Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

επικίνδυνη καρκινογόνος ουσία αφλατοξίνη σε φρεσκο γαλα

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να μεταφέρω το περιεχόμενο ενός mail που μου ήρθε σήμερα από φίλη και αφορά την καταγγελία ότι "σε φρέσκο γάλα 2 συγκεκριμένων εταιριών (δεν τις ονοματίζω για ευνόητους λόγους) βρέθηκε επικίνδυνη καρκινογόνος ουσία αφλατοξίνη σε ελέγχους κρατικών εργαστηρίων, ενώ είχε περάσει απαρατήρητη από τους ελέγχους των εταιρειών. Σημειώνεται ότι οι αφλατοξίνες είναι οι πιο ευρέως γνωστές και οι πιο εντατικά ερευνημένες μυκοτοξίνες στον κόσμο.

Έχουν συνδεθεί με διάφορες ασθένειες όπως η αφλατοξίνωση στα εκτρεφόμενα ζώα, τα κατοικίδια ζώα και τους ανθρώπους, ενώ έχουν αποδεδειγμένη ισχυρή καρκινογόνο επίδραση σε ευαίσθητα πειραματόζωα και οξύτατα τοξικολογικά αποτελέσματα στους ανθρώπους.

Ενοχοποιούνται για καρκίνο στο συκώτι, οξεία ηπατίτιδα, αλλά και για γενετικές μεταλλάξεις. Μάλιστα, η αφλατοξίνη Μ1 δεν καταστρέφεται ούτε με τη θερμική επεξεργασία του φρέσκου γάλακτος. ".

Μάλιστα λέει στο mail ότι έχει δημοσιευτεί και σε μία εφημερίδα (δεν ξέρω αν πρέπει να πω το όνομα της) και ότι έχει συγκαληφθεί τεσπα το θέμα από τα μίντια λόγω συμφερόντων και ότι μάλιστα στην Κύπρο ξέσπασε σάλος πριν κάποιες βδομάδες για το ίδιο θέμα.

Γνωρίζει κανείς αν πρόκειται για αληθινό γεγονός ή είναι spam mail?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

Διαφημίσεις

συνηθως αυτα ειναι απο τις ανταγωνιστριες εταιρειες.

δουλευει ο αντρα μου στην δελτα κ ξερω.

μην τα τρωτε ολα αμασητα.

Και μένα έτσι μου φάνηκε. Έβαλα στο google την εφημερίδα + αφλατοξίνη και βρήκα μόνο αναπαραγωγές του mail. Είπα μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο..

Kt0tp2.png NaAfp3.png

Κορίτσια σχετικά με το θέμα που λέτε πρέπει να είναι αλήθεια. Εγώ το διάβασα πρίν απο 3 εβδομάδες σε μια τοπική εφημερίδα. Θα προσπαθήσω να την βρώ εαν την έχω ακομα και θα το σκαναρώ΄το αρθρο. Βεβαια οι εταιρίες που δυσφιμίζοντε σίγουρα αυτό θα πουν ότι είναι κόλπο απο τον ανταγωνισμό. Οι συγκεκριμένες εταιρίες έίναι οι μεγαλύτερες του κλάδου ΜΆΛΙΣΤΑ για την μία απο αυτές το green peace έχει ανακοινώσει αρκετές φορές και παλιά προιδοποίηση για ύποπτες ουσίες. Επίσης η συγκεκριμένη εταιρία τώρα τελευταία απ'ότι έχω δεί έχει κυκλοφορήσει νέες συσκευασίες και έχει αυξήσει τις διαφημίσεις της σε διαφορες μορφές. Αυτό δεν νομίζω να είναι τυχαίο

