Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΗΝ ΣΥΖΥΓΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!!!!! HELP!!!!


Recommended Posts

Εδώ είμαι και πάλι. Αχ, με απασχολεί ένα πολύ σοβαρό ζήτημα και κάθε βοήθεια είναι δεκτή!

Χώρισα προ 1,5 χρόνο περίπου όταν η Μαρία - Παρασκευή ήταν ακόμα 9 μηνών. Παρόλα τα προβλήματα που είχα με τον πρώην σύζυγο ήρθαν και αυξήθηκαν με την αδιαφορία του προς το παιδι (π.χ 6 μήνες από την γέννηση κοιμόταν σε άλλο δωμάτιο για να μην ξυπνάει και να καπνίζει, είχαμε μπει στο νοσοκομείο απο 45-60 ημερών περίπου και ερχόταν σαν επισκέπτης/ούτε γιατρούς δεν ήξερε, και πολλά άλλα)

Τέλος πάντων ήταν κοινή μας απόφαση να χωρίσουμε και οι δύο αυτή τη στιγμή είμαστε με νέους συντρόφους (αυτός λίγο πριν χωρίσουμε, αν και δεν επηρέασε κάπου στον χωρισμό).

Καλή την πίστη, παρόλο που ο "νόμος" έχει αντίθετη άποψη, για να δημιουργηθεί μια σχέση μεταξύ πατέρα-κορής συμφώνησα να την παιρνει 2 φορές την εβδομάδα (Πέμπτη 5-8 και Κυριακή 11-3). Το αποτέλεσμα είναι να μην την έχει πάρει ούτε τις μισές φορές από αυτές που πρέπει, το παιδί να γυρνάει και να μυρίζει τσιγάρο, να μην μου έχει δώσει ούτε το κινητό του ούτε την διεύθυνση ούτε το σταθερό της νέας του οικείας, να μην ξέρω το παιδί που πηγαίνει, αν έχει φάει, αν έχει κοιμηθεί κ.α. Σημειωτέον παρόλο που γνώρισε την νέα του σύντροφο πριν ακόμα χωρίσουμε, όλη η εκδικιτική του συμπεριφορά προς εμένα ξεκίνησε 2 μήνες μετά τον χωρισμό μας όταν γνώρισα και εγώ τον Πα μου!

Αυτά είναι βέβαια περιττά σε σχέση με αυτό που θα ακολουθήσει!!!!!!!!!!

Πρίν 3 μήνες περίπου η Μ.Π ξεκίνησε να διαμαρτύρεται εντόνως ότι η σύντροφος του πρώην την χτυπάει, και μάλιστα πολύ παραστατικά, όπως επίσης ότι είναι κακιά, ότι δεν την αγαπάει κ.α. Την πρώτη φορά που το είπε υπέθεσα πως θα παρανόησε το παιδί. Όταν όμως άρχισε να διαμαρτύρεται συνεχώς και σε τρίτους εκτός οικογενείας ανησύχησα απίστευτα! το πρώτο που σκέφτηκα να κάνω ήταν να πιάσω να μιλήσω στον ίδιο. Του είπα απλά να έχει ανοιχτά τα μάτια του γιατί το παιδί διαμαρτύτεται.Το αποτέλεσμα ήταν να με πάρει η σύντροφός του και να μου λέει πως την κατηγορώ παρόλο που δεν την ξέρω ούτε έχουμε μιλήσει ποτέ (επιλογή δική τους, είχα όλη την καλή διάθεση αρχικά να έχουμε όλοι μια καλή τυπική σχέση για το παιδί). Σε δεύτερο χρόνο του ξαναζήτησα να μιλήσουμε γιατί ανησυχώ πολύ και μου απάντησε πως δεν υπάρχει λόγος. (όταν χωρίσαμε άρχισα να επισκέπτομαι παιδοψυχολόγο για να βιώσει όσο γίνεται πιο ανωδυνα τον χωρισμο η Μ.Π και ενώ τον είχα καλέσει πολλές φορές η απάντηση του πάντα ήταν ότι εγώ είμαι σωστός πατέρας και ξέρω να μεγαλώνω σωστά το παιδί, εσύ που δεν ξέρεις να πας στον ψυχίατρο). Το αποτέλεσμα τελικά είναι να του έχω κάνει ασφαλιστικά να έρχεται να βλέπει το παιδί στην οικεία μου τις ίδιες ώρες και αναμένουμε το δικαστήριο τον άλλο μήνα. Επίσης απλά να αναφέρω ότι εδώ και 12 μήνες δεν έχει δώσει το υπέρογκο ποσό των 200 ευρώ διατροφή για το παιδί παρόλο που έπερνε επίδομα από τον οαεδ, λέει πως δεν εργάζεται αν και τώρα αγόρασε νέα ALFA ROMEO. Αυτό είναι το λιγότερο.

