Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιμαται .............. ελαχιστα!!!!


mimoula

Recommended Posts

Καλημερα σας κοπελες!

Ειμαι μανουλα εδω και 7 μηνες και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα!

Ο μικρος μου κοιμαται πολυ λιγο!! κ οταν λεω λιγο ειναι πραγματικα λιγο!!!

δλδ!!! κοιμαται το πολυ 2 ωρες και μετα ολη μερα και ολη νυχτα ειναι ικανος να μεινει ξυπνιος! να σας δωσω να καταλαβετε.... ξυπναμε το πρωι πχ στις 11... 8α κοιμη8ει το μεσημερι 1 ωρα το πολυ...... μετα ξανα κοιμαται το απογευμα προς βραδυ (7-8 η ωρα) για μια ακομα ωρα.. και μετα παλι ωπ!!! τελος 8α κοιμηθει στις 12 τα μεσανυχτα για 2 ωρες και μεχρι το πρωι στις 8 μπορει κ 9 μενει ξυπνιος... :( μια στο παρκο να παιζει μια αγκαλια μια ξαπλα αλλα ΠΑΝΤΑ ξυπνιος.. κ οπως καταλαβαινετε εχω καταρευσει ...πολυ κουραση .... δεν εχω δυναμη για τπτ! τι να κανω να απελευθερωθω απο ολο αυτο ... τι να κανω να κοιμαται... μια συμβουλη την χρειαζομαι οπωσδηποτε!!!

σας ευχαριστω περιμενω τα μνμ σας!

φιλικα...

line_m121_beg_40_time_1250136000_text_ef20e3e9efeae1f220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα σας κοπελες!

Ειμαι μανουλα εδω και 7 μηνες και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα!

Ο μικρος μου κοιμαται πολυ λιγο!! κ οταν λεω λιγο ειναι πραγματικα λιγο!!!

δλδ!!! κοιμαται το πολυ 2 ωρες και μετα ολη μερα και ολη νυχτα ειναι ικανος να μεινει ξυπνιος! να σας δωσω να καταλαβετε.... ξυπναμε το πρωι πχ στις 11... 8α κοιμη8ει το μεσημερι 1 ωρα το πολυ...... μετα ξανα κοιμαται το απογευμα προς βραδυ (7-8 η ωρα) για μια ακομα ωρα.. και μετα παλι ωπ!!! τελος 8α κοιμηθει στις 12 τα μεσανυχτα για 2 ωρες και μεχρι το πρωι στις 8 μπορει κ 9 μενει ξυπνιος... :( μια στο παρκο να παιζει μια αγκαλια μια ξαπλα αλλα ΠΑΝΤΑ ξυπνιος.. κ οπως καταλαβαινετε εχω καταρευσει ...πολυ κουραση .... δεν εχω δυναμη για τπτ! τι να κανω να απελευθερωθω απο ολο αυτο ... τι να κανω να κοιμαται... μια συμβουλη την χρειαζομαι οπωσδηποτε!!!

σας ευχαριστω περιμενω τα μνμ σας!

φιλικα...

 

