Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασβέστιο από πότε;


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!Είμαι στην 14η εβδομάδα κύησης και μέχρι τώρα παίρνω μόνο ένα χαπάκι filicine και ένα μπουκαλάκι legofer την ημέρα ( φιλλικό οξύ και σίδηρο). Είναι αρκετά; Επιπλέον δεν θα έπρεπε να ξεκινήσω και ασβέστιο;;;;Αχ σας παρακαλώ πείτε μου γιατί φοβάμαι ότι παίρνω λίγα συμπληρώματα.........

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα!

εγώ δεν πήρα ποτέ ασβέστιο κατά την εγκυμοσύνη! μόνο φιλισίν και ρεζοφερόν!

δεν χρειαζόταν είπε η γιατρός μου, έπαιρνα αρκετό με τη διατροφή! εξαρτάται λοιπόν τόσο από τον γιατρό όσο και από την εγκυμονούσα!

φιλάκια, καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Νόμιζα ότι έχω καθυστερήσει αλλά τώρα ησύχασα κάπως.Από Δευτέρα θα ρωτήσω και τον γιατρό.

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα!

εγώ δεν πήρα ποτέ ασβέστιο κατά την εγκυμοσύνη! μόνο φιλισίν και ρεζοφερόν!

δεν χρειαζόταν είπε η γιατρός μου, έπαιρνα αρκετό με τη διατροφή! εξαρτάται λοιπόν τόσο από τον γιατρό όσο και από την εγκυμονούσα!

φιλάκια, καλή συνέχεια

Και εγω σε αυτην την εγκυμοσυνη δε παιρνω ασβεστιο αφου καλυπτομαι διατροφικα(2 ποτηρια γαλα την ημερα+φετα ειπε οτι αρκουν)

στην 1η η αλλη μου γιατρος μου ειχε δωσει μετα τον 4 μηνα απο οσο 8υμαμαι αλλα κι παλι δεν ημουνα και πολυ φανατικη η τον ξεχνουσα η δεν το επερνα αλλα παλι επιανα πολυ γαλα

σιδηρο στη 1ηεγκυμοσυνη επερνα απο τη 1 μερα τωρα σε αυτη με πειραζει και βγζω αιμοροιδες οποτε δεν παιρνω ουτα απο αυτον αλλα στη τελευταια εξεταση αιματος ειχα αιματοκριτη 39,6 οποτε δεν τον χρειαζομαι (τρωω καλα:roll::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: )

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου ειναι κατα των σκευασματων ασβεστιου και δε θελει να παρω καθολου απλα να προσπαθω να πινω γαλα. σιδηρο ξεκινησα στον 5ο αλλα πριν δε μου χρειαζοταν κι ολας γιατι ειχα υψηλα αιματολογικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ ξεκίνησα με filicine, την 16η εβδομάδα μου χορήγησε σίδηρο με φιλικό όξυ και σταμάτησα το Φιλισιν και ασβέστιο. Αυτό που δεν μου έχει αναφέρει καθόλου είναι το μαγνήσιο. Πότε χορηγείται και για ποιο λόγο?

 

pFe6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μαγνήσιο μου το έδωσε για τα "πετρώματα", βοηθάει να μην έχω τόσα πολλά, γιατί μπορεί να είναι επικίνδυνα για πρόωρο τοκετό. Το ασβέστιο μου είπε να αρχίσω να το παίρνω στις 28 εβδομάδες γιατί τότε άρχισε να ζητάει πιο πολύ το μωρό!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Έφτασα και εγώ στην 18η εβδομάδα και μου είπε να ξεκινήσω ασβέστιο το calcioral μασώμενα δισκία αλλά έχω μεγάλο πρόβλημα.Κάθε φορά που επιχειρώ να τα μασήσω μου έρχεται αναγούλα και αμέσως μετά κάνω εμετό.Προφανώς δεν το δέχεται ο οργανισμός μου....Μήπως ξέρετε αν μπορώ να αντικαταστήσω το calcioral με ένα άλλο συμπλήρωμα ασβεστίου που ίσως να μην με πειράζει;;;;;;;;;Εσείς ποιο πάιρνετε, έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο;

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω ειχα το ιδιο προβλημα με τα μασωμενα,αναγουλα μεγαλη...ετσι πηρα αναβραζοντα δισκια με γευση πορτοκαλι,το πινω πολυ ευχαριστα!!πολλες κοπελες ομως αναγουλιαζουν με αυτα,οποτε ειναι θεμα γουστου!ρωτα τον γιατρο σου,εμενα μου πε να παρω οποια θελω..

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

και γω ειχα το ιδιο προβλημα με τα μασωμενα,αναγουλα μεγαλη...ετσι πηρα αναβραζοντα δισκια με γευση πορτοκαλι,το πινω πολυ ευχαριστα!!πολλες κοπελες ομως αναγουλιαζουν με αυτα,οποτε ειναι θεμα γουστου!ρωτα τον γιατρο σου,εμενα μου πε να παρω οποια θελω..

