι να το εξερευνήσει με τα μάτια του θα παίξει με κάνα παιχνίδι... 

Εάν έχεις και κάποιου τύπου γυμναστήριο για μωρά, μπορείς να το βάλεις μέσα στο πάρκο και να τον βάλεις μπρούμυτα (με επίβλεψη φυσικά), γιατί είναι σημαντικό να περνάνε και κάποια ώρα μπρούμυτα τα μωρά μέσα στην ημέρα. Με τον τρόπο αυτό δεν θα φοβάσαι μήπως χτυπήσει αν αρχίσει τα "βαρελάκια".

Μην περιμένεις θαύματα πάντως. Δεν είναι δυνατόν να περιμένεις ότι ένα μωρό 5 μηνών μπορεί να απασχοληθεί μόνο του. Στην δική μου περίπτωση, και τα δύο μωρά, μέχρι το μεσημέρι που ήταν με την νταντά, σχεδόν όλη την ώρα αγκαλιά ήταν ή όταν τα έβαζε στο ρηλάξ (π.χ. για να ετοιμάσει το γάλα τους, την φρουτόκρεμα, να πλύνει κάτι στο νεροχύτη κ.λπ), η κυρία ήταν συνεχώς δίπλα τους και δεν σταματούσε να μιλάει/τραγουδάει. Όταν γύριζα εγώ το απόγευμα, όσο είχα μόνο τον γιο μου, κατευθείαν καρότσι και βόλτα, όταν ήρθε και η μικρή και οι βόλτες με τα δύο παιδιά ήταν λίγο δύσκολες στην αρχή, όλο το απόγευμα την έβγαζε στον μάρσιπο.

Ναι συμφωνω να περιμενεις θαυματα

Αν το παιδι γενικα δ καθεται μονο δ θα ενθουσιαστει με το παρκο.

Η κορη μου προτιμουσε κατω κ εβαζα αυτα τα παζλ απο αφρολεξ.ουτε το γυμναστηριο της αρεζε.μπρουμυτα καθοταν αρκετα

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα