Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απιστια & Internet


alda

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Σας διαβάζω πολύ καιρό τώρα, και βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα θέματα & συμβουλές. Είμαι παντρεμένη 7 χρόνια με 2 παιδιά(4 χρονών & 11 μηνών). 10 μέρες πριν γεννήσω το δεύτερο, ανακαλύπτω ένα μνμ, στο κινητό του άντρα μου, στα ισπανικά, αλλά καταλάβαινα κάποια βασικές λέξεις... μετά από φασαρία(που διήρκησε 5 μέρες), μου ανακαλύπτει ότι είχε γνωρίσει μια τουρίστρια είχαν φτάσει μόνο ως τον καφέ και έχουν κρατήσει επαφές. Μου έλεγε και πολλά άλλα ότι είναι η γυναίκα που ονειρευόταν από μικρός κτλ. Πέρασα ένα χρόνο αλλά και μια γέννα μέσα στην στενοχώρια. Το θέμα είναι ότι πριν 15 μέρες ανακάλυψα ότι ακόμα μιλούν με mails, παρ΄όλο που μου διαβεβαίωνε όι είχε λήξει και μάλιστα μπροστά μου της είχε στείλει sms να διακόψουν την επικοινωνία. Ειλικρινά, δεν ξέρω τί είναι σωστό να κάνω. Από την μια τα παιδιά είναι πολύ μικρά για να μπορέσω να τα καταφέρω μόνη μου, από την άλλη είμαι πολύ περήφανος άνθρωπος, για να μπορέσω να βγάλω μια ζωή έτσι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ κοριτσακι μου...καταρχην ανασκουμπωσου....καταλαβαινω πόσο στεναχωρημενη θα εισαι...Και εγω θα συμφωνησω με την ravT...μΗΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΙς ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΌΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΖΕΙΤΕ ΕΤΣΙ... θα το χασεις το παιχνιδι...Να τεντωσεις το σκοινι, να απαιτησεις να γινει ανθρωπος. Η θα αλλαξει ή θα χωρισετε.....αλλα όπως καταλαβα και όπως ειναι η κατασταση δε θα γηθελες να εισαστε μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, πρακτικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο, να καταφέρω 2 παιδιά, στην καθημερινότητα τους, εξάλλου δεν μπορώ να σκεφτώ ότι σε περίπτωση χωρισμού, θα πρέπει να αποχωρίζομαι τα αγγελούδια μου..

Link to comment
Share on other sites

Ειλικιρινά, είμαι σε πολύ δυσκολη θεση. Από την πλευρά των δικών μου, δεν μπορώ να έχω καμια υποστηριξη (τουλάχιστον στέγη), μιας και το σπιτι ειναι πολυ μικρό για να χωρέσουμε. Επίσης, για να φτιάξουμε αυτό το σπίτι,(σημ.ειναι δικό του), προσθεσα πολύ χρημα και προσωπικο γούστο. Δεν μπορω να ζω εγω και τα παιδια μου σε ενα νοικιασμενο δυαρακι, όσο ο κυριος μένει σε ενα σπίτι, χωρις ενοίκιο, και να κανει ότι θελει στη ζωη. Τέλος, το τραβηξα το σκοινι, τον εδιωξα για 5 μέρες. Καθε πρωι μου τηλ. μου έλεγε πόσο δίκιο έχω και ότι θα αλλάξει. το βράδυ, που ερχοταν να δει τα παιδιά μου έλεγε ότι έτσι είναι ο χαρακτήρας του και οτι δεν μπορει να κανει διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνησω με τα κοριτσια.ο τροπος που σκεφτεσαι ειναι λαθος.Αν δεν εχεις απολυτη συμπεριφορα ειναι σαν να του δειχνεις πως εισαι ισως διατεθιμενη να δεχτεις αυτη την κατασταση για το καλο των παιδιων.Το εχασες το παιχνιδι αν καταλαβει κατι τετοιο.Ή βαζετε τελεια και ξεκινατε απο την αρχη χωρις τριτα προσωπα στη μεση...ή ο καθενας το δρομο του.Ετσι απλα και κοφτά.Και μη φοβασαι καθολου μια χαρα θα πανε ολα.

Αν δεχτεις αυτη την κατασταση θα εισαι δυστυχισμενη για μια ζωη...και μια μαμα δυστυχισμενη δεν υπαρχει περιπτωση να μεγαλωσει υγειη κι ευτυχισμενα παιδια.

Για πεισμωσε λιγο και παρτο διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

alda μου γλυκια, θα ηθελα να σκεφτεις λιγο τι ακριβως θελεις απο τη ζωη σου. αν αυτος ο αντρας που εχεις διπλα σου αξιζει ως ανθρωπος και τον αγαπας (και μονο για αυτους τους δυο λογους) νομιζω οτι θα πρεπει να δωσεις μια ευκαιρια ακομη σε αυτη τη σχεση. δεν ειναι τα παιδια που θα πρεπει να σας κρατησουν μαζι. η σχεση, και ποσο μαλλον ο γαμος, ειναι μια συνεχης μαχη. αν λοιπον τον θες στη ζωη σου, και φυσικα αξιζει να βρισκεται εκει, μην τον αφησεις σε καμια τουριστρια. διεκδικησε τον. καν΄τον να καταλαβει ποσο πολυ σημαντικος ειναι για σενα, θυμησε του οτι ειστε μαζι, συμπορευτες σε αυτον τον γαμο, ειστε συντροφοι, φιλοι, εραστες, γονεις. ολα αυτα πρεπει να τα θυμομαστε ολοι καθημερινα!! γιατι στο κατω κατω αυτα εχουν σημασια και οχι η καθε τουριστρια ή γυναικουλα που προσπαθει να μπει αναμεσα στα ζευγαρια.

να εισαι ψυχραιμη, να κανεις τον πολεμο σου (παντα βαζοντας τα συναισθηματα μπροστα και οχι εγωισμους) και να εισαι σιγουρη οτι θα βγειτε νικητες. και οι δυο αλλα και τα μικρουλια σας.

Link to comment
Share on other sites

malamati, εχεις δικιο σε αυτα που γραφεις, αλλά η καθημερινοτητα δεν σου επιτρεπει να δεις πολλά πραγματα μπροστα σου και δυστυχως σε φθειρει... Το θεμα δεν ειναι η τουριστρια(για την οποια έχω και απαραδεκτη γνωμη, γιατι ενω ξερει την οικογενειακη κατασταση του, ξερετε τι του ειπε? αν χωρισετε μην ανησυχεις θα ερθω εγω στην Ελλαδα..) αλλα αν βρεθει καποια άλλη στη θεση της τα ιδια θα εχουμε. Συμφωνα με αυτον δεν εκανα κατι εγω έτσι να οδηγηθουμε προς μια λύση, το προβλημα ειναι ο ιδιος...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως, το προβλημα ειναι ο ιδιος.

Για αυτο τελειωσε το πριν να σε τρελανει!!

Θα το ξανακανει σιγουρα κι αυτη την φορα ισως δεν ειναι με τουριστρια αλλα με την γειτονισα.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχετε, αλλά ειμαι μαζι του 13 χρονια (και ως σχεση), ημουν παιδι τότε... και ειναι στη μεση δυο παιδια, δεν μπορω να παιζω με την ψυχολογια τους,... δεν ξέρω πραγματικα, δεν ξέρω, νιωθω ότι καθε αξια στη ζωη μου έχει διαλυθει, και δεν ξερω και τη λύση, δεν ξερω αν ο χωρισμος ειναι λυση, γιατι ανοιγεις νέους ασκούς του αιόλου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δλδ για να καταλάβω,η αντίδραση του ιδιου ποια είναι?Προβληματιζεται με την κατασταση?Τιθεται ζητημα του πως θα διορθωθουν τα πραγματα ή απλά λεει "Εγώ ετσι ειμαι και δεν μπορω να το αλλαξω"?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα ποια μερα ειναι μια μου λεει οτι θα αλλαξει μια μου λεει ότι δεν θελει να αλλαξει. Μια μου λεει οτι ηταν λαθος του και πως επετρεψε και εγιναν όλα αυτα και οτι τα εκανε γιατι φαινοντουσαν ακινδυνα για την σχεση μας, μια μου λεει οτι δεν μπορει να αντισταθει σε αυτη τη γυναικα, για αυτο και τα εκανε.