 

Όποιος λοιπόν άντεξε και διάβασε αυτό το μήνυμα ας μου απαντήσει, κάνω καλά που πάω δικαστικώς ή θα έπρεπε να κάνω κι άλλη υπομονή? Πως να χειριστώ την όλη κατάσταση?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και SORRY αν σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα vivi μου.νομιζω οτι κανεις πολυ καλα που πας δικαστικως.το παιδακι σου και εσυ αξιζεται το καλυτερο.και μη νομιζεις οτι θα στερηθει και κατι σημαντικο αν δεν εχει επαφες με τον πατερα του.ειναι λεπτο το θεμα και δεν θα ηθελα να επεκταθω μονο σου λεω οτι η μητερα μου ηταν σε παρομοια κατασταση με σενα και ακομα χειροτερα γιατι ο πρωην της (με τον πατερα μου ειναι χωρισμενοι) ο δευτερος συζυγος δηλαδη οχι μονο την χτυπουσε μπροστα στα αδερφια μου αλλα οταν του ελεγε για δικαστηρια την απειλουσε κιολας οτι θα την 'καθαρισει'.αλλα χαρη στον εισαγγελεα βρηκε την δυναμη και εκανε οτι χρειαζοταν.γι'αυτο πουλακι μου μην στεναχωριεσαι και κανε το καλυτερο για σενα και το μωρακι σου.τα φιλια μου.

νεα ζωη....

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου χαος!. Μιας και μίλησες για πατέρα σίγουρα δεν θα της έλειπε γιατί στην ζωή της έχει μπει τώρα πια ο Πα τον οποίο λατρεύει! Χωρίς υπερβολές είναι αντικειμενικά 1.000.000 φορές καλύτερος και από τον καλύτερο΄πατέρα που υπάρχει (Δεν θέλω να μειώσω κανέναν). Και περιμένουμε και το αδερφάκι της Μ.Π.

Το θέμα είναι όμως κατα πόσο είναι σωστό για την Μ.Π να μην βλέπει τον πατέρα της. Αν βγει η απόφαση και πρέπει να έρχεται στο σπίτι να βλέπει το παιδί, είναι τόσο εγωιστής που σίγουρα θα βάλει τον εαυτό του για μία ακόμα φορά πάνω από το παιδί και δεν θα έρχεται. Σίγουρα αν συμβεί κάτι τέτοιο θα ευθύνεται ο ίδιος, αλλά σημασία ΄΄εχει η ψυχική ισορροπία του παιδιού! Φοβάμαι πολύ μην νιώσει το μωράκι μου απόρριψη.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα νιωσει απορρψη γιατι θα παρει απο εσενα και απο τον 'πα' οση αγαπη χρειαζεται.εγω μεγαλωσα με την γιαγια και τον παπου μου και ευχαρστω τον θεο γι'αυτο.δεν μου ελειψε καθολου ο πατερας,μονο στο σχολειο που ολοι ελεγαν θα φωναξω τον μπαμπα μου και εγω ηξερα οτι δεν μπορω να τον φωναξω τοτε μονο στεναχωριομουν αλλα τωρα καταλαβα τι τομαρι ειναι και αυτος και χαιρομαι που δεν υπαρχει στην ζωη μου.να φανταστεις στον γαμο μου ηρθε με το ζορι.αλλα τι να κανεις?μην στεναχωριεσαι η μικρη θα καταλαβει οταν ερθει η ωρα οτι ειναι καλυτερα ετσι που εγιναν τα πραγματα.αρκει βεβαια απο σας να παιρνει οση περισοτερη αγαπη γινεται.

