Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αίμα στην μήτρα


Recommended Posts

Σήμερα πήγαμε με την σύζυγό μου για το 1ο υπέρηχο. Αυτός έδειξε σάκο διαμέτρου 11,5 mm και εσωτερικά λεκιθικό σάκο. Η διάμετρος αντιστοιχεί σε 5 εβδομάδων έμβρυο ενώ είμαστε 5 και 2 ημερών. Όλα καλά θα μου πείτε. Δίπλα του όμως 2-3 mm, υπάρχει αίμα μιάμιση φορά σε μέγεθος απʼ ότι ο σάκος και σε σχήμα μακρόστενο. Αυτό μας είπε ότι μπορεί να συνέβη από κούραση από απότομο βήχα κλπ. Είτε θα απορροφηθεί είτε θα αποβληθεί είτε θα δημιουργήσει πρόβλημα την κύηση. Θα μας δει σε 1,5 εβδομάδα ξανά και μπορεί να χορηγήσει utrogestan. Η σύζυγος πάντως θα πάρει άδεια για κάποιες ημέρες από την δουλειά για ξεκούραση.Σας έχει τύχει αίμα σε τόσο μεγάλη αναλογία; Πόσο επικύνδυνο είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμενα ειχε δει μια σκια ο γιατρος στον πρωτο υπερηχο και στον δευτερο του το θυμησα εγω - ειχε εξαφανιστει. Βασικα εχει να κανει με το που ακριβως βρισκεται.. Η ξεκουραση κανει καλο. Και τα πολλα υγρα επισης. Σας ευχομαι μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα είχε συμβεί ακριβώς το ίδιο πράγμα και είχα και εγώ τρομοκρατηθεί γιατί είχα περάσει και μια αποβολή πριν.Η γιατρός μου είπε ότι είναι αποκόλληση (αιμάτωμα), μου έδωσε utrogestan και έμεινα στο κρεβάτι όλο το πρώτο τρίμηνο, μέχρι να απορροφηθεί εντελώς.Δεν είδα ποτέ αίμα εξωτερικά και όλα πάνε καλά. Μην ανησυχείτε.Μόνο να ξεκουραστεί όσο γίνεται περισσότερο.

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απλά το μέγεθος μας φοβίζει και αν θα μπορεί το έμβρυο να παίρνει το απαραίτητο οξυγόνο... Πάντως μας έδωσε utrogestan. Ξεκούραση και σε 10 ημέρες νέος υπέρηχος. Αναμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η αγωνια σου για οξυγονο ειναι λιγο τραβηγμενη

 

στο 1ο υπερηχο στην 1η εγκυμοσυνη ειχαμε δει και εμεις αιματωμα ..αποκολληση ..utrogestan ....και πολλη ξαπλα ...οσο το δυνατο γινεται λιγοτερες κινησεις ακομα και για μπανιο ...

 

και θετικες σκεψεις ....εμεις βλεπαμε το αιματωμα για 1 μηνα περιπου μετα τον 1ο υπερηχο και τελικα απορροφηθηκε

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περυσι τετοιν καιρο ακριβως ημουν στον 3ο μηνα της κυησης και ειχα αιμορραγια, ετρεξα στην κλινικη και ειδαμε ενα αιματωμα περιπου στο μεγεθος του εμβρυου (νομιζω 3εκ δεν παιρνω και ορκο). Οταν γυρισα σπιτι εμεινα με αναρρωτικη ξαπλα για 1 μηνα, σηκωνομουν μονο για φαι και τουαλετα. Σε επομενο υπερηχο το αιματωμα εξαφανιστηκε, γυρισα στη δουλεια μου και απο τοτε ολα καλα γεννησα ενα υγιεστατο μωρακι. Νομιζω εχει σημασια να σταματησει το αιμα (αν υπαρχει αιμορραγια) η να βγαινει καφε (παλιο αιμα).Θα σου πανε ολα καλα μην ανησυχεις, καλη δυναμη

Link to comment
Share on other sites

οταν ημουν περιπου στην 8η εβδομαδα της εγκυμοσυνης ειχα δει λιγο μπεζ σκουρα υγρα στο εσωρουχο...ξεκινησα προληπτικα utrogenstan χωρις να κανω υπερηχο..