Γεια σου κοπελα μου. Να σου πω με 3 ωρες υπνου εχετε οντως μεγα θεμα. Δεν σου ειναι μεσα στην γκρινια το μπουμπουκι? Και τωρα που το σκεφτομαι και εσυ μεσα στην γκρινια θα επρεπε να εισαι.......:-D (χιουμορ μην το παρεις σοβαρα γιατι η κουραση κανει περιεργα πραγματα). Να σου πω καθε ποτε τρωει? Μηπως οταν σηκωνεται το βραδυ μετα απο 2 ωρες υπνου θελει γαλα? Δοκιμασες να του δωσεις? Οταν ξυπναει το βραδυ ΠΟΤΕ δεν ανοιγουμε φωτα, ποτε δεν μιλαμε δυνατα, ποτε δεν βαζουμε μουσικη, ποτε δεν παιζουμε μαζι του. Μαθαινει σιγα σιγα οτι την νυχτα οι αντιδρασεις απο τους γονεις ναι μεν ειναι αμεσες στις αναγκες του αλλα δεν ειναι για παιχνιδι και 'κουβεντα' που λεω και εγω. Εχεις καμια ρουτινα να τον προετημαζει για υπνο? Εννοω μπανακι, μασαζακι, παραμυθακι/τραγουδακι το κατι τις του δηλαδη? Και μετα γαλα/νανι? Ηρεμα, με χαμηλα φωτα σιγανες φωνουλες, οχι γαργαλιτα και ιστοριες? Και να προσπαθησεις να την κανεις αυτη την ρουτινα πριν τις 12 εννοειτε. 12 ειναι αργα για να κοιμηθει παιδι, οχι μονο μωρο (για μενα παλι). Κατα της 7 ξεκινα να κατεβαζεις ηχους, και να χαμηλωνεις φωτα, κλεισε τηλεοραση και κανε απλα πραγματα μαζι του, βιβλιαρακια οσο μπορεις πιο ησυχο παιχνιδι. Κατα της 7:30 μπανακι και μετα 8 το πολυ κρεββατι και γαλα. Πιστευω οτι 'μαλλον' και 'ισως' το παιδι δυσκολευεται να σου κοιμηθει ακριβως επειδη του λειπει υπνος. Ακουγεται παραλογο το ξερω αλλα αν ψαξεις θα δεις (και αναφερεται παντου) οτι οταν ενα παιδι ειναι συνεχεια μεσα στην κουραση και στην υπερενταση δυσκολευεται διπλασια να κοιμηθει και συνεχιζει ντομινο το πραγμα. Κατ'αρχας και χαζη που δεν ρωτησα πιο πριν ο γιατρος τι σου λεει? Γιατι με 3 ωρες την ημερα δεν λειτουργει ενηλικας ποσο μαλλον μικρο παιδι? Εχεις ρωτησει? :roll: Α, και μην ξεχασω ξερεις τι χιλιομετρα εχω κανει μεσα στο σπιτι με την μικρη ξαπλωμενη στο μπρατσο μου μπας και κοιμηθει μετα απο φαι (σε ποιο μικρη ηλικια). Γιατι μου κουτσοεκανε τετοια και εκεινη ανα φασεις. Οταν την περπατουσα την επαιρνε ο υπνος στο χερι μου και μετα την εβαζα κρεββατι και κοιμοταν. Και δεν ειναι οτι θα μαθει ετσι. Πλεον το παιδι κοιμαται κανονικα στην κουνια της μονη της. Μην ανησυχεις. Μηπως να τον νανουριζες, να τον περπαταγες? Κατι τετοιο?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοπελα μου. Να σου πω με 3 ωρες υπνου εχετε οντως μεγα θεμα. Δεν σου ειναι μεσα στην γκρινια το μπουμπουκι? Και τωρα που το σκεφτομαι και εσυ μεσα στην γκρινια θα επρεπε να εισαι.......:-D (χιουμορ μην το παρεις σοβαρα γιατι η κουραση κανει περιεργα πραγματα). Να σου πω καθε ποτε τρωει? Μηπως οταν σηκωνεται το βραδυ μετα απο 2 ωρες υπνου θελει γαλα? Δοκιμασες να του δωσεις? Οταν ξυπναει το βραδυ ΠΟΤΕ δεν ανοιγουμε φωτα, ποτε δεν μιλαμε δυνατα, ποτε δεν βαζουμε μουσικη, ποτε δεν παιζουμε μαζι του. Μαθαινει σιγα σιγα οτι την νυχτα οι αντιδρασεις απο τους γονεις ναι μεν ειναι αμεσες στις αναγκες του αλλα δεν ειναι για παιχνιδι και 'κουβεντα' που λεω και εγω. Εχεις καμια ρουτινα να τον προετημαζει για υπνο? Εννοω μπανακι, μασαζακι, παραμυθακι/τραγουδακι το κατι τις του δηλαδη? Και μετα γαλα/νανι? Ηρεμα, με χαμηλα φωτα σιγανες φωνουλες, οχι γαργαλιτα και ιστοριες? Και να προσπαθησεις να την κανεις αυτη την ρουτινα πριν τις 12 εννοειτε. 12 ειναι αργα για να κοιμηθει παιδι, οχι μονο μωρο (για μενα παλι). Κατα της 7 ξεκινα να κατεβαζεις ηχους, και να χαμηλωνεις φωτα, κλεισε τηλεοραση και κανε απλα πραγματα μαζι του, βιβλιαρακια οσο μπορεις πιο ησυχο παιχνιδι. Κατα της 7:30 μπανακι και μετα 8 το πολυ κρεββατι και γαλα. Πιστευω οτι 'μαλλον' και 'ισως' το παιδι δυσκολευεται να σου κοιμηθει ακριβως επειδη του λειπει υπνος. Ακουγεται παραλογο το ξερω αλλα αν ψαξεις θα δεις (και αναφερεται παντου) οτι οταν ενα παιδι ειναι συνεχεια μεσα στην κουραση και στην υπερενταση δυσκολευεται διπλασια να κοιμηθει και συνεχιζει ντομινο το πραγμα. Κατ'αρχας και χαζη που δεν ρωτησα πιο πριν ο γιατρος τι σου λεει? Γιατι με 3 ωρες την ημερα δεν λειτουργει ενηλικας ποσο μαλλον μικρο παιδι? Εχεις ρωτησει? :roll: Α, και μην ξεχασω ξερεις τι χιλιομετρα εχω κανει μεσα στο σπιτι με την μικρη ξαπλωμενη στο μπρατσο μου μπας και κοιμηθει μετα απο φαι (σε ποιο μικρη ηλικια). Γιατι μου κουτσοεκανε τετοια και εκεινη ανα φασεις. Οταν την περπατουσα την επαιρνε ο υπνος στο χερι μου και μετα την εβαζα κρεββατι και κοιμοταν. Και δεν ειναι οτι θα μαθει ετσι. Πλεον το παιδι κοιμαται κανονικα στην κουνια της μονη της. Μην ανησυχεις. Μηπως να τον νανουριζες, να τον περπαταγες? Κατι τετοιο?

