Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγρύπνια


ariel

Recommended Posts

Γράφω για να δω αν συμβαίνει και σε άλλα μωρά: Ο γιος μου είναι 19 μηνών και από βρέφος όταν ξυπνάει για οποιοδήποτε λόγο μέσα στη νύχτα, δεν ξανακοιμάται ό,τι και να του κάνω παρά μετά από ώρες. Σαν αποτέλεσμα, αυτές τις νύχτες έχουμε αγρύπνιες των 2-3 ωρών και φυσικά γινόμαστε όλοι ράκη γιατί θέλει παρέα αυτές τις ώρες. Τα έχω δει όλα...

r76Ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα ariel να χαιρεσαι το γιοκα σου!! :)

Μηπως κοιμαται πολλες ωρες την ημερα ο μικρος και το βραδυ αν ξυπνησει δεν ξανακοιμαται επειδη δε νυσταζει;;

Οταν ξυπναει τη νυχτα πως ειναι;;Εχει ενεργεια οπως τη μερα ή νυσταζει και γκρινιαζει αλλα δεν μπορει να κοιμηθει;

Αχ ελπιζω να βρειτε γρηγορα λυση γιατι ξερω πως ειναι να τρεχεις ολη μερα και το βραδυ να μην μπορεις να κοιμηθεις καλα....

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Eτσι ειναι ο γιος μου εδω και 11 μηνες, κοιμαται ελαχιστα και ειναι ζωηροτατος χωρις να δειχνει σημαδια κουρασης. Κατα την διαρκεια της ημερας κοιμαται μονο 2 εικοσαλεπτα και τις επομενες ωρες παιζει ακουραστος. Εχω ρωτησει τοσους γιατρους και ολοι μου λενε οτι ειναι θεμα παιδιου και οτι απλα εχει πολυ ενεργεια και δεν χρειαζεται πολλες ωρες υπνο. Η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει πιο εξουθενωτικο πραγμα απο ενα παιδι που δεν κοιμαται ουτε ημερα ουτε νυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω αυτό το πρόβλημα-το αντίθετο θα έλεγα!Η μικρή μου κοιμάται πολύ και μέρα και νύχτα, οπότε δεν ξέρω.

 

Αλλά η μαμά μου μου είπε ότι ήταν έτσι η μεγάλη μου η αδερφή...Ξυπνούσε τη νύχτα και δεν ξανακοιμόταν αν δεν περνούσαν 2-3 ώρες!Τον πρώτο καιρό λέει πάλευε να την κοιμίσει, μετά έμαθε και απλά όταν ξυπνούσε, έκανε δουλειές (σιδέρωνε, μαγείρευε) μέχρι να περάσουν οι ώρες και να ξανακοιμηθεί...

 

Εσένα κοιμάται τη μέρα?Πολύ?Εσύ δουλεύεις?Αν δεν δουλεύεις και κοιμάται, τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι τη μέρα...

 

Φοβάμαι πάντως ότι είναι στο παιδί και, αν και σε απογοητεύω, δε μπορεί να αλλάξει κάτι...Μόνο να περάσει ο καιρός και να μεγαλώσει λίγο...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις:).

Την ημέρα ο γιος μου κοιμάται πλέον μία φορά 1 με 2 ώρες το μεσημέρι και το βράδυ τον βάζω στις 10 αλλά όταν δε νυστάζει μπορεί να πάει και 11 μέχρι να κοιμηθεί. Το πρωί δεν έχει στάνταρ ώρα για ξύπνημα, πάντως τελευταία δεν τον αφήνω να κοιμάται μετά τις 9:30 για να μην γίνουν τα προγράμματα κουλουβάχατα. Είναι ένα εξαιρετικά ζωηρό και χαρούμενο παιδάκι, πολύ λιγόφαγο και τσιλιβίθρας φυσικά.

Τη μέρα δουλεύω και δεν είναι δυνατόν να μην κοιμάμαι τη νύχτα γιατί έχω λαλήσει!

r76Ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eτσι ειναι ο γιος μου εδω και 11 μηνες, κοιμαται ελαχιστα και ειναι ζωηροτατος χωρις να δειχνει σημαδια κουρασης. Κατα την διαρκεια της ημερας κοιμαται μονο 2 εικοσαλεπτα και τις επομενες ωρες παιζει ακουραστος. Εχω ρωτησει τοσους γιατρους και ολοι μου λενε οτι ειναι θεμα παιδιου και οτι απλα εχει πολυ ενεργεια και δεν χρειαζεται πολλες ωρες υπνο. Η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει πιο εξουθενωτικο πραγμα απο ενα παιδι που δεν κοιμαται ουτε ημερα ουτε νυχτα.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

r76Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ariel να χαιρεσαι το γιοκα σου!! :)

