Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κολυμπι και τριτο τριμηνο


Recommended Posts

θελω να εκμεταλλευτω το γεγονος οτι διπλα μου αυτη τη χρονικη περιοδο υπαρχει μια πεντακαθαρη θαλασσα...γνωριζετε ασκησουλες που θα μπορουσα να κανω μεσα στο νερο...επισης κολυμπαω για μιση ωρα περιπου αλλα θα ηθελα και περισοοτερο, εξαλλου αντεχω...εχει καποια κοπελια σχοληθει με το θεμα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλή μου, θέλω να σου πώ απλά ότι σε ζηλεύω θανάσιμα.!!!!!!

παρόλο που το σπίτι μου στην κυριολεξία είναι δίπλα στην θάλασσα ο γιατρός μου εχει απαγορεύσει το μπάνιο....

απλά είσαι πολύ τυχερή που σε αφήνει ο γιατρός σου:roll:

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μπάνια περίπου από τον 4ο έως και τον 6ο μήνα της κύησης και κολυμπούσα κανονικά. Βεβαίως είχα ρωτήσει πρώτα τον γιατρό και μου είχε δώσει το οκ, έτσι και αλλιώς ήταν η μόνη γυμναστική που μου επέτρεπε να κάνω. Απλά έπρεπε να ήταν καθαρή η θάλασσα και να πλενόμουν αμέσως μετά για να μην κολλούσα κανά μύκητα και έτρεχα.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλή μου, θέλω να σου πώ απλά ότι σε ζηλεύω θανάσιμα.!!!!!!

παρόλο που το σπίτι μου στην κυριολεξία είναι δίπλα στην θάλασσα ο γιατρός μου εχει απαγορεύσει το μπάνιο....

απλά είσαι πολύ τυχερή που σε αφήνει ο γιατρός σου:roll:

 

σε καταλαβαινω...αναδρομικα!!την πρωτη μου εγκυμοσυνη την περασα ολη στο κρεβατι και εφαγα και ενα καλοκαιρι στα Πατησια...να σουρωνω στον καναπε και ουτε ντουσακι δε με αφηνε να κνω καθε μερα...αστα...ελπιζω να σου απαγορευει μονο αυτο..............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα μπάνια περίπου από τον 4ο έως και τον 6ο μήνα της κύησης και κολυμπούσα κανονικά. Βεβαίως είχα ρωτήσει πρώτα τον γιατρό και μου είχε δώσει το οκ, έτσι και αλλιώς ήταν η μόνη γυμναστική που μου επέτρεπε να κάνω. Απλά έπρεπε να ήταν καθαρή η θάλασσα και να πλενόμουν αμέσως μετά για να μην κολλούσα κανά μύκητα και έτρεχα.

 

να ρωτησω...γιατι μονο μεχρι τον εκτο??λογω εποχης η για αλλο λογο??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Χθές έκανα το δεύτερο μου μπάνιο και ειλικρινά ήταν το πιο σύντομα αλλά και το πιο τέλειο!! Ο γιατρός μου συνέστησε να μπαίνω μόνο τα απογεύματα και φυσικά μόνο για 30 λεπτά το πολύ χωρίς να κάνω ασκήσεις ή να κουράζομαι γενικά. Βέβαια της βουτιές μου τις κάνω πάντα με τον άνδρα μου δίπλα αλλά για τις ασκήσεις που ρωτάς θα σου πώ τη Παρασκευή που θα δώ το γιατρό απο κοντά... :D:D

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΕΓΩ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΠΑΝΙΟ ΕΙΜΑΙ 30 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ ΠΟΛΥ!!

ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ ΗΤΑΝ:

1.ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ ΤΟ ΜΑΓΙΩ ΠΑΝΩ ΜΟΥ

2.ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΟΛΥΜΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ

3.ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΤΟΜΑ Η ΑΛΛΑΓΗ ΚΡΥΟΥ-ΖΕΣΤΟΥ

4.ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΝΤΗΛΙΑΚΟ ΧΩΡΙΣ ΧΗΜΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΔΕΙΚΤΗ

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΣ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΒΗΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ.ΑΥΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει το γιατρό μου πριν τέσσερα χρόνια (όταν ήμουν έγκυος στον Ευριπίδη). Μου είχε πει ότι μπορούσα να κάνω, αλλά αν αισθανόμουν συσπάσεις, κράμπες, πόνους περιόδου, κόπωση ή οποιαδήποτε άλλη δυσφορία έπρεπε να βγω από το νερό.

Συνήθως ξεκινάω μπάνια στη θάλασσα αρχές Μαΐου. Τότε είχα αποπειραθεί να μπω πρώτη φορά μέσα Μαΐου, όμως ο Ευριπίδης είχε άλλη γνώμη :lol: Το νερό ήταν αρκετά κρύο, εμένα δεν με πείραζε, αλλά το μωρό άρχισε να κινείται σαν να προσπαθούσε να ξεφύγει. Βγήκα αμέσως και προσπάθησα ξανά αρχές Ιουνίου. Τελικά, μέχρι τις 14 που γεννήθηκε ο Ευριπίδης, πρόλαβα και έκανα δύο μπάνια.

