Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάλα αμυγδάλου


Recommended Posts

Λοιπόν πιστεύω βρήκα λύση στην εύκολη παρασκευή αμυγδαλογάλακτος!

 

Μόλις πήρα την πιο κάτω συσκευή:

 

http://www.veganhellas.gr/shop/product.php?id_product=29

 

Φτιάχνει ωμό αμυγδαλόγαλο και όχι μόνο...

 

Ενημέρωση: τέλεια η συσκευούλα!

 

Φτιάξαμε χθες ένα υπέροχο κρεμώδες ωμό αμυγδαλόγαλο σε 5 λεπτάκια!

 

Χρησιμοποιήσαμε μια κούπα αμύγδαλα σε 5 κούπες νερό, δηλ. σ' ένα λίτρο. Αυτό μας δίνει αναλογία 20%, ενώ το Eco-Mill (το οποίο κάνει 3+ Ευρώ και είναι υψηλής παστερίωσης) έχει αναλογία μόνο 7%.

 

Πάντως αν εσείς και τα μικρά σας απολαμβάνεται το αμυγδαλόγαλο συμφέρει πολύ η συσκευή αυτή, άσε που μπορείτε να φτιάξετε και ένα σωρό άλλα γάλατα από ξηρούς καρπούς, μέχρι και σουπίτσες βελουτέ για τα παιδάκια!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:-D Πραγματικά το σπιτικό αμυγδαλόγαλα είναι πάρα πολύ ωραίο! Εμείς το φτιάχνουμε συχνά μιας που το χρησιμοποιώ και στα φαγητά του μικρού αλλά και στα δικά μας σμούθι. Είναι πολύ νόστιμο.

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα ηθελα να σας ρωτησω το εξης:τι κανετε με την ψυχα αμυγδαλου που μενει μετα το αλεσμα?Εκανα κεικ καποιες φορες αλλα το βαρεθηκαμε.Κι ενω μου αρεσει πολυ το αμυγδαλογαλα με προβληματιζει η ψυχα που μενει.Καμια ιδεα?

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηθελα να σας ρωτησω το εξης:τι κανετε με την ψυχα αμυγδαλου που μενει μετα το αλεσμα?Εκανα κεικ καποιες φορες αλλα το βαρεθηκαμε.Κι ενω μου αρεσει πολυ το αμυγδαλογαλα με προβληματιζει η ψυχα που μενει.Καμια ιδεα?

 

Αμυγδαλωτα δεν γινεται???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμυγδαλωτα δεν γινεται???

 

Ναι,εχεις δικιο!Γινεται και αμυγδαλωτα.Δεν εχω επιχειρησει να τα κανω,γιατι μου φαινεται δυσκολο.Εαν καποιος θελει να κανει συχνα αμυγδαλογαλα ολη αυτη τη ψυχα την πεταει? Ποσα κεικ και ποσα αμυγδαλωτα να καταναλωσουν δυο ατομα?Ευχαριστω που μου απαντησες!!!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηθελα να σας ρωτησω το εξης:τι κανετε με την ψυχα αμυγδαλου που μενει μετα το αλεσμα?Εκανα κεικ καποιες φορες αλλα το βαρεθηκαμε.Κι ενω μου αρεσει πολυ το αμυγδαλογαλα με προβληματιζει η ψυχα που μενει.Καμια ιδεα?

 

 

Μπορείς να μας δώσεις τη συνταγή σου για κέικ;

 

Κι εμείς έχουμε ένα ράφι στο ψυγείο γεμάτο αμυγδαλόπαστα!

Λυπάμαι να την πετάξω μια και χρησιμοποιώ μόνο βιολογικά αμύγδαλα.

 

Τελευταία έφτιαξα ένα νόστιμο spread χτυπώντας στο food processor δύο ποτήρια αμυγδαλόπαστα με 3/4 του ποτηριού λάδι καρύδας. Μπορείς να προσθέσεις και μέλι αν θες, αλλά προτιμώ να το βάλω πάνω από το spread αυτό στη φρυγανιά με λίγη κανέλα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να βρω τη συσκευή για το γάλα αμυγδάλου και κάπου αλλού εκτός από το νετ...? ( δυστυχώς δεν κάνω αγορές από νετ )

Μαζεύουμε ένα σωρό αμύγδαλα κάθε χρόνο από το χωριό....

Τα λατρεύουμε...

θα του πω του μικρού ότι είναι χυμός διότι είναι δύσκολος σε νέες γεύσεις...