μετα απο 2-3 μερες και ενω ημουν στη δουλεια ειδα αρκετο καφε σκουρο στο εσωρουχο ευτυχως το νοσκομειο που δουλευω εφημερευε και ετρεξα στα επειγοντα...μου εκαναν υπερηχο και μου ειπαν οτι αιμορραγει ελαφρως το σωμα της μητρας....στην γιατρο <δεν ειχα αυτη που εχω τωρα ειχα μια αλλη ιδιωτικη> πηγα μετα απο 3-4 μερες και στον υπερηχο δεν φαινοταν ιχνος αιμορραγιας...τελικα εκανα για ενα διαστημα θεραπεια με utrogestan και δεν ξαναγυρισα στην δουλεια απο τοτε...

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, είναι η πρώτη φορά που επισκέπτομαι το site και θα ήθελα την γνώμη σας. Είμαι στην 6η με 7η εβδομάδα κύησης και πριν έξι ημέρες είδα μια σταγόνα αίμα. Την επόμενη μέρα είχα αίμα (όχι πάρα πολύ) αλλά όλη μέρα. Μέχρι σήμερα συμβαίνει το ίδιο. Ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση για λίγες ημέρες και μου αύξησε την προγεστερόνη σε τρία χάπια την ημέρα. Ακούσαμε τον χτύπο της καρδιάς και το μέγεθος του σάκου ήταν ικανοποιητικό! Τι μπορεί να συμβαίνει?

line_line_typew3_beg_d_typew9_time_1220760000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είναι η πρώτη φορά που επισκέπτομαι το site και θα ήθελα την γνώμη σας. Είμαι στην 6η με 7η εβδομάδα κύησης και πριν έξι ημέρες είδα μια σταγόνα αίμα. Την επόμενη μέρα είχα αίμα (όχι πάρα πολύ) αλλά όλη μέρα. Μέχρι σήμερα συμβαίνει το ίδιο. Ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση για λίγες ημέρες και μου αύξησε την προγεστερόνη σε τρία χάπια την ημέρα. Ακούσαμε τον χτύπο της καρδιάς και το μέγεθος του σάκου ήταν ικανοποιητικό! Τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Γεια σου Πασχαλία! Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! Σου μίλησε ο γιατρός σου για αποκόλληση? Πιθανόν να είναι κάποια μικρή αποκόλληση αλλά φυσικά δεν μπορεί να το δει παρά μόνο στον υπέρηχο. Φαντάζομαι θα ξαναπάς σύντομα...

Κι εγώ στην ίδια περίπου εβδομάδα με εσένα άρχισα να βλέπω ροζ, κόκκινα και καφέ και έπινα ουτροτζεστάν 3 την ημέρα και φυσικά ξεκούραση, ξάπλα κλπ.

Τα σταμάτησα τα χάπια πριν 3-4 μέρες αφού σταμάτησαν τα συμπτώματα εδώ και λίγες εβδομάδες. Φυσικά ακόμα προσέχω, δε σηκώνω το μικρό μου κλπ. Με μια επίσκεψη στο γιατρό σου όλα θα ξεκαθαρίσουν! Ωστόσο ξάπλα και πίνε τα χάπια σου και φυσικά θετικές σκέψεις γιατί όλα θα πάνε καλά! ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι αιμορραγίες στο α΄τρίμηνο της εγκυμοσύνης (και αυτό περιλαμβάνει κάθε είδους- κόκκινο, καφέ, ροζ, πολύ, λίγο κλπ), είναι αρκετά συνηθισμένες (περίπου 1 στις 5 έγκυες) και συνήθως σχετίζονται με μικρές ή μεγάλες αποκολλήσεις του πλακούντα που μπορεί να φαίνονται ή και όχι στον υπέρηχο.