Σε αυτή την εγκυμοσύνη έκανα το πρώτο μου μπάνιο προχθές το Σάββατο και όλα ήταν μια χαρά. Ελπίζω να καταφέρω να κάνω μερικά ακόμα πριν γεννηθεί η Ιφιγένεια.

Για ασκήσεις δεν έχω ρωτήσει, αλλά νομίζω ότι το περπάτημα μέσα στο νερό κάνει καλό.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για αντιλιακό δεν μου ανέφερε τίποτα μιάς και το χρονικό διάστημα μέσα στο νερό και οι απογευματινές ώρες περιορίζουν την έκθεση στον ήλιο. Βέβαια μου απαγόρεψε την ηλιοθεραπεία και μετά το μπάνιο αλλαγή μαγιό, μπλούζα άσπρη και καπελάκι με γυαλιά.. (Μόνο το παμπερς μου έλειπε χθές για να μοιάζω με το κοριτσάκι που έπαιζε δίπλα μας με τα κουβαδάκια του :P:p:p )

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε το είχε απαγορεύσει κατηγορηματικά με το που έμεινα έγκυος αν και από μόνη μου δεν ήθελα(και να ήθελα μετά μου προέκυψαν πολλά).Το μπάνιο στη θάλασσα ήταν το τελευταίο που με απασχολούσε. Μια φίλη μου 12 εβδομάδων έπαθε συσπάσεις την ώρα του μπάνιου από την απότομη αλλαγή της θερμοκρασίας και έτρεχε.

Πέρα των συσπάσεων και μικροβιών που μπορούν να προκληθούν θα μου φαινόταν κάπως να ήταν εκτεθειμένη η κοιλιά μου σε κοινή θέα...δεν μου αρέσει καθόλου σαν εικόνα βρε κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ τα πρώτα μου μπάνια τις προηγούμενες μέρες... Είναι φανταστικό το κολύμπι στην εγκυμοσύνη, και τέλεια αίσθηση η κοιλίτσα στο νερό...

 

Βέβαια έμπαινα πολύ αργά (σαν τις γιαγιάδες) γιατί ήταν αρκετά κρύα, αλλά μετά δεν ήθελα να βγω!!!

 

Όσο για την έκθεσή της σε κοινή θέα, είναι υποκειμενικό. Εμένα δεν με ενόχλησε καθόλου... Και είδα κι άλλες εγκυούλες εκεί που ήμουν! Και η κοιλίτσα μου ήταν κρυμένη από τον ήλιο στο μαγιό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δίκιο G.STONE εμείς ρίχνουμε τρελό γέλιο... Βγάζει ανακοίνωση ο χαζομπαμπάς πρίν μπώ στο νερό.. "Προσοχή προσοχή έρχετε η τρομερή κοιλίτσα με τον γιό μου όλοι ένα βήμα πίσω γιατί σηκώνει κύμα και δεν θα φταίω αν σας συμβεί κάτι"΄ Όλη παραλία γελούσε και έδινε συγχρητήρια άσε που μάζεψα και τα παιδάκια με τα κουβαδάκια τους και κάναμε πυργάκια για να ξέρει το μωράκι του χρόνου λέει να κάνει και εκείνο!! :P:p:p

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Βγάζει ανακοίνωση ο χαζομπαμπάς πρίν μπώ στο νερό.. "Προσοχή προσοχή έρχετε η τρομερή κοιλίτσα με τον γιό μου όλοι ένα βήμα πίσω γιατί σηκώνει κύμα και δεν θα φταίω αν σας συμβεί κάτι"΄

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχεις δίκιο G.STONE εμείς ρίχνουμε τρελό γέλιο... Βγάζει ανακοίνωση ο χαζομπαμπάς πρίν μπώ στο νερό.. "Προσοχή προσοχή έρχετε η τρομερή κοιλίτσα με τον γιό μου όλοι ένα βήμα πίσω γιατί σηκώνει κύμα και δεν θα φταίω αν σας συμβεί κάτι"΄ Όλη παραλία γελούσε και έδινε συγχρητήρια άσε που μάζεψα και τα παιδάκια με τα κουβαδάκια τους και κάναμε πυργάκια για να ξέρει το μωράκι του χρόνου λέει να κάνει και εκείνο!! :P:p:p

 

Χαχαχαχα!!!

 

Κι ο δικός μου όταν μπήκαμε σε μια πολύ ρηχή θάλασσα, όταν έκανα τη διαπίστωση "πολύ ρηχά είναι εδώ ε;" η απάντηση ήταν: "τώρα που μπήκες εσύ, βάθυνε λίγο..."

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα!!!

 

Κι ο δικός μου όταν μπήκαμε σε μια πολύ ρηχή θάλασσα, όταν έκανα τη διαπίστωση "πολύ ρηχά είναι εδώ ε;" η απάντηση ήταν: "τώρα που μπήκες εσύ, βάθυνε λίγο..."

