Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΘΕΤΙΚΗ ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Θηλάζω αποκλειστικά ένα μωράκι 4 μηνών.

Δεν έχω δει περίοδο, όμως επειδή εδώ και μέρες ένιωθα έγκυος, έκανα πρώτα τεστ φαρμακείου και στη συνέχεια εξέταση για β΄χοριακή και βγήκαν και τα δύο θετικά (χοριακή 1689).

Παρακαλώ για τη συμβουλή σας. Πρέπει να σταματήσω να θηλάζω; Πρέπει να ξεκινήσω συμπληρώματα διατροφής;

Τα έχω χάσει λίγο, νιώθω χαρούμενη και φοβισμένη ταυτόχρονα.

Μήπως είναι πολύ νωρίς και υπάρχει κίνδυνος, αν η εγκυμοσύνη προχωρήσει παράλληλα με θηλασμό, να γεννήσω ένα μη υγιές ή μη φυσιολογικό παιδάκι;

Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.

Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου με το καλό!Δεν υπάρχει κανένας απολυτως λόγος να σταματήσεις να θηλάζεις αν δε θες, εκτός αν κάποια στιγμή έχεις πρόβλημα με πρόωρες συσπάσεις.Δες και εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45477&highlight=%F0%E1%F1%E1%EB%EB%E7%EB%EF%F2+%E8%E7%EB%E1%F3%EC%EF%F2

Υπάρχουν πολλές κοπέλες οι οποίες θήλασαν σε όλη την εγκυμοσύνη και όταν γεννήθηκε το δεύτερο μωράκι θήλαζαν παράλληλα.

Όσο για συμπληρώματα διατροφής αυτό που προτείνουν οι γυναικολόγοι σε κάθε περίπτωση είναι το φολικό οξύ.Πχ Filicine.Για τα υπόλοιπα θα σου πει ο γυναικολόγος σου

cceXp3.png

pcTFp3.png

Με το καλό η καινούργια σου εγκυμοσύνη και να σου ζήσει το μπεμπάκι σου!!!

Άσχετο αν γεννηθούν την ίδια χρονιά θα έχουν όλα τα χαρακτηριστικά και το δέσιμο των διδύμων.

Κλασικά ο γυναικολόγος σου θα σου φέρει την καταστροφή για την εγκυμοσύνη και τον ταυτόχρονο θηλασμό, αλλά όπως λεει η φιλενάδα μας παραπάνω δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, υπάρχουν αρκετές κοπέλες εδώ που τα κατάφεραν ταυτόχρονα μια χαρά!!!

Σύντομα θα σου γράψουν και οι ίδιες

καλή συνέχεια

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Όπως έγραψαν και οι προηγούμενες κοπέλες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να θηλάζεις και να είσαι έγκυος. Μπορείς να συνεχίσεις το θηλασμό άφοβα, όσο η εγκυμοσύνη εξελίσσεται φυσιολογικά. Ο θηλασμός προκαλεί κάποιες μικροσυσπάσεις της μήτρας οι οποίες σε μια φυσιολογική εγκυμοσύνη δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα. Θα πρέπει όμως να το ψάξεις περισσότερο αν δεις ότι υπάρχουν κάποια προβλήματα πχ αιμορραγία ή αποκόλληση.

καλως ήρθες στο club! :)

έλα μια βόλτα κι από εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42023

ο μικρός μου είναι 13 μηνών και εγώ διανύω την 22 εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου, αν και δεν τον θηλαζω αποκλειστικά (έχουμε μπει για τα καλά στις στερεές τροφές), θηλάζει τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα και όσες ξυπνήσει το βράδυ. Εγώ δεν είχα καταλάβει τίποτα, επειδή δεν είχα περίοδο για πολλούς μήνες πήγα να κάνω μια χοριακή (τεστ φαρμακείου δεν εμπιστεύομαι και δεν κανω ποτε) και πήγε ο άντρας μου να παρει τα αποτελέσματα "κάποιο λάθος πρέπει να έχουν κανει... εδώ λέει 11.600" !!! :D :D :D

Σε γενικές γραμμές, αν η εγκυμοσύνη σου πάει καλά, δεν έχεις αίμα κλπ, δεν υπάρχει λόγος να σταματήσεις να θηλάζεις.

Με το καλό και το δεύτερο μπεμπάκι!

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Διαφημίσεις

καλημερα ...

και εγω θηλαζα, οχι αποκλειστικα ηταν 7 μηνων τοτε ..ειχα ομως περιοδο

με το που ενημερωσα το γιατρο μου ζητησε να σταματησω το θηλασμο ( πολυ επιτακτικα) και να κανω εξεταση προλακτινης που ομως βγηκε καλη

στην 1η μου εγγυμοσυνη ειχα αποκολληση και συσπασεις στην αρχη ομως

τωρα εχω αυχενικη διαφανεια τη δευτερα , ελπιζω οτι ολα πανε καλα

και η μπεμπα 9 μηνων τωρα πινει απο μπουκαλι ...

παντως οσο το εψαξα μπορεις να θηλαζεις ,,,,οσο εισαι εγγυος

απλα αλλοιωνεται η γευση και μπορει να εχεις και λιγοτερη ποσοτητα ..οποτε ισως αναγκαστεις να δωσεις συμπληρωμα

0sb2p3.png

η γεύση αλλοιώνεται μετά τον 8ο μήνα, που παράγεται το πρωτόγαλα.

τώρα αυτό που λένε για μειωση του γάλακτος, εγώ προσωπικά δεν το είδα ή μπορεί και να μην το κατάλαβα. ο μικρός μου πάντως δε δειχνει να πτοείται :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png

μπραβο που συνεχισες !!το να κοψω το γαλα και ετσι αποτομα ...ηταν απο τα πιο δυσκολα πραγματα που εχω κανεισ τη ζωη μου !!!μου στοιχισε πολυ στη ψυχολογια μου ..

αλλα δυστυχως ο γιατρος μου ηταν καθετος ..και δεν ηθελα να το ρισκαρω

αν και καποιες στιγμες το μετανιωνω ..και θεωρω οτι εχει επηρεασει και τη σχεση μου με τη μπεμπα αρνητικα

0sb2p3.png

• 1 month later...

Είχα διαβάσει τις απαντήσεις σας, αλλά λόγω έλλειψης τακτικής πρόσβασης σε υπολογιστή μου πήρε ενάμιση μήνα να σας ευχαριστήσω.

Τα πράγματα δεν πήγαν τόσο καλά...

Όμως εξακολουθώ να θηλάζω το μωράκι μου αποκλειστικά και περιμένω, όταν θα είναι έτοιμος ο οργανισμός μου, να του κάνουμε ένα αδελφάκι.

Εύχομαι κάθε καλό σε όλες σας.