 

Kαλημερα κ σε σενα! απο οτι βλεπεις ματι δεν εκλεισα! ακου να δεις πως εχει το θεμα μηπως καταλαβεις την κατασταση! ειναι δυσκολο καπως να κλεισω τα παντα οπως ανεφερες στο σπιτι, η τηλεοραση παιζει ΠΑΝΤΑ! τον περπαταω την νυχτα αλλα τπτ... κ ξερεις ειναι και λιγακι δυσκολο γτ κοντευει κ τα 10 κιλα κ οσο να ειναι ...τα χερακια μου φωναζουν βοηθεια!!!οσο για το φαγητο! τρωει κανονικα και με το παραπανω μη σ πω! την νυχτα το τελευταιο μαμ ειναι στις 2 μετα , ενα μπουκαλι γαλα δλδ γυρω στα 300 γρ (το τιγκαρω... :) ) και το πρωι γυρω στις 6 φωναζει για μαμ παλι! ολη μερα και ολη νυχτα μεσ την γκρινια ειναι :( κλαιει αλλα οχι κλαμα , κλαμα. αυτο το μουρμουριτο βγαζει!

ο γιατρος μας λεει πως ειναι δοντια!!!!!!! ναι αλλα δεν θα κοιμαται καθολου??? κατι να τον ηρεμισει δεν υπαρχει??? ετσι θα πηγαινει ως τα 2 του χρονια που θα βγουν ολα???? ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!! ελπιζω να καταλαβες....

line_m121_beg_40_time_1250136000_text_ef20e3e9efeae1f220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια κρέμα στο φαρμακείο η οποία μπαίνει στα ούλα και ανακουφίζει τα μωράκια απο τους πόνους των δοντίων.Μίλα με τον παιδιατρό σου για αυτη την κρεμούλα , στα ανήψια μου έκανε δουλεια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει μια κρέμα στο φαρμακείο η οποία μπαίνει στα ούλα και ανακουφίζει τα μωράκια απο τους πόνους των δοντίων.Μίλα με τον παιδιατρό σου για αυτη την κρεμούλα , στα ανήψια μου έκανε δουλεια..

 

καλημερα !

Εχω και κρεμουλα για τα ουλα και στις πολλες γκρινιες του δινω και 5μλ πονσταν (με εντολη γιατρου ) αλλα κ παλι δεν κοιμαται!

κοιμαται αυτες τις 3 ωρες και τελος! κοιμαται κατι μισαωρα και εχει κεφια να σηκωθει ...ειτε ειναι αυτο αγκαλια ειτε παιχνιδι ειτε οτιδηποτε!

line_m121_beg_40_time_1250136000_text_ef20e3e9efeae1f220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 14 μήνες ταλαιπωρίας...έχω 2 συμβουλές να σου δώσω:

1) κάνε ομοιοπαθητικη στο νινι σου για τα δοντακια του.Υπάρχει σχετικό ομοιοπαθητικό φάρμακο που είναι ακριβώς για τους πόνους της οδοντοφυίας.Επιπλέον, τα ηρεμεί κιόλας...

2)πάρε το βιβλίο "κοιμήσου παιδί μου" διάβασέ το και εφάρμοσε τη μέθοδο.Τώρα που είναι μικρό ακόμα.Θα λύσεις μια για πάντα τα προβλήματα ύπνου και θα έχεις και πάλι τη ζωή σου και τον ύπνο σου!Και πάνω από ολα το παιδάκι σου θα αποκτήσει καλές συνήθειες ύπνου που θα το συντροφεύουν μια ζωή..

ταλαιπωρήθηκα πολλούς μήνες .. πίστεψε με είναι η σίγουρη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...