Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΑΔΙΝΟΙ ΕΜΕΤΟΙ...


Recommended Posts

Καλημερα σας!..Κοριτσια ειμαι εγκυος στην 8η εβδομαδα, στην 2η εγκυμοσυνη μου.Ξυπναω καλα το πρωι χωρις ναυτιες, ετσι συνεχιζω μεχρι το μεσημερι.Απο το απογευμα και μετα αρχιζω και νιωθω το στομαχι μου καπως, χωρις να χωνευει αυτο που εφαγε το μεσημερι, καουρες, ρεψιματα και καταληγω να κανω εμετο για να ξαλαφρωσω.Να σημειωσω οτι τρωω ελαφρια.Πχ χθεσ το μεσιμερι εφαγα 3 φετες ψωμι με τυρι φιλαδελφεια.Θεωρειται συμπτωμα εγκυμοσυνης αυτο? το εχει συναντησει καμια σας?

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα σας!..Κοριτσια ειμαι εγκυος στην 8η εβδομαδα, στην 2η εγκυμοσυνη μου.Ξυπναω καλα το πρωι χωρις ναυτιες, ετσι συνεχιζω μεχρι το μεσημερι.Απο το απογευμα και μετα αρχιζω και νιωθω το στομαχι μου καπως, χωρις να χωνευει αυτο που εφαγε το μεσημερι, καουρες, ρεψιματα και καταληγω να κανω εμετο για να ξαλαφρωσω.Να σημειωσω οτι τρωω ελαφρια.Πχ χθεσ το μεσιμερι εφαγα 3 φετες ψωμι με τυρι φιλαδελφεια.Θεωρειται συμπτωμα εγκυμοσυνης αυτο? το εχει συναντησει καμια σας?

 

ΦΥΣΙΚΑ!!! :mrgreen:

Στην 1η εγκυμοσύνη είχα ναυτίες το πρωί και μετά το απόγευμα και το βράδυ, που κατέληγαν σε εμετούς. Τόσους που παραλίγο να μου δώσει χάπια ο γιατρός για να μην προκληθεί αποβολή. Στην 2η εγκυμοσύνη είχα ανακατωσούρες και αναγούλες ΟΛΗ ΜΕΡΑ και ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ μέχρι τον 5ο μήνα χωρίς να μπορώ όμως να κάνω εμετό να ανακουφιστώ. Ήμουν στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού!!! Νοστάλγησα τους εμετούς της 1ης εγκυμοσύνης... :confused:

Υπομονή καλή μου, ελπίζω να μην σου κρατήσει πολύ....;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζησει .... αγορακι :lol::lol::lol:

Οι παλιες ελεγαν απογευματινοι εμετοι ειναι αγορακι.

 

Σοβαρα τωρα. Δεν υπαρχει εγκυμοσυνη χωρις εμετους ή ναυτιες (που τετοια τυχη)

 

Δεν ειναι κατι κακο. Αντιθετα απο οσο ξερω ειναι πολυ καλο. Σημαινει οτι οι ορμονες σου ειναι ψηλα που ειναι παρα πολυ καλο.

 

Το μονο που μπορει να σου δωσει ειναι κανενα σιροπακι απλα για να μην παθεις αφυδατωση αν κανεις πολλους. Με εναν την ημερα μια χαρα σε κοβω :cool::cool: (δεν παιζω με τον πονο σου αλλα ξερω ατομο με 20 :shock:) .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!..Κοριτσια ειμαι εγκυος στην 8η εβδομαδα, στην 2η εγκυμοσυνη μου.Ξυπναω καλα το πρωι χωρις ναυτιες, ετσι συνεχιζω μεχρι το μεσημερι.Απο το απογευμα και μετα αρχιζω και νιωθω το στομαχι μου καπως, χωρις να χωνευει αυτο που εφαγε το μεσημερι, καουρες, ρεψιματα και καταληγω να κανω εμετο για να ξαλαφρωσω.Να σημειωσω οτι τρωω ελαφρια.Πχ χθεσ το μεσιμερι εφαγα 3 φετες ψωμι με τυρι φιλαδελφεια.Θεωρειται συμπτωμα εγκυμοσυνης αυτο? το εχει συναντησει καμια σας?

