Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Embryoland


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μια φίλη μου θα επισκεφτεί το συγκεκριμένο κέντρο για εξωσωματική. Ήθελα να ρωτήσω τις υπόλοιπες κοπέλες που έχουν προχωρήσει σε εξωσωματική στο κέντρο αυτό να μοιραστούν μαζί μας τις εμπειρίες τους.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα !

 

Εγω εκει εχο κανει την προτη μου προσπαθια και δεν εμειωα ευχαριστιμενη. Μου κανανε λαθη (ετσι μου λενε 3 γιατροι που τους εδειξα τα χαρτια και την γνωματευση) και η κοπελες εδω στα φορουμ τα ιδια μου λενε. Μπορει να ετιχε μονο σε μενα???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !

 

Εγω εκει εχο κανει την προτη μου προσπαθια και δεν εμειωα ευχαριστιμενη. Μου κανανε λαθη (ετσι μου λενε 3 γιατροι που τους εδειξα τα χαρτια και την γνωματευση) και η κοπελες εδω στα φορουμ τα ιδια μου λενε. Μπορει να ετιχε μονο σε μενα???

Καλησπερα.Μπορεις να μου πεις τι εγινε;Λαθη των γιατρων εννοεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια!

 

Μετα απο την εξωσωματικη που εκανα πηγα να ζητησο γνωμες απο αλλους γιατρους.Ηθελα να μου πουνε πως βλεπουνε την διαδικασια που εκανα και γιατι δεν πειτχε.Παντα πρεπει να ζητησουμε και 2η και αν θελουμε και 3η γνωμη εγω ετσι νομιζω. Πηγα σε εναν γιατρο που ειναι οικογενειακος φιλος της κουμπαρας μου και αυτος μου ειπε οτι βλεπει πραγματα που δεν του αρεσουνε καθολου. Το πρωτοκολλο επρεπε να ητανε το μακρη, πολυ μικρη δοσει φαρμακον(750 μοναδες gonal πηρα μονο και με αυτο μετα η μητρα δεν εχει πολυ δυναμη να κρατισει τα εμβρυα ) και δεν επρεπε ποτε να βαλλουνε 4 εμβρυα γιατι δεν επιτρεπετε.Λογο ηλικιας (30) και λογο που δεν ηπαρχει κανενα προωλιμα σε εμενα μου ειπε αυτα.Πηγα και σε αλλους 2 και τα ιδια μου ειπανε.

Δεν λεω οτι δεν ειμαι ευχαριστιμενη επειδη δεν πετιχα,ηξερα της πιθανοτητες.Σας λεω τι μου ειπανε η αλλη η γιατροι. Εσεις τι λετε για ολα αυτα?

Γνωρισα εκει μια κοπελα,αυτη εκανε την 5η προσπαθια οταν εγω πηγα για την 1η και δεν πετιχε και παλλι.Αυτα....Και εγω θελω να μου πειτε την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε κοριτσι μου,δεν ξερω!Οσον αφορα τα 4 εμβρυα εγω ξερω οτι καταφευγουν σε αυτη τη λυση σε εσχατες περιπτωσεις μετα απο πολλες προσπαθειες.Δεν σου εξηγησαν το λογο;Οσον αφορα τη δοση του gonal οι αλλοι οι γιατροι πως ξερουν οτι ηταν μικρη;Ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα στα φαρμακα και η δοση προσαρμοζεται κατα περιπτωση.Μιλαμε για το ιδιο κεντρο στη Θεσσαλονικη,ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια ,εγω λες για το Κεντρο στην Αθηνα!!!!Λεοφ.Κηφισιας-Αργολιδος 2.

Baby1,μου ειπε ο γιατρο οτι ειναι 4 και θα βαλλουμε και τα 4,ετσι για να δουμε.Στον αντρα μου ειπε ομος τα λεμε το Μαρτυ! Προτη μου προσπαθια ητανε.....και οταν δεν εχεις παρει αρκετο gonal h μητρα δεν εχει δυναμη να κρατισει τα εμβρυα( και τωρα δεν λεμε για 4) ετσι μου ειπανε η γιατροι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γειά σας,

είμαι η Αλεξάνδρα, είμαι 43 ετών και έχω ήδη κάνει δύο (2) αποτυχημένες προσπάθειες στο ανωτέρω κέντρο εξωσωματικής στην Αθήνα. Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει όμως οι γιατροί του ανωτέρου κέντρου μου είπαν ότι είναι πρόβλημα ηλικίας που δεν μπορώ να μείνω έγκυος.

Θα δοκιμάσω και τρίτη φορά όμως σε άλλο κέντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής (embryogenesis) στον κο Μ. Μαστρομηνά.

Αν κάποια γνωρίζει κάτι για το ανωτέρω κέντρο ας μου απαντήσει, όπως επίσης να μου πει και την γνώμη της για την ηλικία που προσπαθώ να μείνω έγκυος.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αλεξάνδρα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!!!!

Εχει ακουσει καμια τιποτα (θετικο ή αρνητικο) για την embryoland και τον γιατρο Κανακα?

Εγω είχα παει στον Κανακα.Δεν ξερω βρε κοριτσια εγω εμεινα απολυτα ευχαριστημενη.Ισωσ γιατι πετυχε με την πρώτη η προσπάθειά μου. Εγώ ήμουν σχεδόν 30 χρονών,απόλυτα υγιής εγώ αλλά ο σύζυγός μου είχε αζωοσπερμία, μιλάμε για ελάχιστα καλά σπερματοζωάρια που να έχουν και κινητικότητα.Μικρογονιμοποίηση κάναμε,μου τοποθέτησαν 3 και τώρα έχω δίδυμα 8 μηνών.Αλλά και σαν γιατρός ήταν πολύ καλός, όποτε χρειαζόμουν κάτι τον έπαιρνα τηλ, πολύ ευγενικός, εξυπηρετικός.Και εμένα η περίπτωσή μου δεν ήταν εύκολη.Εμένα αυτόν τον γιατρό και το κέντρο μου το σύστησε ο γυναικολόγος μου, δεν τον ήξερα, δεν τον είχα ακουστά. Μου είπε θα πας σε αυτόν και μόνο σε αυτόν. Και επειδή εγώ έχω τυφλή εμπιστοσύνη στον γυναικολόγο μου πήγα.Μακάρι να σε βοήθησα.Ωστόσο αν πας στείλε μου τις εντυπώσεις σου.Μάκια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Εγώ πήγα σε αυτό το κέντρο και έμεινα με την 5η προσπάθεια (στην 3η έπαθα παλίνδρομη κύηση) και ήμουν 37 χρονών.Εμένα ο γιατρός μου ήταν ο κ.Ματζαβίνος (δεν είναι ακόμη?) ένας εξαίρετος άνθρωπος και από τους καλύτερους επιστήμονες που έχω γνωρίσει.Δέν έχω κανένα παράπονο από το συγκεκριμένο κέντρο όπως επίσης και από την κυρία εμβρυολόγο που μου είχε συμπαρασταθεί πάρα πολύ.Τον κ.Κανακά λίγο τον είχα γνωρίσει στις 2 πρώτες προσπάθειες που ήταν και αυτός κατά την διάρκεια της διαδικασίας που και αυτός με βοηθήσει πολύ ψυχολογικά.Εγώ τους ευχαριστώ πάρα πολύ τους ανθρώπους που με βοήθησαν και που μου συμπαραστάθηκαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την τελευταία μου εξωσωματική την έκανα πριν από πέντε μέρες.Δεν έφτασα καν σε εμβρυομεταφορά γιατί το μοναδικό ωάριο ΄που ήταν σε καλή κατάσταση αποδείχτηκε ακατάλληλο για διαίρεση.΄Ομως κανείς δεν μου είπε το γιατί ή αν θα έπρεπε να κάνω κάποιες ορμονολογικές εξετάσεις να δει αν υπάρχει πρόβλημα στις ωοθήκες.Καλός ο κος Κανακάς,δεν λέω,αλλά κάτι μου λέει πως πρέπει να "παίξω" το τελευταίο μου χαρτί σε κάποιον άλλο γιατρό.Και δυστυχώς,για μένα και τον συζυγό μου, ο χρόνος μας τελέιώνει.

