Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κολπικη γελη vasclor στην αρχή της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

εχει χρησιμοποιησει καμια απο εσας;;;;;;;:confused:

ο γιατρος μου εκοψε τα ουτροτζεσταν(3 200αρια/μερα) κ μου εδωσε την γελη αυτη(κ αυτη προγεστερονη)....1φορα το βραδυ...

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 month later...
  • 4 months later...

Όλες την είχατε πάρει από την αρχή της εγκυμοσύνης? Εμένα μου τη σύστησε ο γιατρός μου γιατί έχω έντονους πόνους χαμηλά και μου είπε πως είναι συσπάσεις της μήτρας. Καφέ εκκρίσεις που γράφεται εσείς δεν έχω καθόλου. Η αλήθεια είναι όμως πως διαβάζοντας τις αντενδείξεις και τις παρενέργειες που γράφει έχω φοβηθεί πάρα πολύ.

Hc7Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεία σας,ειμαι στην 16 εβδομάδα ο γιατρός μου ,μου εγραψε τη vaslor γιατί είχα πονάκια χαμηλά:?,μικρές συσπάασεις!αλλά απο καφέ υγρά τίποτα!!θα την βαζω για 14ημέρες και επειτα θα μου πεί αν θα συνεχίσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κορίτσια καλησπέρα,

 

τη βασκλορ την παίρνω από την ωοληψία (είμαι από εξωσωματική), βάζω μία φορά το πρωί και μία το βράδυ..

Είμαι 4,5 βδομάδων και έχω αρχίσει να δυσκολεύομαι πολύ στην τοποθέτηση με το απλικατέρ... Νομίζω μάλιστα ότι τραυματίζομαι, σήμερα είδα καφέ ίχνη, σαν σκοτωμένο αίμα, όχι ρευστό, στα υπολείματα της κρέμας... Σας έχει συμβεί αυτό ποτέ? Να ανησυχώ?

xp3Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κορίτσια καλησπέρα,

 

τη βασκλορ την παίρνω από την ωοληψία (είμαι από εξωσωματική), βάζω μία φορά το πρωί και μία το βράδυ..

Είμαι 4,5 βδομάδων και έχω αρχίσει να δυσκολεύομαι πολύ στην τοποθέτηση με το απλικατέρ... Νομίζω μάλιστα ότι τραυματίζομαι, σήμερα είδα καφέ ίχνη, σαν σκοτωμένο αίμα, όχι ρευστό, στα υπολείματα της κρέμας... Σας έχει συμβεί αυτό ποτέ? Να ανησυχώ?

 

εγω επερνα vasclor απο την 6η εβδομαδα λογο μικρης αποκολλησης πλακουντα ( φυσιολογικος τροπος συλληψης ) για εικοσι μερες νομίζω..

κι αναρωτιομουν γιατι vasclor κι οχι ultrogestan που παιρνουν κατα συντρηπτικη πλειοψηφια οι εγκυες οταν χρειαζεται.

εβλεπα καφε ιχνη στο απλικατερ μετα την χρηση και το ιδιο διαπιστωσε και η γιατρος σε κολπικη εξεταση που μου εκανε. δεν το ειχα συζητησει τοτε, και μονη μου υπεθεσα οτι ηταν υπολειμματα λογο της αποκολλησης και θα αποβαλλοταν με τον καιρο...

ομως εσυ παρε αμεσα ενα τηλεφ τον γιατρο σου δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις και να φανταζεσαι διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια γεια σας!σήμερα κλεινω την έκτη εβδομάδα εγκυμοσύνης κ ο Γιατρος μου έδωσε προληπτικά την κολπικη κρέμα vasclor επειδή κ στις δυο προηγούμενες εγκυμοσυνες είχα αποκόλληση.τότε όμως έπαιρνα ουτροτζεσταν!σήμερα το πρωί διαπίστωσα καφέ εκκρισεις σαν ξεραμενο αίμα στην τουαλέτα (όχι στο εσωρουχο) κ εξακολουθούν οπότε πάω τουαλέτα!αποκόλληση δεν υπήρχε στον υπερηχο,προληπτικά βάζω την κρέμα.μίλησα κ με το γιατρό κ μου είπε να μην ανησυχώ,ότι είναι υπολλειματα κρεμας που αποβαλλονται!εγώ όμως ανησυχώ γιατί μέχρι που ξεκίνησα την κρέμα δεν είχα τίποτα!σας εχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο;μήπως δεν έπρεπε να πάρω την κρέμα;έχω αγχωθει!

