Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεχρι τι ωρα ειναι φυσιολογικο να μενει εξω το βραδυ ενα αγορι 16 χρονων?


Recommended Posts

Εχω μια φιλη μου...συμμαθητρια απο το σχολειο.Πολυ καλο και συνειδητοποιημενο παιδι και πολυ καλη μαθητρια.Στην τριτη λυκειου...τη χρονια των πανελληνιων...δε ξερω τη την επιασε και ξαφνικα αρχισε να βγαινει ολη την ωρα.Για καφε μετα το φροντιστηριο 1-2 ωρες ,μετα το σχολειο,τα βραδυα.Οχι οτι ειχε μπλεξει πουθενα..καμια σχεση...ισα ισα που ηταν και εξακολουθει να ειναι κοπελα χαμηλων τονων.Ακομα και τα ατομα στην καφετερια που πηγαιναμε της λεγαν "μα καλα δε δινεις πανελληνιες φετος...δεν εχεις διαβασμα?" και μονιμως θεωρουσε οτι ξερει τι κανει και οτι διαβαζει αρκετα.Φυσικα στις πανελληνιες δεν περασε.

Εξακολουθει να ζει επαρχια...εργαζεται σε ενα καθαριστηριο,ζει με τους γονεις της και πλεον ειναι μεσα στη μουρμουρα για το οτι δεν εχει κανει τπτ στη ζωη της.Φυσικα για ολα αυτα δεν ευθυνονται οι πανελληνιες...θα μπορουσε να ειχε κανει πολλα στη ζωη της ακομα και χωρις να σπουδασει.

Αλλα κατι φορες τη συνανταω και σκεφτομαι...αν εκεινοι οι γονεις της ειχαν υπαρξει λιγο πιο αυστηροι εκεινη τη χρονια και της ειχαν βαλει ενα οριο σε ολες αυτες τις ωρες που γυρναγε εξω....ισως τωρα η ζωη της να ηταν πολυ διαφορετικη.Το θεωρω κριμα ενα παιδι με τοσες δυνατοτητες να τα εχει χαραμισει ολα για μια εξοδο.

 

βρε Niki μου εντελώς άτοπο το παράδειγμα...ακόμα και ατυχές θα το έλεγα...

τι σχέση έχουν οι πανελλήνιες με τη μίζερη ζωή...όλα έχουν αλλάξει...

εγώ την πρώτη χρονιά που έδοσα πανελλήνιες δεν πέρασα στη σχολή που ήθελα...είπα να ξαναδόσω...εκείνη το χρονιά έβγαινα αρκετά...τα παρατάω και πάω σε ιδιωτικό ΙΕΚ οικονομικά...το μήνα που ήταν να δόσω για το πιστοποιημένο χαρτί..βρήκα δουλειά σε μια αποθήκη με βιβλία...ήμουν 19..ενώ ήμουν με σύμβαση μου κάνουν πρόταση να μείνω..έμεινα..

Σε 3 χρόνια μου κάνουν πρόταση να γίνω προισταμένη προσωπικού αλλά παράλληλα μου κάνανε πρόταση σε μια εταιρεία με παραφαρμακευτικά όπου είμαι μέχρι και σήμερα με πάρα πολύ καλές αποδοχές,συνθήκες και πολύ καλή θέση...είμαι 31 και έχω ένσημα από το 1999 ( στην εταιρεία με τα βιβλία κάποιους μήνες έιχα 1,5 ένσημο την ημέρα λόγω υπερωριών που αμοιβόμουν αδρά )...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε Niki μου εντελώς άτοπο το παράδειγμα...ακόμα και ατυχές θα το έλεγα...

τι σχέση έχουν οι πανελλήνιες με τη μίζερη ζωή...όλα έχουν αλλάξει...

εγώ την πρώτη χρονιά που έδοσα πανελλήνιες δεν πέρασα στη σχολή που ήθελα...είπα να ξαναδόσω...εκείνη το χρονιά έβγαινα αρκετά...τα παρατάω και πάω σε ιδιωτικό ΙΕΚ οικονομικά...το μήνα που ήταν να δόσω για το πιστοποιημένο χαρτί..βρήκα δουλειά σε μια αποθήκη με βιβλία...ήμουν 19..ενώ ήμουν με σύμβαση μου κάνουν πρόταση να μείνω..έμεινα..

Σε 3 χρόνια μου κάνουν πρόταση να γίνω προισταμένη προσωπικού αλλά παράλληλα μου κάνανε πρόταση σε μια εταιρεία με παραφαρμακευτικά όπου είμαι μέχρι και σήμερα με πάρα πολύ καλές αποδοχές,συνθήκες και πολύ καλή θέση...είμαι 31 και έχω ένσημα από το 1999 ( στην εταιρεία με τα βιβλία κάποιους μήνες έιχα 1,5 ένσημο την ημέρα λόγω υπερωριών που αμοιβόμουν αδρά )...