 

Καλή επιτυχία σε όσες είναι στη φάση της εξωσωματικής και σε κείνες που τα κατάφεραν, να τους ζήσουν τα μωράκια τους!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όσο περνάει ο καιρός και με άλλες κοπέλες που μιλάω αυξάνονται οι αποτυχημένες προσπάθειες στο παραπάνω κέντρο. Θα έλεγα να προσπαθήσεις και κάπου αλλού γιατί όντως είναι περιορισμένος ο χρόνος σου Αλεξάνδρα μου. Η εξωσωματική της φίλης μου στον Κανακά τελικά δεν πέτυχε απλά είχα ξεχάσει να μπω να σας το πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κορίτσια. Μπορώ να συστήσω το κέντρο αυτό και ιδιαίτερα το κ. Κανακά με την ομάδα του.

Προσφέρουν μια άριστη δουλειά και είναι πάντα διπλά στα ζευγάρια. Καλή επιτυχία σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
Γεια σας κορίτσια. Μπορώ να συστήσω το κέντρο αυτό και ιδιαίτερα το κ. Κανακά με την ομάδα του.

Προσφέρουν μια άριστη δουλειά και είναι πάντα διπλά στα ζευγάρια. Καλή επιτυχία σε όλες.

 

Συμφωνώ και επ' αυξάνω, όσο για τον κο Κανακά, μόνο τα καλύτερα θα ακούσετε από μένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ έκανα τις πρώτες 3 προσπάθειές μου στο συγκεκριμένο κέντρο με γιατρό τον κο Μαντζαβίνο. Σαν άνθρωπος πραγματικά είναι πολύ συμπαθητικός. Αλλά γενικά σαν κλινική θεωρώ ότι υστερεί σε σχέση με τα μεγάλα ονόματα. Από την δική μου πείρα έφυγα τελείως απογοητευμένη. Τις 2 από τις 3 φορές δεν καταφέραμε καν να κάνουμε εμβρυομεταφορά και σε ένα φυσικό κύκλο που κάναμε τίποτα πάλι. Νόμιζα ότι δεν έχω καμία ελπίδα. Πήγα σε άλλο άλλο κέντρο όπου από την πρώτη προσπάθεια είχαμε σημαντική βελτίωση με το μακρύ πρωτόκολο (στο Embryoland κάναμε μόνο βραχύ και τις 3 φορές) και μετά και τη δεύτερη προσπάθεια στο άλλο κέντρο κάναμε εξετάσεις για πιθανή ενδομητρίωση που τελικά είχα. Αν είχα μείνει στο Embryoland δεν θα το μαθαίναμε ποτέ γιατί εκεί δεν κάνουν εξετάσεις μετά τις αποτυχίες απλά ξαναδοκιμάζεις. Ενώ στο Γενεσις μετά από κάθε αποτυχία κάνεις και εξετάσεις. Μετά τη θεραπεία της ενδομητρίωσης το ποσοστό γονιμοποίησης αυξήθηκε στο 75% από 25% και τώρα αισθάνομαι ότι έχω ελπίδες. Μεγάλη διαφορά είδα και στους χειρισμούς του φυσικού κύκλου. Στο Embryoland γινότανε λίγο στην τύχη. Ποτέ δεν μου λέγανε τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων. Με είχανε δει Σάββατο και μου είπανε να κάνω Τρίτη πρωί την Pregnyl και να πάω Τετάρτη πρωί για ωοληψία. Πάντα η ωοληψία γίνεται 34-36 ώρες μετά την Pregnyl αλλά εκεί έγινε στις 25 ώρες!!! Που να πάει καλά η προσπάθεια. Απογοήτευση. Είναι πιο οικονομικά βέβαια στο Embryoland αλλά τι να το κάνεις. Τα λεφτά είναι χαμένα αν είσαι δύσκολη περίπτωση. Σε εύκολες περιπτώσεις μπορεί να έχουν επιτυχίες. Αλλά όχι στις δύσκολες. Τώρα που έκανα φυσικό κύκλο στο Γένεσις όλα πήγαν πολύ καλά. Με παρακολουθούσαν κάθε μέρα και κάναμε αιματολογικές για να προσδιορίσουμε ακριβώς την ώρα που έπρεπε να κάνω την ένεση και την ωοληψία. Πιστεύω και το εργαστήριό τους υπολείπεται από εκείνο του Πάντου και του Μαστρομηνά. Είχα επιλέξει και εγώ να ξεκινήσω με το γιατρό που με ενθάρυνε περισσότερο και μου ταίριαζε πιο πολύ σαν άνθρωπος επειδή πίστευα ότι είμαστε εύκολη περίπτωση. Τελικά βέβαια δεν ήταν έτσι, ήμουν δύσκολη περίπτωση και αν είχα μείνει εκεί οι επόμενες αποτυχίες θα ήταν σίγουρες.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΕΧΘΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΩΟΛΗΨΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΚΟΥΣΤΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΟΜΩΣ. ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΤΕ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΙ ΒΙΟΛΟΓΟΙ Η¨ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ,ΠΡΩΤΑ ΟΙ ΒΙΟΛΟΓΟΙ-ΓΕΝΕΤΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.Ο Κος ΜΑΝΤΖΑΒΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΚΕΙ, ΤΩΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΕΧΘΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΜΕΝΑ ΟΜΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο Κος ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