hfYup2.pngnHCVp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια! δεν ξερω αν γραφω στο σωστο σημειο μολις εκανα την εγγραφη μου.ειμαι και γω εγκυος περιπου στην 5η εβδομαδα.επειδη ειχα ροζ αιματακι ο γιατρος μου εδωσε την vasclor και τωρα εχω πολλα καφε σαν κομματια. εχει συμβει σε καμια αλλη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη στεναχωριεσαι,οπως εγραψα και εγω πιο πανω, ειχα ακριβως το ιδιο στην αρχη αλλα σιγα-σιγα υποχωρησαν (μετα την τριτη-τεταρτη μερα αν θυμαμαι καλα).Καποιες φορες επισης ειχα κοκκινο αιματακι στο στομιο, οταν το εβγαζα , και μου ειπε ο γιατρος θελει προσοχη και να το βαζω ενα εκατοστο πιο εξω για να μην τραυματιστει ο τραχηλος!

hfYup2.pngnHCVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα,

κι εγω με εξωσωματικη, την χρησιμοποιησα αρκετα στην αρχη, δεν θυμαμαι για ποσο καιρο αλλα αρκετο. Ειχα και καφε και αιμα καποια στιγμη, μην ανησυχειτε...καλο κανει, κακο δεν κανει. ε και δεν ειναι και τοσο μεγαλο το εμβολο για να τραυματιστειτε..

Απλα μερικες φορες γινεται ενοχλητικο γιατι τρεχη η γελη , ανακατεμενη με διαφορα και ειναι λιγο ασχημο!

και θα βλεπετε απωλειες στην τουαλετα..αλλα δεν ειναι κατι....

Χαλαρωστε και απλα "απολαυστε" τη διαδικασια...

ήρθαν τα κορίτσια μας....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Και εγώ από εξωσωματική είμαι και χρησιμοποιώ το vasclor από την πρώτη στιγμή.

Στο παρελθόν, που έκανα σπερματεγχύσεις, ξεκίνησα να παίρνω utrogestan και είχα τρομερές παρενέργειες, μέχρι μαλλιά που μου πέφτανε, και απαίτησα από το γιατρό μου να μου δώσει κάτι άλλο.

Εδώ και ένα μήνα είμαι με αποκόλληση και έχω απειροελάχιστα καφέ υγρά που φυσικά αποροφούνται και βγαίνουν μαζί με τα κομμάτια του vasclor. ( Όταν δεν υπάρχει αίμα το vasclor βγαίνει σε άσπρα κομμάτια……………)

 

Θεωρώ πως το utrogestan είναι πιο ανθυγιεινό γιατί αναγκάζεσαι να βάζεις δάχτυλο 3 φορές την ημέρα, ενώ ο εφαρμοστής είναι πιο απλός και καθαρός τρόπος. Εντάξει, θέλει λίγη προσοχή φυσικά, αλλά δεν είναι και τόσο τρομερό για να προκαλέσει τραυματισμό.

9aXep2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σας κοριτσια!!! Είμαι καινούργια στο team.. Είμαι 9 εβδομάδων και η γιατρός μου μου εδωσε το vaslor απο 5 εβδομαδων!! Μου είπε οτι είναι για να δέσει καλά η μήτρα μου , να μην δω αίμα και να σταματησουν τα ποναλακια που είχα χαμηλά!! Αιματάκι δεν έχω δει απο τότε που το ξεκινησα (εννοω λόγω της κρέμας ) αλλα γενικά ουτε λογω εγκυμοσυνης! Ελπίζω να μην δω καθολου! Αλλα στα ποναλάκια που είχα χαμηλα μπορω να πώ οτι επιασε τελεια!:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 3 εβδομάδες μετά...
καλησπερα κοριτσια Θαηθελα να ρωτησω αν η Vasclor εχει προκαλεσει σε καποια διαρροια?δευτερη φορα μετα απο εμβρυομεταφορα παθαινω διαρροια !

 

καλησπερα,

την χρησιμοποιω και εγω εδω πανω απο 2 βδομαδες, δεν παρατηρησα κατι τετοιο, οχι. Θα λεγα πως απο σημερα εχω πολλα υγρα, αυτο προσεξα μονο με την χρηση της.

I AlmOst Gave Up But GOD GaVe Me HoPe

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα.

