Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παγωτά στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άφοβα;Τα παγωτά έχουν ζάχαρη και επειδή σε καμιά έγκυο δεν περισσεύουν κιλά,μάλλον όχι.

 

Εγώ τρώω το μισό οικογενειακό μόνη μου αλλά δεν έχω πλέον αντιστάσεις :roll: Όσες είστε εγκρατείς από φύση μην υποκύψετε

Μαμά του Δημήτρη.Προσεχώς και της μπέμπας

27r9p3.png Xbgqp3.png

Link to comment
Share on other sites

σαν τρελή θέλω να τρώω παγωτό!!!!την κυριακή μας έφερε ο κουμπάρος μας παγωτό από ένα πάρα πολύ καλό ζαχαροπλαστείο της περιοχής, όταν έβαλα να φάω άντρας και κουμπάρος γουρλώσαν τα μάτια λες και έβλεπαν φάντασμα, η μερίδα ήταν για 3 ανθρώπους. το βράδι ονειρευόμουν το παγωτό που έφαγα και το πρωί έκλεγα για τα κιλά που έχω πάρει:roll::roll::roll::roll::roll:

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηθελα να γραψω κι εγώ , οτι φτιαχνω το δικο μου και ειναι τελειο...Θα δοκιμασω ομως την συνταγη σου, γιατι εγώ δεν βαζω κρεμα γαλακτος...

 

Βαζω ενα εβαπορε αδιαλυτο, 1 γκαρνι, (η ερμολ οι πλαιοτερες) και 1 ζαχαρουχο (οχι ολοκληρο) ολα αυτα πρεπει να ειναι παγωμενα, πρωτα χτυπατε την σαντιγη και μετα ολα τα υπολοιπα... βγαινει περιπου 2 λιτρα παγωτο..

 

Το αγαπημενο μας ειναι η μοκα, δηλαδη ριχνα μια κουτακια της σουπας νες καφε στο μειγμα.

 

Θα δοκιμασω σιγουρα τα ορεο!!! χαχαχαχα

 

Επισης στον βασιλοπουλο εχει παγωτο μπιο ΑΒ χωρις συντηρητικα, ειναι ομως πολυ τσιμπημενο.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα τσάκισα. Ετρεμα βεβαια κάθε φορά που πήγαινα να κάνω εξετάσεις για το ζάχαρο. Και όλο έλεγα το τελευταίο.

 

Εαν εχεις το κουράγιο να κανεις δίαιτα μετά. Εγώ πάντως μετάνιωσα. Ερχεται το καλοκαίρι και εχω χάσει 18 κιλά και μου μενουν αλλα τόσα σχεδον. Οπότε τι τα ήθελα τα παγωτα. Θα βγω ως χοντρη στην παραλία φέτος :(. Τοτε έλεγα ελα μωρε. Θα κάνω δίαιτα αφού έχω ξανακάνει ξέρω οτι μπορώ. Βεβαια ποτε δεν είχε χρειαστει να χασω 35 κιλα.

 

Προσοχή λοιπον. Και κυρίως για το ζάχαρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια νουνου γάλα ζαχαρούχο μπορώ να πιώ έτσι σκέτο από το ψυγείο? χαζή ερώτηση βέβαια, αλλά μου περίσσεψε το μισό κουτί και το λιγουρεύτηκα...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια νουνου γάλα ζαχαρούχο μπορώ να πιώ έτσι σκέτο από το ψυγείο? χαζή ερώτηση βέβαια, αλλά μου περίσσεψε το μισό κουτί και το λιγουρεύτηκα...

 

Eμένα δε μου περισσεύει γιατί κάνω 2 δόσεις, ένα με άσπρη σαντιγί κι ένα με καφέ... Βέβαια βγαίνουν 5 κιλά παγωτό αλλά χαμένο δεν πάει. Αν δεν έχεις ζάχαρο και κιλά... φάτο. Όταν ήμουν μικρή το ξέσκιζα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

την εκανα εγώ, Συγχαρητηρια!!!! Εβαλα 4-5 κουταλιες σουπες κοσκινισμενο κακαο και εγινε ονειρο....

 

Να σε ρωτησω κατι οταν παγωνει πχ μετα απο 3-4 ωρες που εχεις φτιαξει, το ξαναχτυπας? Η δεν χρειαζεται? Γιατι λενε οτι ετσι γινεται πιο αφρατο ....εμενα μου φανηκε μια χαρα παντως στις ακρες που ειχε παγωσει...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

την εκανα εγώ, Συγχαρητηρια!!!! Εβαλα 4-5 κουταλιες σουπες κοσκινισμενο κακαο και εγινε ονειρο....

 

Να σε ρωτησω κατι οταν παγωνει πχ μετα απο 3-4 ωρες που εχεις φτιαξει, το ξαναχτυπας? Η δεν χρειαζεται? Γιατι λενε οτι ετσι γινεται πιο αφρατο ....εμενα μου φανηκε μια χαρα παντως στις ακρες που ειχε παγωσει...

 

Καλημέρα! Δεν το ξαναχτυπάω πρώτον γιατί βαριέμαι να ξαναλερώνω το μπολ του μίξερ κι όλο το σύστημα και 2ον επειδή συνήθως βάζω μέσα κατιτίς... πχ τα oreo που λέγαμε και λογικά θα διαλύσουν με το χτύπημα και δεν το θέλω...