5Fhvp3.pngeVNwp3.png

Διαφημίσεις

Επανέρχομαι με νεότερα! Μίλησα σήμερα για το θέμα με φίλη μου, η οποία έχει ρευματοειδή αρθρίτιδα από τα 15 της - σήμερα 30 με αγωγή αρκετά βαρια. Λόγω του προβλήματος της και των φαρμάκων δεν μπορούσε να χάσει παραπανίσια κιλά, με αποτέλεσμα να απευθυνθεί σε πολύ καλό διατροφολόγο, που πράγματι την βοήθησε πολύ. Παλιότερα λοιπόν της είχε πει σε οδηγία του: "Να αποφεύγεις το γάλα λόγω του προβλήματος υγείας σου και να προτιμάς το γιαούρτι, όχι όμως από την εταιρία τάδε και τάδε γιατί περιέχουν μία ουσία που δεν θυμάται η φίλη μου το όνομα, αλλά της είπε ότι περιέχεται στα βερνίκια. Και το πλέον συγκλονιστικό είναι ότι η πηγές του ήταν ενημέρωση που έλαβε από το υπουργείο:!::!::!:

Την ερχόμενη βδομάδα έχει πάλι ραντεβού και της είπα να τον ρωτήσει περισσότερες λεπτομέρειες αν το θυμηθεί.

Και ρωτάω τώρα εγώ. Οκ με τις εταιρίες με παιδικά γάλατα ή με φαρμακοβιομηχανίες που πιάνουν γιατρούς και αυτοί προωθούν συγκεκριμένες μάρκες. Το ίδιο κάνουν και οι γαλακτοβιομηχανίες φρέσκου γάλακτος (για να απαντήσω και σε σένα zouzouna):?: Αλλιώς γιατί αυτός ο γιατρός της φίλης μου να πει κάτι τόσο σοβαρό και μάλιστα να επικαλεστεί τέτοια πηγή? (Ρητορικό φυσικά το ερώτημά μου, δεν αμφισβητώ την αξιοπιστία του συγκεκριμένου γιατρού κι ας μην μιλάμε με ονόματα).

Πραγματικά έχω ταραχτεί πάρα πολύ, ειδικά σκεπτόμενη ότι την μία μάρκα την έπινα τους 4 πρώτους μήνες που θήλαζα :twisted:

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ:oops:

Kt0tp2.png NaAfp3.png

Εκανα αναζήτηση στο google και είδα πως είναι παλιό άρθρο...

Παρόλα αυτά το διαδίκτυο πολλές φορές ειναι πηγη παραπληροφόρησης

Αν εχεις νεότερα από τη φίλη σου γράψε μας..

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Νομιζω οτι ξερω τι λες και αν δεν κανω λαθος εχει μπει αρχειο κατι αντιστοιχο. Για ψαξε μηπως ειναι αυτο που εννοεις. Αν ειναι αυτο, ειναι ψευτικο.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Αν πρόκειται για τις εταιρείες ΔΕΛΤΑ και ΦΑΓΕ δείτε το λινκ.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=34804&highlight=%C4%DD%EB%F4%E1+%D6%E1%E3%E5

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Το θέμα είναι παλιό και έχει καθαρά λόγους δυσφήμισης.

Μάλιστα στο τέλος του λινκ αναφέρεται οτι συνελλήφθη ο 35χρονος που είχε στείλει 20 εκατ. δυσφημιστικά e-mails για ΔΕΛΤΑ και ΦΑΓΕ.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Βρε παιδια εγω εχω το δικο μου ...."τεστ"

φτιαχνω γιαουρτι: αμα το γιαουρτι πηξει, καποια σχεση θα εχει με το γαλα, αν φτασει μεχρι ξυνογαλο δεν το προτιμω.

Βεβαια δεν πηζει, πηζει (οπως τα παλια γιαουρτια που επερναν οι μαμαδες μας). Επισης εχω διαπιστωσει οτι οι μικροι παραγωγοι εχουν πιο καλο γαλα.

εεεε μια φορα τον χρόνο κανω τα ....τεστ μου για να ησυχάζω!!!!

