Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμετοι μεχρι ποτε??????


Recommended Posts

καλησπερα,ειμαι στη 17 εβδομαδα και ενω ειχαν ηρεμησει οι εμετοι την τελευταια εβδομαδα ξαναρχισαν!!!!! οτι φαω με ενοχλει και ειδικα αν ειναι αν περιεχει υγρα,ο γιατρος μου ειπε οτι ανηκω στο 10% (ποιο 10%?????)δεν μου εξηγησε!!

7rdup2.png ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητη Panoula,

ο γιατρος σου,σου ειπε οτι ανηκεις στο 10% των γυναικων που βασανιζονται απο εμετους ακομη κι αν περασει η 14η εβδομαδα οποτε συνηθως σταματαει να ανεβαινει η χοριακη η οποια ειναι υπευθυνη για τους εμετους!!Μην ανησυχεις,κι εγω τα ιδια τραβηξα και ακομη τα ψιλοτραβαω βεβαια οχι οπως στην αρχη αλλα μην ηρεμησουμε λιγο!!!Ελπιζω να ειναι παροδικοι ή να εμφανιζονται σποραδικα γιατι τοτε ειναι καπως ανεκτοι!!Νομιζω μονο υπομονη μπορουμε να κανουμε:?

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου εγω μεχρι που γενναγα και ξερναγα οχι σε σημειο τρελο οπως το πρωτο πενταμηνο αλλα εναν την ημερα τον εκανα...υπομονη....εγω εχασα κιλα στις εγκυμοσυνες στους πρωτους μηνες ...να τρως οτι μπορεις να φας....εμενα κατα καιρους αλλαζε το μενου///ποτε ηθελα να τρωω αυγα ποτε ουτε να τα δω πχ.....οτι μπορεις να φας να φας....εγω στη πρωτη την εβγαζα με πατατες τηγανιτες,χυμο πορτοκαλι φρεσκο και τυρι φετα....αυτα μονο....στη δευτερη καπως ητανε καλυτερα ετρωγα και κανα κοτοπουλο και μακαρονια...α και ψαροσουπα...τρελοορμονες παιδι μου///με το καλο ....θελει υπομονη και οτι μπορεις να φας φαε.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω απλα...

Ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου 80 κιλα και μεσα σε 1.5 μηνα εφτασα στα 71!!!Για μενα με υψος 1.75 και βαρυ σκελετο ηταν σαν να εχασα τα διπλασια.Μεχρι και τωρα που μπηκα στον 7ο ζητημα να εχω ξεπερασει τα 73 κι αυτο γιατι τωρα που ψιλοσταματησαν αναπληρωσα υγρα φαινεται!!!!!!Δεν μπορουσα να παρω χαπια σιδηρου και ασβεστιου γιατι τα εβγαζα...το παραδοξο και καλο παραλληλα ειναι οτι στις εξετασεις αιματος δεν ειχα κανενα προβλημα....Γιατι δεν μου εφτανε η εξαθλιωση,φοβομουνα μηπως ολο αυτο επηρρεασει το μωρο!!Απο φαγητο...οταν με ειχαν γονατισει οι εμετοι την εβγαζα με νερο,καμια φρυγανια,μανταρινια και σουπες!!!

Πηγε η κοτοσουπα συννεφο...τωρα αντεχω και την ψαροσουπα!!!Τα προτιμουσα και τα προτιμω οχι μονο λογω γευσης αλλα πως να στο πω...επειδη βγαινουν ευκολα οταν χρειαζεται!!Τωρα ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα αλλα οπως ειπε και η γιασεμι εξαρταται απο την μερα το τι θα φαω κιαν θα κρατηθει...Γι'αυτο σου λεω:μονο υπομονη μπορουμε να κανουμε!!Και το λεω εγω που φλερταρα με την καταθλιψη(τροπος του λεγειν) στις αρχες του φαινομενου;);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο που και εμενα οι εξετασεις βγαινανε τζιτζι???ειχα αιματοκριτη πιο υψηλο και απο οτι οταν δεν ημουνα εγκυος....και για να καταληξω σε σιδηρο (στη πρωτη εγκυμοσυνη γιατι στη δυετερη ηξερα πια ) αλλαξα 5 χαπια και κατεληξα σε υγρο αφου δοκιμασα 3....αχ αλησμονητες εποχες...και εγω προτιμουσα οτι σε ρευστο για να βγαινει ευκολα !!!!!:lol::lol::lol::lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια και εγω τα ιδια τραβαω.ειμαι στην 14 βδομαδα και τωρα τελευταια κανω εμετους μονο το βραδυ.ετσι ημουν και στον πρωτο μου γιο.μεχρι τον 9ο αναγούλες ειχα ακομα και τις στιγμες που ημουν στην κλινική για να γεννησω.δεν τρωω κατι συγκεκριμενο.αποφευγω σουπες φακες οσπρια γεννικα γιατι με βαρενουν το στομαχι.αλλα κιλα βαζω μια χαρα.μεχρι τωρα εβαλα 5 και σημειωτεον στον2ο με τριτο μηνα ειχα χασει 3 κιλα απο τους πολλους εμετους.ειμαστε στο 10% που εχουν αναγουλες μεχρι τον 9ο.παντως αν και το 2ο μωρο μου ειναι τοσο ομορφο με τοσο πλουσια μαλλια οπως το 1ο χαλαλι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

