Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ομφαλοκηλη εμβρυου


Recommended Posts

ειμαι 17εβδομαδων και 3 ημερων.χτες στον υπερηχο φανηκε οτι το μικρο μας εχει ομφαλοκηλη.η γιατρος ειπε οτι μπορει να φυγει αλλα κι αν οχι θα το παρακολουθει αργοτερα ο παιδιατρος.τρομαξα λιγο γιατι βρηκα πληροφοριες μονο για ομφαλοκηλη που παρουσιαστηκε στα μωρα μετα την γεννα.αν εχει καποια εμπειρια στο θεμα η καποια πληροφορια θα την ηθελα γιατι εχω αγχωθει αρκετα.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλο να ερθει το μωρακι σου.Ειχα το ιδιο ακριβως στην μικρη μου.Σε καποιο προγεννητικο ελεγχο το ειχαν δει και μου ειχαν πει οτι η θα φυγει κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης η μετα που θα γεννηθει.Τελικα ολα πηγαν καλα.Η μικρη μου γεννηθηκε με μια πολυ ελαφρια ομφαλοκηλη που εξαφανιστηκε τελειως μεχρι τον 6 μηνα.Μηπως να ρωτησεις τον γιατρο σου σχετικα με την διαφορα που μπορει να εχει η ομφαλοκηλη εμβρυου με ενα μωρο που εχει ηδη γεννηθει?

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου.Ειχα το ιδιο ακριβως στην μικρη μου.Σε καποιο προγεννητικο ελεγχο το ειχαν δει και μου ειχαν πει οτι η θα φυγει κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης η μετα που θα γεννηθει.Τελικα ολα πηγαν καλα.Η μικρη μου γεννηθηκε με μια πολυ ελαφρια ομφαλοκηλη που εξαφανιστηκε τελειως μεχρι τον 6 μηνα.Μηπως να ρωτησεις τον γιατρο σου σχετικα με την διαφορα που μπορει να εχει η ομφαλοκηλη εμβρυου με ενα μωρο που εχει ηδη γεννηθει?

σευχαριστω για την απαντηση.θα ξαναμιλησω μαζι της.μου ειπε οτι αν δεν περασει θα το παρακολουθει ο παιδιατρος.περιμενω κια απο φιλο νεογνολογο να μου πει την αποψη του.ευχομαι να ειμαστε σαν κι εσενα και να περασει συντομα.να χαιρεσαι το παιδακι σου.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω για την απαντηση.θα ξαναμιλησω μαζι της.μου ειπε οτι αν δεν περασει θα το παρακολουθει ο παιδιατρος.περιμενω κια απο φιλο νεογνολογο να μου πει την αποψη του.ευχομαι να ειμαστε σαν κι εσενα και να περασει συντομα.να χαιρεσαι το παιδακι σου.

Με το καλό να δεχθείς το μωράκι σου, η κόρη μου γεννήθηκε με ομφαλοκήλη κ με κήλη λευκής γραμμής, στους υπέρηχους δεν μου είχαν αναφέρει τίποτα, δεν ξέρω αν δημιουργήθηκε κατά την γέννα ή απλά δεν το είχαν δει πριν.

 

Την είδε παιδοχειρούργος τον Σεπτέμβρη κ έχουμε επανέλεγχο σε ένα μήνα. Η ομφαλοκήλη τις περισσότερες φορές κλείνει μονη της πριν το 2ο χρονο. Σ

 

την περιπτωσή μας αφού η μια λογικά φαινεται να έχει κλείσει (ομφαλοκήλη), η κήλη λευκής γραμμής θα χειρουργηθεί όταν η μικρή γίνει 3-4 χρ.

 

Πέραν του αισθητικού "προβλήματος" που θα πετάει στον αφαλό το παιδάκι σου δεν θα πονάει, θέλει λίγο καιρό να το συνηθίσεις (εμένα μου πήρε κανένα δίμηνο) δεν θα το βλέπεις πια.

 

Δεν είναι κάτι σοβαρό ούτε ανησυχητικό, απόλαυσε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου ξενοιαστα

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω για την απαντηση σου.με καθησυχασες αρκετα.αρχισε να φευγει ο πρωτος φοβος,και ειμαι λιγο πιο ψυχραιμη τωρα.ετσι καταλαβα τελικα οτι δνε ειναι κατι σοβαρο.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μιλησα και με τον νεογνολογο ο οποιος μου ειπε οτι δνε ειναι κατι σοβαρο.στα μεγαλα νοσοκομεια οπως ειναια υτος πολλες φορες το φτιαχνουν κιολας μωλις γεννηθει το μωρο.τωρα περιμενω τον β επιπεδου στις 17 ιουνιου και αναλογα βλεπουμε.ελπιζω να πανε ολα καλα.backup κι ευσ με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Επειδη δεν το εχω ξανα ακουσει σαν εννοια,μπορεις να μου πεις τι σου ειπε ο γιατρος σου?Ελπιζω να μην ειναι τιποτα και ολα να πανε καλα...

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποια ηταν τελικα η πορεια της κυησης;;; Ειμαι στη 12 εβδομάδα και μου βρηκαν το ιδιο! Με εχουν τρομαξει οτι το μωρο μπορει να εχει κάτι πολυ σοβαρο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια...Μην πανικοβάλλεστε.. εμένα ο μπέμπης μου γεννήθηκε και είχε κρυψορχεια (δεν μου το βρήκαν ποτέ στον υπερηχο) ομφαλοκηλη,Υδροκήλη και στον μήνα πάνω κάναμε και περισφυγμενη βουβωνοκηλη..Εκτός από το τελευταίο που προέκυψε δεν με είχαν ενημερώσει για τίποτα από αυτά που είχε και έπαθα αμόκ όταν γεννήθηκε και μου τα έλεγαν.. Η ομφαλοκηλη και η Υδροκήλη επειδή πλέον τον έχουν δει παιδοχειρουργοι ούτε καν τους ανησυχούν..Τις περισσότερες φορές απορροφουνται δεν είναι κάτι.. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!!!! Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου τα καλυτερα για το μωρο σου!!! Εγω ακομα περιμεμω μεχρι να κανω αμνιο σε 3 εβδομάδες..Αυτη η αναμονη σκοτωνει μερικες φορες.. 

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά κορίτσι μου!!Ναι λογικό είναι το καταλαβαίνω..εδώ όταν περίμενα το επόμενο ραντεβού μέτρα θα μέρες ποσο μάλλον σε μια τέτοια κατάσταση.. Όλα καλά θα είναι θα δεις!!!υγιής το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...