Η πραγματική αιτία τους όμως είναι συνήθως άγνωστη. Η συντριπτική πλειοψηφία τους επίσης δεν έχει επιπτώσεις στην εγκυμοσύνη. Αποβολές συμβαίνουν μόνο όταν υπάρχει κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία ή λοίμωξη (που δεν ανιχνεύεται) ώς πραγματική αιτία της αιμορραγίας. Η ξεκούραση και τα διάφορα φάρμακα (πχ utrogestan) έχει αποδειχθεί διεθνώς ότι δεν κάνουν στην πραγματικότητα τίποτα και δίνονται στην Ελλάδα κυρίως για ψυχολογικούς λόγους και για να ικανοποιηθεί η πίεση της γυναίκας προς το γιατρό για ''να κάνει κάτι''. Σε προηγμένες χώρες του εξωτερικού (πχ Αμερική, Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία) δεν δίνεται απολύτως τίποτα (και στις περισσότερες δεν κυκλοφορούν καν τα σκευάσματα). Αυτό διότι όπως είπα και παραπάνω, αν είναι να υπάρξει αποβολή αυτή θα γίνει ούτως ή άλλως όταν υπάρχει κάποιο σοβαρότερο πρόβλημα (πχ χρωμοσωμική ανωμαλία). Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις (που αποτελούν και τη μεγάλη πλειοψηφία), η εγκυμοσύνη θα προχωρήσει χωρίς προβλήματα. Επομένως δεν χρειάζεται άγχος παρά μόνο υπομονή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακι εγω απο την αρχη της εγκυμοσυνης ειχα ενα μεγαλο αιματωμα..ο γιατροα δεν μου ειπε τπτ σπολυτος για να μη με αγχωσει.μου το ειπε μονο 2 βδομαδες μετα οταν το αιματωμα ειχε σχεδον εντελως απορροφιθει..!!!!ειμαι στην 8η και ολα δοξα το θεο πανε μεχρι στιγμης καλα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Πασχαλία! Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! Σου μίλησε ο γιατρός σου για αποκόλληση? Πιθανόν να είναι κάποια μικρή αποκόλληση αλλά φυσικά δεν μπορεί να το δει παρά μόνο στον υπέρηχο. Φαντάζομαι θα ξαναπάς σύντομα...

Κι εγώ στην ίδια περίπου εβδομάδα με εσένα άρχισα να βλέπω ροζ, κόκκινα και καφέ και έπινα ουτροτζεστάν 3 την ημέρα και φυσικά ξεκούραση, ξάπλα κλπ.

Τα σταμάτησα

 

 

Καλημέρα mikio, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Για αποκόλληση δεν μου έχει πει ο γιατρός. Σήμερα είναι η τέταρτη μέρα που είμαι στο κρεβάτι, αλλά τίποτα ακόμη ... έχω τα ίδια συμπτώματα..αρκετό αίμα. Ραντεβού έχω πάλι την Παρασκευή, όπου και θα είμαι 7 εβδομάδων και 5 ημερών. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να σταματήσει και η αιμοραγία.

line_line_typew3_beg_d_typew9_time_1220760000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

