Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παγωτά στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

για το ωμό αυγό λέμε. τα περισσότερα παγωτά και γλυκά ζαχαροπλαστείου, όπως πάστες έχουν ωμά αυγά. ακόμα και η σαντυγί έχει ωμό ασπράδι.

EvaBar από πού παίρνεις βιολογικό παγωτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχει bio παγωτά το ΑΒ. Η σοκολάτα είναι πολύ του γούστου μου. Η κρέμα είναι κάπως "νερουλή" αλλά από το τίποτα (καθόλου γλυκό δηλαδή) την συνήθισα και αυτή μια χαρά!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβω δηλαδή... δεν τρώμε γλυκά για να μην παχύχουμε ή για τη ζάχαρη ή για τα αυγά που περιέχονται; :confused: εμένα μου είπε ο γιατρός όχι πολλά γλυκά με την έννοια όχι πολλά κορεσμένα σάκχαρα... από εκεί και πέρα... δε ξέρω... αλλά η αλήθεια μου είναι οτι "κλέβω" αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια... δεν έβαλα καθόλου κιλά!!! ακόμη...:shock:

lox6p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν τρώμε γλυκά για να μη μας ανέβει το ζάχαρο και για να μην παχύνουμε. Το ζήτημα με τα αυγά είναι ξεχωριστό και αφορά τα παγωτά που περιέχουν ωμά αυγά (τα οποία είναι καλό να αποφεύγουμε)

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι???

μιας και μιλάμε για αυγά και γκυκά.

Τούρτα τρώτε??? Γιατί έχει γενέθλεια το βαπτιστήρι μου το Σάββατο και δεν ξέρω αν πρέπει να φάω ή όχι...:oops::oops::oops:

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα aliki θα σε στεναχωρήσω. Οι τούρτες έχουν ωμά αυγά οπότε καλύτερα να την αποφύγεις. Αν ξέρεις από πού θα την πάρουν μπορείς να τηλεφωνήσεις στο εργαστήριο του ζαχαροπλαστείου για να σου πουν με σιγουριά αν έχει μέσα ωμό αυγό και αν έχει αν είναι παστεριωμένο. Παστεριωμένα ωμά αυγά μπορούμε να τρώμε.

Άσε! Από χτες όλο σκέφτομαι ότι θέλω να φάω πάστα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα aliki θα σε στεναχωρήσω. Οι τούρτες έχουν ωμά αυγά οπότε καλύτερα να την αποφύγεις. Αν ξέρεις από πού θα την πάρουν μπορείς να τηλεφωνήσεις στο εργαστήριο του ζαχαροπλαστείου για να σου πουν με σιγουριά αν έχει μέσα ωμό αυγό και αν έχει αν είναι παστεριωμένο. Παστεριωμένα ωμά αυγά μπορούμε να τρώμε.

Άσε! Από χτες όλο σκέφτομαι ότι θέλω να φάω πάστα!!!!

 

 

Κατάλαβα....:(

Δεν θα φάω... Γιατί αν πω για ποιο λόγο δεν θα φάω θα μου πουν ότι είμαι υπερβολική :oops:. (Ήδη μου την λένε που αποφεύγω το κρέας απέξω μιας και δεν έχω αντισώματα toxo) Αλλά εγώ δεν νιώθω έτσι. Θέλω να κάνω ότι καλύτερο για το μπεμπάκι μου.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

μου ανοιξατε την ορεξη πρωι πρωι και κανω και διαιτα...

Mikio θα φτιαξω κι εγω την συνταγη σου και ειμαι σιγουρη πως θα ειναι super...

τρελαινομαι για παγωτα...

ετρωγα κι εγω στην εγκυμοσυνη και ειδικα μολις γεννησα...τις πρωτες 40 μερες τα ειχα τσακισει........................:P

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..

Εγώ την έκανα την συνταγή της mikio.

Πραγματικά ειναι υπέροχη. Έχω όμως μία απορία.

Πόσσες μέρες κρατάει στην κατάψυξη χωρις να αλειωθεί μιας και δεν έχει συντηρητικά.