 

Νομιζω το εγραψα και μονη μου οτι για ολα αυτα δεν ευθυνονται οι πανελληνιες...και οτι θα μπορουσε να εχει κανει πολλα πραγματα ακομα και χωρις το πανεπιστημιο....ηταν καθαρα λαθος της που απο κει και περα αφεθηκε.Απλα ηξερε οτι οικονομικη δυνατιοτητα για να παει σε ιδιωτικη σχολη δεν υπηρχε και οτι το δημοσιο πανεπιστημιο ηταν η καλυτερη λυση γι'αυτη για να φυγει απο επαρχια και να κανει καποια πραγματα.

 

Τεσπα, ο μονος λογος πιου το ανεφερα ηταν γιατι θεωρω οτι οι δυο τελευταιες ταξεις του λυκειου ειναι οι πιο απιτητικες για τα παιδια και ισως καποιες υποχωρησεις απο τη μερια τους αξιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το εγραψα και μονη μου οτι για ολα αυτα δεν ευθυνονται οι πανελληνιες...και οτι θα μπορουσε να εχει κανει πολλα πραγματα ακομα και χωρις το πανεπιστημιο....ηταν καθαρα λαθος της που απο κει και περα αφεθηκε.Απλα ηξερε οτι οικονομικη δυνατιοτητα για να παει σε ιδιωτικη σχολη δεν υπηρχε και οτι το δημοσιο πανεπιστημιο ηταν η καλυτερη λυση γι'αυτη για να φυγει απο επαρχια και να κανει καποια πραγματα.

 

Τεσπα, ο μονος λογος πιου το ανεφερα ηταν γιατι θεωρω οτι οι δυο τελευταιες ταξεις του λυκειου ειναι οι πιο απιτητικες για τα παιδια και ισως καποιες υποχωρησεις απο τη μερια τους αξιζουν.

 

εγώ παρόλλο που ήξερα ότι εκείνη την περίοδο θα μπορούσα ακόμη και ιδιωτικό πανεπίστημιο να πήγαινα, δεν ήθελα να επιβαρύνω άλλο τον μπαμπα και τη μαμά....ήταν προσωπική επιλογή να δουλέψω...

συμφωνώ με την τελευταία σου παράγραφο αλλά πίστεψε με αν δεν το θέλει το ίδιο το παιδί δεν γίνεται απολύτως τίποτα...φταεί η φίλη σου για τη ζωή της και κανένας άλλος...

η δικιά μου κολλητή η οποία είχε περισσότερη ελευθερία από εμένα πέρασε με την πρώτη αρχιτεκτονική...

δυστυχώς όπως έχουν καταντήσει οι πανεπιστημιακές σχολές είναι για να μειώνουν οι κυβερνήσεις τα ποσοστά των ανέργων...( ένας 28χρονος αιώνιος φοιτητής δεν είναι άνεργος είναι φοιτητής:roll: )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω μέρες το θέμα και μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες οπότε είπα μπω σφήνα..

Να πω για αρχή ότι θεωρώ ότι 5 η ώρα το πρωί το θεωρώ υπερβολικό για 16χρονο...και μάλιστα σε καθημερινή βάση.

Οι απορίες μου που πηγαίνουν?ποιό είναι το μεταφορικό τους μέσο?

Διάβασα ότι επιτρέπεται να πίνει μία μπύρα μακάρι να μείνει εκεί αλλά

τα ποσοστά της κατάχρησης αλκόολ από εφήβους πληθαίνουν ανησυχητικά..

(Aλκοόλ και εφηβεία)

οπότε εμένα θα με ανησυχούσε και αυτό..κι άντε ο ίδιος δεν πίνει αν έχει

πιει ο φίλος που έχει πχ το μηχανάκι και τρακάρουν πουθενά..

Δυστυχώς στην Ελλάδα οι νόμοι δεν λειτουργούν αλλιώς δεν θα κάναμε αυτή την συζήτηση σε αυτό το τόπικ..

Αν θυμάμαι καλά ο νόμος λέει ότι απαγορεύεται η κατανάλωση αλκόολ κάτω των 17 και η είσοδος σε νυχτερινά μαγαζιά χωρίς συνοδεία ενηλίκων

ή κηδεμόνων (δεν θυμάμαι ακριβώς)

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις μία πολύ μεγάλη συζήτηση μαζί του για τους κινδύνους που κρύβει το αλκόολ "εχει υπολογιστεί ότι ένα ποτήρι μπίρα ή μια μεζούρα ενός άλλου αλκοολούχου ποτού, λικέρ ή ουίσκι, αυξάνει το περιεχόμενο σε αλκοόλ του αίματος σε σημείο που να είναι αρκετό για να διπλασιάζει τον κίνδυνο θανάτου σε οδικό δυστύχημα με εμπλοκή ενός μόνο αυτοκινήτου."(Μedlook)Τα ποσοστά δυστυχώς ανεβαίνουν αν το ένα ποτήρι συνδυαστεί με έλλειψη ύπνου ή άλλους παράγοντες.