Μήπως εννοείς τα caltrate;Γιατί μου είπε η φαρμακοποιός ότι υπάρχουν και αυτά αλλά μου είπε ότι έχουν μέσα βιταμίνη D που δεν κάνει για την εγκυμοσύνη....Θα ρωτήσω όμως και τον γιατρό μου να μου πει αν ισχύει αυτό...

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πολλα σκευσματα ,εγω παιρνω τα calciform,και κανουν για εγκυους..

Σε ευχαριστώ πολύ,το σημείωσα και θα τον ρωτήσω....Μακάρι να μου τα επιτρέψει ή έστω να μου δώσει κάτι άλλο γιατί αυτά που μου έδωσε δεν υπάρχει περίπτωση να τα πάρω....

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην στα δωσει;;μα τα αλλα δεν καταπινονται με τιποτα....αηδια..αν και πολλα κοριτσια τους αρεσουν εγω δεν μπορεσα να τα παρω με τιποτα..

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι να μην στα δωσει;;μα τα αλλα δεν καταπινονται με τιποτα....αηδια..αν και πολλα κοριτσια τους αρεσουν εγω δεν μπορεσα να τα παρω με τιποτα..

Χαίρομαι πολύ που υπάρχει κάποιος που με καταλαβαίνει και δεν με θεωρεί παράξενη, περίεργη , ιδιότροπη και όλα αυτά που έχω ακούσει από το πρωί από μαμά - πεθερά κ.τ.λ.....

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται απο τις εξετάσεις σου δηλαδή αν ο γιατρός σου τις είδε και ήτανε καλές θεωρησε σωστο να μην σου δώσει , βέβαια εξετάσεις θα του πηγαίνεις πολυ συχνα , εγώ του πηγαίνω κάθε μήνα , οπότε αν δει οτι το χρειάζεσαι θα σου δώσει.

Link to comment
Share on other sites

εγώ μέχρι τώρα μόνο φυλλικό και σίδηρο, από σήμερα ξεκίνησα Μαγνήσιο και Ασβέστιο, μάλιστα είχα αρχίσει να αγχώνομαι επείδή δεν μου έδινε Ασβέστιο! έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις όπου μετά την εγκυμοσύνη έχουν επηρεαστεί τα δόντια γυναικών κι εγώ δεν θέλω να έχω τέτοιο πρόβλημα...εννοείται, ποιος θέλει???

dev250pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το τακτοποίησα και αυτό το θέμα...Τελικά ( μετά από πολλά παρακάλια και εξηγήσεις ) μου άλλαξε μάρκα και μου έδωσε ένα άλλο αναβράζων mega calcium που είναι πολύ δροσιστικό σαν λεμονάδα και δεν με πειράζει καθόλου - αντιθέτως με ξεδιψάει!!!!Ευτυχώς.....Μαγνήσιο δεν μου έχει δώσει ακόμα, θα τον ρωτήσω όμως και για αυτό.Ωστόσο μου αύξησε και το σίδηρο στα 2 μπουκαλάκια την ημέρα.

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

κουκλιτσες μου μελλουσες μανουλες οσο αφορα αυτα που πινουμε κατα την διαρκια της εγκυμοσηνης παντα εξαρτιονται απο τις εξετασεις που κανεται καθε μηνα της ρουτινας που λενε ουρα και αιμα . και βαση αυτων των εξετασεων κηνουνται ολοι οι γιατροι . το λεω γιατι εχω δυο παιδακια και στις δυο φασεις ο γιατρος μου μου συμπεριφερθηκε αναλογα των αποτελεσματων αυτων .πχ στο γιο μου επινα σιδερο-φυλλικο -μαγνησιο-ασβεστιο ενω στην κορη κορη μου μονο σιδερο-μαγνησιο το ασβεστιο απο τις τρωφες μιας και τρωω πολλα γαλακτοκομικη δεν μου ηταν απαρετιτο. φιλακια καλη μερα ελπιζω να σας βοηθησα λιγο και να μην ανχωνεσται καθε απορια που εχεται καλο ειναι να ρωταται τον γιατρο σας και να σας ενημερωνει αναλογος .φιλακια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μελλουσες μανουλες καλημερα!!!ειμαι στο τελος του πρωτου μηνου.ο γιατρος μου δεν μου εδωσε ακομα ασβεστιο του εχω εμπιστοσυνη απλα μου κανει λιγο παραξενο εσεις ποτε το ξεκινησατε??

Link to comment
Share on other sites

μελλουσες μανουλες καλημερα!!!ειμαι στο τελος του πρωτου μηνου.ο γιατρος μου δεν μου εδωσε ακομα ασβεστιο του εχω εμπιστοσυνη απλα μου κανει λιγο παραξενο εσεις ποτε το ξεκινησατε??

 

εγω το ξεκινησα στον 5ο μηνα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...