 

Προχθές το έπαθα αυτό! Έκανα εμετό 2 φορές το απόγευμα κι είχα αυτή τη δυσπεψία που περιγράφεις. Φούσκωμα, ρεψίματα σα να μην χωνεύω το φαγητό μου.

Στην 1η εγκυμοσύνη το θυμάμαι αξέχαστα αυτό το απαίσιο σύμπτωμα της δυσπεψίας και των φουσκωμάτων για τις πρώτες εβδομάδες. Αλλά ποτέ δε με είχε οδηγήσει σε εμετό. Οι ορμόνες φταίνε. Μακάρι πάντως να είχα και κάθε μέρα εμετό τώρα και να μην είχα την αποκόλληση που έχω και τόσο με ανησυχεί...

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου! Λογικά σε κανένα μήνα το πολύ θα σου έχει περάσει...

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζησει .... αγορακι :lol::lol::lol:

Οι παλιες ελεγαν απογευματινοι εμετοι ειναι αγορακι.

 

σε'μενα πάντως βγήκε..

έτσι ακριβώς και εγώ, το πρωί σηκωνόμουν μια χαρά, οδηγούσα πήγαινα στη δουλειά και κατά τις 8 το βράδυ ακριβώς τα συμπρώματα που περιγράφεις...

 

....και ναι έχω αγόρι...

πόσα ξέρειες ρε elenik :lol::lol::lol:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α ναι ξέχασα, να σου πώ κι εγώ ότι είναι απο τις ορμόνες που αυξάνονται. Μάλιστα, όταν παραπονιόμουν στον γιατρό μου, αυτός μου έλεγε: "Πολύ ωραία, σημαίνει ότι η εγκυμοσύνη προχωράει πολύ καλά!!" :cool:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

με κανατε και γελασα....γιατι και η διαθεση μου ειναι υπο του μηδενος, αυτο το συμπτωμα με την διαθεση το ειχα και στην 1η!...Για αγορι το κοβω και γω για να με παιδευει τοσο....

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

με κανατε και γελασα....γιατι και η διαθεση μου ειναι υπο του μηδενος, αυτο το συμπτωμα με την διαθεση το ειχα και στην 1η!...Για αγορι το κοβω και γω για να με παιδευει τοσο....

 

Μπαααα! Εμένα η πεθερά μου που είναι από Λασίθι μου έλεγε όπως λένε στα μέρη τους ότι οι βλαψούρες (βλ. ναυτίες) είναι αγόρι. Περιμέναν και τον διάδοχο και με ρωτούσε κάθε τόσο αν είχα βλαψούρες κι αν είχα βλαψούρες.... Αφού στο τέλος έλεγα ότι θα με γλωσσοφάει και θα ξερνάω όλη μέρα. :lol: Αν εξαιρέσεις τη δυσπεψία λίγο στην αρχή δεν είχα ποτέ ναυτίες στην 1η εγκυμοσύνη η οποία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί με μια λέξη "ονειρεμένη!"

Κι απογοητευμένοι (το έκρυβαν βέβαια όσο μπορούσαν...) έλεγαν ότι έχω κορίτσι! Μέχρι που λίγο πριν τη Β επιπέδου είδε ο γιατρός το "εργαλείο" και ησύχασαν! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μαρθα και εγω μια απο τα ιδια!!!

Το πρωι ημουν μια χαρα,δεν ενιωθα τιποτα!!

Απο το μεσημεριανο και μετα........οοοολα εξω!!!:lol::lol:Εχασα και 4 κιλα!!!:cool::cool::cool:

Ολα αυτα μου κρατησαν μεχρι και 1 ημερα πριν μπω στην 13η εβδομαδα!!!

Τωρα ειμαι στην 15η και εκτος απο μια δυο φορες που απλα ειχα φουσκωμα ειμαι μια χαρα!!!!

Αααααα.....και μαλλον εχω αγορακι!!!!:lol::lol::lol::lol:Βρε μπας και ισχυει τελικα???:lol::lol::lol:

Μην ανυσηχεις,ολα φυσιολογικα ειναι!!!