11 εβδομάδες είχα τρελλές αναγούλες αλλά εμετό δεν έκανα...τώρα έχει δύο εβδομάδες που κάνω τα πρωινά,όχι κάθε μέρα αλλά μέρα παρά μέρα,1 φορά στις 3 μέρες...Φοβάμαι μέχρι και νερό να πιώ το πρωί γιατί τυχαίνει να το βγάζω και αυτό!!!Γιατί βρε κορίτσια????Να είμαι αισιόδοξη ότι θα σταματήσει σε κανά δυο εβδομάδες ή να ετοιμάζομαι να ξερνάω μέχρι να γεννήσω????:shock:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Aχ τι μου θυμήσατε... Στην πρώτη μου εγκυμσύνη έζησα κι εγώ μεγάλες στιγμές!

Έκανα τον πρώτο μου εμετό τη μέρα που έκλεισα τις 7 εβδομάδες και τον τελευταίο τη μέρα που έκλεισα τις 37 εβδομάδες... 30 εβδομάδες με εμετούς και ναυτίες κι αν δεν είχα γεννήσει (στις 37w1d) ακόμα θα έκανα!

Το πότε θα σταματήσουν τελικά διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα και από εγκυμοσύνη σε εγκυμοσύνη.

Καλή δύναμη σε όσες μέλλουσες μανούλες ταλαιπωρούνται από εμετούς και ναυτίες. Υπομονή λίγος καιρός είναι και θα περάσει... και το απότελεσμα θα σας αποζημιώσει για όλη την ταλαιπωρία!!!

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρόβλημα είναι ότι δεν τα πήγαινα ποτέ καλά με εμετούς και όταν κάνω,πραγματικά υποφέρω!!!!!:( Δακρύζουν τα μάτια μου και για την επόμενη 1 ώρα είμαι πολύ κακοδιάθετη και στεναχωρημένη...Φοβάμαι ότι επηρρεάζω άσχημα το μωράκι...:shock: Λέτε όσο περνάει ο καιρός να το συνηθίσω και να μην το παίρνω τόσο κατάκαρδα????:mrgreen:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Εκτος από τον 5ο και 6ο μήνα (που έκανα αλλα λιγότερους..) οοολους τους άλλους μήνες τους έβγαζα στην τουαλέτα.υπομονή.....μόλις δεις το μωράκι σου θα ταξεχάσεις όλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτος από τον 5ο και 6ο μήνα (που έκανα αλλα λιγότερους..) οοολους τους άλλους μήνες τους έβγαζα στην τουαλέτα.υπομονή.....μόλις δεις το μωράκι σου θα ταξεχάσεις όλα!!!

 

Καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο!!!Εδώ στον υπέρηχο το βλέπω και ξεχνάω τα πάντα!!!Που να το πάρω αγκαλιά!!!:D

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ είχα εμετούς μέχρι τέλους! όταν παραγινόταν το κακό την έβγαζα με μπανάνες (θαυματουργες!) το τί μπανάνα είχα φάει στην εγκυμοσύνη!ούτε μαιμού να ήμουν. πάντως μην ανησυχεις, οι εμετοί δεν επηρεάζουν το μωράκι. μου το χε πει ο γιατρός, το χα διαβάσει και σε βιβλία

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ είχα εμετούς μέχρι τέλους! όταν παραγινόταν το κακό την έβγαζα με μπανάνες (θαυματουργες!) το τί μπανάνα είχα φάει στην εγκυμοσύνη!ούτε μαιμού να ήμουν. πάντως μην ανησυχεις, οι εμετοί δεν επηρεάζουν το μωράκι. μου το χε πει ο γιατρός, το χα διαβάσει και σε βιβλία

 

Μπανάνες ε???Να το δοκιμάσω!!!Ως τώρα την βγάζω με ψωμί που απορροφά τα υγρά και με ανακουφίζει!!!Και κάτι άλλο,δυο μέρες είχα διάρροια,είναι φυσιολογικό???Αν και το προτιμώ από την δυσκοιλιότητα αλλά με ανησύχησε!!:shock:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπανάνες ε???Να το δοκιμάσω!!!Ως τώρα την βγάζω με ψωμί που απορροφά τα υγρά και με ανακουφίζει!!!Και κάτι άλλο,δυο μέρες είχα διάρροια,είναι φυσιολογικό???Αν και το προτιμώ από την δυσκοιλιότητα αλλά με ανησύχησε!!:shock:

τι να σου πω, εμένα με ανακούφιζαν πολύ οι μπανάνες. μήπως οι διάρροιες οφείλονται σε κάποιο φάρμακο που παίρνεις?εμένα πχ μου έκανε ψιλοδιάρροιες ο σίδηρος. δε νομίζω να ναι κάτι αλλά ρώτα και το γιατρό σου. πάντως σίγουρα είναι καλύτερο απο δυσκοιλιότητα.με το καλό να έρθει το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω, εμένα με ανακούφιζαν πολύ οι μπανάνες. μήπως οι διάρροιες οφείλονται σε κάποιο φάρμακο που παίρνεις?εμένα πχ μου έκανε ψιλοδιάρροιες ο σίδηρος. δε νομίζω να ναι κάτι αλλά ρώτα και το γιατρό σου. πάντως σίγουρα είναι καλύτερο απο δυσκοιλιότητα.με το καλό να έρθει το μωράκι σου

 

Τι να πω...Αυτός ο σίδηρος πια...όλο προβλήματα είναι!!:evil: Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!:)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

και εγω συνεχιζω να εχω εμετους αλλα τουλαχιστον οχι καθε μερα..θα συμφωνισω για τις μπανανες..εμενα μου κανουν καλο και οι τηγανιτες πατατες..οσο για το σιδηρο μια μου κανει διαρροιες, μια δυσκοιλιοτητα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οσο παω και χειροτερευω......και οσο περναει ο καιρος τοσο περισσοτερα πραγματα με αναγουλιαζουν.Ασε που το στομαχι μου πια δεν σηκωνει πολλα ουτε σε ποσοτητα ουτε σε ποικιλια.Για κρεας δε.............δεν το συζηταμε καν.....

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, καλημέρα!Είμαι και εγώ στην 18 εβδομάδα και δεν έχουν φύγει οι εμετοί..Ξέρει καμία να μου πει πότε σταματάνε τελείως?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μπαινω αισιως στην 21η εβδομαδα κα ακομη τα ιδια... οτι κ αν φαω ειτε πρωι (ακομη κ το κουλουρι το πρωινο) ειτε απογευμα τα βγαζω... Δεν εχω βαλει γραμμαριο εδω κ 2 μηνες, δεν κανω ετσι κακό στο μωρο? Απο το ζορι αλλα και απο την ελλειψη λογικα τροφης δεν επηρεαζεται το εμβρυο?

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα!Είμαι και εγώ στην 18 εβδομάδα και δεν έχουν φύγει οι εμετοί..Ξέρει καμία να μου πει πότε σταματάνε τελείως?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλημέρα! Αχ STAVROULA79 μου, εγώ στην κόρη μου έκανα εμετό μέχρι την 25η εβδομάδα (5,5 μηνών δηλαδή). Μου έλεγαν ότι συνήθως οι εμετοί σταματούν μετά το πρώτο τρίμηνο, αλλά τζίφος:( Τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου, είμαι σχεδόν 15η εβδομάδα και οι εμετοί συνεχίζονται αμείωτοι. Τι να σου πω, υπομονή χρειάζεται. Υπάρχουν κοπέλες που πηγαίνουν να γεννήσουν και ακόμα κάνουν εμετούς!!!

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σε ευχαριστώ πολύ Sisie μου για τη συμβουλή σου!Τώρα μπήκα στην 23η εβδομάδα και ευτυχώς σταμάτησαν τελείως. Να'σαι καλά και καλό κουράγιο για την συνέχεια!!Μήπως έμαθες τι είναι? Μπέμπης ή μπέμπα?Εμένα είναι μπεμπούλα....:P:grin:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι εγω ρε κοριτσια....που εκανα εμετους (1-2 την ημερα) μεχρι τη μερα που γεννησα? Αφου ημουν με τον καρδιοτοκογραφο και τον πεταξα 2 φορες να παω τουαλετα....χαλια! Ειναι σπανια περιπτωση, αλλα μου τυχε....και το ιδιο ακριβως ειχε και η μανα μου οταν ηταν εγκυος σε μενα...τυχαιο? δε νομιζω! ;)

 

Εχει και τα καλα του βεβαια....πηρα μονο 4 κιλα....χεχε

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω ούτε να θυμάμαι τα χάλια μου. Μέχρι 1 ώρα πριν φύγω για το μαιευτήριο ξερνούσα σαν το γατί και μάλιστα το τελευταίο δίμηνο το στομάχι μου δεν δεχόταν ούτε φρυγανιά. Αφού όταν σαράντισα πήγα κατευθείαν για γαστροσκόπηση. Ο γιατρός μου μου έλεγε να μην φοβάμαι για το μωρό γιατί έπαιρνε βάρος κανονικά, εγώ πάλι τίποτα.Αφού ακόμα τώρα που η μική είναι 2 χρονών και κάτι, πάω συνέχεια οδοντίατρο γιατί από τον πολύ εμετό χάλασαν πολλά δόντια μου παρότι δεν είχα ποτε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...