νεα ζωη....

Link to comment
Share on other sites

vivi μου να ξέρεις ότι δεν έχει τίποτα σημασία περα απο σένα και το παιδί σου, φυσικά και να κινηθείς δικαστικά κανενας δεν έχει το δικαίωμα να χτυπήσει το παιδί σου, αμα ο πρωην σύζυγος θέλει να βλέπει το παιδί να έρχεται σπίτι σου και ΜΟΝΟ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vivi μου να ξέρεις ότι δεν έχει τίποτα σημασία περα απο σένα και το παιδί σου, φυσικά και να κινηθείς δικαστικά κανενας δεν έχει το δικαίωμα να χτυπήσει το παιδί σου, αμα ο πρωην σύζυγος θέλει να βλέπει το παιδί να έρχεται σπίτι σου και ΜΟΝΟ!!!!!!

 

Συμφωνω με την Ρουλα κανεις μα κανεις δεν εχει το δικαιωμα

να κακομεταχειριζεται το παιδι σου.....να επιβαλλεις τα ορια σου οσων αφορα το παιδι!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου χαος!. Μιας και μίλησες για πατέρα σίγουρα δεν θα της έλειπε γιατί στην ζωή της έχει μπει τώρα πια ο Πα τον οποίο λατρεύει! Χωρίς υπερβολές είναι αντικειμενικά 1.000.000 φορές καλύτερος και από τον καλύτερο΄πατέρα που υπάρχει (Δεν θέλω να μειώσω κανέναν). Και περιμένουμε και το αδερφάκι της Μ.Π.

Το θέμα είναι όμως κατα πόσο είναι σωστό για την Μ.Π να μην βλέπει τον πατέρα της. Αν βγει η απόφαση και πρέπει να έρχεται στο σπίτι να βλέπει το παιδί, είναι τόσο εγωιστής που σίγουρα θα βάλει τον εαυτό του για μία ακόμα φορά πάνω από το παιδί και δεν θα έρχεται. Σίγουρα αν συμβεί κάτι τέτοιο θα ευθύνεται ο ίδιος, αλλά σημασία ΄΄εχει η ψυχική ισορροπία του παιδιού! Φοβάμαι πολύ μην νιώσει το μωράκι μου απόρριψη.

 

Πρέπει να είσαι χαρούμενη που έχεις αυτόν τον άνθρωπο που όπως λες αγάπαει τόσο πολύ το παιδί, αυτό έχει σημασία, το παιδί σου θα βρει την αγάπη που δεν θα βρεί στον "μπαμπά" της, θα δεις πόσο ευτυχισμένη θα είναι και τώρα ειδικά που θα έρθει και το αδερφάκι της θα νιώθει οτι είσαστε ολοκληρωμένη οικογένεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου χαος!. Μιας και μίλησες για πατέρα σίγουρα δεν θα της έλειπε γιατί στην ζωή της έχει μπει τώρα πια ο Πα τον οποίο λατρεύει! Χωρίς υπερβολές είναι αντικειμενικά 1.000.000 φορές καλύτερος και από τον καλύτερο΄πατέρα που υπάρχει (Δεν θέλω να μειώσω κανέναν). Και περιμένουμε και το αδερφάκι της Μ.Π.

Το θέμα είναι όμως κατα πόσο είναι σωστό για την Μ.Π να μην βλέπει τον πατέρα της. Αν βγει η απόφαση και πρέπει να έρχεται στο σπίτι να βλέπει το παιδί, είναι τόσο εγωιστής που σίγουρα θα βάλει τον εαυτό του για μία ακόμα φορά πάνω από το παιδί και δεν θα έρχεται. Σίγουρα αν συμβεί κάτι τέτοιο θα ευθύνεται ο ίδιος, αλλά σημασία ΄΄εχει η ψυχική ισορροπία του παιδιού! Φοβάμαι πολύ μην νιώσει το μωράκι μου απόρριψη.