 

Θα πρότεινα επίσης να συζητήσεις μαζί του και να του εξηγήσεις ότι το ωράριο θα ισχύει μόνο για την θερινή περίοδο και από Σεπτέμβριο που

αρχίζει η εργασία του (το σχολείο εννοώ δεν θα εφαρμοστεί)εκτός κάποιων

εξαιρέσεων..

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα να συγχαρώ τους φίλους του γιού σου για τη νοοτροπία "η παρέα δε σπάει". Είναι πολύ σπάνιο αυτό.

 

Εννοείται ότι συμφωνώ με τη sam ως εκεί που δεν πάει.

 

Νομίζω ότι μπορείς να αξιοποιήσεις την ασυδοσία του αυτές τις μέρες για να του πεις ότι "σου έδωσα απόλυτη ελευθερία την οποία δε διαχειρίστηκες με σύνεση, γιατί κάθε μέρα ξενυχτάς... ασύστολα. Αυτό μου δείχνει ότι ακόμη δεν είσαι αρκετά ώριμος για της προκλήσεις της νυχτερινής ζωής, όπου θα πρέπει να πάρεις αποφάσεις που αφορούν τη σωματική σου ακεραιότητα και την υγεία σου (αλκοόλ, τσαμπουκάς με άλλη παρέα, προφυλάξεις στο σεξ υπό την επήρεια αλκοόλ κ.λ.π.)

 

Άρα μέχρι νεοτέρας 2 νταν στο σπίτι κι αν είναι κάτι πολύ εξαιρετικό (συναυλία ή κάτι τέτοιο) το συζητάμε και θα έρθει ο μπαμπάς να σε πάρει. Α, και εννοείται ότι 11 Σεπτεμβρίου επανερχόμαστε στο χειμερινό ωράριο, μην τρελαθούμε κιόλας. (Μετά πάρε ένα υπογλώσσιο, γιατί μάλλον θα γίνει χαμός)

 

Τώρα για τις πανελλήνιες να πω μόνο ότι αν το θεωρεί δική του υπόθεση και ότι πραγματικά γουστάρει (πα πα πα ορολογία φρίκη) να σπουδάσει και να διευρύνει τους ορίζοντές του θα τα πάει μια χαρά υποστηριζόμενος από εσάς. Αν είναι κάτι που κάνει γιατί έτσι πρέπει και δεν του αρέσει καθόλου τη βάψατε ομαδικώς......

Επεξεργάστηκαν by miriki
συμπλήρωμα
FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ ωχ ωχ τωρα αρχιζουν τα δυσκολα.Το να δεχτει να τον παρει ο μπαμπας του αποκλειεται οποτε γυρναει με ταξι (ελπιζω οχι με κανενα μηχανακι).Για τις πανελληνιες δν εχω σκοπο να τον πιεσω αλλα βλεπω μια πληρη αδιαφορια πχ να σας πω μια συζητηση που εγινε πριν λιγο καιρο

εγω:τι κατευθυνση θα πας?

ο γιος μου:τεχνολογικη

εγω:για ποιο λογο

ο γιος μου:εκει θα πανε τα παιδια

ελεος.

Οσον αφορα το αλκοολ δν ξερω εγω παντως δν τον εχω δει ποτε να γυρναει μεθυσμενος η να φαινεται οτι εχει πιει πολυ.Οποτε λογικα θα πινει 1-2 ποτα αν κ του το εχουμε απαγορεψει.Αλλα δν μπορω να ξερω σιγουρα τι πινει εξω.Παντως του εχω πει τουλαχιστον να το ανοιγουν το ποτο μπροστα του κ να το παιρνει παντου μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά niki μου θεωρώ ότι για τις περισσότερες αντιδράσεις μας φταίει η ψυχολογία μας και σε μεγάλο βαθμό τα παιδικά μας χρόνια και το πως μας έχουν μάθει οι γονείς μας να βλέπουμε τον εαυτό μας και τους άλλους(υποχρεώσεις,αυτοσεβασμό,εμπιστοσύνη)(γενικά τα βιώματα μας σε μικρή ηλικία)!!

Οσο για τις πανελλήνιες εγώ ειμαι 30 και φέτος ξαναέδωσα ενώ έχω τελειώσει σχολή!!!έμεινα άφωνη οταν μαζί με εμένα είδα και αλλα 3 ατόμα στην ίδια ηλικία με εμένα!!!!Η μια κοπέλα που της μίλησα και τη ρωτησα πως και ετσι μου είπε οτι στα 18 είμαστε στο κόσμο μας και μετά καταλαβαίνουμε πόσο δύσκολα είναι εκεί έξω!!!Και συμφωνώ στα 18 είναι πολύ δύσκολο να είμαστε συνηδητοποιημένοι!!!!!