 

Μετα απο την εξωσωματικη που εκανα πηγα να ζητησο γνωμες απο αλλους γιατρους.Ηθελα να μου πουνε πως βλεπουνε την διαδικασια που εκανα και γιατι δεν πειτχε.Παντα πρεπει να ζητησουμε και 2η και αν θελουμε και 3η γνωμη εγω ετσι νομιζω. Πηγα σε εναν γιατρο που ειναι οικογενειακος φιλος της κουμπαρας μου και αυτος μου ειπε οτι βλεπει πραγματα που δεν του αρεσουνε καθολου. Το πρωτοκολλο επρεπε να ητανε το μακρη, πολυ μικρη δοσει φαρμακον(750 μοναδες gonal πηρα μονο και με αυτο μετα η μητρα δεν εχει πολυ δυναμη να κρατισει τα εμβρυα ) και δεν επρεπε ποτε να βαλλουνε 4 εμβρυα γιατι δεν επιτρεπετε.Λογο ηλικιας (30) και λογο που δεν ηπαρχει κανενα προωλιμα σε εμενα μου ειπε αυτα.Πηγα και σε αλλους 2 και τα ιδια μου ειπανε.

Δεν λεω οτι δεν ειμαι ευχαριστιμενη επειδη δεν πετιχα,ηξερα της πιθανοτητες.Σας λεω τι μου ειπανε η αλλη η γιατροι. Εσεις τι λετε για ολα αυτα?

Γνωρισα εκει μια κοπελα,αυτη εκανε την 5η προσπαθια οταν εγω πηγα για την 1η και δεν πετιχε και παλλι.Αυτα....Και εγω θελω να μου πειτε την γνωμη σας.

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΖΩΗ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΟΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΕΒΑΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΩΑΡΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΟΣΟ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ ΣΟΥ.ΟΣΩ ΓΙΑ ΤΑ 4 ΕΜΒΡΥΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ 1ΑΠΟ ΤΑ 4 ΘΑ ΕΜΕΝΑΝ ΜΕΣΑ ΣΟΥ, ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ 6 ΩΑΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΘΗΚΕ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ ΤΙΣ ΡΗΞΑΜΕ ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΩΑΡΙΑ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΓΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΔΙΟΤΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥ ΤΑ ΩΑΡΙΑ ΣΟΥ ΟΥΤΕ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΛΛΑΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΜΠΙΝΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. ΑΛΛΟΙ ΒΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΚΟΠΟΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ PREGNYL ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΘΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΧΑΣΑΜΕ.ΚΛΠ

ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΥΑΠΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας,