 

Πρέπει να είσαι χαρούμενη που έχεις αυτόν τον άνθρωπο που όπως λες αγάπαει τόσο πολύ το παιδί, αυτό έχει σημασία, το παιδί σου θα βρει την αγάπη που δεν θα βρεί στον "μπαμπά" της, θα δεις πόσο ευτυχισμένη θα είναι και τώρα ειδικά που θα έρθει και το αδερφάκι της θα νιώθει οτι είσαστε ολοκληρωμένη οικογένεια!!!!

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

καταρχας θα ηθελα να σου πω οτι ο τροπος που περιεγραψες το προβλημα μου εκανε τρομερη εντύπωση τόσο για το ηθος όσο και την ελλειψη κατηγορίων η "κορωνών". Περα απ αυτο θεωρω οτι σωστα πραττεις γιατι η ψυχικη υγεια και ισορροπία του παιδιου ειναι πανω απο ολα. Σαν πατέρας και εγω εαν χωριζσ περα απο το οτι θα ηθελα να ημουν συνεχεια μαζι τους, πιστεύω ότι θα ένιωθα ότι κανεις άλλος δεν είναι σημαντικοτερος απο τα παιδια μου. Πάντως ειναι πολυ καλο να σκεφτεσαι οτι το παιδι εχει αναγκη τον μπαμπα του αλλα πρεπει να το σκεφτεται και εκεινος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου χαος!. Μιας και μίλησες για πατέρα σίγουρα δεν θα της έλειπε γιατί στην ζωή της έχει μπει τώρα πια ο Πα τον οποίο λατρεύει! Χωρίς υπερβολές είναι αντικειμενικά 1.000.000 φορές καλύτερος και από τον καλύτερο΄πατέρα που υπάρχει (Δεν θέλω να μειώσω κανέναν). Και περιμένουμε και το αδερφάκι της Μ.Π.

Το θέμα είναι όμως κατα πόσο είναι σωστό για την Μ.Π να μην βλέπει τον πατέρα της. Αν βγει η απόφαση και πρέπει να έρχεται στο σπίτι να βλέπει το παιδί, είναι τόσο εγωιστής που σίγουρα θα βάλει τον εαυτό του για μία ακόμα φορά πάνω από το παιδί και δεν θα έρχεται. Σίγουρα αν συμβεί κάτι τέτοιο θα ευθύνεται ο ίδιος, αλλά σημασία ΄΄εχει η ψυχική ισορροπία του παιδιού! Φοβάμαι πολύ μην νιώσει το μωράκι μου απόρριψη.

 

Πρέπει να είσαι χαρούμενη που έχεις αυτόν τον άνθρωπο που όπως λες αγάπαει τόσο πολύ το παιδί, αυτό έχει σημασία, το παιδί σου θα βρει την αγάπη που δεν θα βρεί στον "μπαμπά" της, θα δεις πόσο ευτυχισμένη θα είναι και τώρα ειδικά που θα έρθει και το αδερφάκι της θα νιώθει οτι είσαστε ολοκληρωμένη οικογένεια!!!!

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

vivi μου να ξέρεις ότι δεν έχει τίποτα σημασία περα απο σένα και το παιδί σου, φυσικά και να κινηθείς δικαστικά κανενας δεν έχει το δικαίωμα να χτυπήσει το παιδί σου, αμα ο πρωην σύζυγος θέλει να βλέπει το παιδί να έρχεται σπίτι σου και ΜΟΝΟ!!!!!!

Πειράζει και εγώ που θα συμφωνήσω με τη ΡΟΥΛΑ;

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

βρε βιβη, τι σου συμβαινει γλυκια μου! κατ'αρχην δικαιωμα δεν εχει ΚΑΝΕΙΣ να μαλωνει το παιδι σου, ΚΑΝΕΙΣ! φυσικα και να κινηθεις δικαστικως αρκει να εχεις το κουραγιο, τη δυναμη να τα αντιμετωπισεις ολα...αλλιως κανε υπομονη εως το δικαστηριο και μετα τα τυπικα μονο.αν ειναι ενταξει και στα τυπικα του δηλαδη!!!!