DALIA μου είσαι τυχερή στις δουλειές και προς θεού δεν υποτιμώ τις ικανότητες σου απλά θεωρώ οτι η ανεργία είναι πολύ μεγάλη ώστε να μην δίνουν τις ανάλογες ευκαιρίες σε όλους!!!!!Δηλαδή θεωρώ ότι για να βρείς μια καλή δουλειά σαν και τη δική σου σαφώς και πρέπει πρωτα να είσαι άξια άλλα βασικό είναι να είσαι και τυχερή!!!!!

valia40 μπορεί απλά να ντρέπεται να τον δουν οι φίλοι του ότι τον γυρίζει ο πατέρας του σε αυτη την ηλικία!!!!Και ναι αν του δίνεις και χρήματα συγκεκριμένα θα προσπαθεί να βρεί τον πιο οικονομικο τρόπο να γλιτώσει χρήμα-αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι καλό να του δίνεις οσα χρήματα χρειάζεται!!!!Εμένα αυτό που θα με ανησυχούσε περισσότερο είναι ότι δεν έχει την ανάλογη ωριμότητα να σκεφτεί το μελλον του!!!Τι σημαίνει εκεί πανε τα παιδια!!!Και κατα συνεπεια δηλαδη ότι κανουν τα παιδιά κανουμε και εμεις για να μην μας πουν ξενερωτο!!!!Δηλαδη πίνουν 2 μπυρες τα παιδιά θα πιω και εγώ,καπνιζουν τα παιδια θα καπνίσω και εγώ και παει λέγοντας!!!!!!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Χρηματα του δινω 25 ευρω την εβδομαδα καθε Σαββατο κ τα διαχειριζεται οπως θελει αλλα δν επιτρεπεται να μου ζητησει επιπλεον λεφτα μεχρι να ερθει το επομενο Σαββατο.Οποτε το Σαββατο που βγαινει εχει αρκετα λεφτα.

Οσο για τις πανελληνιες το εχει δει πολυ χαλαρα το θεμα.Αν δεν περασει μου λεει θα παει να γινει ποδοσφαιριστης.Τωρα με ποια λογικη τα σκεφτεται αυτα δν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα κάνεις κατά τη γνώμη μου για να μαθαίνει να διαχειρίζεται μόνος του τα χρήματα του!!!Είναι η λογική του εφήβου που δεν γνωρίζει τις πραγματικές δυσκολίες για τη ζωή και την απασχόληση!!!!Νοιώθει ότι ο κόσμος είναι στα πόδια του αλλα δεν είναι έτσι!!!!!!Είναι καλός μαθητής?Είναι σε καμία ομάδα και παίζει ποδόσφαιρο!!!Αυτά που λέει πάντως τα εννοεί πραγματικά!!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Kαλα κάνεις κατά τη γνώμη μου για να μαθαίνει να διαχειρίζεται μόνος του τα χρήματα του!!!Είναι η λογική του εφήβου που δεν γνωρίζει τις πραγματικές δυσκολίες για τη ζωή και την απασχόληση!!!!Νοιώθει ότι ο κόσμος είναι στα πόδια του αλλα δεν είναι έτσι!!!!!!Είναι καλός μαθητής?Είναι σε καμία ομάδα και παίζει ποδόσφαιρο!!!Αυτά που λέει πάντως τα εννοεί πραγματικά!!!!!!!:D

 

 

Σαν μαθητης ειναι γυρω στο 16,5 με 17 αλλα επειδη κανει συνεχεια φασαρια μεσα στην ταξη μαζι με τους φιλους τους (κατι που ειχε αυξηθει το τελευταιο τετραμηνο) μου φαινεται οτι θα πεσουν κ αλλο οι βαθμοι του.

Ναι παιζει ποδοσφαιρο σε ομαδα αλλα του χρονου θα σταματησει γιατι φετος ειχε προπονηση 2μιση ωρες την ημερα κ μετα επρεπε να κανει μπανιο να παει φροντηστηριο,να διαβασει (λεμε τωρα) κ δν προλαβαινε.Αλλα δν θα το παρατησει λεει.