 

 

τι καλος!!!!!!!!!:lol::lol::lol:

 

εμενα ο γιατρος μου ειπε μεχρι 36 εβδομαδα να κανω μπανιο και αυτο με τις προαναφερθεισες προφυλαξεις....αλλα ρε κοριτσια ειναι αυτο μπανιο????????????????:roll::roll::roll:να μην μπορεις να πας ουτε λιγο στα βαθια ουτε κανα μακροβουτι?????και εχω και τον χαζομπαμπα που ουρλιαζει σαν ανεκδοτο"δεν θα πας στα βαθια ε αγαπη μου???" και απανταω ναι αγαπη μου":evil::evil::evil: και θελβ να τον κουτουλησω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δίκιο G.STONE εμείς ρίχνουμε τρελό γέλιο... Βγάζει ανακοίνωση ο χαζομπαμπάς πρίν μπώ στο νερό.. "Προσοχή προσοχή έρχετε η τρομερή κοιλίτσα με τον γιό μου όλοι ένα βήμα πίσω γιατί σηκώνει κύμα και δεν θα φταίω αν σας συμβεί κάτι"΄ Όλη παραλία γελούσε και έδινε συγχρητήρια άσε που μάζεψα και τα παιδάκια με τα κουβαδάκια τους και κάναμε πυργάκια για να ξέρει το μωράκι του χρόνου λέει να κάνει και εκείνο!! :P:p:p

 

φοβερος ο μελλων μπαμπας!!με το καλο το μωρακι σας!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!! λιγακι που το εψαξα το κολυμπι ειναι η καλυτερη ασκηση καθως και τα βηματακια οπως λετε και εσεις, αρκει βεβαια να μη νιωσει κοπωση η μελλουσα μανουλα!καλα μπανια λοιπον σε ολες!!!και εχει κατι νερα στην Κερκυρα τωρα.....να τα πιεις!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπε μπανιο ελευθερα!!!απλα ν αμην κανω καθολουηλιοθεραπεια,να φοραω αντιηλιακομ ε υψηλο δεικτη και ν απροστατευομαι οσο μπορω γιατι το δερμα μας τωρα γινεται πιο ευαισθητο!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

τι καλος!!!!!!!!!:lol::lol::lol:

 

εμενα ο γιατρος μου ειπε μεχρι 36 εβδομαδα να κανω μπανιο και αυτο με τις προαναφερθεισες προφυλαξεις....αλλα ρε κοριτσια ειναι αυτο μπανιο????????????????:roll::roll::roll:να μην μπορεις να πας ουτε λιγο στα βαθια ουτε κανα μακροβουτι?????και εχω και τον χαζομπαμπα που ουρλιαζει σαν ανεκδοτο"δεν θα πας στα βαθια ε αγαπη μου???" και απανταω ναι αγαπη μου":evil::evil::evil: και θελβ να τον κουτουλησω!!!!

 

Φοβεροί οι μπαμπάδες... !!!

 

Όσο για μας κάνουμε το κολύμπι της "θείτσας"...

 

Μισή ώρα για να μπω ολόκληρη μέσα, πλατσούρισμα άλλη μισή ώρα και πάλι έξω - στη σκιά βέβαια... Συναρπαστικό!!!

Link to comment
Share on other sites

να σου την αληθεια εγω κολυμπαω περα δωθε κανονικα!!αλλα αυτο με τη θειτσα το ειχα και εγω σαν εικονα στο μυαλο μου....ταπερακια παιρνετε για να ολοκληρωθει η εικονα??

εγω παντως πειναω παντα μετα το μπανιο....

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω: "Πρώτο τρίμηνο επιτρέπονται τα μπάνια?" Εγώ στην 1η εγκυμοσύνη έκανα αλλά ήμουν στο 2ο τρίμηνο καλοκαίρι. Τώρα που ειμαστε πάλι σε διαδικασίες εγκυμοσύνης θα είμαι (αν μείνω) στο 1ο τρίμηνο. Το θεωρώ τραγικό να μου κόψουν τα μπάνια!!!! Έχω και τη μικρή που δεν υπάρχει άλλος για να την πηγαίνει για μπάνια τον Αύγουστο και μας έχει πει ο ΩΡΛ: "ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΠΑΝΙΑ"!!!! Για πείτε ... κάνατε μπάνια το 1ο τρόμηνο?

 

Επίσης ... είναι εκτός topic .... αλλά sex κάνατε το 1ο τρίμηνο?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση του γιατρού ΄μου όταν τον ρώτησα για τα μπάνια ήταν να μου δείξει τη γυναίκα του πέρισση το καλοκαίρι στην 39η εβδομάδα ανάσκελα μέσα στη θάλασσα και γυρνάει και λέει στον άντρα μου "έτσι πρέπει να κάνει μπάνιο στη θάλασσα" γιατι του λέει ο δικός μου μόνο έτσι βολέυει;; Εσένα θα σε βολέψει του λέει μπορείς να παίρνεις και τον φραπέ μαζί σου και να τον αφήνεις πάνω στη κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...