Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ ΜΕ ΔΥΟ ΣΑΚΟΥΣ


Recommended Posts

ευχαριστω κοριτσάκια μου,πηγα χθες και τα είδα -άκουσα και τις καρδούλες και των 2 και τωρα ηρέμησα,ξανα στις 29/7 θα παω να με δει μου είπε

Σήμερα μπαίνω στην 9η εβδομάδα,την ρωτησα για την αυχενική και μου είπε 20-25/8 ότι θα την κανω,είναι σωστό ? φοβαμαι μην με καθυστερεί λόγω διακοπών.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχω τον ιδιο γυναικολογο με την αδερφη μου και στα 2 παιδια εκανε την αυχενικη στην 14η εβδομαδα. τωρα εγω θα μαθω στις 30 του μηνα θα παμε και θα σας πω.

:);)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εσεις κοριτσια αλλα να ρωτησω και κατι αλλο που το εχω τρελλο αγχος?σημερα γυρισα απο τη δουλεια και ειδα στο εσωρουχο μου μπεζ υγρα!βλεπω κατα καιρουσ και δε ξερω μηπως ειναι απο τη ζεστη γιατι το παθαινω περισσοτερο το μεσημερι!τη προηγουμενη φορα που το ειχα παθει και ειχα ραντεβου στο γιατρο δεν ειχε δει κατι στον υπερηχο και ηταν ολα καλα αλλα παντα αγχωνομαι οταν τα βλεπω και το θεμα ειναι οτι ειναι βλεννες!σας εχει τυχει?

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα κυριως ειναι διαφανεις με μια ανοιχτη κιτρινη αποχρωση. αν θες ομως να ηρενησεις παρε τηλ τον γιατρο σου. οι κολπικες εκκρισεις παντως ειναι απολυτα φυσκιολογικες!

:);)
Link to comment
Share on other sites

επειδη δουλευω σε νοσοκομειο ρωτησα μια φιλη μου που θα κανει ειδικοτητα γυναικολογοος και μου ειπε οτι απο τις συσπασεις της μητρας βγαινουν και να μη φοβαμαι αλλα καταλαβαινεις για το παραμικρο ανησυχω

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλο τα διδυμακια σας, κοριτσια! :)

Εχω 4 παιδακια, τα 2 τελευταια διδυμα σε ξεχωριστους σακους που τωρα ειναι 3,5 χρονων. Οταν νοιωθετε πονακια, μην το περνατε στο ντουκου, ο οργανισμος φωναζει ξεκουραση!

Ο δικος μου γιατρος σε αυτες τις συσπασεις της μητρας, με συνιστουσε να βρισκω κρεββατι να ξεκουραζομαι! Οταν αισθανεστε λοιπον αυτο, μην εξακολουθειτε να κανετε με τον ιδιο ζηλο ολες τις δουλειες του κοσμου ή να γυρισετε ολο τον κοσμο με τα ποδια! Χαλαρωστε, αφηστε πολλα για τους αλλους και απολαυστε την εγκυμοσυνη σας!

 

Το πρωτο τριμηνο θα αισθανεστε διπλα κουρασμενες σε σχεση με απλη εγκυμοσυνη, ειναι αναμενομενο! Παντως υπαρχει εδω κατηγορια για διδυμα, αν θελετε επισκεφτειτε μας!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!! ειναι στιγμες που νιωθω κατι ελαφρα πονακια σαν περιοδου και ελαφρως φοβαμαι οποτε ξαπλωνω ή καθομαι. παρατηρησα οτι τις μερες που ηταν και καλα να αδιαθετησω..ποναγα πολυ και πηγα στον γιατρο για υπερηχο γιατι φοβηθηκα αλλα ολα οκ. εχω ακουσει οτι μερικες κοπελες το παθαιναν.

:);)
Link to comment
Share on other sites

εμενα οπως το λεει πρεπει να παω για αυχενικη 14 εβδομαδα

 

 

efi και εγώ καθε μερα έχω μπεζ υγρα και έχω ρωτησει την γυναικολόγο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικά και να μην ανησυχώ. Μια φίλη μου,μου είπε συνήθως το έχουν σε εγκυμοσύνες με αγοράκια.

 

Κορίτσια εδώ και μερες έχω πονακια περιοδου ελαφριά ,χθες έντονα και απο χθες βραδυ πάλι καφε μίλησα με την γιατρό και μου είπε ξεκουραση,utrogestan,buscopan αλλα δυστυχώς σήμερα απο το πρωι είμαι πολύ στεναχωρημένη γιατι νομίζω ότι κατι δεν παει καλα.Γιατι πάλι καφέ και πονους περιόδου??? που θα παει αυτο΄?:confused: εχει συμβει σε καμιά??

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zitamar μην αγχωνεσαι και εγω εχω πονους περιοδου και σουβλιες αλλα ετσι εχουν ολες!και υγρα αρκετα αλλα πρεπει να ειναι και απο τη ζεστη μην αγχωνεσαι και εγω σου λεω βγαζω σχεδον καφε!αλλα ειχα παει στο γιατρο πριν ενα μηνα με τα ιδια υγρα και ηταν ολα μια χαρα

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!

ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 23Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΔΙΧΟΡΙΑΚΑ, ΔΙΖΥΓΩΤΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ, ΑΤΙΜΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ:PΕΥΤΥΧΩΣ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΚΑΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΕΤΣΙ. ΣΤΗΝ 28Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΘΕΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΩΡΙΜΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ? ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΝΕΣΙΜΗ ΜΟΡΦΗ, ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΧΟΡΗΓΕΙΤΑΙ???

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω γνωριζω ειμαι στην 19 εβδ σε αγορι και σε κοριτσι αλλα αν μαθεις στειλε μνμ να μας πεις γιατι ειμαστε αρκετες και μας ενδιαφερει να μαθουμε

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!

ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 23Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΔΙΧΟΡΙΑΚΑ, ΔΙΖΥΓΩΤΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ, ΑΤΙΜΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ:PΕΥΤΥΧΩΣ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΚΑΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΕΤΣΙ. ΣΤΗΝ 28Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΘΕΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΩΡΙΜΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ? ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΝΕΣΙΜΗ ΜΟΡΦΗ, ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΧΟΡΗΓΕΙΤΑΙ???

 

Maria με το καλό να δεχτείς τα μωράκια σου!!

Οι κορτιζόνες είναι σε ενέσιμη μορφή (γίνονται στον ποπό). Η δόσεις που θα γίνουν εξαρτώνται απ' τον γιατρό. Εγώ έκανα 2 διπλές δόσεις με διαφορά 2 εβδομάδων και φυσικά πριν τις 35 εβδομάδες η τελευταία. Με αυτές τις ενέσεις θέλουν να προλάβουν την ωρίμανση των πνευμόνων των μωρών σε περίπτωση που γεννηθούν πρόωρα να μειώσουν τον χρόνο παραμονής τους στην εντατική μονάδα νεογνών ή και να την αποκλείσουν. Τα πνευμονάκια των μωρών είναι έτοιμα στις 36 εβδομάδες. Εαν λοιπόν τις φτάσεις δεν υπάρχει πρόβλημα!!! Για να καταλάβεις..ένα μωρό που γεννιέται στις 34 εβδομάδες, έχοντας κάνει κορτιζόνη είναι σαν να έχει γεννηθει στις 36εβδομάδες!!!!

Όλα θα πάνε καλά, μην αγχώνεσαι!!! και να προσέχεις γιατί στην κύηση διδύμων μετά τουλάχιστον την 32η εβδομάδα οι πιθανότητες να γεννήσεις ολοένα και αυξάνονται!

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...