πσχαλια καλη επιτυχια σου ευχομαι!!εγω ειχα αιμα στην 5η-με 6η βδομαδα..ηταν αρκετο αλλα κρατησε στιγμιαια μετα εγινε καφε...κοριτσακι προφανως εχεις αποκολιση το οτο π σακος ηταν κανονικος ειναι πολυ θετικο..το αιμα που συνεχιζει αν ειναι αρκετο ..δε ξερω ειναι λιγο περιεργο..να εχεις θετικες σκεψεις στο μυαλουδακι μου και συγκρατημενη αισιοδοξια !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας....Καινουρια κ εγω στο forum....χαιρομαι πολυ που μιλαω μαζι σας...Ειμαι 31 χρονων κ ειμαι στην 6η εβδομαδα της 1ης εγκυμοσυνης μου...δυστυχως κ εγω εχω προβλήματα...:-(( θα σας πω λοιπον κ εγω τον πόνο μου....Πριν 15 μέρες εμαθα γιαυτο το θαυμα-δώρο Θεού, η χαρα μου τεραστια!Όμως σε 2 μέρες είδα αίμα....με έπιασε πανικός,μεγάλη στεναχωρια...μην πολυλογώ,πηγα στο γιατρό ο οποιος μου εκανε υπέρηχο κ ειδε το σάκο (όχι έμβρυο ήταν νωρισ) κ επίσης αιμάτωμα 4χιλιοστα μεσα σε αυτο.Ξεκίνησα κ εγω utrogestan...to aima stamatise thn idia mera...εκανα χωριακη κ βγήκε 5064 κ μετα απο 2 μερες 6800.Επίσης 2 μέρες μετα τον πρώτο υπερυχο εκανα δευτερο κ έδειξε οτι το αιματωμα διπλασιαστικε...φυσικα ολο το διαστημα ειμαι στο κρεβάτι.Πριν 4 μέρες σταμάτησα το utrogestan(δοξα το Θεο δεν ξαναείδα αίμα)...Χτές κ μόλις 5 μέρες μετά τον 2ο υπέρηχο πήγα να με ξαναδει ο γιατρός.Ειδαμε το έμβρυο κ την καρδούλα του...το αιματωμα δεν μεγαλωσε απλα εμεινε σταθερο...Ο γιατρος φοβατε ακομα κ με εβαλε να κανω αυριο κ αλλη χωριακή για να δουμε πως μεγαλωνει το μωρο...Κριτσια εχω τρομοκρατγθει....φοβαμαι παρα πολυ...θελω το παιδι μου να μεγαλωσει σωστα κ να τα καταφερει...αυτη η αναμονη με τρελενει...ελπιζω να μην σας κουρασα αλλα ενοιωθα την αναγκη να τα πω...ευχαριστω για την υπομονη σας!

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή...

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις και για σένα και για το εμβρυάκι σου είναι να προσπαθήσεις να είσαι ήρεμη και αισιόδοξη!!

 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Να μας γράφεις τα νέα σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα

αν μπορεί κάποια να με βοηθησει λίγο.

Είμαι έγκυος με εξωσωματική, την Κυριακή είδα το πρωί πολύ αίμα και πήρα το γενετιστή ο οποίος μου είπε να κάνω μία χοριακή τη Δευτερα και αλλή μία τη Πέμπτη. Παράλληλα μίλησα με τον γυναικολόγο (εκτός τόπου διαμονής μου) μου σύστησε να κάνω μία πρελουτόν (προγεστερόνη) την Κυριακή το πρωί και τη Δευτέρα το πρωί και παράλληλα μίλησα και με το γυναικολόγο που με παρακολουθεί στον τόπο διαμονής μου ο οποίος μου συστησε υπέρηχο.

Ωοληψία 22/4

Εμβρυομεταφορά 26/4 Πόσων εβδομάδων είμαι?

Το αίμα σταμάτησε 2 ώρες μετά την ένεση προγεστερόνης (παίρνω και 6 ultrogestan ημερησίως).

Η χοριακή ήταν στα 6820.

Το βράδυ πάω για υπέρηχο είμαι μπερδεμένη για το αν φαίνεται κάτι στον υπέρηχο, λόγω των εβδομάδων που είμαι (π.χ. αποκόλληση ή αποβολή ή ορμονική διαταραχή).

Αν γνωρίζει κάποιος ας με βοηθήσει λίγο, θα βγάλει άκρη ο γιατρός σήμερα???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

αν μπορεί κάποια να με βοηθησει λίγο.

Είμαι έγκυος με εξωσωματική, την Κυριακή είδα το πρωί πολύ αίμα και πήρα το γενετιστή ο οποίος μου είπε να κάνω μία χοριακή τη Δευτερα και αλλή μία τη Πέμπτη. Παράλληλα μίλησα με τον γυναικολόγο (εκτός τόπου διαμονής μου) μου σύστησε να κάνω μία πρελουτόν (προγεστερόνη) την Κυριακή το πρωί και τη Δευτέρα το πρωί και παράλληλα μίλησα και με το γυναικολόγο που με παρακολουθεί στον τόπο διαμονής μου ο οποίος μου συστησε υπέρηχο.

Ωοληψία 22/4

Εμβρυομεταφορά 26/4 Πόσων εβδομάδων είμαι?

Το αίμα σταμάτησε 2 ώρες μετά την ένεση προγεστερόνης (παίρνω και 6 ultrogestan ημερησίως).

Η χοριακή ήταν στα 6820.