Επίσης κατά διαστήμα κόβει εντελώς το γάλα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να βρω τη συσκευή για το γάλα αμυγδάλου και κάπου αλλού εκτός από το νετ...? ( δυστυχώς δεν κάνω αγορές από νετ )

 

Γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο τη Vegan Hellas να το παραγγείλεις και να τους πληρώσεις με αντικαταβολή;

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς τη φτιάχνουμε την αμυγδαλόπαστα αλμυρό ντιπ με ελαιόλαδο, σκορδάκι και χυμό λεμόνι. Είναι τέλειο ντιπ για λαχανικά. Την κρατάμε περίπου στις 5 μέρες στο ψυγείο σε αεροστεγές δοχείο.

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας δώσεις τη συνταγή σου για κέικ;

 

Κι εμείς έχουμε ένα ράφι στο ψυγείο γεμάτο αμυγδαλόπαστα!

Λυπάμαι να την πετάξω μια και χρησιμοποιώ μόνο βιολογικά αμύγδαλα.

 

Τελευταία έφτιαξα ένα νόστιμο spread χτυπώντας στο food processor δύο ποτήρια αμυγδαλόπαστα με 3/4 του ποτηριού λάδι καρύδας. Μπορείς να προσθέσεις και μέλι αν θες, αλλά προτιμώ να το βάλω πάνω από το spread αυτό στη φρυγανιά με λίγη κανέλα.

 

 

Σας γραφω τη συνταγη:

 

υλικα:

3 αυγα μετρια

150 γρ. ζαχαρη

150 γρ. λαδι

1 βανιλια

3 κ.σ. λικερ αμαρετο (προαιρετικα)

3 κ.γ. μπαικιν παουντερ

1/3 κ.γ. σοδα

150 γρ.αμυγδαλοψυχα

150 γρ. αλευρι μαλακο

 

σιροπι:

100 γρ. ζαχαρη

100 γρ. νερο

μερικες σταγονες λεμονι

1 ξυλακι κανελλα

 

εκτελεση:

Χτυπαμε τα αυγα ολοκληρα με τη ζαχαρη εως να ασπρισουν και να φουσκωσουν

 

Προσθετουμε το λαδι, τα μυρωδικα και τοφουσκωτικο και ανακατευουμε μαλακα

 

Προσθετουμε στο τελος το αλευρι και την αμυγδαλοψυχα ανακατεμενα

 

Ριχνουμε το χυλο σε ανοξειδωτο ή αλουμινενιο ταψι νουμερο 26 αφου το εχουμε λαδωσει

 

Ψηνουμε στους 175 βαθμους στο πρωτο ραφι απο κατω περιπου 45 λεπτα εως να ροδισει το γλυκο

 

Ενω ψηνεται το κεικ κανουμε το σιροπι.Βραζουμε ενα λεπτο και οταν σβησουμε ριχνουμε το λεμονι

 

Σιροπιαζουμε χλιαρο σιροπι και ζεστο κεικ.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε!

 

Μήπως γνωρίζεις πόσα ποτήρια είναι 150 γρ αμυγδαλόψυχας;

Δεν έχω ζυγαριά κουζίνας...

 

150 gr ειναι περιπου ενα φλυτζανι γεματο.

Οσες φορες εκανα τη συνταγη με το ματι δε μου πετυχε και δε μπορουσα να καταλαβω το γιατι.Οταν μετρησα τα υλικα βγηκε καλο!Αλλα εγω εχω και σχετικη απειρια στην κουζινα.

Ψαχνω τωρα συνταγη που να καταναλωνει περισσοτερο αμυγδαλο γιατι διαφορετικα πρεπει να κανω συχνα κεικ!

 

hippiemama,το αλμυρο ντιπ δεν ειναι πολυ πηχτο?Το αραιωνεις με κατι?

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

150 gr ειναι περιπου ενα φλυτζανι γεματο.

Οσες φορες εκανα τη συνταγη με το ματι δε μου πετυχε και δε μπορουσα να καταλαβω το γιατι.Οταν μετρησα τα υλικα βγηκε καλο!Αλλα εγω εχω και σχετικη απειρια στην κουζινα.

Ψαχνω τωρα συνταγη που να καταναλωνει περισσοτερο αμυγδαλο γιατι διαφορετικα πρεπει να κανω συχνα κεικ!

 

hippiemama,το αλμυρο ντιπ δεν ειναι πολυ πηχτο?Το αραιωνεις με κατι?

ούυυυυυ όρεξη να έχεις και από συνταγές ....

