Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ!!


Recommended Posts

Κορίτσια να προσθέσω κι εγώ κάτι? φτιάχνω τάρτες και τις βάζω στην κατάψυξη...κατευθείαν από το ψυγείο στον φούρνο και έτοιμες:D

Ιδιαίτερα την αγαπημένη μου τάρτα με κολοκύθια και τυριά ή με μπρόκολο και τυρί κρέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια να προσθέσω κι εγώ κάτι? φτιάχνω τάρτες και τις βάζω στην κατάψυξη...κατευθείαν από το ψυγείο στον φούρνο και έτοιμες:D

Ιδιαίτερα την αγαπημένη μου τάρτα με κολοκύθια και τυριά ή με μπρόκολο και τυρί κρέμα.

 

εχ.μμμμμ κυρια μαντινοπ μου μη φευγειςςςςςςςςςςςς

ριξε μας τη συνταγηηηηη

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφιερωμένη στο θαλασσινό και στις νυκοκυρές της παρέας:

 

Βουτυρώνουμε καλά την ταρτιέρα και στρώνουμε ένα φύλλο σφολιάτας...κάνουμε τρύπες με πιρούνι για να μην φουσκώσει και το βάζουμε στον φούρνο στους 180 βαθμούς....το μισοψήνουμε....

Τρίβουμε στον τρίφτη 6 μεγάλα πράσινα κολοκυθάκια (ανάλογα και το μέγεθος της ταρτιέρας) και ένα μεγάλο κρεμύδι....τα βάζουμε σε ένα βαθύ τηγάνι προσθέτουμε και λίγο βιτάμ και τα τσιγαρίζουμε....θα βγουν πολλά νερά αλλά θα τα "πιεί"...μόλις μαλακώσουν και ψιλομαγειρευτούν αλατοπιπερόνουμε και προσθέτουμε άνιθο ψιλοκομένο....

Βγάζουμε το μισοψημένο φύλλο σφολιάτας και στρώνουμε από πάνω το μείγμα από το τηγάνι (προσοχή βγάλτε το μείγμα με κεψέ για να φύγουν τα πολλά υγρά αν έχουν μείνει ή στραγγίξτε το). Μία στρώση σχηματίζουμε...

Τρίβουμε φέτα και ρεγκάτο...τα ανακατεύουμε και τα στρώνουμε πάνω από το μείγμα με τα κολοκυθοκρεμύδια....2η στρώση στο ταψάκι...

Χτυπάμε σε ένα μπολάκι 2 αυγά (ολόκληρα) με ένα κρασοπότηρο γάλα....τα ανακατεύουμε και περιχύνουμε την τάρτα...τέλος τρίβουμε από πάνω λίγο φράσκο πιπέρι και ...βουρ στον φούρνο...είναι έτοιμη σε περίπου 25-30 λεπτάκια...να πάρει χρωματάκι η στρώση με τα τυριά...το αποτέλεσμα...ΘΕΪΚΟ...όσοι έχουν φάει έχουν πάθει πλάκα:D

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι ακόμα....όταν τελειώσουμε το φαγητό και πριν το βάλουμε στον φούρνο γυρίζουμε περιμετρικά της ταρτιέρας το φύλλο προς τα μέσα έτσι ώστε το αποτέλεσμα οπτικά να είναι όμορφο;)

Link to comment
Share on other sites

Πα παπα παπαπαπα με τρέλλανες απογευματιάτικα!! Σιγουρα θα την επιχειρήσω μολις βρεθω σπιτάκι μου!! Ευχαριστωωωωωω για τον κοπο σου να τη γράψεις!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σας. Αν και εγώ δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου για το μαγείρεμα, νομίζω πως θα βόλευε να μαγειρεύω 2-3 φαγητά το ΣΚ για να με σώζουνε μέσα στην εβδομάδα. Έχω όμως κάποιες απορίες.

- Η γεύση τους δεν αλλοιώνεται; παραμένει δηλαδή όπως είναι φρεσκομαγειρεμένα;

- Και αλήθεια πως τα καταψύχεται; σε ταψάκια; σε ειδικά τάπερ που είναι και για κατάψυξη; ή κάπου αλλού;

Για ρίξτε τα :idea::idea::idea::idea::idea::idea::idea::idea:!

