Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ ΜΕ ΔΥΟ ΣΑΚΟΥΣ


Recommended Posts

βρε κορίτσια γραφετε για διχοριακά κ.α. που δυστυχως δεν έχω ενημερωθεί,εγω είδα 2 σακους και στον τελευταίο υπερυχο μου είπε έχουν ένα πλακούντα (αυτο δεν νομίζω ότι είνια πολυ καλό μαλλον καλύτερα θα ήταν να έχουν 2 πλακουντες αν καταλαβα καλα) μπόρεί να μου εξηγήσει καμία?:confused::confused:

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε κορίτσια γραφετε για διχοριακά κ.α. που δυστυχως δεν έχω ενημερωθεί,εγω είδα 2 σακους και στον τελευταίο υπερυχο μου είπε έχουν ένα πλακούντα (αυτο δεν νομίζω ότι είνια πολυ καλό μαλλον καλύτερα θα ήταν να έχουν 2 πλακουντες αν καταλαβα καλα) μπόρεί να μου εξηγήσει καμία?:confused::confused:

 

Λογικά λοιπόν, εσύ δεν έχεις διχωριακά αλλά μονοχωριακά. Καλό θα είναι να σε παρακολουθεί στενά κάποιος ειδικευμένος μαιευτήρας!!! Δεν είναι πρόβλημα αρκεί να μην αρχίσει το ένα μωρό να έχει μεγάλη διαφορά από το άλλο, στο βάρος, στο αμνιακό υγρό κτλ. Μην σε ανησυχεί, να προσέξεις μόνο ο γιατρός που επισκέπτεσαι να είναι ικανός να ανταποκριθεί σε μια τέτοια περίπτωση καθώς και να είναι σε θέση να μιλήσει μαζί σου και να λύσει τους προβληματισμούς και τις απορίες σου!! Μην ξεχνάς ότι θεωρήται η κύησή σου υχηλού κινδύνου! Όλα όμως θα πάνε πολύ καλά!! Η ξαδέρφη μου έζησε την περίπτωσή σου και όλα πήγαν καλά και τώρα τα δίδυμα κοριτσάκια της είναι 4,5 χρονών!!! Εύχομαι μια υγιεί και τελειόμηνη εγκυμοσύνη και με το καλό να γνωρίσεις κι εσύ τα διδυμάκια σου!!! :P:p:p:p

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απάντηση σου,εμενα η γιατρός που με βλέπει είναι αυτη που είχα απο πριν σαν γυναικολόγος,δεν είναι εξειδικευμένη σε δίδυμα γιατι δεν ήξερα στην αρχή ότι είχα δίδυμα για να ψαχτω. Οταν είδαμε τον ένα πλακουντα και τις είπα ότι έχω ακουσει ότι καλυτερα είναι με 2 πλακούντες μου είπε όχι δεν πειράζει μην ανησυχείς. Τωρα δεν ξέρω αν μου απαντησε έτσι για να μην με ανησυχήσει... τωρα θα δω τι θα κανω,ευχαριστω πάντως.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξεκουρασου, οχι δουλειες, οχι σκουπισμα, σφουγγαρισμα και τεντωματα. Το σωμα σου σε μιλαει...Ολα καλα θα πανε, οι περισσοτερες τα περασαμε αυτα, εγω ετυχε να μεινω και 2 εδομαδες στο κρεββατι και να απεχω απο δουλειες. Αφου εχεις πονους να ξαπλωνεις περισσοτερο και το αιματακι θα υποχωρησει με την υπτια κατακλιση και με τη συχνη συνενοηση με το γιατρο.

Μη στεναχωριεσαι, χαλαρωσε, διαβασε κατι και σκεψου θετικα!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω βρε κορίτσια ρώτησα την γιατρό πόσα κιλά πρεπει να πάρω και μου είπε 15 ενω στα βιβλία γράφουν 18-24. βεβαια αισθάνομαι ότι σίγουρα έχω πάρει 3 κιλά ήδη...

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

zitamar κι εμένα ο γιατρός μου 14 μου είχε πει ότι έπρεπε να βάλω (έβαλα τελικά 17). Όλα αυτά νομίζω ότι είναι σχετικά. Δλδ εγώ ούτως ή άλλως είχα 2-3 κιλά παραπάνω όταν έμεινα έγκυος, οπότε λογικό ήταν να μην πρέπει να βάλω πολλά. Άλλες που έχουν απολύτως φυσιολογικό βάρος ίσως μπορούν να βάλουν και 20 κιλά....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια! το θεμα με τα κιλα ειναι αναλογο..εχω παρει 3 κιλα. βεβαια αισθανομαι οτι εχω παρει 500 και με τις κατακρατησεις που εχουμε!εσεις;