Σκαλτσούνια

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ 25-30 ΚΟΜΜΑΤΙΑ

3½ φλ. αμυγδαλόψιχα ασπρισμένη

2 φλ. ζάχαρη

7 κ. σ. νερό

3 κ. σ. αλεύρι

1½ φλ. ψιλοκομμένα φρουί γλασέ

2 κ. σ. μέλι

½ φλ. σταφίδες

λίγη κανέλλα

1 φλ. περίπου ζάχαρη άχνη (για να τα πασπαλίσουμε)

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Χτυπάμε την αμυγδαλόψιχα στο μπλέντερ ώστε να γίνει σκόνη. Την ανακατεύουμε με τη ζάχαρη και το αλεύρι. Ρίχνουμε λίγο λίγο το νερό και προσέχουμε να μη γίνει η ζύμη πολύ σφιχτή. Ανακατεύουμε τα ψιλοκομμένα φρουί γλασέ με τη σταφίδα, το μέλι και την κανέλα. Ανοίγουμε τη ζύμη σε φύλλο, όχι πολύ παχύ. Κόβουμε κύκλους και βάζουμε επάνω ένα κουταλάκι του γλυκού από το μείγμα των φρουί γλασέ. Κλείνουμε τα σκαλτσούνια σχηματίζοντας μισοφέγγαρο. Τα ψήνουμε σε μέτριο φούρνο. Όταν κρυώσουν, τα τα πασπαλίζουμε, αν θέλουμε, με ζάχαρη άχνη και κανέλλα.

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ 25-30 ΚΟΜΜΑΤΙΑ

ρολό μπακλαβά

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/rolo-mpaklaba-me-amigdalopsixa-kai-gliko-koutaliou.html

φλούδες πορτοκαλιού

 

http://greekouzina.gr/forum/%EE%B3%EE%BB%EF%85%EE%DF%EE%AC-%EE%FC%EE%B5-%EF%86%EF%81%EE%FE%EF%8D%EF%84%EE%B1-13/%EE%A6%EE%BB%EE%FE%EF%8D%EE%B4%EE%B5%EF%82-%EF%80%EE%FE%EF%81%EF%84%EE%FE%EE%DF%EE%B1%EE%BB%EE%DE%EE%FE%EF%8D-%EE%FC%EE%B5-%EE%B1%EE%FC%EF%85%EE%B3%EE%B4%EE%B1%EE%BB%EF%8C%EF%88%EE%DE%EF%87%EE%B1-688/

μπορείς να το βάλεις και πάνω από ζυμαρικά

http://origin.womenonly.gr/article.asp?catid=13760&subid=2&pubid=1078099

Link to comment
Share on other sites

150 gr ειναι περιπου ενα φλυτζανι γεματο.

hippiemama,το αλμυρο ντιπ δεν ειναι πολυ πηχτο?Το αραιωνεις με κατι?

 

Χτυπάω όλα τα υλικά στο μπλέντερ με λίγο νεράκι και γίνεται σούπερ (έχει και το χυμό λεμονιού οπότε αραιώνει όσο πρέπει).

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

ούυυυυυ όρεξη να έχεις και από συνταγές ....

Σκαλτσούνια

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ 25-30 ΚΟΜΜΑΤΙΑ

3½ φλ. αμυγδαλόψιχα ασπρισμένη

2 φλ. ζάχαρη

7 κ. σ. νερό

3 κ. σ. αλεύρι

1½ φλ. ψιλοκομμένα φρουί γλασέ

2 κ. σ. μέλι

½ φλ. σταφίδες

λίγη κανέλλα

1 φλ. περίπου ζάχαρη άχνη (για να τα πασπαλίσουμε)

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Χτυπάμε την αμυγδαλόψιχα στο μπλέντερ ώστε να γίνει σκόνη. Την ανακατεύουμε με τη ζάχαρη και το αλεύρι. Ρίχνουμε λίγο λίγο το νερό και προσέχουμε να μη γίνει η ζύμη πολύ σφιχτή. Ανακατεύουμε τα ψιλοκομμένα φρουί γλασέ με τη σταφίδα, το μέλι και την κανέλα. Ανοίγουμε τη ζύμη σε φύλλο, όχι πολύ παχύ. Κόβουμε κύκλους και βάζουμε επάνω ένα κουταλάκι του γλυκού από το μείγμα των φρουί γλασέ. Κλείνουμε τα σκαλτσούνια σχηματίζοντας μισοφέγγαρο. Τα ψήνουμε σε μέτριο φούρνο. Όταν κρυώσουν, τα τα πασπαλίζουμε, αν θέλουμε, με ζάχαρη άχνη και κανέλλα.