Link to comment
Share on other sites

alda γεια σου, και λυπαμαι πολυ που ζεις τετοια κατασταση. Το θέμα είναι πολύ προσωπικό και νομίζω μόνη σου θα απαντήσεις κάποια ερωτήματα για να καταλήξεις. Το θέμα είναι αν τον αγαπάς και αξίζει να προσπαθήσεις να τον κρατήσεις, γιατι η ψυχική ταλαιπωρία είναι μεγάλη και μπορεί μετά από καποια χρόνια να ερθει ο χωρισμός και να σου μεινει η κουραση και η απογοητευση μόνο. Το πρακτικό θέμα είναι αν έχεις έστω και μικρή οικονομική άνεση γιατι το να μεγαλώνεις παιδιά μονη σου είναι πολύ ζόρικο. Εγω είμαι μόνη μου μετά την 10η ημέρα γέννησης της κόρης μου. Καταλαβαινω τι περνας αλλά επαναλαμβάνω ότι μονο εσυ μπορείς να ξέρεις. Εγω πχ παρόλο που ειχα 10 ημερων παιδί, μετά τον χωριμσό μας (24 χρόνια μαζί) ανάσανα και κατάλαβα πόσο είχα ζοριστεί. Το να μεγαλώνεις ενα παιδί μόνη σου είναι δύσκολο πρακτικά αλλά ψυχολογικά είσαι καλα και αντέχεις πολλά ενώ στην περίπτωση εγκλωβισμού σε ένα γάμο δύσκολο νομίζω είναι δυσκολοτερα. Ελπίζω για το καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αγαπητή φίλη πρώτον καταλαβαίνω πως ένοιωσες και πως νοιώθεις. Και για αυτό ένοιωσα την ανάγκη να σου απαντήσω. Πέρυσι κόντεψα να πεθάνω από τη στεναχώρια μου για αυτό που μου συναίβει..

έπιασα τον φίλο μου στο κρεβάτι μου με την διπλανή...και να σκεφτεί κανείς ότι πηγαίναμε σοβαρά για γάμο και συζητούσαμε για μωρό.

Σκέφτηκα να την πνίξω να τον πνίξω να αυτοκτονήσω..και τελικά ούρλιαξα και έκλαψα πολύ. ¨οταν τέλειωσαν τα δάκρυα ένοιωσα ένα άδειασμα και ένα γιατί.

Και άρχισα να ψάχνω, να συζητάω το θέμα μου να διαβάζω σχετικά άρθρα κ.λ.π αλλά απάντηση δεν έβρισκα, τότε ήρθε μια καινούργια κοπέλα στο γραφείο πολύ χαρούμενος τύπος και όταν αποκτήσαμε θάρρος της είπα το πρόβλημά μου γέλασε μου είπε αστείο πράγμα. Φούντωσα και κόρωσα!!! τότε μου είπε αν θέλεις απαντήσεις και μπορείς να τις αντέξεις τότε διάβασε ''το κάτι'' και όταν το τελειώσεις θα ξέρεις..τι είναι το κάτι τη ρωτάω και μου είπε ένα μικρό αλλά θαυματουργό βιβλιαράκι. Άρχισα να ψάχνω μανιωδώς στα βιβλιοπωλεία μέχρι που το βρήκα και το διάβασα όλο σε ένα παγκάκι μπροστά στο Πανεπιστήμιο.Μια έκλαιγα και μια γέλαγα. Τελικά έφυγα ξαλαφρωμένη και γεμάτη δύναμη. Από τότε και μετά όταν ακούω για απιστία γελάω και λέω αστείο πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα ποια μερα ειναι μια μου λεει οτι θα αλλαξει μια μου λεει ότι δεν θελει να αλλαξει. Μια μου λεει οτι ηταν λαθος του και πως επετρεψε και εγιναν όλα αυτα και οτι τα εκανε γιατι φαινοντουσαν ακινδυνα για την σχεση μας, μια μου λεει οτι δεν μπορει να αντισταθει σε αυτη τη γυναικα, για αυτο και τα εκανε.

 

Συγγνωμη, αλλα ειναι μεγαλος καραγκιοζης ο ανθρωπος!

 

Τι να σχολιασω τωρα?