Μηπως κοιμαται πολλες ωρες την ημερα ο μικρος και το βραδυ αν ξυπνησει δεν ξανακοιμαται επειδη δε νυσταζει;;

Οταν ξυπναει τη νυχτα πως ειναι;;Εχει ενεργεια οπως τη μερα ή νυσταζει και γκρινιαζει αλλα δεν μπορει να κοιμηθει;

QUOTE]

Μου περνάει απ' το μυαλό ότι έχει να κάνει με τους κύκλους του ύπνου. Όταν ξυπνάει για κάποιο λόγο σε ώρα που έχει ολοκληρωθεί ένας κύκλος ύπνου, είναι φρέσκος-φρέσκος και έτοιμος για δράση μέχρι να ξανακουραστεί. Όταν ξυπνάει πριν την ολοκλήρωση ενός κύκλου, γκρινιάζει και συνήθως ξανακοιμάται γρηγορότερα.

r76Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και χειροτερα σκεψου οτι ο δικος μου ξυπναει 6 το πρωι και δεν ξανακοιμαται μεχρι τις 12 το μεσημερι που κοιμαται 20 λεπτα και μετα αλλα 20 λεπτα στις 3 η 4 το μεσημερι και μετα ξυπνιος μεχρι το βραδυ. Κατα την διαρκεια της νυχτας μπορει να ξυπνησει και 20 φορες. Εχω δοκιμασει τα παντα και δεν πιανει τιποτα. Πλεον το εχω παρει αποφαση οτι ετσι ειναι σαν παιδι. Πριν θυμωνα και γινομουνα ρακος και απο τα νευρα και απο την αυπνια. Τωρα απλα το υπομενω γιατι δεν μπορω να κανω αλλιως. Σε καταλαβαινω πραγματικα ειναι μεγαλο ζορι το να μην κοιμαται το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

η κορούλα μου είναι 5 μηνών. κοιμάται από τις 9.30μμ έως τις 7.30 το πρωί. Στο περίπου. Δεν ξυπνάει τη νύχτα πλέον. όταν ήταν μικρούλα δεν είχε αίσθηση της ημέρας-νύχτας και κοιμόταν την ημέρα. Τώρα μετά τις 8μμ αρχίζει η νύστα, το καταλαβαίνω, γιατί έχει εκνευρισμό και δεν θέλει πολλούς θορύβους, ούτε φωνή στην τηλεόραση, ούτε πολλές κουβέντες. Ρίχνουμε τους τόνους με τον άντρα μου. Την αλλάζω και με φως νυκτός, κλειστό παντζούρι,απόλυτη ησυχία της δίνω στο δωμάτιο που θα κοιμηθεί το γαλατάκι της. Αν δεν έχει ήδη κοιμηθεί όσο την κρατάω μετά το ρέψιμο, τότε θα αποκοιμηθεί στο λίκνο με την πιπίλα στο στόμα. Δεν μιλάμε καθόλου, μετά το γάλα. Το πολύ να της πω νανουρίσματα ψιθυριστά, χαϊδεύοντάς την.

Μερικές φορές θέλει να της κρατώ το χέρι, για να αποκοιμηθεί. Και αυτονανουρίζεται μμμμμμμμμμμ μμμμμμμμμ!!!

Την ημέρα κοιμάται από 35 λεπτά κάθε 3 ή 2,5 ώρες. Αν αργίσει, εκνευρίζεται, ιδίως από τους θορύβους, οπότε έχει μια γκρίνια, σαν να λέει, πάρτε με αγκαλίτσα να κοιμηθώ, γιατί δεν αντέχω άλλο, κουράστηκα.

Link to comment
Share on other sites

βάλτε και εμένα στο κλαμπ, ο μικρός μου ξυπνάει 2 φορές τη νύχτα και συνήθως θέλει από 1,5 μέχρι 2,5 ώρες για να ξανακοιμηθεί, ειδικά εδώ και καμιά εβδομάδα που κόψαμε το θηλασμό τα πράγματα είναι τραγικά. Αλήθεια τι κάνετε μέχρι να ξανακοιμηθούν; τα αφήνετε στην κούνια τους, τα παίρνετε αγκαλιά???? Εγώ χτες δεν άντεξα να παλέυω να τον κοιμήσω και τον πήρα στο σαλόνι που βλέπαμε μια ταινία με τον άντρα μου και κάτσαμε λίγο και μετά άντε πάλι, βέβαια ήταν 12:30 η ώρα γιατι άμα είναι 2 και 3 που κοιμούνται όλοι τι να κάνεις? Δεν θέλω κιολας να το κάνω αυτό για να καταλάβει ότι τη νύχτα κοιμόμαστε αλλά χτες γκρίνιαζε και δεν καθόταν πουθενά......