Ααα τωρα εβγαλε κ καινουργιο.Θελει να κανει συγκροτημα μαζι με 2 φιλους του κ να πανε σε αυτα τα talent-show που δειχνει η τηλεοραση.Οτι να ναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι βαθμοί του σχολείου δεν λένε τίποτα στις πανελλαδικές!!!!!!Υπάρχουν παιδιά που είναι μαθητές του 19 στο σχολείο και στις πανελλαδικές γράφουν χάλια!!!!Πέρα απο το καλός μαθητής πρέπει να εχει και θράσος ένας μαθητής για να γράψει καλά και όχι μόνο παίζουν πάρα πολλά!!!!!!!!!!!!!!Είναι ο ενθουσιασμός της ηλικίας!!!!!!!!Το θέμα όμως είναι τι θα κάνει!!!!Εγω πάντως με αυτα δεν θα τον άφηνα να βγαίνει έξω μέχρι της 4!!!!!!!Εχεις και υποχρεώσεις όχι μόνο απαιτήσεις κύριε θα του έλεγα!!!!!!!Η καλύτερα να τον ξεκινήσεις μια πιο γενική κουβέντα!!!!!!!!!!!!!

Μην τον πάρεις απο τα μούτρα αμεσως!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι βαθμοί του σχολείου δεν λένε τίποτα στις πανελλαδικές!!!!!!Υπάρχουν παιδιά που είναι μαθητές του 19 στο σχολείο και στις πανελλαδικές γράφουν χάλια!!!!Πέρα απο το καλός μαθητής πρέπει να εχει και θράσος ένας μαθητής για να γράψει καλά και όχι μόνο παίζουν πάρα πολλά!!!!!!!!!!!!!!Είναι ο ενθουσιασμός της ηλικίας!!!!!!!!Το θέμα όμως είναι τι θα κάνει!!!!Εγω πάντως με αυτα δεν θα τον άφηνα να βγαίνει έξω μέχρι της 4!!!!!!!Εχεις και υποχρεώσεις όχι μόνο απαιτήσεις κύριε θα του έλεγα!!!!!!!Η καλύτερα να τον ξεκινήσεις μια πιο γενική κουβέντα!!!!!!!!!!!!!

Μην τον πάρεις απο τα μούτρα αμεσως!!!!!

 

Να δουμε πως θα του τα πω τωρα ολα αυτα:roll: Χθες ευτυχως στις 2μιση ηταν πισω.Να δουμε σημερα που ειναι κ Σαββατο τι ωρα θα γυρισει. Του εχουν δωσει λεφτα κ οι παππουδες του στο χωριο κ του φτανουν για να βγει πολλες φορες.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Πως να του τα πείς!!!!Σιγουρα να του πεις ότι η ωρα που γυρίζει το καλοκαιρι δεν ισχύει για το χειμώνα γιατί υπάρχουν τα διαβασματα!!!!Επισης να τον ρωτησεις πως γυριζει το βραδυ?????Ξεκίνα απο την εξοδο μην πεις και για τις πανελληνιες απλά ανάφερε τις γιατί δεν θα βγάλετε άκρη!!!Οι πανελληνιες σε άλλη δόση!!!!Τον βλέπω να αντιδρά στο περιορισμό της ώρας!!!!Καλή τύχη!!!!!!!!!!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως να του τα πείς!!!!Σιγουρα να του πεις ότι η ωρα που γυρίζει το καλοκαιρι δεν ισχύει για το χειμώνα γιατί υπάρχουν τα διαβασματα!!!!Επισης να τον ρωτησεις πως γυριζει το βραδυ?????Ξεκίνα απο την εξοδο μην πεις και για τις πανελληνιες απλά ανάφερε τις γιατί δεν θα βγάλετε άκρη!!!Οι πανελληνιες σε άλλη δόση!!!!Τον βλέπω να αντιδρά στο περιορισμό της ώρας!!!!Καλή τύχη!!!!!!!!!!:mrgreen:

 

Τον εχω ρωτησει πως γυρναει κ λεει οτι παιρνει ταξι μαζι με εναν φιλο του (μενουμε στην ιδια πολυκατοικια).

Τον χειμωνα υπαρχουν τα διαβασματα αλλα θα μου πει "μα καλα το σαββατο πρεπει να διαβασω??"

Link to comment
Share on other sites

Aπλα στη συζητηση που θα κανετε τωρα να του πεις πρεπει να μιλησουμε και για το μελλον σου!!!!!!Τι θα κανεις??????Εννοειται ότι το χειμώνα έχει διαβασμα για τις πανελλαδικές!!!Οχι τα σαββάτα μπορεις να βγαίνεις αλλα με μέτρο!!!!!!!!!!Εχεις υποχρεωσεις δεν ειναι καλοκαίρι να κάνεις μονο το χαβαλε σου!!!!!!!!!!!!Επίσης οταν θέλει κάτι μπορεις να μην του το παιρνεις και να του βαζεις σαν στοχο τα μαθηματα και αν παει καλα για επιβραβευση του το κανεις!!!!!!!Αν δεν διαβαζει το χειμψνα κόψτους εξόδους και να του το χτυπάς οτι μόνο απαιτησεις εχει και οχι υποχρεωσεις!!!!!!Δεν ειναι ετσι η ζωη μου καλε μου!!!Ολα έχουν το τιμημα τους!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aπλα στη συζητηση που θα κανετε τωρα να του πεις πρεπει να μιλησουμε και για το μελλον σου!!!!!!Τι θα κανεις??????Εννοειται ότι το χειμώνα έχει διαβασμα για τις πανελλαδικές!!!Οχι τα σαββάτα μπορεις να βγαίνεις αλλα με μέτρο!!!!!!!!!!Εχεις υποχρεωσεις δεν ειναι καλοκαίρι να κάνεις μονο το χαβαλε σου!!!!!!!!!!!!Επίσης οταν θέλει κάτι μπορεις να μην του το παιρνεις και να του βαζεις σαν στοχο τα μαθηματα και αν παει καλα για επιβραβευση του το κανεις!!!!!!!Αν δεν διαβαζει το χειμψνα κόψτους εξόδους και να του το χτυπάς οτι μόνο απαιτησεις εχει και οχι υποχρεωσεις!!!!!!Δεν ειναι ετσι η ζωη μου καλε μου!!!Ολα έχουν το τιμημα τους!!!!!!!!!!!!