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ 25-30 ΚΟΜΜΑΤΙΑ

ρολό μπακλαβά

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/rolo-mpaklaba-me-amigdalopsixa-kai-gliko-koutaliou.html

φλούδες πορτοκαλιού

 

http://greekouzina.gr/forum/%EE%B3%EE%BB%EF%85%EE%DF%EE%AC-%EE%FC%EE%B5-%EF%86%EF%81%EE%FE%EF%8D%EF%84%EE%B1-13/%EE%A6%EE%BB%EE%FE%EF%8D%EE%B4%EE%B5%EF%82-%EF%80%EE%FE%EF%81%EF%84%EE%FE%EE%DF%EE%B1%EE%BB%EE%DE%EE%FE%EF%8D-%EE%FC%EE%B5-%EE%B1%EE%FC%EF%85%EE%B3%EE%B4%EE%B1%EE%BB%EF%8C%EF%88%EE%DE%EF%87%EE%B1-688/

μπορείς να το βάλεις και πάνω από ζυμαρικά

http://origin.womenonly.gr/article.asp?catid=13760&subid=2&pubid=1078099

 

AGE,ευχαριστω πολυ για τις συνταγες!!:P

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Χτυπάω όλα τα υλικά στο μπλέντερ με λίγο νεράκι και γίνεται σούπερ (έχει και το χυμό λεμονιού οπότε αραιώνει όσο πρέπει).

 

Eυχαριστω για την απαντηση hippiemama!!!

Θα το φτιαξω οπωσδηποτε!Ειμαι περιεργη για τη γευση του!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα σημερα ενα smoothie με αμυγδαλογαλα,μπανανα,και μελι και ηταν πραγματικα υπεροχο!!!!!

 

Το μονο μειον ηταν οτι το περισσοτερο μελακι ειχε κολλησει στον πατο του multi...

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρίσκω ότι δεν χρειάζεται άλλο γλυκαντικό το smoothie αν βάλω μπανάνα.

 

Δοκίμασε να βάλεις και λίγη σκόνη από μπουρπόν βανίλια (αληθινή βανίλια μαγαδασκάρης), το κάνει πολύ ωραίο, και το σκέτο γάλα αλλά και το smoothie.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρίσκω ότι δεν χρειάζεται άλλο γλυκαντικό το smoothie αν βάλω μπανάνα.

 

Δοκίμασε να βάλεις και λίγη σκόνη από μπουρπόν βανίλια (αληθινή βανίλια μαγαδασκάρης), το κάνει πολύ ωραίο, και το σκέτο γάλα αλλά και το smoothie.

 

Εχαριστω παρα πολυ Rosie!

 

Η ιδεα σου ειναι φοβερη!Θα ψαξω να βρω τη βανιλια Μαδαγασκαρης!

 

Ειναι υπεροχο για πρωινο το αμυγδαλογαλα με ολους τους τροπους!!!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://andriotakis.wordpress.com/2009/03/27/milkandcancer/

 

Γάλα και καρκίνος του μαστού

Αποφάσισα να δινω στο γιο μου γάλα αμυγδάλου αλλά είδα την τιμή του λίτρου και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό.

Αποφάσισα λοιπόν να το φτιάχνω μόνη μου με βιολογικά αμύγδαλα

Αν χτυπήσω στο μπλέντερ τα αμύγδαλα το γάλα και μετά τα σουρώσω με τούλι δεν θα γίνει καλό. Γίνεται καλύτερα αν πάρω το μηχάνημα από την vegan? Είναι σε έλλειψη τώρα το μηχάνημα και θέλω άμεσα να ξεκινήσω να του δίνω

Σε σχέση με άλλα φυτικά γάλατα βρώμης, καρύδας το αμυγδάλου είναι ανώτερο διατροφικά?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο μπλέντερ γίνεται καλό με την εξής διαδικασία:

Βάζεις τα μουσκεμένα αμύγδαλα και τα σκεπάζει με κρύο νερό. Δεν βάζεις παραπάνω νερό στην αρχή. Αφού τα χτυπήσεις πολύ καλά και απορροφήσουν το νερό, προσθέτεις λίγο ακόμη νερό και συνεχίζεις τη διαδικασία.

Αν βάλεις περισσότερο νερό στην αρχή δεν κόβεται καλά το αμύγδαλο, μένει σε χοντρά κομμάτια και το γάλα βγαίνει νερουλό.

(Αν σου ξεφύγει το νερό μπορείς να το σώσεις στραγγίζοντας στο τουλπάνι και ξαναβάζοντας το μίγμα στο μπλέντερ.)

 

Για τουλπάνι μπορείς να πάρεις 2-3 μέτρα γάζα από τα κόβεις κομμάτια διαστάσεων 60Χ60 εκ. Πριν το χρησιμοποιήσεις να το πλύνεις με άφθονο νερό γιατί μπορεί να έχει χνούδια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...