Με το καλο το μωρακι σου!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλι είχα όλη τη μέρα ναυτία και εμετούς απλά από το μεσημέρι και μετά και μέχρι τις 2 το βράδυ, όλα χειροτέρευαν!

Ο γιατρός μου μου είχε πει οτι παιζει ρόλο και η κούραση της ημέρας που επιβαρυνει τα συμπτώματα.

Και έκανα έναν κορίτσαρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ωστοσο, αν και εκανα 20 φορές εμετό τη μέρα, μέχρι και τον 5ο μηνα, ωστοσο ενιωθα χαρουμενη και τυχερη. Γιατι πρώτον ενιωθα οτι η εγκυμοσυνη μου προχωρά κανονικότατα και δευτερον γιατι απο τους εμετούς μπορεί να ταλαιπωρείται η εγκυούλα, αλλά δεν ειναι κατι που να κινδυνεύει το μωρό, όπως π.χ. κοπέλες που έχουν αποκόλληση, ή έχουν αιμορραγίες.

Το καλοκαίρι που ξαναεμεινα εγκυος και απεβαλα, παρακαλούσα να ειχα εμετους και ας εμενε το μωρακι μου!!

 

Ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη για ολα τα κοριτσια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι πρώτον ενιωθα οτι η εγκυμοσυνη μου προχωρά κανονικότατα και δευτερον γιατι απο τους εμετούς μπορεί να ταλαιπωρείται η εγκυούλα, αλλά δεν ειναι κατι που να κινδυνεύει το μωρό, όπως π.χ. κοπέλες που έχουν αποκόλληση, ή έχουν αιμορραγίες.

Το καλοκαίρι που ξαναεμεινα εγκυος και απεβαλα, παρακαλούσα να ειχα εμετους και ας εμενε το μωρακι μου!!

 

Ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη για ολα τα κοριτσια!!!

 

Αχ αυτό λέω κι εγώ! Μακάρι να είχα όλα τα άλλα κι ας μην είχα αυτή τη ρημάδα την αποκόλληση! Έχω πεθάνει στην αγωνία κι έχω και μέρες να πάρω αγκαλίτσα το μωράκι μου...που πλέον άλλοι έχουν αναλάβει τη φροντίδα του... :-(

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι εγω ειχα τρομερη ναυτια απο το μεσημερι κατα τις μια μεχρι να με παρει ο υπνος το βραδι κι εχω αγορακι! Δεν το ειχα ακουσει το κλισε, λες να ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια πως σας καταλαβαίνω! και εγώ όλη μέρα έκανα 7 με 8 φορές μέχρι 5 μηνών και μετά 1 φορά περίπου την εβδομάδα μέχρι να γεννήσω! ακόμα και μέσα στο χειρουργείο !:shock::shock: εννοείται ότι όταν δεν έκανα εμετό είχα την τάση καθόλη την διάρκεια της ημέρας. Δεν ήμουν δηλαδή ούτε μια στιγμή καλά.:( 7 κιλά είχα χάσει η κακομοίρα...Να φανταστείτε ότι ξυπνούσα από την τάση...

 

Να ξεκουράζεστε και να προσέχετε γιατί εγώ είχα και αποκόλληση και όποτε έκανα εμετό κατεθείαν έβλεπα αιματάκι.

 

Με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!..Κοριτσια ειμαι εγκυος στην 8η εβδομαδα, στην 2η εγκυμοσυνη μου.Ξυπναω καλα το πρωι χωρις ναυτιες, ετσι συνεχιζω μεχρι το μεσημερι.Απο το απογευμα και μετα αρχιζω και νιωθω το στομαχι μου καπως, χωρις να χωνευει αυτο που εφαγε το μεσημερι, καουρες, ρεψιματα και καταληγω να κανω εμετο για να ξαλαφρωσω.Να σημειωσω οτι τρωω ελαφρια.Πχ χθεσ το μεσιμερι εφαγα 3 φετες ψωμι με τυρι φιλαδελφεια.Θεωρειται συμπτωμα εγκυμοσυνης αυτο? το εχει συναντησει καμια σας?