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχουν και χειροτερα σκεψου οτι ο δικος μου ξυπναει 6 το πρωι και δεν ξανακοιμαται μεχρι τις 12 το μεσημερι που κοιμαται 20 λεπτα και μετα αλλα 20 λεπτα στις 3 η 4 το μεσημερι και μετα ξυπνιος μεχρι το βραδυ. Κατα την διαρκεια της νυχτας μπορει να ξυπνησει και 20 φορες. Εχω δοκιμασει τα παντα και δεν πιανει τιποτα. Πλεον το εχω παρει αποφαση οτι ετσι ειναι σαν παιδι. Πριν θυμωνα και γινομουνα ρακος και απο τα νευρα και απο την αυπνια. Τωρα απλα το υπομενω γιατι δεν μπορω να κανω αλλιως. Σε καταλαβαινω πραγματικα ειναι μεγαλο ζορι το να μην κοιμαται το παιδι.

Αυτό που μου περιγράφεις το πέρασα ολόιδιο μέχρι 9 μηνών. Σε καταλαβαίνω, σου έρχεται πραγματικά τρέλλα. Σταδιακά μειώθηκαν οι φορές και γύρω στους 15 μήνες ο δικός μου κατάφερε να κοιμάται σχεδόν όλη νύχτα. Ξυπνάει πλέον όταν συμβαίνει κάτι, δόντια, όνειρο ή κάτι άλλο. Και τότε μου κάνει αγρύπνιες! Τι να πω...Υπομονή και ψυχραιμία.

r76Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

βάλτε και εμένα στο κλαμπ, ο μικρός μου ξυπνάει 2 φορές τη νύχτα και συνήθως θέλει από 1,5 μέχρι 2,5 ώρες για να ξανακοιμηθεί, ειδικά εδώ και καμιά εβδομάδα που κόψαμε το θηλασμό τα πράγματα είναι τραγικά. Αλήθεια τι κάνετε μέχρι να ξανακοιμηθούν; τα αφήνετε στην κούνια τους, τα παίρνετε αγκαλιά???? Εγώ χτες δεν άντεξα να παλέυω να τον κοιμήσω και τον πήρα στο σαλόνι που βλέπαμε μια ταινία με τον άντρα μου και κάτσαμε λίγο και μετά άντε πάλι, βέβαια ήταν 12:30 η ώρα γιατι άμα είναι 2 και 3 που κοιμούνται όλοι τι να κάνεις? Δεν θέλω κιολας να το κάνω αυτό για να καταλάβει ότι τη νύχτα κοιμόμαστε αλλά χτες γκρίνιαζε και δεν καθόταν πουθενά......

Εγώ προσπαθώ να μην τον βγάζω απ' το δωμάτιο, δεν ανάβω φώτα, βάζω απαλή μουσική, ξαπλώνουμε μαζί σε ένα καναπεδάκι που έχω μέσα και βαράμε μύγες. Μερικές φορές επιμένει να τον πάω στο σαλόνι, συνήθως δεν ενδίδω για να μην το κάνει συνήθεια αλλά ενίοτε τσιρίζει τόσο πολύ που αναγκάζομαι κι εγώ να το κάνω.

r76Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ολα τα τηρω βρε κοριτσια και ρουτινα υπνου και ησυχια στο σπιτι και μπανακι και γαλατακι και ολα. Κοιμαται στην ωρα του και ευκολα αλλα δεν διατηρει τον υπνο μεσα στην νυχτα, αυτο ειναι το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ολα τα τηρω βρε κοριτσια και ρουτινα υπνου και ησυχια στο σπιτι και μπανακι και γαλατακι και ολα. Κοιμαται στην ωρα του και ευκολα αλλα δεν διατηρει τον υπνο μεσα στην νυχτα, αυτο ειναι το προβλημα.

 

...να τον βαλεις να κανει παρεα με τα δικα μου (τα δυο μεγαλα) που ξυπνουν 2-3 φορες στη νυχτα για "γιαλααααααααα" η "αγκαλιιιιιτσαααααα".μονο στο μικροτερο βρισκω παρηγορια,που δεν ξυπνησε ουτε νεογεννητος......