Εγω από την άλλη έχω πολλή καλή εμπειρία από το συγκεκριμένο κέντρο και τους ανθρώπους του. Βέβαια, και στη δική μας περίπτωση πέτυχε με την πρώτη, έχοντας πάρει πολύ μικρή δόση φαρμάκων κάτι το οποίο με ενδιέφερε ιδιαιτέρως. Είχαμε πάει και σε άλλον πολύ γνωστό και καλό γιατρό πριν, ο οποίος μας φάνηκε πιο λεπτομερής στην προσέγγισή του αλλά η πρότασή του για θεραπεία ήταν μακρύτερης διάρκειας και μεγαλύτερης ποσότητας φαρμάκων. Λόγω φυσικά των μικρών δόσεων φαρμάκων που πήρα (διότι φοβόμουνα το ντοπάρισμα πάρα πολύ) δεν έμειναν, ίσως, ωάρια για να καταψυχούν, οπότε στην περίπτωση που δεν θα πετύχαινε με την πρώτη (που δόξα το Θεό πέτυχε) θα έπρεπε να υποβληθώ από την αρχή στην ορμονοθεραπεία. Δεν ξέρω τελικά τι είναι καλύτερο, βρε κορίτσια.

Εγώ στο κέντρο αυτό και στον κύριο Κανακά πήγα γιατί έφτασαν στα αυτιά μου 3 περιστατικά που και σε αυτές πέτυχε με την πρώτη. Να σας πω, επίσης, ότι και οι 3 περιπτώσεις που γνώριζα αφορούσαν γυναίκες χωρίς κάποιο πρόβλημα (π.χ θέμα με σάλπιγγες, ενδομητρίωση ή οτιδήποτε άλλο αποτρέπει την εμφύτευση). Στις 2/3 υπήρχε πρόβλημα στον άνδρα και στην 3η ανεξήγητη υπογονιμότητα (πάντως η γυναίκα ήταν ΟΚ).

Εντελώς τυχαία έμαθα για μια κοπέλα (αφού είχα ήδη πάει εγώ) που σε μεγάλη ηλικία αρκετά ο Κανακάς είχε βάλει στόχο να τη βοηθήσει και πράγματι τα κατάφερε. Η κοπέλα (44 χρονών) πίνει νερό στο όνομά του και έχει αποκτήσει το παιδάκι της.

Βέβαια, σαν άνθρωπος σε κερδίζει πάρα πολυ διότι είναι πολύ επικοινωνιακός και ζεστός και σου μεταδίδει αισιοδοξία και ανθρωπιά. Αυτό το χαρακτηριστικό του έχει δύο όψεις: a) Επειδή σου μεταδίδει αυτήν την αισιοδοξία ότι θα πετύχει, σε βοηθάει να ανέβεις ψυχολογικά κάτι που είναι πολύ σημαντικό για την επιτυχία της προσπάθειας.

β) αυτό από την άλλη, στην περίπτωση που δεν πετύχει, (50%-50% είναι οι πιθανότητες) απογοητεύεσαι πιο πολύ διότι είχες πολλές ελπίδες και αισιοδοξία ... Το πιθανότερο σ'αυτήν την περίπτωση είναι να νιώσεις πως δεν σε είχε προετοιμάσει για τέτοιο αποτέλεσμα και να θελήσεις να φύγεις διότι δεν σου δίνει εξηγήσεις.

Αλλά αντικειμενικά τι είδους εξηγήσεις να δοθούν εφόσον έγινε μια καλή εμβρυομεταφορά και δεν πέτυχε ? Αφού είναι 50 %- 50 % ?

Εύχομαι σε όλες σας, μέσα από την καρδιά μου να πετύχει η προσπάθειά σας (όπου και αν την κάνετε) και να αλλάξετε σελίδα στο βιβλίο! Μην ξεχνάτε να προσεύχεστε και να πιστεύετε ότι όλα θα πάνε καλά. Εγώ παράλληλα έκανα μια προσευχή που μου είχε δώσει μια φίλη και έγινε το θαύμα.. όποια ενδιαφέρεται να μου πει να της την στείλω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...