 

 

Ενα "flirt" το δεχομαι...ανθρωπινο ειναι .... δε θα βαλουμε και χαλκα στη μυτη του συντροφου μας ( ουτε στη δικη μας φυσικα). Αλλα το "δε μπορω να αντισταθω"....ειναι αλλη φαση...

 

Και αν βρεθει κι αλλη στην οποια δεν μπορει να αντισταθει? (μη χεσω...)

Και αν βρεις εσυ καποιον στον οποιο δε μπορεις να αντισταθεις? Θα του αρεσει? Δε νομιζω!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καποια πραγματα, τα χω συζητησει με τον αντρα μου....απο μενα ειναι ελευθερος να κανει Ο,ΤΙ θελει! Ο,τι, μα Ο,ΤΙ θελει!

ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΜΕ ΧΑΣΕΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!

 

Δεν ειναι διατεθειμενη -σε καμια περιπτωση- να κανω τον μπατσο κανενος! Μαζι μου με το ζορι δε θελω κανεναν! Ουτε αντρα, ουτε φιλο, ουτε συνεργατη, ουτε τιποτα....

 

Αν επιλεξει κατι αλλο...στο καλο και με τη νικη!

 

(Sorry, αλλα τα πηρα λιγουλακι....)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καποια πραγματα, τα χω συζητησει με τον αντρα μου....απο μενα ειναι ελευθερος να κανει Ο,ΤΙ θελει! Ο,τι, μα Ο,ΤΙ θελει!

ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΜΕ ΧΑΣΕΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!

 

Δεν ειναι διατεθειμενη -σε καμια περιπτωση- να κανω τον μπατσο κανενος! Μαζι μου με το ζορι δε θελω κανεναν! Ουτε αντρα, ουτε φιλο, ουτε συνεργατη, ουτε τιποτα....

 

Αν επιλεξει κατι αλλο...στο καλο και με τη νικη!

 

(Sorry, αλλα τα πηρα λιγουλακι....)

 

 

δίκιο έχεις κι εγώ μαζί σου!!!!!!

 

αλλά..... υπάρχουν αυτά τα αλλά.....

 

δεν είναι όλα εύκολα.... ειδικά αν δεν έχεις μια δική σου δουλειά να μπορείς να ζήσεις, αν δεν έχεις βοήθεια από τους δικούς σου, αν δεν έχεις κατά βάση αυτοπεποίθηση και δύναμη να κάνεις ένα τόσο μεγάλο βήμα....

 

γιατί εκτός από τα πρακτικά που πρέπει να σκεφτείς σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει κι η ψυχολογία η οποία κινεί τα νήματα.... με μια καλή ψυχολογία νιώθεις να μπορείς να κατκτήσεις το κόσμο, με μια σκατά ψυχολογία δε πας ούτε μέχρι το περίπτερο....

 

η κοπέλα δε ξέρω ακριβώς σε τι φάση είναι.... για μένα ας ξεκαθαρίσει πρώτα τι θέλει να κάνει, πως αισθάνεται, αν μπορεί να ζήσει με κάτι τέτοιο κτλ.... κι ύστερα αποφασίζει.... θέλει υπομονή για να ξεκαθαρίσει και καθαρό μυαλό.... θέλει γερά κότσια για να συνεχίσει μόνη της.... τίποτα δεν είναι κατόρθωτο όμως!!!

 

όσο για τα παιδιά, πιστεύω πως είναι προτιμότερο να ζουν με τον ένα από τους γονείς και να περνανε καλά παρά και με τους δυο και το κλίμα να μην είναι ευχάριστο....

Link to comment
Share on other sites

τότε μου είπε αν θέλεις απαντήσεις και μπορείς να τις αντέξεις τότε διάβασε ''το κάτι'' και όταν το τελειώσεις θα ξέρεις..τι είναι το κάτι τη ρωτάω και μου είπε ένα μικρό αλλά θαυματουργό βιβλιαράκι...

 

?????????

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω απορία για το βιβλίο. Ποιο είναι, συγγραφέας κ.λπ. ;)

 

Όσο για την αρχική δημιουργό του θέματος ελπίζω να το έχει λύσει το θέμα της.