 

 

 

Γενικα δν μου αρεσει να δινω υλικη επιβραυευση για τα μαθηματα.Το διαβασμα ειναι υποχρεωση του δν ειναι κατι παραπανω που θα κανει για να επιβραυευτει.Με την ιδια λογικη θα επιβρευευομαι κ εγω οταν βαζω πλυντηριο η οταν μαγειρευω.Δεν μπορω να πω οτι μεχρι στιγμης τα παει χαλια..Το 16,5 σχετικα καλο ειναι.Αλλα μεσα σ αυτο το καλοκαιρι αλλαξε πολυ ο γιος μου:roll:.Χθες παλι γυρισε πολυ αργα,κοιμηθηκε 4 ωρες κ το πρωι ξυπνησε για να παει στην θαλασσα με τα παιδια.Λεω σημερα το απογευμα να συζητησω μαζι με τον γιο μου (κ ο πατερας του βεβαια).Αυτα τα οικογενειακα συμβουλια δν τα μπορει καθολου ο γιος μου αλλα πρεπει να γινει αυτη η συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

Χρηματα του δινω 25 ευρω την εβδομαδα καθε Σαββατο κ τα διαχειριζεται οπως θελει αλλα δν επιτρεπεται να μου ζητησει επιπλεον λεφτα μεχρι να ερθει το επομενο Σαββατο.Οποτε το Σαββατο που βγαινει εχει αρκετα λεφτα.

.

Nα πω πως συμφωνώ απόλυτα με την miriki στο τρόπο χειρισμού

της κατάστασης από εδώ και πέρα &

θα γίνω πάλι η αντιδραστική της ιστορίας(συγνώμη valia)

αλλά μάλλον είμαι πολύ καχύποπτη σε ότι έχει σχέση με 16 χρονα.

Πολύ καλό η διαχείριση χρημάτων αλλά εμένα δεν μου βγαίνει

Τι εννοώ?

25 ευρώ για έξοδα καφετερίας ή μπαρ + ταξί εμένα δεν μου βγαίνουν ακόμη και αν το ταξί πηγαίνει διά δύο υπολόγισε το κόστος του ταξί + κάτι να πιεί και θα δεις μόνη σου ότι κάτι πάει στραβά όταν μιλάμε έξοδο σε καθημερινή βάση

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον θα γίνω πάλι η στρίγγλα της ιστορίας(συγνώμη valia)

Πολύ καλό η διαχείριση χρημάτων αλλά εμένα δεν μου βγαίνει

Τι εννοώ?

25 ευρώ για έξοδα καφετερίας ή μπαρ + ταξί εμένα δεν μου βγαίνουν ακόμη και αν το ταξί πηγαίνει διά δύο υπολόγισε το κόστος του ταξί + κάτι να πιεί και θα δεις μόνη σου ότι κάτι πάει στραβά όταν μιλάμε έξοδο σε καθημερινή βάση

 

 

 

Εχει ομως κ λευτα που του δινουν παππουδες-γιαγιαδες-θειες κτλ κτλ κ τα μαζευει.Ειδικα τωρα το καλοκαιρι ειχει πολλα λευτα απο αυτα που του δινουν οι παππουδες .Κ αν πινει καφε κ ενα ποτο τοτε ξοδευει γυρω στα 15 ευρω.Οποτε του περισευουν αλλα 10.Αν θελει να του μεινουν για την υπολοιπη βδομαδα ας πιει μονο καφε.Δηλαδη τι?Να του δινω 100 ευρω κ να του φτανουν να πιει 10 ποτα?Καλυτερα να στερηθει κατι παρα να εχει πολλα χρηματα κ να τα δινει απο δω κ απο κει.Τον χειμωνα βγαινει μονο Σαββατο κ σπανια καμια Κυριακη.Το καλοκαιρι βγαινει καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον μου απάντησες την ώρα που έκανα επεξεργασία το προηγούμενο μήνυμα μου.:):)

Σε καμία περίπτωση δεν υπονόησα αύξηση στο χαρτζιλίκι του.