Ευχαριστώ.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σας. Αν και εγώ δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου για το μαγείρεμα, νομίζω πως θα βόλευε να μαγειρεύω 2-3 φαγητά το ΣΚ για να με σώζουνε μέσα στην εβδομάδα. Έχω όμως κάποιες απορίες.

- Η γεύση τους δεν αλλοιώνεται; παραμένει δηλαδή όπως είναι φρεσκομαγειρεμένα;

- Και αλήθεια πως τα καταψύχεται; σε ταψάκια; σε ειδικά τάπερ που είναι και για κατάψυξη; ή κάπου αλλού;

Για ρίξτε τα :idea::idea::idea::idea::idea::idea::idea::idea:!

Ευχαριστώ.

 

Αγαπητή ballou, απο την δική μου εμπειρία με τα κατεψυγμένα (απο εδώ πήρα ιδέες κι εγώ) το παστίτσιο είναι άπαιχτο, επίσης έχω καταψύξει και γεμιστά και ήταν μια χαρά. Επίσης έχω καταψύξει κιμά και σαλτσούλα απο κοκκινιστό και απο λεμονάτο κρέας και είναι super. Απολύτως καμμία διαφορά απο "της ώρας", είναι σαν να τα μαγείρεψες εκείνη τη στιγμή. Τα φαγητά όπως παστίτσιο, μουσακάς, γεμιστά τα βάζω σε ταψάκια και τα καλύπτω με μεμβράνη απο πάνω (υπάρχουν και ειδικά ταψάκια για κατάψυξη , εγώ τα βάζω σε κανονικά μικρά ταψάκια). Τις σάλτσες και τον κιμά τα βάζω σε ταπεράκια σκεπασμένα. Αυτά. Δοκίμασε και θα σου λυθούν τα χέρια.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή ballou, απο την δική μου εμπειρία με τα κατεψυγμένα (απο εδώ πήρα ιδέες κι εγώ) το παστίτσιο είναι άπαιχτο, επίσης έχω καταψύξει και γεμιστά και ήταν μια χαρά. Επίσης έχω καταψύξει κιμά και σαλτσούλα απο κοκκινιστό και απο λεμονάτο κρέας και είναι super. Απολύτως καμμία διαφορά απο "της ώρας", είναι σαν να τα μαγείρεψες εκείνη τη στιγμή. Τα φαγητά όπως παστίτσιο, μουσακάς, γεμιστά τα βάζω σε ταψάκια και τα καλύπτω με μεμβράνη απο πάνω (υπάρχουν και ειδικά ταψάκια για κατάψυξη , εγώ τα βάζω σε κανονικά μικρά ταψάκια). Τις σάλτσες και τον κιμά τα βάζω σε ταπεράκια σκεπασμένα. Αυτά. Δοκίμασε και θα σου λυθούν τα χέρια.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Το ΣΚ έχω μαγειρέματα!!!

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε

-Αν ειναι ήδη μαγειρεμενο αυτο που θα καταψύξουμε καλο ειναι να ερθει πρωτα σε θερμοκρασια δωματιου και μετα βουρ στην κατάψυξη, οσο ποιο φρεσκο ειναι τοσο ποιο φρέσκο θα διατηρηθει.

Τωρα αν ειναι πχ ενα παστιστιο ετοιμο για να ψηθει παλι μπορεις να το καταψύξεις για μια δυσκολη μερα, ή μουσακα ή γεμιστα , το κυριοτερο ειναι το αμυλο ή τα αμυλουχα να μη μπαινουν στην κατάψυξη μαγειρεμενα αλλα ωμά αλλιως οταν αποψύχονται γινονται νιανια. Δηλαδη βαλε ρυζι με τα γεμιστα ωμα και σε μια δυσκολη μερα ,οπως ειναι χωρις να τα ξεπαγώσεις τα βγαζεις τα βαζεις στο φουρνο σου και σε 1ωριτσα εχεις φαγητακι!

