Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΩΡΟ-ΤΑΡΖΑΝ! ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΜΙΖΩ?


Χαρά-Μαρία

Recommended Posts

Η κορη μου ειναι 7 μηνων και κάτι και μπουσουλάει και κάνει τούμπες. Πριν αρχίσω να χαίρομαι, κατάλαβα ότι έχω ένα τεράστιο πρόβλημα: χτυπάει το κεφαλι με δύναμη στα κάγκελα στην κουνια της, επειδη φυσικα δεν εχει ακομα καλη ισορροπια. Ξυπναει πολλες φορες καθε νυχτα και ειναι αδυνατο να την προλαβεις. Οταν βάλω πάντα, πάει και βάζει τη μυτη της και φοβάμαι μην σκάσει στον υπνο της. Σκεφτήκαμε να τη βάλουμε με στρωμα στο πάτωμα και να κοιμομαστε διπλα της, αλλα σε μια δοκιμη, μας έφυγε στο πάτωμα! Τελευταια λυση το παρκοκρεβατο, αλλα δεν βρισκουμε κανενα με στρωμα της προκοπης, δεν ξερω αν κανει για την πλατη της ως μονιμη λυση.

Καμμια ιδεα? :confused:Δεν μπορει να ειμαστε οι μόνοι με αυτό το προβλημα. Δεν εχω κοιμηθει μια εβδομαδα τωρα απο τη λαχταρα μου μη χτυπησει, ολο τιναζομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω που εχω παρκοκρεβατο στη μαμα μου για να μπορει να κοιμιζει εκει το μικρο καποιες φορες εχουμε παρει στρωμα κανονικο οπως στη κουνια του.μπορεις να παραγειλεις απο ενα μαγαζι με στρωματα στις διαστασεις του παρκοκρεβατου.

αλλη μια λιυση ειναι να οχυρωσεις την κουνια με 2 παντες.

φαντασου να μεγαλωσει λιγο ακομα τι θα γινει...:P;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με αποτελεσμα να ξυπναει μεσα στη νυχτα να σηκωνεται μεσα στην κουνια και να χτυπαει οπου βρει. Τις παντες τις εβγαλα γιατι τις εκανε σκαλοπατι και προσπαθουσε να πηδηξει εξω. Υποψην δεν περπαταει ακομα απλα τον ενθουσιαζε το γεγονος οτι μπορουσε να σταθει ορθιος πια μεσα στην κουνια και ολο το βραδυ εκοβε βολτες και χτυπαγε στα καγκελα.

 

Δεν ηξερα και εγω τι να κανω και ολο το βραδυ ετρεχε να τον προλαβω απο τα πεσιματα. Λυση δεν βρηκα καθως δεν του αρεσε να κοιμαται μαζι μας η στο παρκοκρεβαττο. Εκανα υπομονη κανενα μηνα και μετα μονος του βαρεθηκε να το κανει του περασε ο ενθουσιασμος που μπορουσε να σηκωνεται και το εκοψε το βιολι μονος του. Τωρα ξυπναει βαραει στα καγκελα και ξανακοιμαται σαν να μην τρεχει τιποτα,τουλαχιστον δεν σηκωνεται πια χωρις λογο και να πηγαινει περα δωθε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχθες κάναμε το τεστ του παρκοκρέβατου, έβαλα μεσα το στρωμα του λικνου τι να κανω δοκιμαστικά μέχρι να δούμε αν μας κάνει σαν λύση. Εχω αυτό της chicco http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&colID=244&ct=1080310&itmid=2639 και μεχρι τώρα το είχαμε μόνο για παιχνίδι.

Ομως δεν πέτυχε το πείραμα. Με έπιασε η μέση μου να τη σηκώνω καθε μισή ώρα που ξυπνάει, άρχισε να ξύνει το δίχτυ με τα νύχια και να δίνει κεφαλιές και δεν το βλέπω καλά, επίσης μου φαίνεται ότι το παιδί θα σκάει εκεί μέσα σε λίγο καιρό που θα αρχίσουν οι ζέστες. Τέλος, ο πάτος του ειναι σκέτος μουσαμάς, ό,τι στρώμα και να αγοράσω δεν θα στέκεται σωστά.

Για τη μέση μου, σας είπα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαινω απολυτα! Κι εμεις τα ιδια περναμε!

Χωρις να θελω να σε ξεσηκωσω μηπως να αγοραζες καινουριο παρκοκρεβατο για να βαλεις σε εκεινο οποιο στρωμα σε βολευει (αφου σε αυτο που εχεις ηδη, δεν μπορεις να βρεις καποιο στρωμα).. ?

Απο την αλλη θα ειναι αρκετα δυσκολο γιατι δεν εχει συνηθισει να κοιμαται εκει μεσα..

Δεν ξερω κι εγω.. Εμεις εχουμε σωθει με τις παντες αλλα οπως λες εσας δεν σας βολευε σαν λυση!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι και εγω ταρζανομανα (!) και καταλαβαινω τι περνας, μηπως απλα αγχωνεσαι λιγο περισσοτερο απ'οτι θα επρπε? Δηλ΄θυμαμαι και εμας χτυπουσε με πολυ δυναμη στα καγκελα, εγω πεταγομουν πανικοβλητη αλλα αυτη δεν εδειχνε να ενοοχλειται απο το τρακαρισμα! Εσας κλαιει οταν χτυπαει?