Ξέρει καμιά να μας πει τα σπιτικά παγωτά πόσο αντέχουν στην κατάψυξη?

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με θεωρούν υπερβολική, ειδικά οι μεγαλύτερες γιατί ''σιγά και αυτές παιδιά γεννήσανε αλλά δεν κάνανε και έτσι'' αλλά προτιμώ αυτό από το να πάθει κάτι το μωρό μου.

Κορίτσια, κάθε ποτε τρώτε γλυκό; Τα κουλουράκια θεωρούνται γλυκό; Γιατί μου αρέσει να τρώω για πρωινό ή βραδυνό γάλα με κουλουράκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα εξαρταται τι σου εχει πει ο γιατρος . εμενα προσωπικα μου ειπε τρωγε τα παντα αλλα με μετρο .εμενα ο γιατρος μου εχει πει παγωτο μπορεις ν τρως 1 την ημερα η γλυκο . βασικα ολα με μετρο δεν χρειαζεται να αγχωνεστε . το μωρο σας πρεπει να παρει απολα

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου είχε πει να τρώω λίγο παγωτό μέρα παρά μέρα αν θέλω, αλλά όχι άλλα γλυκά όπως σιροπιαστά για παράδειγμα, αυτά μου τα απαγόρεψε.

και δεν έχω καν ζάχαρο, στις εξετάσεις είχα λιγότερο από το φυσιολογικό. μάλλον με φοβήθηκε γιατί του είπα ότι είμαι γλυκατζού :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν εγκυος ετρωγα ενα μισοκιλο Haagen Dazs Belgian Chocolate την ημερα!!! Και νουτελα!!! Ενα μηνα μετα τη γεννα, με το θηλασμο τα εκοψα, γιατι η μικρη εκανε ΓΟΠ με το γαλα! Οποτε βουρ! Φατε τωρα που μπορειτε!

Αν δεν εχετε ζαχαρο, δεν πειραζει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα κοριτσια αν και λιγο παλιο το θεμα θελω να ρωτησω...ειμαι στην 33 εβδ και εχω βαλει 9 κιλα....και σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου εκτος απο το 1ο 3μηνο τρωω ανα δυο μερες περιπου γλυκο κ ιδιαιτερα παγωτοοοο....θελω να ρωτησω λοιπον αν δημιουργει καποιο προβλημα στο μωρο....ξερει καμια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
απο τα χριστούγεννα τρώω παγωτό!!!!!κάθε μέρα!!!εδώ και 1 μήνα βέβαια τα έκοψα επειδή τα βαρέθηκα....

 

Χαχα ομοιοπαθής!!! Εγώ τα άρχισα από το Φεβρουάριο!!! Τώρα άρχισα να τα ψιλοβαριέμαι αλλά με τον καιρό που ανοίγει δεν μπορώ να τα αποφύγω... αν και τώρα τελευταία άρχισα τα προφιτερόλ!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την πολυ αρχη ετρωγα καθε μερα 1 παγωτο και 1 σοκολατα.Καλα την σοκολατα την ειχα και πριν 1 την ημερα μια ζωη.Αλλα παγωτακι μονιμη και καθημερινη συνηθεια μετα το φαγητο.Απολαυση!

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

A καλα κ γω ειμαι γλυκατζου!!δεν εχω φαει παγωτο....ακομα!!! κ χτες ηθελα ενα, αλλα ο αντρας μου μου λεει "θα φας το καλοκαιρι, κανε υπομονη" κ ειναι αυστηρος να μην παθει κατι η μπεμπα μου αμα τρωω πολλα γλυκα...φροντιζω να τρωω με μετρο κ μετα το φαι ωστε να μην ανεβαζουν το σακχαρο αποτομα....ετσι χτες που ειχα υπογλυκαιμια, εβαλα στο μπλεντερ φραουλες, γιαουρτι κ γαλα κ εφτιαξα φραουλα σμουθι!!!!!αλλα σαν ενα σπεσιαλ παγωτο...τιποτα δεν συγκρινεται!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...