 

Για την απιστία εξ αποστάσεως... τι να πω... άμα μου τύχει θα αντιδράσω ανάλογα γιατί είναι κυρίως εγκεφαλική απιστία... και αν είναι και σε περίοδο εγκυμοσύνης... τότε είναι ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου μόνο οτι έχασες την καλύτερη περίοδο για μια γυναίκα,δεν χάρηκες το μωράκι σου τισ πρώτες μέρες!αυτος ο άν8ρωπος στο στέρησε!εάν δεν κάνεις κάτι τώρα όταν τα αγγελούδια σου μεγαλώσουν και θα έχεις περισσότερες ευθύνες τότε 8α δώσεις εκεί την προσοχή σου και θα του δώσεισ την ευκαιρία να κάνει τα ίδια.ξέρω οτι δεν είναι καθόλου εύκολο να χωρίσεις αλλά αν έκανε κάτι τέτοιο μετά την γέννα του παιδιού σας και το συνεχίζει πρέπει να σκεφτείσ την ψυχική σου υγεία και απο αυτήν εξαρτάται και η ψυχολογία των παιδιών!

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έτσι είμαι, δεν μου αρέσει καθόλου. Σε προκαλεί να το δεχτείς, και την επόμενη φορά, θα σου πει, σου το είχα πει, έτσι είμαι και το δέχτηκες. Δεν μας κάνεις κύριε, και αν θες γυναίκα και παιδιά να αλλάξεις. Ακους εκεί. Και κοπέλα μου μην σκέφτεσαι σπίτια, λεφτά κλπ. Χιλιάδες γυναικες τα καταφέρνουν, χωρίς καμμία βοήθεια. Ετσι και εσύ. Μπορείς. Αν ο κύριος δεν σοβαρευτεί, να καταλάβει ότι δεν είναι 20 χρονών και έχει γυναίκα και 2 μωράκια, σχόλασέ τον. Σφύριξε τη λήξη. Αμόλα καλούμπα. Τι άλλο να πω για να γίνω κατανοητή.

Ετσι είμαι... Με γυναίκα έγγυο? Αι σιχτίρ.:evil:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να ανακαλύπτεις μηνύματα και μετά emails σημαίνει πως τον... ξεσκονίζεις. Σου χε δώσει και παλιότερα αφορμή ή απλά το χες ως ρουτίνα και κάποια στιγμή έπιασες λαυράκι?

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πω παράτατον ή όχι. Είναι μεγάλη απόφαση και είσαι πολύ επιρεπής αυτή την περίοδο και ίσως επηρεαστείς απο όσα σου λέμε και ίσως πάρεις και τη λάθος απόφαση. Εξ άλλου όσοι είναι έξω απο το χορό...πολλά τραγούδια λένε.

 

Απλώς διαβάζοντας όλα αυτά μου γεννήθηκε η απορία:

οκ, γνώρισε μια ισπανίδα τουρίστρια. Και???? Η επαφές τους είναι μόνο με μηνύματα??? Δεν έχουν ξανασυναντηθεί???? Γιατί αν είναι μόνο μέσω μηνυμάτων.....πως είναι η γυναίκα που ονειρευόταν και δεν μπορεί να της αντισταθεί??? Τι σχέση με τρελή απόσταση είναι αυτή??? Και υπάρχει σχέση???? Μήπως παίζει κάτι άλλο? Λίγο περίεργα είναι τα πράγματα βρε μούκλα μου.....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απλώς διαβάζοντας όλα αυτά μου γεννήθηκε η απορία:

οκ, γνώρισε μια ισπανίδα τουρίστρια. Και???? Η επαφές τους είναι μόνο με μηνύματα??? Δεν έχουν ξανασυναντηθεί???? Γιατί αν είναι μόνο μέσω μηνυμάτων.....πως είναι η γυναίκα που ονειρευόταν και δεν μπορεί να της αντισταθεί??? Τι σχέση με τρελή απόσταση είναι αυτή??? Και υπάρχει σχέση???? Μήπως παίζει κάτι άλλο? Λίγο περίεργα είναι τα πράγματα βρε μούκλα μου.....

 

Ε αν είναι εξ αποστάσεως μπορεί να την έχει μυθοποιήσει.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν το προσέξατε... η κοπέλα όλα αυτά τα έγραφε... τον Μάρτιο :P και μάλλον μετά από αυτό το thread προχώρησε στη ζωή της :P

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...