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Theolvas μου το εχω παρει αποφαση πια οτι το παιδι μου ετσι ειναι και δεν μπορω να κανω κατι γιαυτο. Το παλεψα καιρο να το αλλαξω αλλα δεν αλλαζει με τιποτα οποτε ετσι πορευομαστε μεχρι να αποφασισει να κοιμηθει, ελπιζω πριν παει φανταρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...ετσι κι εγω....

δεν εχει νοημα εξαλλου να χαλασω τη ζαχαρενια μου,επειδη ξυπνουν το βραδυ...

επισης πρεπει να κανω ταμα η κατι τετοιο για να κοιμηθουν το μεσημερι,αλλα κι αυτο δεν πειραζει...

απλα κοιμαμαι ορθια συνεχως...(αλλα κι αυτο δεν πειραζει)

αρκει που ειμαστε καλα......

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

και μένα η δικιά μου έχει περάσει από διάφορες φάσεις. Παλιά αν ξυπνούσε μπορεί και να καθόταν στην κούνια ήσυχα, πλέον δεν κάθεται και αναγκαστικά την παίρνω στο καθημερινό μέχρι να νυστάξει. Το'χω πάρει αποφαση ότι δε μπορώ να κοιμήσω ένα μωρό που δε νυστάζει για κάποιο λόγο!

Link to comment
Share on other sites

Μπα εγω δεν εχω παραπονο ειναι σταθερος στις συνηθειες του, ποτε δεν κοιμηθηκε σερι πανω απο δυο ωρες νυχτα. Ουτε ως νεογεννητο ουτε τωρα που εχει μεγαλωσει καπως. Μαλιστα οταν αντιληφθει οτι εχει κοιμηθει αρκετη ωρα γινεται εξαλλος και περνει φορα να πηδηξει απο την κουνια. Τρεμω την ωρα που θα τα καταφερει και θα σκασει σαν καρπουζι κατω.

Link to comment
Share on other sites

πάντως για εμένα είναι πολύ καλύτερο ένα παιδί να ξυπνάει αρκετές φορές αλλά να ξανακοιμάται παρά να ξυπνά και να μη κοιμάται με τίποτα, π.χ. ο μικρός όταν θήλαζε υπήρχαν φορές που ξύπναγε ανά 2 ώρες αλλά θήλαζε 5 λεπτά τον ακούμπαγα κάτω και κοιμόταν, αυτό δεν με πείραζε, αλλά όταν είναι ώρα ξύπνιος κάποια στιγμή εκνευρίζεται και μου τράβαει τα μαλλιά, τον παίρνω στο κρεβάτι μου και αυτός σηκώνεται όρθιος, δράμα, δράμα.......Ο μεγάλος μου γιος έστρωσε στο θέμα ύπνου γύρω στα 2 οπότε έχουμε καιρό, καλό κουράγιο σε όλες μας

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τα δυο εχουμε πολυ δρομο μπροστα!!!!!!!!!!!!!!!!! Ισως ειναι και οικογενειακο μας και εμενα το ανηψακι μου 2 χρονων εφτασε για να κοιμηθουνε οι γονεις του βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

ki ermena ι κορη μου γυρω στα 2 εστρωσε...βεβαια τοτε σταματησα και τον θηλασμο...

 

και τωρα ξυπναει μια φορα, αλλα απο τις 5 ειναι καλυτερα!

Επισης τωρα κοιμαται πιο δυσκολα και πιο αργα...αλλα ξυπναει και πιο αργα το πρωι μην τα θεουμε και ολα δικά μας!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

kalhspera se oles saw koritsia emena o gios moy einai 28 mhnvn kai ξυπναει τα βραδυα κατα τισ 1,30 τη νυχτα και κοιταει αν ειμαι διπλα του αν δεν ειμαι αρχιζει και κλαιει και αν δεν παω σηκωνετε και ερχεται στο δωματιο μασ και αναγκαστικα για να ξανακοιμηθει πρεπει να πεσω διπλα του οποτε κοιμομαστε μαζι.συνηθωσ στριφογυριζει στον υπνο του μεχρι να ξανακοιμηθει και το πρωι σηκωνεται γυρω στισ 09,30.κοιματε κανα μισαωρο με 3 τεταρτα το μεσημερι και το βραδυ πεφτει για νανι γυρω σστισ 10,30 αν δεν κοιμηθει το μεσημερι ειναι ολο γκρινια και οταν κοιμηθει το βραδυ ξεροσ για υπνο μετα απο καμι α ωρα βαθυ υπνου αρχιζει κλωτσαει νευρικα κλαιει λιγο και συνεχιζει ισωσ το κανει απο κουραση σασ εχει τυχει κατι τετοιο σε εσας???/:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