Εγω οταν φτιαχνω κανελονια,γεμιστα, μουσακα,παστιτσιο,ογκρατεν με μακαρονια παντα κανω δευτερο ταψακι (χρησιμοποιω ή τα μιας χρησεως απο το σουπερ ή τα δικα μου αναλογα τα κεφια μου ποτε ομως πυρεξ γυαλινο αργει να θερμανθει εντελως και κινδυνευει να σπασει απο την ψυξη στο φουρνο απευθειας) και παντα σε μια δυσκολη μερα εχω ενα φαγακι ετοιμο να ψηθει.

Απο τα ήδη μαγειρεμενα βαζω τα παντα εκτος απο τα αμυλουχα δηλαδη πατατες ρυζια μακαρονια δεν τα καταψύχω γιατι μετα ειναι μπλιαχ Αλλα φακες φασολια λαχανικα κρεας και οτι αλλο φτιαχνουμε το καταψυχω σε ταπερακια κατάλληλα για κατάψυξη και για μικροκυμάτων αναλογα με την ποσοτητα που εχει περισσέψει.

Ας πουμε τωρα που ειμαστε χωρια με τον συζηγο λογω δουλειας του δινω ταπερακια καθε φορα που βρισκομαστε με τα φαγητα που εφτιαξα μεσα στη βδομαδα για να φαει εκεινος ....

Ελπιζω να σε βοήθησα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχουμε και λεμε

-Αν ειναι ήδη μαγειρεμενο αυτο που θα καταψύξουμε καλο ειναι να ερθει πρωτα σε θερμοκρασια δωματιου και μετα βουρ στην κατάψυξη, οσο ποιο φρεσκο ειναι τοσο ποιο φρέσκο θα διατηρηθει.

Τωρα αν ειναι πχ ενα παστιστιο ετοιμο για να ψηθει παλι μπορεις να το καταψύξεις για μια δυσκολη μερα, ή μουσακα ή γεμιστα , το κυριοτερο ειναι το αμυλο ή τα αμυλουχα να μη μπαινουν στην κατάψυξη μαγειρεμενα αλλα ωμά αλλιως οταν αποψύχονται γινονται νιανια. Δηλαδη βαλε ρυζι με τα γεμιστα ωμα και σε μια δυσκολη μερα ,οπως ειναι χωρις να τα ξεπαγώσεις τα βγαζεις τα βαζεις στο φουρνο σου και σε 1ωριτσα εχεις φαγητακι!

Εγω οταν φτιαχνω κανελονια,γεμιστα, μουσακα,παστιτσιο,ογκρατεν με μακαρονια παντα κανω δευτερο ταψακι (χρησιμοποιω ή τα μιας χρησεως απο το σουπερ ή τα δικα μου αναλογα τα κεφια μου ποτε ομως πυρεξ γυαλινο αργει να θερμανθει εντελως και κινδυνευει να σπασει απο την ψυξη στο φουρνο απευθειας) και παντα σε μια δυσκολη μερα εχω ενα φαγακι ετοιμο να ψηθει.

Απο τα ήδη μαγειρεμενα βαζω τα παντα εκτος απο τα αμυλουχα δηλαδη πατατες ρυζια μακαρονια δεν τα καταψύχω γιατι μετα ειναι μπλιαχ Αλλα φακες φασολια λαχανικα κρεας και οτι αλλο φτιαχνουμε το καταψυχω σε ταπερακια κατάλληλα για κατάψυξη και για μικροκυμάτων αναλογα με την ποσοτητα που εχει περισσέψει.

Ας πουμε τωρα που ειμαστε χωρια με τον συζηγο λογω δουλειας του δινω ταπερακια καθε φορα που βρισκομαστε με τα φαγητα που εφτιαξα μεσα στη βδομαδα για να φαει εκεινος ....

Ελπιζω να σε βοήθησα

Ναι με βοήθησες πολύ!

Αλλά είπαμε τα αμυλούχα είναι μπλιαχ και τα καταψύχουμε ωμά!