:);)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια! το θεμα με τα κιλα ειναι αναλογο..εχω παρει 3 κιλα. βεβαια αισθανομαι οτι εχω παρει 500 και με τις κατακρατησεις που εχουμε!εσεις;

 

Ελένη εγώ έχω πάρει 2 κιλά περίπου, αλλά δεν έχω αλλάξει καθόλου τις διατροφικές μου συνήθειες. Έχω απορήσει... Βέβαια θα μου πεις είναι δίδυμα αλλά από τόσο νωρίς;; Από την άλλη πίνω ένα λίτρο νερό και δεν το αποβάλλω. Εσύ όταν λες κατακράτηση πως το εννοείς;;; Και κάτι ακόμη η κοιλιά σου έχει αρχίσει να φαίνεται;;; Γιατί η δική μου έχει γίνει σκληρή χαμηλά και φαίνεται αρκετά, το κάτω μέρος της δηλαδή έχει βγεί προς τα έξω....και απλώνεται....:roll: θα έλεγα ότι δείχνει σαν 4 μηνών και.....:mad:

Link to comment
Share on other sites

εγω κορίτσια φαίνομαι ήδη για 4ων στα σίγουρα, και μου αρέσει η κοιλιτσα μου:):) βάζω ήδη κρέμα για ραγάδες,εδω και καιρό. Το κουφό είναι ότι πλεον δεν θέλω να τρώω ούτε γλυκά,ούτε αλμυρά (εννοώ πατατάκια κ.α. που τα τάραζα κανονικα) και πάλι όλο βρίσκω κάτι και τρωω...και συνήθως απο το απόγευμα και μετα λες και έχω ρολόι.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κ απο μενα!Νεο μελος στον οριζοντα!!!

Ειμαι εγκυος 8εβδ+1 μερας σε διδυμακια απο εξωσωματικη!

 

Χαρηκα πολυ που σας βρηκα!!!Ελπιζω να τα λεμε!!!

Φιλια πολλα!

Link to comment
Share on other sites

καλωσηρθες pana-giota!!με το καλο να σου πανε ολα καλα!!να ξεκουραζεσαι!!!

elena πινω και εγω αρκετο νερο και καθε λιγο και λιγακι ειμαι τουαλετα..βεβαια μονο προς νερου..γιατι η δυσκοιλιοτητα..στα υψη!!!η κοιλια μου κανονικα φαινεται και εμενα!πως και πως δεν περιμεναμε αυτη την στιγμη;;;;

zitamar μου και αλατι στο φαγητο αποφευγω και γενικα βαζω πολυ λιγο και πατατακια κλπ δεν θελω να ξεκξινησω να φαω γιατι μετα κολλαω..

:);)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κι απο μένα... με όλα αυτά που διάβασα αγχόθηκα λίγο...

πήγα νωρίς για τον πρώτο μου υπέρηχο και το μόνο που είδαμε ήταν ένας σάκος και ότι ήταν ενδομήτριο.... υπάρχει περίπτωση στον δεύτερο υπέρηχο να δω και δεύτερο σάκο???

αυτό που με προβλημάτησε είναι ότι στην 6η μέρα καθυστέρησης είχα 8500 χοριακή... νομίζω πως παραείναι υψηλή....

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κοπελα μου! με το καλο!!!εμενα φαντασου μετα απο μια εβδομαδα ειχε φτασει περιπου 11000! και εμεις στην αρχη ειδαμε ενα σακο και στην 8η εβδομαδα που πηγαμε για την καρδουλα του ειδαμε και τους 2 σακους και ακουσαμε και την καρδουλα τους..με το καλο!!!

:);)
Link to comment
Share on other sites

eleni πόσα κιλάκια έχεις βάλει μέχρι σήμερα;; Έτσι για να έχουμε και μια στατιστική;; Και ακόμη μία ερώτηση πόσα κιλά σου είπε ο γιατρός σου να βάλεις;;; Εμένα μου είπε μόνο ένα κιλό τον μήνα :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εχεις δίκιο, χαθηκαμε οι μελλουσες διδυμομάνες!! εγω και τα 2 μου αγορακια είμαστε καλα,σήμερα μπηκαμε στην 23 εβδομαδα καναμε β επιπεδου αλλα θα πρεπει να ξανακανω την Τριτη και πιστευω να πανε όλα καλα!!!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα,

εγώ σήμερα μπαίνω στην 25η εβδομάδα και περιμένω δυο αγοράκια.

Πριν 10 ημέρες έκανα το β επιπέδου και ήταν καλό, όμως επειδή το ένα μωράκι είναι όρθιο με τα ποδαράκια του να χτυπάνε πολύ χαμηλά, ο γιατρός μου μου συνέστησε να μείνω ξάπλα μέχρι την 28η εβδομάδα που θα με ξαναδει.