 

 

Το ίδιο ακριβώς είχα πάθει και εγώ στις αρχές της εγκυμοσύνης μου..να φανταστείς νερό έπινα και το έβγαζα..είχα ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ που στο τέλος ανησύχησα και ρώτησα τον γιατρο μου...Μου είπε ότι έιναι καθαρά ορμονικό και ότι συνήθως μετά τις 12 εβδομάδες σταματάνε οι εμετοί και οι ναυτίες και όντως έγινε!Αλλα πιστεύω οτι αυτό διαφέρει απο γυναίκα σε γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα κοριτσάκια,

Εύχομαι σε όλες καλή και τελειώμηνη εγκυμοσύνη....Δε θυμάμαι τα ονόματά σας αλλά απευθύνομαι σε όλες...Πραγματικά μου δίνετε πολύ κουράγιο, που πολλή δύναμη...

Και εγώ, ελάχιστα το πρωί (μόνο φούσκωμα αν δεν πάω τουαλέτα) αλλά μετά τις 5 ή 6 έχω κάτι αναγούλες και εμετό δεν κάνω ποτέ...Ούτε να χωνέψω μπορώ..αισθάνομαι μονίμως φουσκωμένη...τι να πω...

Μάλλον καλό δείγμα είναι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα.Και εγώ είχα μέχρι και την 11η εβδομάδα βραδινούς εμετούς.Δεν μπορούσα να χωνέψω απολύτως τίποτα.Σταμάτησαν μόλις μπήκα στη 12η.Μου το έλεγαν αλλά δεν το πίστευα ότι θα γίνει τόσο απότομα.Υπομονή λοιπόν,τουλάχιστον έτσι ξέρεις ότι όλα πάνε καλά!

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Martha, με το καλό το μωράκι σου!!! Πέρασα ακριβώς τα ίδια σ' αυτή την εγκυμοσύνη... Κράτησαν μέχρι τον πέμπτο μήνα και μου συμβαίνει ακόμα σπανίως βέβαια, που είμαι στον έβδομο. Ένα έχω να σου πω... Καλό κουράγιο!!! Α! και κάτι ακόμα... Είναι κορίτσι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια πως σας καταλαβαίνω! και εγώ όλη μέρα έκανα 7 με 8 φορές μέχρι 5 μηνών και μετά 1 φορά περίπου την εβδομάδα μέχρι να γεννήσω! ακόμα και μέσα στο χειρουργείο !:shock::shock: εννοείται ότι όταν δεν έκανα εμετό είχα την τάση καθόλη την διάρκεια της ημέρας. Δεν ήμουν δηλαδή ούτε μια στιγμή καλά.:( 7 κιλά είχα χάσει η κακομοίρα...Να φανταστείτε ότι ξυπνούσα από την τάση...

 

Να ξεκουράζεστε και να προσέχετε γιατί εγώ είχα και αποκόλληση και όποτε έκανα εμετό κατεθείαν έβλεπα αιματάκι.

 

Με το καλό!!

 

oxi 7-8 mono αλλα και στις 2 εγκυμοσυνες μου ημουνα ολη μερα σχεδον στη τουαλετα....ακομη και μεσα στο χειρουργειο οπως εσυ χαχααχχα ....στη δευτερη ειδικα με επιανες απο το απογευμα και μετα και μεχρι το μεσημερι αν και σαβουριαζα διαφορα κατι καταφερνα και κραταγα απο το απογευμα και μετα ουτε νερο...και αυτο εμετο το εκανα....μεχρι να γεννησω ...(απλα μετα το 5ο καπως μετριαζονταν οι εμετοι στους 2-3 την ημερα αλλα παντα το απογευμα μεχρι να γεννησω ημουνα καπως....)

 

εμας στα μερη μας παντως λενε το αναποδο ...οπου εμετοι πολυ κοριτσι ειναι...και καπου ειχα διαβασει οτι συνηθως οι εμετοι ειναι πιο εντονοι οταν εχεις κοριτσι γιατι γινεται συγκρουση των δικων σου ορμονων με των δικων τους .....τωρα εγω 2 κοριτσια εκανα....η μανα μου στα κοριτσια τρελους εμετους,στο γιο τιποτα.,...οι αγορομανες φιλες μου κανενα εμετο(δυσφορια,δυσκολια στη χωνεψη ομως ναι),κοριτσομανες εμετους ναι...