 

Όταν το έκανα σάντουιτς, πάνω κάτω πτίμπερ δλδ, ούτως ή άλλως για πρακτικούς λόγους δεν το χτυπάω :lol: και έβγαινε μια χαρά! Οπότε δεν το χτύπησα και σκέτο, βγήκε μια χαρά και δεν το χτυπάω. Αν θες όμως επειδή κι εγώ το έχω ακούσει ότι βγαίνει πιο αφράτο δοκίμασέ το! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα σάλια μου τρέχουν πρωι πρωι.. Πάω να πάρω τα υλικά να το κάνω σήμερα.. δεν περιμένω μεχρι την πρωτομαγιά!!! Κούκλα θα σου πώ το απόγευμα που θα το ίσιώσω με την κολλητή μου και τον άνδρα μου!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

την έκανα και βγήκε τέλεια! και είναι πανεύκολη πραγματικά! το πιο εύκολο παγωτό που έχω κάνει στη ζωή μου! κι εγώ έβαλα κομματάκια ορεο μπισκότα μέσα κι έγινε όνειρο.... συγχαρητήρια κι ευχαριστούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα εισηγηθώ να κλειδωθεί το θέμα και να μπει κάπου βαθειά στην κρύπτη του φόρουμ, να μην το ξαναβρούμε!!!!

 

Και να σβηστεί και η συνταγή σου!!! Κάτω τα παγωτά και τα περιτά κιλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκε στο καταξύκτη και τελείωσα με το καθάρισμα του πλαστικού με το δάχτυλο... Να σε καλά κούκλα..μου θύμισες τα παιδικά μου χρόνια, μόνο η μαμά μου λείπει να μου βάλει τις φωνές όπως τότε!!!(τις έβαλε απο το τηλέφωνο αλλά δεν νοιάζει!!! :-P )

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν πέρασε μια βδομάδα απο το πρώτο τάπερ και μπορώ να πώ οτι ΚΟΥΚΛΑ ΣΆΓΑΠΩ..

Έχει τρελαθεί όλη η παρέα και οι γνωστοί και ξεκινήσαμε να κάνουμε παραλλαγές με ξηρούς καρπούς και μπισκότα!! Βέβαια μια φίλη ανέλαβε τα παγωτά με αλκοόλ και ρίχνουμε τρελό γέλιο!!! Το μόνο καλό είναι οτι μέτα απο το πρώτο τάπερ που έφαγα αρκετό, πλέον δεν μου κάνει κέφι να δοκιμάζω πέρα απο μια δυο κουταλιές !!

Μάλλον με βοήθησες να απαλλαγώ προσωρινά απο τη τρέλα του παγωτού !!!!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια εισαστε απιστευτες ενα εχω να πω ειμαι σε περιπτερο και μολις ξεκινησα να διαβαζω το θεμα εφαγα ενα 4χ4 σαντουιτς .......κακια συναναστροφη εισαστε!!!!!!!

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πάντως εμένα ο γιατρός μου μου απαγόρεψε τα παγωτά και τα πάσης φύσεως γλυκά, για να μην πάρω πολλά κιλά. Επειδή είμαι επιρρεπής στα γλυκίσματα (πριν την εγκυμοσύνη έτρωγα καθημερινά ένα παγωτό ή το χειμώνα μια σοκολάτα), είπα να ακολουθήσω τη συμβουλή του για να μη γίνω βούβαλος... Περιέργως πώς, δεν τα έχω επιθυμήσει και πάρα πολύ!!!

OHpxp3.pngU3Nsp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

luludo, εγώ αποφεύγω τα παγωτά του εμπορίου αλλά επειδή τρελαίνομαι για παγωτό παίρνω από ένα ζαχαροπλαστείο χύμα. πρέπει να ρωτήσεις όμως αν βάζουν ωμά αυγά ή μόνο φρέσκο γάλα. εγώ τους έβαλα να τηλεφωνήσουν στο εργαστήριό τους για να μάθω. στα περισσότερα ζαχαροπλαστείο όμως ΟΛΑ έχουν μέσα ωμό αυγό οπότε είναι ακατάλληλα για εμάς. Στο fresh, χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, μου είπαν ότι χρησιμοποιούν παστεριωμένα αυγά μόνο. αυτό επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι είναι η ιδέα μου ή στα παγωτά του εμπόρειου βάζουν μέσα αυγά . αυτά δέν είναι ψημένα δέν υπάρχει φόβος απο τα ωμά αυγά?

 

 

Επίσης σε κάποια παγωτά (θα το δεις στα συστατικά), γράφουν σκόνη αυγού και κάποια άλλα δεν γράφουν τίποτα για αυγό.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τρώω καθημερινά 50-70 γραμμάρια βιολογικό παγωτό (προσέχω απο θερμιδικής άποψης να είναι το πολύ 100- 150 θερμίδες). Κατά τα άλλα η διατροφή μου είναι πολύ προσεγμένη γιατί 1) δεν θέλω να πάρω κιλά και 2) έχω ακόμα αναγούλες. Είμαι λοιπόν στην 11η εβδομάδα και έχω χάσει 3 κιλά ως τώρα. Ελπίζω μόνο να μην ανεβάσω ζάχαρο...

Υ.Γ Τι ψυχή έχουν 50-70 γραμμάρια ε??? Τίποτα...αέρας....

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το αυγο δεν κανει κακο . ποιος σας ειπε οτι το αυγο κανει κακο?πρωη φορα ακουω κατι τετοιο .

 

Όταν το αυγό χρησιμοποιήτε ωμό, μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα στην εγκυμονούσες. Και επείδη τα περισσότερα παγωτά περιέχουν ωμά αυγά, πρέπει να αποφεύγονται. Πχ. εγώ δεν θα έτρωγα ωμό αυγό, ούτε πριν ούτε τώρα που είμαι έγκυος. Υπάρχει και η σαλμονέλα. Από αυτή και μόνο την άποψη λέμε για το αυγό. Αν κάνω λάθος με διορθώνετε.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...