(π.χ 6 μήνες από την γέννηση κοιμόταν σε άλλο δωμάτιο για να μην ξυπνάει και να καπνίζει, είχαμε μπει στο νοσοκομείο απο 45-60 ημερών περίπου και ερχόταν σαν επισκέπτης/ούτε γιατρούς δεν ήξερε, και πολλά άλλα)
αυτο με στενοχωρησε παρα πολυ και τα αλλα που εγραψες αλλα σε αυτο δεν ξερω, ενιωσα καπως...ωραιος πατερας...και συζηγος!!!! να τον χαιρεται η επομενη και καλα εκανες που χωρισατε, δεν αξιζε. και οσο για αυτα που λενε "παιδια χωρισμενων γονιων" και τετοια βλακειες!!! θα εισαι εσυ και οσο γινεται ο συντροφος σου διπλα στο κοριτσακι σου, ολα καλα και δεν θα του λειψει τιποτα. ολα θα πανε καλα και το ευχομαι! :D:D:D
Link to comment
Share on other sites

ViVi καταρχήν κουράγιο... έχεις δρόμο μπροστα σου μάλλον. Από όλα όσα εξιστόρησες αυτό που μου "έκατσε" περισσότερο ήταν αυτό με το παιδί σου να μυρίζει τσιγάρο... Γιατί τετοιες καταστάσεις αντιμετωπίζω κι εγώ... Η πρώην μου βλέπει τα παιδιά κάνα δυο φορές την εβδομάδα, καμία σχέση με το καθημερινά που συμφωνήσαμε στην δικαστική απόφαση της επιμέλειας. Και απλώς τα τραβάει από καφετέρια σε καφετέρια...Και όσο για τα εναλλάξ σαββατοκύριακα, αυτά έχουν χάσει κάθε ρυθμό... Με αποτέλεσμα ειδικά η μικρή να παραπονιέται ότι δεν βλέπει τη μαμά της αρκετά. Τι να πω? Όλοι αυτοί οι γονείς σίγουρα θα το βρουν μπροστά τους αργότερα...

Από τη στιγμή που τίθεται θεμα βιας δεν το συζητώ, ο μόνος δρόμος είναι μάλλον ο δικαστικός. Θα σε συμβούλευα όμως να προσπαθείς να διατηρείς όσο μπορείς τους τόνους χαμηλούς , για το παιδί σου και μόνο. Να ξερεις πως οι ψυχούλες αυτές θυμούνται κάθε κακή κουβέντα και κατάσταση για πάρα πολύ καιρό.

Και πάλι κουράγιο σου εύχομαι. Τουλάχιστον από ότι καταλαβαίνω έχεις έναν άνθρωπο δίπλα σου πιο σωστό να σε βοηθάει. Θα σου πω κάτι εκ πείρας. Αν το παιδί σου βρει κάπου αλλού, την αγάπη και τη στοργή που χρειάζεται, θα την πάρει και όλα θα πάνε καλά.

Φιλικά

Papapete

Babies, boats, bikes and the blues, the whole blues and nothing but the blues...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και καλά έκανες και κινήθηκες δικαστικά εφ' όσον ο πρώην σύζυγός σου δεν δείχνει να καταλαβαίνει αλλιώς. Συμφωνώ με τα κορίτσια (και τα αγόρια!!) και να προσθέσω και κάτι ακόμα: έτσι όπως τα περιγράφεις τα πράγματα αυτός που εχει να χάσει πολλά εάν δεν είναι συνεπής ως προς το παιδί (σε όλα) είναι ο πατέρας, όχι το παιδί... Εκείνος χάνει τα καλύτερά της χρόνια και αυτή τη στιγμή δεν το καταλαβαίνει. Αν και όταν το καταλάβει θα είναι αργά πια γι' αυτόν.