Με φόβισε λίγο και βέβαια το να μην κάνω τίποτα με ζορίζει λίγο γιατί δεν έχω βοήθειες από αλλου αλλά τι να κάνω? προσπαθώ να το φιλοσοφώ και να μην αγχώνομαι, φτάνει στο τέλος να πάνε όλα καλά. Το ίδιο εύχομαι σε όλες τις μέλλουσες μανούλες. :):):)

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι,έτσι μου φαινεται οτι κανουν σε όλες μας,εμενα είναι με τα δυο κεφαλακια κατω λες και έχουν παρει θεση και παλι με φοβισε,τι να πω τωρα..

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!

εχω και εγω διδυμακια αλλα μονοχωριακα..(ειναι στον ιδιο σακο)

η περιπτωση μου ειναι πιο δυσκολη γιατι υπαρχει κινδυνος υποκλοπης.

ειμαι ακομα 8 εδδομαδων και οταν πηγα την προηγουμενη εβδομαδα στο γιατρο για τον υπερηχο ειδαμε 2 εμβρυακια και ακουσαμε και τις καρδουλες τους!!

δεν ξερω ακομα αν ειναι αγορακια η κοριτσακια αλλα ειναι το τελευταιο που με απασχολει..

ο γιατρος με αγχωσε λιγο με την υποκλοπη...

ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη σε ολες σας και με το καλο να υποδεχθειτε τα μωρακια σας!!

Link to comment
Share on other sites

αλεξανδρα σου εύχομαι μια καλη εγκυμοσύνη!! και εγω έχω μονοχωριακα σε δυο διαφορετικους σακους όμως.Οντως είναι πιο περιπλοκα τα πραγματα σε εμας αλλα θα σε επιβλέπει και ο γυναικολόγος σου καθε 15 ημερες,η υποκλοπη αν ξεκινήσει,θα ξεκινήσει πολύ πιο μετα,απλα εσυ να θυμάσαι ότι πρεπει να ξεκουράζεσαι,καθόλου βαρος και καλη διατροφή!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ zitamar !!

εμενα ειναι στον ιδιο σακο γι αυτο ειναι πιο επικινδυνο...

πραγματι ο γιατρος μου ειπε να πηγαινω καθε 2 εβδομαδες να με παρακολουθει...

ξερεις σε ποιο μηνα εμφανιζεται η υποκλοπη?(αν εμφανιστει)

μου ειπε ο γιατρος μου οτι υπαρχει 10% πιθανοτητα να εμφανιστει και αν εμφανιστει θα πρεπει να γινει επεμβαση για διαχωρισμο...

τωρα ξεκουραζομαι οσο μπορω(γιατι εχω και ενα αγορακι 2 ετων που δεν με αφηνει και πολυ) , να τρωω καλα προσπαθω αλλα εχω και ναυτιες και εμετους, οσο για το βαρος...δεν νομιζω να βαλω και πολυ ακομα και αν προσπαθουσα(ειμαι 46 κιλα και ειμαι και σε διαιτα λογω διαβητη κυησης)

και παλι σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση και σου ευχομαι με το καλο να υποδεχθεις τα μωρακια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Ήρθα και εγώ στο club των διδυμομαμάδων, αν και βλέπω ότι είστε πολύ προχωρημένες στις εγκυμοσύνες σας! Εγώ σήμερα το έμαθα! Το υποπτευόμασταν από τις χοριακές βέβαια αλλά σήμερα τα είδαμε στον πρώτο υπέρηχο...Είμαι 4εβδ και 3 ημερών μόνο. Έκανα εξωσωματική, μεταφέραμε 4 έμβρυα άριστης κατάστασης στις 11/10. Ο γιατρός μου, είδε και μια άλλη κουκίδα πολύ μικρότερη και μου είπε ότι ίσως είναι τρίτο που θα παλινδρομήσει γιατί δεν έχει καλή ανάπτυξη σαν τα άλλα 2. Και θα το απορροφήσει ο οργανισμός μου από μόνος του.ΜΟυ είπαν διάφορα για τα δίδυμα (ένας αιματολόγος που είδα μετά). Ότι είναι ανταγωνιστικά μεταξύ τους και καμιά φορά το ένα αποβάλλεται γιατί επικρατεί το άλλο, ή στην καλύτερη το ένα αναπτύσσεται καλύτερα από το άλλο και παίρνει περισσότερο βάρος... Ελπίζω να καταφέρω μέχρι τέλους να κυοφορήσω και τα 2. Είμαι 29 και είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που μένω έγκυος και έχω πολύ χαρά και διπλή βέβαια που είναι δύο! Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι ανταγωνιστικά μεταξύ τους !

 

Και που να δεις όταν με το καλό γεννήσεις, πόσο ανταγωνιστικά είναι!!:P

 

Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι ξεκουράσου και απόλαυσέ το. Οταν με το καλό γεννήσεις, μάλλον θα ξεχάσεις και το ....όνομά σου.:-D

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...