Διαφημίσεις

Αν πρόκειται για τις εταιρείες ΔΕΛΤΑ και ΦΑΓΕ δείτε το λινκ.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=34804&highlight=%C4%DD%EB%F4%E1+%D6%E1%E3%E5

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Το θέμα είναι παλιό και έχει καθαρά λόγους δυσφήμισης.

Μάλιστα στο τέλος του λινκ αναφέρεται οτι συνελλήφθη ο 35χρονος που είχε στείλει 20 εκατ. δυσφημιστικά e-mails για ΔΕΛΤΑ και ΦΑΓΕ.

Αυτό ακριβώς είναι το mail που μου έστειλαν. Πάντως περισσότερο έχω θορυβηθεί από αυτά που μου είπε η φίλη μου από τον γιατρό της. Γιατί ο άνθρωπος αυτός επικαλέστηκε οδηγία από υπουργείο, βρε παιδιά. Και πραγματικά δεν έχω κανένα σκοπό να δυσφημίσω καμία εταιρία, γι' αυτό και δεν αναφέρομαι ονομαστικά στις μάρκες που επικαλέστηκε ο γιατρός αυτός, αλλά είμαι σε αναμμένα κάρβουνα και περιμένω με αγωνία το ραντεβού της την επόμενη βδομάδα για να μάθω περισσότερα!!

Βρε alan κι εγώ κάνω γιαούρτι μόνη μου και η μάρκα που έπινα όσο θήλαζα έπηζε κανονικότατα. Υπάρχει σχέση με το πήξιμο και την αγνότητα του γάλατος?? Εγώ ξέρω ότι δεν πήζει το light...

Kt0tp2.png NaAfp3.png

fairy's mom δεν υπέθεσα ούτε στο ελάχιστο οτι έχεις πρόθεση να δυσφημίσεις τις εταιρείες. Το μέιλ που κυκλοφορεί έγραψα οτι έχει δυσφημιστικό σκοπό και φυσικά ο αποστολέας του συνελήφθη από την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Απλώς το μέιλ κυκλοφορεί ακόμη στο διαδίκτυο και κάποιος που δεν γνωρίζει οτι είναι ψέματα θα "την πατήσει" (όπως την έπαθα κι εγώ πριν λίγο καιρό).

Έχεις δίκιο που ανυσηχείς κι εγώ είχα ανυσηχήσει πολύ όταν το άκουσα για πρώτη φορά.

Όσο για την οδηγία του υπουργείου που λέει ο γιατρός της φίλης σου θα δεις οτι το μέιλ το στέλνει δήθεν η κα Μουντή του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων. Ισως γιάυτό λέει ο γιατρός για οδηγία από υπουργείου. Αν όμως προσέξεις στο λινκ που παρέθεσα η ίδια η κα Μουντή επίσημα δήλωσε οτι ουδεμία σχέση έχει με το συγκεκριμένο μέιλ:

Με έκπληξη και αγανάκτηση πληροφορήθηκα ότι κυκλοφορεί στο διαδίκτυο από

άγνωστο εις εμένα φορέα το εν λόγω κείμενο το οποίο αναρτήθηκε από τον

χρήστη nano στο forum σας.

Το κείμενο αυτό που δυστυχώς φέρει την μορφή εγγράφου με συντάκτη εμένα και

με περισσή φροντίδα είναι κατασκευασμένο, ώστε να δημιουργεί την πεποίθηση

ότι είναι έγγραφο που εκδόθηκε από την Υπηρεσία μου, είναι κακόηθες και δεν

έχει συνταχθεί ούτε από εμένα αλλά ούτε και από την Υπηρεσία μου.

Με το παρόν μήνυμα θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι δεν έχω καμία σχέση με το

κείμενο, δεν το έχω συντάξει, δεν το γνωρίζω και δεν γνωρίζω τον φορέα μέσω

του οποίου κυκλοφορεί στο διαδίκτυο

Μετά τιμής

Κατερίνα Μουντή

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Οι τοπικές εφημερίδες (καμμιά φορά ακόμα και οι έγκυρες, αν και σπανιότερα) αναδημοσιεύουν από το internet "ειδήσεις" ή ότι θεωρούν αυτοί ειδήσεις.....δεν είναι το πλέον αξιόπιστο μέσο...