Δεν ξέρω, εγώ αν ήμουν στη θέση σου ίσως να μη φερόμουν τόσο ψύχραιμα! Σου αξίζει ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχας θα ηθελα να σου πω οτι ο τροπος που περιεγραψες το προβλημα μου εκανε τρομερη εντύπωση για το ηθος και την ελλειψη κατηγορίων η "κορωνων". περα απ αυτο θεωρω οτι σωστα πραττεις γιατι η ψυχικη υγεια και ισορροπία του παιδιου ειναι πανω απο ολα. σαν πατέρας και εγω εαν χωριζσ περα απο το οτι θα ηθελα να ημουν συνεχεια μαζι σου τους κανεις δεν θα ηταν σημαντικοτερος απο τα παιδια μου. ειναι πολυ καλο να σκεφτεσαι οτι το παιδι εχει αναγκη τον μπαρμπα του αλλα πρεπει να το σκεφτεσαι και εκεινος

 

συμφωνώ κι εγώ!

καλά κάνεις και πας δικαστικά...

δεν μπορείς να κάνεις εκπτώσεις όταν προκειται για το παιδί.

και αν ο πατέρας της βάζει τον εαυτό του και τον εγωισμό του πάντα πρώτο...το παιδί δεν έχει να κερδίσει και πολλά από αυτόν :evil:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα vivi1901,

 

Πολυ καλά επραξες!Απο την πρωτη στιγμη,οπως ειπες κ συ, ο πατερας δεν ενδιαφερθηκε για το παιδι του.Ειναι δικο του θεμα.Εσυ οτι κ να κανεις δεν μπορεις να τον πεισεις να δειξει ενδιαφερον για το παιδι.Μην ανησυχεις γι'αυτο,γιατι η Μαρια-Παρασκευη ειναι μικρη κ θα προσαρμοστει ευκολοτερα στη νεα της οικογενεια.Ο καινουριος σου συντροφος θα ειναι γι'αυτην ο πατερας.Γιατι οπως ειχε πει καποια,τα παιδιά τα αγαπάς όχι επειδή τα γεννάς αλλά επειδή ζεις και πονάς μαζί τους.Απο τη στιγμη που την αγαπαει κ ειναι ο πατερας απο το νεο της αδερφακι,ειναι κ δικος της πατερας.Συνεχισε τη ζωη σου χωρις να επηρεαζεσαι απο αρνητικα συναισθηματα.Κρατα χαμηλους τους τονους με τον πρωην αντρα σου κ καλο ειναι να εχεις μια αποφαση δικαστηριου ωστε να εισαι καλυμμενη για το μελλον,νομικα τουλαχιστον.

 

Να ειστε ευτυχισμενοι κ με το καλο κ το νεο μπεμπε!

 

 

:):):)

age.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα vivi1901,

 

Πολυ καλά επραξες!Απο την πρωτη στιγμη,οπως ειπες κ συ, ο πατερας δεν ενδιαφερθηκε για το παιδι του.Ειναι δικο του θεμα.Εσυ οτι κ να κανεις δεν μπορεις να τον πεισεις να δειξει ενδιαφερον για το παιδι.Μην ανησυχεις γι'αυτο,γιατι η Μαρια-Παρασκευη ειναι μικρη κ θα προσαρμοστει ευκολοτερα στη νεα της οικογενεια.Ο καινουριος σου συντροφος θα ειναι γι'αυτην ο πατερας.Γιατι οπως ειχε πει καποια,τα παιδιά τα αγαπάς όχι επειδή τα γεννάς αλλά επειδή ζεις και πονάς μαζί τους.Απο τη στιγμη που την αγαπαει κ ειναι ο πατερας απο το νεο της αδερφακι,ειναι κ δικος της πατερας.Συνεχισε τη ζωη σου χωρις να επηρεαζεσαι απο αρνητικα συναισθηματα.Κρατα χαμηλους τους τονους με τον πρωην αντρα σου κ καλο ειναι να εχεις μια αποφαση δικαστηριου ωστε να εισαι καλυμμενη για το μελλον,νομικα τουλαχιστον.