kalhspera se oles saw koritsia emena o gios moy einai 28 mhnvn kai ξυπναει τα βραδυα κατα τισ 1,30 τη νυχτα και κοιταει αν ειμαι διπλα του αν δεν ειμαι αρχιζει και κλαιει και αν δεν παω σηκωνετε και ερχεται στο δωματιο μασ και αναγκαστικα για να ξανακοιμηθει πρεπει να πεσω διπλα του οποτε κοιμομαστε μαζι.συνηθωσ στριφογυριζει στον υπνο του μεχρι να ξανακοιμηθει και το πρωι σηκωνεται γυρω στισ 09,30.κοιματε κανα μισαωρο με 3 τεταρτα το μεσημερι και το βραδυ πεφτει για νανι γυρω σστισ 10,30 αν δεν κοιμηθει το μεσημερι ειναι ολο γκρινια και οταν κοιμηθει το βραδυ ξεροσ για υπνο μετα απο καμι α ωρα βαθυ υπνου αρχιζει κλωτσαει νευρικα κλαιει λιγο και συνεχιζει ισωσ το κανει απο κουραση σασ εχει τυχει κατι τετοιο σε εσας???/:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Μάλλον βλέπει κάποιο όνειρο και ξυπνάει, ταράζεται και δεν μπορεί να το ξεπεράσει μόνος. Η ταπεινή μου άποψη είναι να τους συμπαραστεκόμαστε στα άγχη τους μέχρι να τα ξεπεράσουν αλλά μόλις τα ξαναπάρει ο ύπνος να τα αφήνουμε να κοιμούνται μόνα τους. Με λίγα λόγια, βοήθησέ τον να ξανακοιμηθεί και έπειτα επίστρεψε στο κρεβάτι σου.:)

r76Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

η πλακα ειναι το χω δοκιμασει και οταν κοιμηθει καλα επιστρεφω στο κρεβατι μου και μετα απο μια ωρα μου ερχεται να κοιμηθει μαζι μασ τι αλλο να κανω ,φοβαμαι κιολασ γιατι παλια απο τα ονειρα εκλεγε πολυ και ξεσπαγε με κλειστα τα ματια λεσ και παθενε καμια απνοια και φοβαμαι πολυ δεν ξερω τι αλλο να κανω τι να πω αν γνωριζετε κατι περιμενω απαντησεισ σασ/:-D:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

η πλακα ειναι το χω δοκιμασει και οταν κοιμηθει καλα επιστρεφω στο κρεβατι μου και μετα απο μια ωρα μου ερχεται να κοιμηθει μαζι μασ τι αλλο να κανω ,φοβαμαι κιολασ γιατι παλια απο τα ονειρα εκλεγε πολυ και ξεσπαγε με κλειστα τα ματια λεσ και παθενε καμια απνοια και φοβαμαι πολυ δεν ξερω τι αλλο να κανω τι να πω αν γνωριζετε κατι περιμενω απαντησεισ σασ/:-D:-D:-D:-D

Θα σου πω τι κάνω εγώ για να τον βοηθάω στους φόβους του και ελπίζω να μειώνω έτσι και τα όνειρα που τον ταράζουν: Στη διάρκεια της ημέρας, όταν βλέπω ότι κάτι τον έχει ταράξει, του διηγούμαι με απλές λέξεις και ήρεμο τρόπο το περιστατικό που τον τάραξε και με τρόπο καθησυχαστικό του δίνω να καταλάβει ότι όλα είναι εντάξει. Αυτό μπορεί να γίνει αρκετές φορές μέσα στις επόμενες μέρες μέχρι από μόνος του να το λύσει μέσα του. Νιώθω πως όταν περιγράφουμε με καθημερινές λέξεις τις καταστάσεις και τα συναισθήματα που το προβληματίζουν, κάπως γίνονται λιγότερο απειλητικά. Τα βάζουμε δηλαδή σε ένα πλαίσιο κατανοητό και ασφαλές.

Μια άλλη συμβουλή είναι να μην υπάρχουν μέσα στο δωμάτιο πράγματα που μέσα στο ημίφως φαντάζουν περίεργα γιατί παίρνουν διαστάσεις υπερβολικές στο μυαλουδάκι τους.

r76Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...