Το βράδυ πάω για υπέρηχο είμαι μπερδεμένη για το αν φαίνεται κάτι στον υπέρηχο, λόγω των εβδομάδων που είμαι (π.χ. αποκόλληση ή αποβολή ή ορμονική διαταραχή).

Αν γνωρίζει κάποιος ας με βοηθήσει λίγο, θα βγάλει άκρη ο γιατρός σήμερα???

Philips καλησπέρα, στην εγκυμοσυνη πάντα μετράμε τις εβδομάδες απο την πρώτη μερά της τελευταίας περιόδου μας, άσχετα απο το αν είναι φυσιολογική η κύηση ή με εξωσωματική, απλά στην περίτπωση της εξωσωματικής γνωρίζουμε και έμεις και ο γιατρός την ακριβή ημερομηνία κύησης, στις φυσιολογικές η ημερομηνία σύληηψης υπολογίζεται βάση υπερήχου. Σύμφωνα με την εμβρυομεταφορά είσαι 3 εβδομάδων και 1 ημέρας....αλλά να ξέρεις οτι οι γιατροί μετράνε όπως ανέφερα προηγουμένως....τελευταία περίοδο πότε είχες?

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε με την σύζυγό μου για το 1ο υπέρηχο. Αυτός έδειξε σάκο διαμέτρου 11,5 mm και εσωτερικά λεκιθικό σάκο. Η διάμετρος αντιστοιχεί σε 5 εβδομάδων έμβρυο ενώ είμαστε 5 και 2 ημερών. Όλα καλά θα μου πείτε. Δίπλα του όμως 2-3 mm, υπάρχει αίμα μιάμιση φορά σε μέγεθος απʼ ότι ο σάκος και σε σχήμα μακρόστενο. Αυτό μας είπε ότι μπορεί να συνέβη από κούραση από απότομο βήχα κλπ. Είτε θα απορροφηθεί είτε θα αποβληθεί είτε θα δημιουργήσει πρόβλημα την κύηση. Θα μας δει σε 1,5 εβδομάδα ξανά και μπορεί να χορηγήσει utrogestan. Η σύζυγος πάντως θα πάρει άδεια για κάποιες ημέρες από την δουλειά για ξεκούραση.Σας έχει τύχει αίμα σε τόσο μεγάλη αναλογία; Πόσο επικύνδυνο είναι;

 

κ γω 6 εβδομαδων ειχα αποκολληση γιατι γλιστρισα κ επεσα μεσα στο σπιτι.δεν ειχα δει αιμα αλλα οταν πηγα για υπερηχο 1 εβδ.μετα ειδε η γιατρος την αποκολληση κ μου εδωσε utrogestan.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα μπέρδεμα...όλες τις κυήσεις τις μετράμε με αυτό τον τρόπο, θα το συνηθίσεις σιγά σιγά;) ....σύμφωνα με την τελευταία σου περίοδο είσαι 6 εβδομάδων και 4 ημερών......σάκο θα δείτε, πιθανότατα να ακούσετε και καρδούλα:)

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ Θεε μου...σημερα παλι μετα απο 15 μέρες είδα λιγο αιμα σκουρο....εχω τρελαθει!!!προχτες εκανα χοριακη κ απο 6800 μεσα σε 1 εβδομαδα ανεβηκε 23500.Γιατι να βλεπω λιγο αιμα???Ολο το διαστημα δεν κανω τιποτα κ ειμαι στο κρεβατι!!!Τι να κανω???Εχω κατααγχωθει παλι!!!

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αχ Θεε μου...σημερα παλι μετα απο 15 μέρες είδα λιγο αιμα σκουρο....εχω τρελαθει!!!προχτες εκανα χοριακη κ απο 6800 μεσα σε 1 εβδομαδα ανεβηκε 23500.Γιατι να βλεπω λιγο αιμα???Ολο το διαστημα δεν κανω τιποτα κ ειμαι στο κρεβατι!!!Τι να κανω???Εχω κατααγχωθει παλι!!!

Ο γιατρός τι σου είπε? Πάντως είναι πολύ καλή η χοριακή σου....αρκετές φίλες μου είχαν αίμα τον πρώτο καιρό και όλα ήταν μια χαρά

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...