 

Να ειστε ευτυχισμενοι κ με το καλο κ το νεο μπεμπε!

 

 

:):):)

 

 

Συμφωνώ απολύτως! Με έχεις καλύψει πλήρως!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολα τα παραπανω και εχω να προσθεσω το εξης... Αν το παιδι μου ερχοταν και μου ελεγε οτι η συντροφος του πατερα του τον χτυπησε θα πηγαινα θα την εσπαγα στο ξυλο και μετα θα την ρωτουσα... "Μηπως καταλαθος καμια μερα χτυπησες το παιδι μου? Κατι τετοιο ακουσα και επειδη γενικα ειμαι νευρικος ανθρωπος και δεν τα σηκωνω αυτα δεν θα ηθελα να ακουσω κατι παρομοιο ξανα γιατι μπορει να αντιδρασω εντονα..."

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα vivi1901,

 

Πολυ καλά επραξες!Απο την πρωτη στιγμη,οπως ειπες κ συ, ο πατερας δεν ενδιαφερθηκε για το παιδι του.Ειναι δικο του θεμα.Εσυ οτι κ να κανεις δεν μπορεις να τον πεισεις να δειξει ενδιαφερον για το παιδι.Μην ανησυχεις γι'αυτο,γιατι η Μαρια-Παρασκευη ειναι μικρη κ θα προσαρμοστει ευκολοτερα στη νεα της οικογενεια.Ο καινουριος σου συντροφος θα ειναι γι'αυτην ο πατερας.Γιατι οπως ειχε πει καποια,τα παιδιά τα αγαπάς όχι επειδή τα γεννάς αλλά επειδή ζεις και πονάς μαζί τους.Απο τη στιγμη που την αγαπαει κ ειναι ο πατερας απο το νεο της αδερφακι,ειναι κ δικος της πατερας.Συνεχισε τη ζωη σου χωρις να επηρεαζεσαι απο αρνητικα συναισθηματα.Κρατα χαμηλους τους τονους με τον πρωην αντρα σου κ καλο ειναι να εχεις μια αποφαση δικαστηριου ωστε να εισαι καλυμμενη για το μελλον,νομικα τουλαχιστον.

 

Να ειστε ευτυχισμενοι κ με το καλο κ το νεο μπεμπε!

 

 

:):):)

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΟΣ

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

Vivi κάνεις πολύ καλά που αφήνεις την δικαιοσύνη να δώσει την λύση,ασχέτως αν θα την τηρήσει ο πρώην σύζυγος σου.Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να κακοποιεί ένα παιδάκι και ιδιαίτερα όταν αυτό βρίσκεται μπροστά σε ένα διαζύγιο που συνεπάγεται οτι χρειάζεται πολλή αγάπη και μέριμνα και απο τους δύο γονείς.

Το ερώτημα είναι πόσο εσύ έχεις το κουράγιο και την δύναμη να αντέξεις μέσα από τις δικαστκές διαδικασίες που πραγματικά σου εύχομαι να μην είναι διαμάχες.Θέλει μεγάλη δύναμη πραγματικά,αλλά εσύ πρέπει να φανείς δυο φορές πιο δυνατή αφού καλύπτεις τις ανάγκες του παιδιού σου(και δεν εννοώ τόσο τις υλικές όσο τις συναισθηματικές) που πρέπει να λάβει και από τους δύο γονείς του.Είσαι πολύ τυχερή που έχεις έναν άνθρωπο δίπλα σου ο οποίος σε στηρίζει και σε αγαπά γιατί ξέρεις οτι δεν είσαι μόνη!