Δεν ήξερα ότι έχει επιπλέον χρήματα από αυτά που του δίνεται εσείς.

Οι υπολογισμοί μου στηριχτήκανε στα 25 ευρώ και στο γεγονός ότι ο

καφές κοστίζει γύρω στα 3ευρώ αν μιλάμε για μπίρα μιλάμε για παραπάνω

κόστος.

Σε συνδυασμό με το ταξί δεν μου έβγαιναν έσοδα=έξοδα οπότε σκέφτηκα

με το καχύποπτο μυαλό μου ότι μπορεί να παίζει ή μηχανάκι γεμίζουμε το ρεζερβουάρ ρεφενέ κι όσο μας πάει ή στέκι που τους γνωρίζουν και μπορεί

να αφήσουν χρέος για την επόμενη εβδομάδα.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

μάλλον μου απάντησες την ώρα που έκανα επεξεργασία το προηγούμενο μήνυμα μου.:):)

Σε καμία περίπτωση δεν υπονόησα αύξηση στο χαρτζιλίκι του.

Δεν ήξερα ότι έχει επιπλέον χρήματα από αυτά που του δίνεται εσείς.

Οι υπολογισμοί μου στηριχτήκανε στα 25 ευρώ και στο γεγονός ότι ο

καφές κοστίζει γύρω στα 3ευρώ αν μιλάμε για μπίρα μιλάμε για παραπάνω

κόστος.

Σε συνδυασμό με το ταξί δεν μου έβγαιναν έσοδα=έξοδα οπότε σκέφτηκα

με το καχύποπτο μυαλό μου ότι μπορεί να παίζει ή μηχανάκι γεμίζουμε το ρεζερβουάρ ρεφενέ κι όσο μας πάει ή στέκι που τους γνωρίζουν και μπορεί

να αφήσουν χρέος για την επόμενη εβδομάδα.

 

 

Αχ ναι η απαντηση μου ηταν για το προηγουμενο μηνυμα:)

Κοιτα ο γιος μου μου λεει οτι πηγαινουν μονο για καφε οποτε λογικα καφε πινει.Τωρα που ειναι εδω το καλοκαιρι πηγαινουν σε κλαμπ οποτε λογικα κατι θα πινει αν κ εμεις θεωρητικα του το εχουμε απαγορεψει.Αλλα δν μπορω να ξερω τι πινει.Παντως πιστευω οτι κυμαινεται σε λογικα πλαισια δηλαδη θα πινει ενα ποτο.Του εχω πει οτι σε ειδικη περιπτωση που πιει να το ανοιγουν μπροστα του κ καλυτερα να παιρνει τα ποτα που αρχικα ειναι σφραγισμενα (μπυρα κτλ) κ να παιρνει το ποτο παντου μαζι του.Πιστευω οτι τα τηρει ολα αυτα γιατι το θεμα αυτο το εχουμε συζητησει 1000000 φορες.Αυτο με το μηχανακι δν θελω να το σκεφτομαι καν οτι μπορει να ισχυει.Δν εχει μεχρι στιγμης κανενας φιλος του αλλα ποιος ξερει?Μπορει να το δανειστει καποιος απο αδερφια-ξαδερφια-φιλους κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από μηχανάκια παίζουν κι αυτοκίνητα έχω να σας πω. Αλλά ας μη γίνομαι κακιά.

 

Να επανέλθω στο θέμα των υποχρεώσεων λίγο (και να γίνω πολύ κακιά χεχε). Στο σπίτι έχει καθόλου υποχρεώσεις; Ένας νεαρός κύριος ετών δεκαέξι μπορεί

(α) να πλένει το αυτοκίνητο

(β) Να πετάει τα σκουπίδια και την ανακύκλωση

(γ) Να βοηθάει στα ψώνια της ημέρας/ εβδομάδας και την τακτοποίησή τους

(δ) Να τακτοποιεί τα πλυμένα και σιδερωμένα ρούχα του (αρκεί να μη βλέπει η μαμά του πώς το κάνει γιατί θα παθαίνει εγκεφαλικό. Η μαμά όχι ο νεαρός κύριος)

(ε) Να βοηθάει με το στρώσιμο- ξεστρώσιμο του τραπεζιού και το πλύσιμο των πιάτων.

[(στ) Να τακτοποιεί το δωμάτιο, αλλά αυτό κάντε ότι δεν το είδα γιατί κατά τη γνώμη του (και τη δική μου μάλλον) τακτοποιημένο είναι. Απλά βάζουμε ταμπέλα "biohazard" και "προσοχή έργα" απέξω και πάμε παρακάτω. Για κανένα λόγο δεν μπαίνουμε μέσα.]