Όσο για το γιατρό απλά διάβασε το μέιλ ένιωσε σπουδαίος που του απευθύνθηκε ολόκληρο "υπουργείο" προσωπικά και χωρίς καν να σκεφτεί τι κάνει άρχισε τη δυσφήμιση....εμένα δε με τρομάζει το γάλα...με τρομάζουν αυτοί που υποτίθεται ότι ξέρουν και λένε απλά χαζομάρες...ο γιατρός αυτός π.χ. είναι πιο επικίνδυνος από τα όποια γάλατα.....

kiknaki και sesame οι περισσότερες πιθανότητες είναι να έχετε δίκιο και μάλλον ανησυχώ χωρίς λόγο. Τι να πω, η λογική μου λέει ότι όσα συμφέροντα και να παίζουν, δεν μπορεί ένας κρατικός φορέας να συγκαλύπτει κάτι τόσο επικίνδυνο για την δημόσια υγεία... Πραγματικά με καθησυχάσατε και μάλιστα ντρέπομαι και λίγο που το έκανα αμέσως και θέμα. Παρόλαυτά είμαι περίεργη τι θα πει ο γιατρός στην φίλη μου όσο αφορά την πηγή πληροφόρησής του.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

Βρε παιδια εγω εχω το δικο μου ...."τεστ"

φτιαχνω γιαουρτι: αμα το γιαουρτι πηξει, καποια σχεση θα εχει με το γαλα, αν φτασει μεχρι ξυνογαλο δεν το προτιμω.

Βεβαια δεν πηζει, πηζει (οπως τα παλια γιαουρτια που επερναν οι μαμαδες μας). Επισης εχω διαπιστωσει οτι οι μικροι παραγωγοι εχουν πιο καλο γαλα.

εεεε μια φορα τον χρόνο κανω τα ....τεστ μου για να ησυχάζω!!!!

πολυ ενδιαφερον.

Θα μου στειλεις σε παρακαλω με πμ τα αποτελεσματα του τεστ?:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Διαφημίσεις

• 2 weeks later...

Γεια σας και πάλι! Μίλησα σήμερα με την φίλη μου και πράγματι ρώτησε τον γιατρό της την πηγή της ενημέρωσής του και της είπε ότι του εστάλη μέιλ ενημερωτικό από τον σύλλογό τους. Τώρα αν εννοούσε ιατρικό σύλλογο ή σύλλογο διατροφολόγων (αν υπάρχει τέτοιος ???) δεν ξέρω. Και μάλιστα της είπε ότι πήρε ο ίδιος στη συνέχεια τηλ στο υπαουργείο και το επιβεβαίωσε. Και η φίλη μου πάλι δεν θυμόταν το όνομα της ουσίας, αλλά νομίζει ότι δεν ήταν αφλατοξίνη και ότι ήταν μία λέξη από μελι....(κάτι). Κι επειδή άνοιξε παλι το θέμα, της έδωσε ξανά κάποιες συμβουλές του τύπου αν μπορεί να αποφεύγει κάποιες συγκεκριμένες μάρκες, καλό είναι και γενικά να προτιμάει τα βιολογικά προϊόντα κλπ κλπ.

Οπότε, επειδή δεν μίλησα η ίδια με τον γιατρό αυτόν και δεν θέλω να γίνω (αν δεν έγινα ήδη) χαλασμένο τηλέφωνο, κλείνω το θέμα εδώ. Προσωπικά θα αγοράζω όσο μπορώ βιολογικά προϊόντα (γιατί είναι και πανάκριβα!!) και ο Θεός να μας φυλάει από ό,τι έχουμε φάει και δεν το ξέραμε!

Kt0tp2.png NaAfp3.png