Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαφημιση στο facebook


panaxan

Recommended Posts

Καλησπερα

Εχω δημιουργησει μια διαφημιση στο Facebook,και ειμαι ενα βημα πριν την ενεργοποιηση της.Εχω καποιες αποριες που ισως να σας φαινονται αστειες,αλλα εχω κολλησει.

Λοιπον εχω δημιουργησει ολο το κειμενο και τα σχετικα...

1)Να εμπιστευτω τα στοιχεια της πιστωτικης καρτας?εχω κατα νου να βαλω προπληρωμενη καρτα

2)πως γινεται η χρεωση?Δηλαδη θελω σαν αρχη να τη δοκιμασω για ενα μηνα και το ποσο να ειναι 40 ευρω...εχω δημιουργησει και το κοινο που θα εμφανιζεται και ολα τα σχετικα...θελω πιλοτικα να δω αν αποδιδει και αν ναι να ανεβασω το ποσο(αν αξιζει βεβαια)

 

Αρα τι ρυθμισεις να κανω ωστε να χρεωσει μονο 40 ευρω γοια ενα μηνα και να ειναι διαφημιση ανα εμφανιση...ή προτεινετε ανα κλικ?

Εχετε βαλει διαφημιση???Ειχε επιτυχια?

Τα φωτα σας..οπως παντα!!!!!!!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Φιλικα

Γιωτα

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


όχι οτι ξερω και πολλά

αλλα απο αυτά που ξέρω (και δνε ειναι λίγα :-) ), μια διαφήμιση για να σου αποδώσει θελει τουλάχιστον εξάμηνο (για το ιντερνετ μιλάμε παντα ..... σε διαφημιστηκα σποτ τηλεόρασης η αφησες και εντυπη διαφήμιση λειτουργει αλλιως η διαφήμιση αναλογα δλδ το μεσο που χρησιμοποιείς θελει και αντίστοιχο χρόνο... )

ενας μήνας ειναι πολύ λιγο ...

εγω γενικά παντως ειμαι κατα των διαφημήσεων στο facebook... γιατι εκει, κι αν θελουν χρόνο να αποδώσουν ...

δλδ μιλάμε για πανω απο 9 μηνο για να μπορέσεις να έχει καποια αλφα επιθυμητά αποτελέσματα ...

και το δευτερο που θα σου ελεγα ειναι το εξής

(αλλα το ξερεις ειδη ) προπληρωμένη

καρτα ειναι οτι καλυτερο

οτι και να γίνει ποτε κανεις δεν θα μπορέσει να τραβήξει παραπανω χρήματα απο όσα ήδη εχεις μεσα στην καρτα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

ειχε κανει ενα φιλος μου και ανα κλικ ειναι καλυτερο μου ειπε, οσο για τα 40 ευρω απλα βαλε ημερησιο οριο 1,2 ευρω και ετσι δεν θα παρει παραπανω!!

ευχαριστώ για την πληροφορία...

εμένα μου ζητάει 31 ευρω για ένα μήνα... και οχι 40!

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα

Εχω δημιουργησει μια διαφημιση στο Facebook,και ειμαι ενα βημα πριν την ενεργοποιηση της.Εχω καποιες αποριες που ισως να σας φαινονται αστειες,αλλα εχω κολλησει.

Λοιπον εχω δημιουργησει ολο το κειμενο και τα σχετικα...

1)Να εμπιστευτω τα στοιχεια της πιστωτικης καρτας?εχω κατα νου να βαλω προπληρωμενη καρτα

2)πως γινεται η χρεωση?Δηλαδη θελω σαν αρχη να τη δοκιμασω για ενα μηνα και το ποσο να ειναι 40 ευρω...εχω δημιουργησει και το κοινο που θα εμφανιζεται και ολα τα σχετικα...θελω πιλοτικα να δω αν αποδιδει και αν ναι να ανεβασω το ποσο(αν αξιζει βεβαια)

 

Αρα τι ρυθμισεις να κανω ωστε να χρεωσει μονο 40 ευρω γοια ενα μηνα και να ειναι διαφημιση ανα εμφανιση...ή προτεινετε ανα κλικ?

Εχετε βαλει διαφημιση???Ειχε επιτυχια?

Τα φωτα σας..οπως παντα!!!!!!!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Φιλικα

Γιωτα

 

Οι διαφημίσεις σε facebook και adwords αφορούν κυρίως όσους πουλούν προϊόντα και όχι όσους θέλους πολλούς επισκέπτες.

 

Αν σκοπεύεις να διαφημίσεις κάποια σελίδα από την οποία θα έχεις απτά έσοδα, ναι συμφέρει. Θα πρέπει να προσέξεις τις λέξεις κλειδιά και να περιοριστείς στο κοινό που πραγματικά σε ενδιαφέρει (ηλικιακά, ενδιαφέροντα κλπ) για να μην λάβεις ασκοπα κλικ.

 

Αν απλά επιθυμείς περισσότερους επισκέπτες στη σελίδα σου θα πρέπει να κινηθείς αλλιώς γιατί έτσι απλά χάνεις τα χρήματά σου (στο 90% των περιπτώσεων για να μην είμαι απόλυτος)

 

Φιλικά,

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Και όταν το προιον που πουλάς έχει να κανει πχ με γαμο και βαφτιση τότε πως να περιορίσεις το κοινο?????????? Μπορεί να είναι ολοι υποψήφιοι πελάτες!!! Και πως αλλιως μπορεις να κινηθεις απλα για επισκεψιμότητα?

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Από το thread καταλαβαίνω ότι υπάρχουν διάφορα μπερδέματα ως προς τη διαφήμιση στο Facebook και στο Google. Μερικές διευκρινίσεις που ίσως βοηθήσουν:

 

1. Η διαφήμιση στο Google (AdWords και δίκτυο AdSense) είναι κατά βάση search διαφήμιση και ελέγχεται από λέξεις κλειδιά. Το budget σου το ορίζεις μεν ο ίδιος, αλλά γενικά είναι ακριβή μορφή διαφήμισης σε σχέση με το Facebook.

 

2. Στο Facebook δεν υπάρχει η έννοια των keywords (λέξεις-κλειδιά). Διαφημίζεις απλά σαν display advertising και πλειοδοτείς έναντι των υπολοίπων είτε με βάση τις εμφανίσεις (πιο σπάνια), είτε με βάση τα κλικς (συνήθως). Γενικά, αυτή η μορφή διαφήμισης είναι 5-6 φορές φθηνότερη από το Google (το budget σου το ελέγχεις εσύ) αλλά δεν είναι το ίδιο αποδοτική στις περιπτώσεις e-shops.

 

Ο λόγος είναι απλός: Στο Google πας γιατί ψάχνεις κάτι (άρα μπορεί να επισκεφθείς και ένα e-shop από αυτό που ψάχνεις), ενώ στο Facebook πας για να χαλαρώσεις, να μιλήσεις με τους φίλους σου και να παίξεις. Άρα στο Facebook αποδίδουν οι διαφημίσεις που απευθύνονται με αυτήν τη λογική στον χρήστη.

 

Επειδή διαχειρίζομαι αρκετά χρόνια διαφημίσεις σε πολλά μέσα, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω λίγο παραπάνω εάν υπάρχουν συγκεκριμένες απορίες. Για παράδειγμα: Τι θέλετε να πουλήσετε, τι budget έχετε κ.λπ.

Η κατάκτηση της απλότητας είναι η απόλυτη εξειδίκευση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...