 

έχουμε τέτοιες αρμοδιότητες; Γιατί αν λείπει διαρκώς και όταν είναι στο σπίτι απλά κοιμάται, εχμ δεν "προσφέρει" κάτι στην οικογένεια μόνο παίρνει. (σημαντικότατο μάθημα για τη μετέπειτα ζωή του).

 

Προς Θεού δε λέω να το πήξεις το παιδί καλοκαιριάτικα, αλλά το γεγονός ότι δεν έχει σχολείο και διάβασμα δε σημαίνει ότι δεν έχει δουλειές που του αναλογούν και οι οποίες δε συμβαδίζουν με καθημερινό ξενύχτι. Επίσης Ούτως ή άλλως δε συμβαδίζει η ηλικία με το καθημερινό ξενύχτι.

 

(Πω ρε πήξιμο που έχει να φάει ο γιόκας μου! Τον λυπάμαι από τώρα με τα μυαλά που κουβαλάω)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από μηχανάκια παίζουν κι αυτοκίνητα έχω να σας πω. Αλλά ας μη γίνομαι κακιά.

 

Να επανέλθω στο θέμα των υποχρεώσεων λίγο (και να γίνω πολύ κακιά χεχε). Στο σπίτι έχει καθόλου υποχρεώσεις; Ένας νεαρός κύριος ετών δεκαέξι μπορεί

(α) να πλένει το αυτοκίνητο

(β) Να πετάει τα σκουπίδια και την ανακύκλωση

(γ) Να βοηθάει στα ψώνια της ημέρας/ εβδομάδας και την τακτοποίησή τους

(δ) Να τακτοποιεί τα πλυμένα και σιδερωμένα ρούχα του (αρκεί να μη βλέπει η μαμά του πώς το κάνει γιατί θα παθαίνει εγκεφαλικό. Η μαμά όχι ο νεαρός κύριος)

(ε) Να βοηθάει με το στρώσιμο- ξεστρώσιμο του τραπεζιού και το πλύσιμο των πιάτων.

[(στ) Να τακτοποιεί το δωμάτιο, αλλά αυτό κάντε ότι δεν το είδα γιατί κατά τη γνώμη του (και τη δική μου μάλλον) τακτοποιημένο είναι. Απλά βάζουμε ταμπέλα "biohazard" και "προσοχή έργα" απέξω και πάμε παρακάτω. Για κανένα λόγο δεν μπαίνουμε μέσα.]

 

έχουμε τέτοιες αρμοδιότητες; Γιατί αν λείπει διαρκώς και όταν είναι στο σπίτι απλά κοιμάται, εχμ δεν "προσφέρει" κάτι στην οικογένεια μόνο παίρνει. (σημαντικότατο μάθημα για τη μετέπειτα ζωή του).

 

Προς Θεού δε λέω να το πήξεις το παιδί καλοκαιριάτικα, αλλά το γεγονός ότι δεν έχει σχολείο και διάβασμα δε σημαίνει ότι δεν έχει δουλειές που του αναλογούν και οι οποίες δε συμβαδίζουν με καθημερινό ξενύχτι. Επίσης Ούτως ή άλλως δε συμβαδίζει η ηλικία με το καθημερινό ξενύχτι.

 

(Πω ρε πήξιμο που έχει να φάει ο γιόκας μου! Τον λυπάμαι από τώρα με τα μυαλά που κουβαλάω)

 

 

 

Αυτοκινητο πλενει (του αρεσει κιολας αυτην η δουλεια),για ψωνια καποτε πηγαινε τωρα του λεω να παει να παρει λιγο ψωμι κ μεχρι να παει το κανουμε ολοκληρο θεμα.Οσον αφορα το δωματιο του ασχολειται μονος του με αυτο.Καποτε ηταν γεματο απλυτα ρουχα-μποξερακια κτλ κτλ αλλα εγω δν του τα μαζευα κ μια μερα συνηδητοποιησε οτι του ειχε μεινει μονο ενα μποξερακι.Απο τοτε τουλαχιστον τα ρουχα στα απλυτα τα ριχνει.Κ σφουγγαριζει καμια φορα το δωματιο του αλλα η ακαταστασια ειναι τεραστια.Τιποτα αλλο δν κανει.Α ισως βαλει κ σκουπα στο δωματιο του.

Link to comment
Share on other sites

 

(Πω ρε πήξιμο που έχει να φάει ο γιόκας μου! Τον λυπάμαι από τώρα με τα μυαλά που κουβαλάω)

 

να γνωριστούμε να λέει τα παράπονα του στον δικό μου ομοιοπαθείς θα είναι

:lol::lol::lol:φυσικά μιας και είναι μικρούλια έχουμε ακόμη πολύ δρόμο μπροστά μας θα αλλάξουμε απόψεις ή θα μας τις αλλάξουν με το έτσι θέλω στην πορεία..

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...