Είπες όμως :

¨Εγω οταν φτιαχνω κανελονια,γεμιστα, μουσακα,παστιτσιο,ογκρατεν με μακαρονια παντα κανω δευτερο ταψακι (χρησιμοποιω ή τα μιας χρησεως απο το σουπερ ή τα δικα μου αναλογα τα κεφια μου ποτε ομως πυρεξ γυαλινο αργει να θερμανθει εντελως και κινδυνευει να σπασει απο την ψυξη στο φουρνο απευθειας) και παντα σε μια δυσκολη μερα εχω ενα φαγακι ετοιμο να ψηθει.¨

Το παστίστιο ας πούμε ή τα μακαρόνια ογκρατέν δεν τα έχεις βράσει πρώτα;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι σωστα τα λες τα κανω αλ ντέντε ομως να έχουν λιγο μαλακώσει και μετα συνθέτω το φαγητο,Γιατι μετα με τα ζουμια τις σάλτσες τις μπεσαμελ γινεται ο πανικος , στα γεμιστα το ρυζι χωρις να ειναι τσιγαρισμένο. Δοκιμασε το μια φορα και θα μου πεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι σωστα τα λες τα κανω αλ ντέντε ομως να έχουν λιγο μαλακώσει και μετα συνθέτω το φαγητο,Γιατι μετα με τα ζουμια τις σάλτσες τις μπεσαμελ γινεται ο πανικος , στα γεμιστα το ρυζι χωρις να ειναι τσιγαρισμένο. Δοκιμασε το μια φορα και θα μου πεις.

Για αυτό ακριβώς ρωτάω τέτοιες λεπτομέρειες, γιατί δεν έχω τον χρόνο να κάνω έστω και το καθημερινό απαραίτητο φαγητό. Πόσο μάλλον να μαγειρεύω και να τα πετάω:cry:!!!

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειναι απαραιτητο να μπουν την ίδια μέρα. Απλώς όσο πιο νωρίς τα βάλεις, τόσο πιο φρέσκα θα είναι όταν τα βγαλεις. Εγώ πχ μαγειρεύω λαδερά και όταν βαρεθούμε να τα τρώμε, βάζω ότι περισσεύει στην κατάψυξη. ή όσπρια. ακόμη και κρέας, πχ μπριζόλες ή κοκκινιστό ή κοτόπουλο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραιτητο να μπουν την ίδια μέρα. Απλώς όσο πιο νωρίς τα βάλεις, τόσο πιο φρέσκα θα είναι όταν τα βγαλεις. Εγώ πχ μαγειρεύω λαδερά και όταν βαρεθούμε να τα τρώμε, βάζω ότι περισσεύει στην κατάψυξη. ή όσπρια. ακόμη και κρέας, πχ μπριζόλες ή κοκκινιστό ή κοτόπουλο.

 

αυτο ακριβως............

 

Link to comment
Share on other sites

να τολμησω κι εγω (η ασχετη...) να ρωτησω: οταν εχω καταψυξει ενα μαγειρεμενο φαγητο πχ ρεβυθια, ή φασολακια, ή κρεας κοκινιστο, ή κιμα, πρεπει οταν το αποψυξω να καταναλωθει ολο την ιδια μερα, δηλ να μην ξαναμπει ψυγειο? και μετα ξαναζεσταθει? ρωτω για να καταλαβω αν πρεπει στην φαση της καταψυξης να χωριζω σε μεριδες ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

μετά την κατάψυξη, αφήνεις να έρθει στην κανονική του μορφή, έξω από το ψυγείο.

ζεσταίνεις τόσο όσο θα καταναλωθεί την ίδια μέρα και το υπόλοιπο στο ψυγείο.

 

όταν είναι της ίδιας μέρας δεν χάνει τίποτα σε γεύση και θρεπτικότητα το φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Εγώ μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει να παγώσω

 

1. Φακές ψημένες

2. Γίγαντες που μαρέσουν πολύ πολύ :P ψημένα

3. Μπιφτέκια ωμά που τα έχω απλά πλάσει και βγάζω κάθε φορά μόνο όσα θέλω να ψήσω

4. Παστίτσιο μισο ψημένα

5. Γιουβέτσι μισο ψημένα

6. Σουφλέ ωμό

7. Κρεατόπιττα

8. Πίτσα ψημένη γιατί έτυχε πολλές φορές να παραγγείλουμε και να μείνει αρκετή

9. Ρεβίθια ψημένα

 

Δεν έχουν πάθει τίποτα πάντως !!!