Πραγματικά σου εύχομαι να βγεις νικήτρια από το δικαστήριο,να έχεις πάντα τη δύναμη ψυχής να αντιμετωπίσεις οτιδήποτε,να μην δεχτεί καμμία απόρριψη το μωράκι σου και να φτιάξεις τη ζωή σου όπως την ονειρεύτηκες με τους ανθρώπους που αγαπάς και σε αγαπάνε! :D:D :D

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Vivi, πράττεις σωστά και μην έχεις την παραμικρή αμφιβολία. Εύχομαι όλα να λήξουν σύντομα και είμαι σίγουρη ότι το κοριτσάκι σου, μια που το θέμα το χειρίζεσαι τόσο καλά, μην ανησυχείς θα είναι μια χαρά. Εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν και όσο για τον πατέρα, μάλλον θα έλεγα ότι απαλλάχτηκες. Αυτοι οι άνθρωποι είναι για να είναι εφ'όρου ζωής εργένηδες.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Vivi πατέρας είναι αυτός που μεγαλώνει με αγάπη φροντίδα και αφοσίωση το παιδί του

και πολύ συχνά σε περιπτώσεις χωρισμού δε έχει και τόση σημασία ο βιολογικός γονέας όταν δεν του αξίζει και δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο ρόλο του και συχνά οι γονείς που δεν είναι οι βιολογικοί γονείς είναι και καλύτεροι

Nα σκέφτεσαι πάντα ποιο είναι το καλύτερο για το παιδί σου και γιαυτό που έρχεται και είσαι και τυχερή που έχεις βρει εναν σύντροφο που πραγματικά αγαπάει το παιδί σου σα δικό του και συμφωνώ για τις νομικές ενέργειες που ξεκίνησες γιατί κατι τέτοιοι ανθρωποι μπορεί να γίνουν και «επικίνδυνοι»

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Πω Πω Απαντήσεις!!!!!

 

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για το χρόνο που σπαταλήσατε και για την βοήθεια που μου προσφέρετε απλόχερα!!

 

Τον άλλο μήνα είναι το δικάστήριο, γύρω στις 15 Απριλίου. Έχει γίνει ήδη το προσωρινό και η απόφαση ήταν να πηγαίνει το παιδί μόνο στο σπίτι των γονιών του. (Μια συμβιβαστική λύση όπως είπε ο δικαστής στην δίκηγόρο μου, όπως συνηθίζετε να γίνεται στα προσωρινά).

Το αποτέλεσμα ήταν την προηγούμενη πέμπτη να μην το πάει εκεί το παιδί, δεν τήρησε την απόφαση του δικαστηρίου, εγώ προσπαθούσα να έπικοινωνήσω με το παιδί και δεν μπορούσα να το βρω, πέθαινα από ανησυχία, αλλά τουλάχιστον αυτό θα δείξει στο δικαστήριο το ποιος στην πραγματικότητα είναι.

Όταν ετοίμασε την αγωγή η δικηγόρος μου, την έβαλα και διόρθωσε ένα κάρο πράγματα που μου φαίνονταν "υπερβολές" γιατί ήθελα να είμαι όσο πιο αντικειμενική και αληθινή γίνεται. Στο δικαστήριο από την άλλη άκουσα τραγελαφικά πράγματα από τον δικηγόρο του πρώην , μόνο ψέμματα και τίποτα άλλο, που όλα αυτά φυσικά μπορώ να τα αποδείξω.

Τα δικαστήρια μπορώ να τα αντέξω, την ψυχολογική πίεση και κούραση μπορώ να την αντέξω, τον πόλεμο που μου κάνει μπορώ να τον αντέξω, αυτό όμως που σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να αντέξω είναι η πιθανότητα έστω και 1 στο 1.000.000 να τραυματιστεί ψυχικά το παιδάκι μου. Έχοντας συνεδρίες με την παιδοψυχολόγο η άποψη της είναι πως ακόμα και αν δεν ασκείται σωματική βία στο παιδί σίγουρα η κατάσταση που επικρατεί στο σπίτι του της δημιουργεί έντονο στρες και ανασφάλεια. Το άσχημο με τα ελληνικά δικαστήρια είναι η μεγάλη αναμονή, και ότι μέχρι να βγει η απόφαση πρέπει να παίρνει το παιδί .

Τι άλλο να κάνω? Υπομονή!!!

 

Και πάλι σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...