Δοκιμασε να δεσεις την παντα πιο ψηλα στα καγκελα ωστε να προστατευει το κεφαλι απο τα χτυπηματα αλλα να μην ειναι κολλημενη στο στρωμα και αγχωνεσαι να μην πνιγει

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι και εγω ταρζανομανα (!) και καταλαβαινω τι περνας, μηπως απλα αγχωνεσαι λιγο περισσοτερο απ'οτι θα επρπε? Δηλ΄θυμαμαι και εμας χτυπουσε με πολυ δυναμη στα καγκελα, εγω πεταγομουν πανικοβλητη αλλα αυτη δεν εδειχνε να ενοοχλειται απο το τρακαρισμα! Εσας κλαιει οταν χτυπαει?

Δοκιμασε να δεσεις την παντα πιο ψηλα στα καγκελα ωστε να προστατευει το κεφαλι απο τα χτυπηματα αλλα να μην ειναι κολλημενη στο στρωμα και αγχωνεσαι να μην πνιγει

 

Δεν κλαιει αλλά κάνει κάτι καρούμπαλα...δεν τρακάρει απλά, σηκώνεται όρθια και πεφτει με δύναμη. Αυτό που λες με την πάντα θα το δοκιμάσω. Αν και έχουμε και το θέμα ότι πιάνεται απο αυτές και σκαρφαλώνει.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια του παραπανω: εχθές τη βάλαμε με πάντες κλπ, πιάστηκε, σηκώθηκε, και έπεσε με το πρόσωπο με δύναμη στο κάγκελο, πάνω από τις πάντες μεν, αλλα όλη η δύναμη και το βάρος του σώματός της "έπεσαν" στο σβέρκο της, γύρισε προς τα πίσω. Εκλαιγε γοερά και δεν ήξερα, χτύπησε στο κεφάλι, εσπάσε κανένα σβέρκο, και τα δύο???

Κρίμα και έχουμε μια πανακριβη και ολοκαίνουργια κουνια. Από το λικνο θα πάμε παρκοκρεβατο τελικα. Συνηθισε στο λικνο σε περιορισμενο χωρο γι αυτο τα τραβαμε αυτα.

Ετρεξα και πήρα τελικά το στρώμα της grecostrom για το παρκοκρεβατο, δεν το ήθελα γιατί μυριζει έντονα ο κοκκοφοινικας, μια και ειναι χύμα κατω απο ενα λεπτο κομματι υφασμα, όπως μου είχαν πει κατι φιλοι μας (το πέταξαν το δικό τους) αλλά τί να κάνουμε τώρα, αλλη λύση δεν υπάρχει, δεν μπορεις να τα εχεις και ολα.

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα παντα απο τη μια μερια τησ κουνιασ που ειναι κολλημενη στο τοιχο .αλλα και πουπεφτουν στα καγκελα δε παθαινουν τιποτα .εγω τον αφησα εφαγε τα μουτρα του πεντε δεκα φορεσ και το εκοψε μονοσ του .για χαζα τα περνασ τα μωρα;εμασ θελουν να βασανιζουν και να χανουμε δεκα χρονια απο τη ζωη μασ. δυσκολο να σπασουν σβερκο εωσ 1ετουσ εχουν ελαστικοτητα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nataly αστα, χαζη δεν ειναι αλλα επειδη εχει συνηθισει στο παρκοκρεβατο να κανει τουμπες και να πεφτει στο διχτυ χωρις να ποναει φυσικα, οταν την βαζεις στην κουνια δεν το περιμενει!! Εχουμε και ογκωδη κουνια με χοντρα κι οχι στρογγυλα καγκελα... Την βαζω καθε μερα απο λιγο στην κουνια αλλα ακομα δεν το καταφεραμε. Εχθες παλι σηκωθηκε ορθια και σε χρονο dt επεσε με δυναμη προς τα πισω και στουκαρε με το πισω μερος του κεφαλιου στο καγκελο, με ολη το βαρος του σωματος της :roll:. Το εχει δει παιχνιδι να παιρνει φόρα και να πεφτει.

Εγω 2 μηνες μεγαλυτερη απο αυτην ειχα σπασει το χερι μου στην κουνια!!!! Πώς να μιλησω τωρα??? Το παιδι φταιει? Γονιδια ειναι αυτα :oops:

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα βάλει καταρχήν 2 πάντες για να πιάνουν ολόκληρη την κούνια. Απλά της έχω δέσει από το πάνω μέρος της κούνιας εκεί που στηρίζεται το μωρό και δαγκώνει, ωστε να μην έχω το φόβο μην σκάσει. Γιατί και εμένα ο δικός μου κολλάει το προσωπό του στην γωνία. Δοκίμασε το αυτό, πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση.

 

Φυσικά τώρα έχω βγάλει τη μια πάντα γιατί είναι μεγαλύτερος ο δικός μου αλλά και δυστυχώς την περισσότερη νύχτα κοιμάται στο κρεββάτι μας...:oops:

 

Πάντως μη φοβάσαι απο αυτά τα χτυπήματα, είχα ρωτήσει την παιδίατρο και μου είχε πεί ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν δημιουργούνται κακώσεις από το ξύλο της κούνιας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...