 

Επίσης πάντα έχω στο ψυγείο ψάρι σολομό και ψάρι χόκι πανέ που γίνονται εύκολα και τα ψήνω στον φούρνο με μια σαλάτα μια χαρά άντε και ένα ρυζάκι.

Κάτι άλλο που βρίσκω εύκολο είναι το κοτόπουλο με πατάτες στον φούρνο ψητό. Απλά τα ετοιμάζω και τα αφήνω μόνα στο φούρνο. Γεμίζω ένα μεγάλο ταψί και έχουμε για φαγητό και για την επομένη !

Επίσης εύκολο της ώρας και γρήγορο είναι τα κολοκύθια με τα αυγά και οι μελιτζάνες κομμένες κύβους με ντομάτες και πατάτες σε αντικολλητικό γιαμ γιαμ

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια....

και εγω φουλ καταψυξη παιζω....βαζω τα παντα

1)γενικοτερα οτι ειναι κατσαρολας....κοκκινιστο...λεμονατο...με κρεας η χωρις....τελεια!!

2)λαχανικα...οπως μαιντανο...ανιθο...πιπεριες...αμπελοφυλλα..(βεβαια εχουν χασει κατα πολυ την μυρωδια και την γευση τους αλλα απο το καθολου!!!

3)ζιμη για πιτσες...πιτες..(σε πολυμπαγκ)...μια χαρα

...λαδερα και ψητα δεν εχω δοκιμασει...αλλα μιας και το λετε ολες κατι θα ξερετε....δεν εχω να χασω κατι ....

4)αυτα τα βαζει η μητερα μου ,επειδη εχει κηπο...ζεματαει (μια βραση)τα χορτα..τις αγκιναρες...τα κουκια...και βουρ καταψηξη...!!!

αυτα....

sos !!!...εχω δοκιμασει κοτοπουλο με μπαμπιες...απετυχε....η μπαμπια απεβιωσε...

εχω δοκιμασει αρνακι με κριθαρακι κοκκινιστο...το κριθαρακι επισης απεβιωσε....

το πολυ να τα κραταω 1 με 1,5 μηνα...και μετα αδειαζω και ξαναγεμιζω....

...εχω ταπερακια γυαλινα για τα μαγειρευτα για τυχον μυρωδιες και χρωματα...(ποτιζει το ταπερ )

αυτααα!!!......

πεινασα...ειμαι και στον εκτο μηνα....παω να φαω....

γεια σε ολες!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ δουλεύω φουλ το σύστημα κατάψυξης, αλλά τα τρώμε μέσα στην εβδομάδα. όχι περισσότερο.

μπάμιες δεν κατέψυξα.

μόνο φασολάκια κ δεν έπαθαν τίποτα.

επίσης δεν παθαίνουν τίποτα τα όσπρια, φασόλια, γίγαντες, ρεβύθια, φακές, αρακάς.

τα μπιφτέκια μπορείς να τα καταψύξεις ψημμένα, όπως κ όλα τα κρέατα.

εκτός ψαριού που έτσι κι αλλιώς δεν το τρώμε άλλη μέρα. μόνο την ίδια.

απλά τα ζυμαρικά δεν καταψύχονται, όπως κ οι πατάτες, τα κολοκυθάκια. γίνονται νια νια!

εγώ ακόμα δεν αξιώθηκα να καταψύξω ζύμη.

κατέψυξα ζωμό κοτόπουλου, αλλά σε τάπερ. από εδώ κ στο εξής χάρη στην μπιμπίκος θα τον καταψύχω σε παγοκυψέλες.

μυρωδικά κι εγώ τα ζεματάω, τα στεγνώνω καλά σε χαρτί κουζίνας κ μετά σε πολυμπάγκ ή σε τάπερ. αλλά για τέτοιες δουλειές χρειάζεται καταψύκτης. ιδίως τώρα λόγω καλοκαιριού που θα παίζει κ το παγωτό σε κιλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...