 

αλλα νομιζω οτι απλα ειναι θεμα ορμονων ασχετος φυλλου....υπομονη και ευχομαι να εισαι απο τις τυχερες που θα περασει στο τριμηνο...με το καλο:D

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

εγω στην κορη μου παντως ειχα στο 1ο τριμηνο μια δυσφορια αλλα εμετο εκανα μονο 1 φορα σε ολη την εγκυμοσυνη.Τωρα το εχω παρει σερι καθε βραδυ γυρω στις 10.Πλεον απο τις 4 το απογευμα και μετα δεν βαζω τπτ στο στομα μου.Ο αντρας μου με μαλωνει γιατι δεν πινω καθολου νερο και του λεω οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ, ΔΕΝ ΘΕΛΩ, ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμας στα μερη μας παντως λενε το αναποδο ...οπου εμετοι πολυ κοριτσι ειναι...και καπου ειχα διαβασει οτι συνηθως οι εμετοι ειναι πιο εντονοι οταν εχεις κοριτσι γιατι γινεται συγκρουση των δικων σου ορμονων με των δικων τους .....τωρα εγω 2 κοριτσια εκανα....η μανα μου στα κοριτσια τρελους εμετους,στο γιο τιποτα.,...οι αγορομανες φιλες μου κανενα εμετο(δυσφορια,δυσκολια στη χωνεψη ομως ναι),κοριτσομανες εμετους ναι...

 

Μια θεία μου με 3 γιους έκανε κι αυτή εμετούς μέχρι και την ώρα που γεννούσε! Έχασε μάλιστα άλλο ένα μωρό από τους πολλούς εμετούς στον 5ο μήνα. Αλλά ήταν κορίτσι αυτό. Κάπου διάβασα ότι φταίνε τα οιστρογόνα που παραγουμε στην εγκυμοσύνη...

Link to comment
Share on other sites

oxi 7-8 mono αλλα και στις 2 εγκυμοσυνες μου ημουνα ολη μερα σχεδον στη τουαλετα....ακομη και μεσα στο χειρουργειο οπως εσυ χαχααχχα ....στη δευτερη ειδικα με επιανες απο το απογευμα και μετα και μεχρι το μεσημερι αν και σαβουριαζα διαφορα κατι καταφερνα και κραταγα απο το απογευμα και μετα ουτε νερο...και αυτο εμετο το εκανα....μεχρι να γεννησω ...(απλα μετα το 5ο καπως μετριαζονταν οι εμετοι στους 2-3 την ημερα αλλα παντα το απογευμα μεχρι να γεννησω ημουνα καπως....)

 

εμας στα μερη μας παντως λενε το αναποδο ...οπου εμετοι πολυ κοριτσι ειναι...και καπου ειχα διαβασει οτι συνηθως οι εμετοι ειναι πιο εντονοι οταν εχεις κοριτσι γιατι γινεται συγκρουση των δικων σου ορμονων με των δικων τους .....τωρα εγω 2 κοριτσια εκανα....η μανα μου στα κοριτσια τρελους εμετους,στο γιο τιποτα.,...οι αγορομανες φιλες μου κανενα εμετο(δυσφορια,δυσκολια στη χωνεψη ομως ναι),κοριτσομανες εμετους ναι...

 

αλλα νομιζω οτι απλα ειναι θεμα ορμονων ασχετος φυλλου....υπομονη και ευχομαι να εισαι απο τις τυχερες που θα περασει στο τριμηνο...με το καλο:D

 

Και εγώ αγόρι πάντως έκανα!!:-D:grin: Από ότι βλέπω και στο δεύτερο το ίδιο μαρτύριο θα περάσω αν το πάρω στατιστικά... δεν θα αντέξω όταν έρθει με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τα ιδια συμπτωματα εχω κι εγω και ξεκινανε μετα το μεσημερι! διανυω τη 12η βδομαδα (πρωτη εγκυμοσυνη) και απο την αρχη ημουν ετσι! το πρωι ξυπναω περδικι και απο το μεσημερι και μετα αρχιζει το μαρτυριο! δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα εκτος απο υπομονη!! και οι "παλιοι" μου λενε και μενα πως απογευματινοι εμετοι σημαινει αγορι... θα φανει... καλη μας συνεχεια!!

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...