Ξεκίνησα κι εγώ τη vasclor μετά την ωοληψία, μία φορά κάθε 2 μέρες (και 3 utrogestan την ημέρα). Στην αρχή είχα κι εγώ την αίσθηση ότι ήμουν διαρκώς "βρεγμένη" στο εσώρουχο. Δύο μέρες πριν την χοριακή μου αισθάνθηκα αρκετή ενόχληση και λίγο πόνο στην εφαρμογή της και το στόμιο στην άκρη είχε δύο σταγονίτσες αίμα. Χθες που ήταν και η ημέρα της χοριακής, το πρωί έβγαζα την κρέμα σε κομμάτια, "χρωματισμένα" σαν με αίμα. Δεν είχα άλλο αίμα παρά μόνο όσο υπήρχε στα υπολείμματα της κρέμας. Η χοριακή μου ευτυχώς ήταν θετική και όταν πήρα το γιατρό να του το πω, η μαία μου είπε να σταματήσω τη vasclor. Σήμερα έβγαλα επίσης ένα κομματάκι σαν "καφεκόκκινη κρέμα" το πρωί αλλά το 1/5 από τα χθεσινά και τίποτα άλλο.

 

Είδα σε παλιότερες αναρτήσεις ότι κάποιες κοπέλες είχαν δει αιματάκι με την κρέμα. Υπάρχει καμία άλλη πιο πρόσφατη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Rosemaraki

 

Ο γυναικολογος το καλοκαιρι που ημουν εγκυος, οταν μου ειχε συστησει τη vasclor αντι τα χαπια , μου ειχε πει οτι ενδεχεται να δω καφε αιμα και να μην ανησυχησω.

Μου ειχε εξηγησει το γιατι , εαν θυμαμαι καλα , μαλλον προκειται για αιμα απο τον τραχηλο.

Δεν θα ειχε σχεση με την εγκυμοσυνη.

 

 

Μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Rosemaraki

 

Ο γυναικολογος το καλοκαιρι που ημουν εγκυος, οταν μου ειχε συστησει τη vasclor αντι τα χαπια , μου ειχε πει οτι ενδεχεται να δω καφε αιμα και να μην ανησυχησω.

Μου ειχε εξηγησει το γιατι , εαν θυμαμαι καλα , μαλλον προκειται για αιμα απο τον τραχηλο.

Δεν θα ειχε σχεση με την εγκυμοσυνη.

 

 

Μην ανησυχεις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ καλό μου. Με καθησύχασες κάπως....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια καλησπέρα.

Ξεκίνησα κι εγώ τη vasclor μετά την ωοληψία, μία φορά κάθε 2 μέρες (και 3 utrogestan την ημέρα). Στην αρχή είχα κι εγώ την αίσθηση ότι ήμουν διαρκώς "βρεγμένη" στο εσώρουχο. Δύο μέρες πριν την χοριακή μου αισθάνθηκα αρκετή ενόχληση και λίγο πόνο στην εφαρμογή της και το στόμιο στην άκρη είχε δύο σταγονίτσες αίμα. Χθες που ήταν και η ημέρα της χοριακής, το πρωί έβγαζα την κρέμα σε κομμάτια, "χρωματισμένα" σαν με αίμα. Δεν είχα άλλο αίμα παρά μόνο όσο υπήρχε στα υπολείμματα της κρέμας. Η χοριακή μου ευτυχώς ήταν θετική και όταν πήρα το γιατρό να του το πω, η μαία μου είπε να σταματήσω τη vasclor. Σήμερα έβγαλα επίσης ένα κομματάκι σαν "καφεκόκκινη κρέμα" το πρωί αλλά το 1/5 από τα χθεσινά και τίποτα άλλο.

 

Είδα σε παλιότερες αναρτήσεις ότι κάποιες κοπέλες είχαν δει αιματάκι με την κρέμα. Υπάρχει καμία άλλη πιο πρόσφατη εμπειρία;

 

Προσωπικά Κορίτσια, πριν απο 15 ημέρες απο την περιβόητη Vascklor κοντεψα να χασω και τη ζωη μου απο την ακατασχετη αιμοραγία που μου προκάλεσε και μου κατεστρεψε εννοειται μια πολυ καλη εγκυμοσυνη. Ξεκινησε με καφε κοματακια και λιγο αιματακι που ο γιατρος δεν το εδωσε σημασία και μετα απο 2 ημέρες με ρήμαξε. Μια εβδομαδα νοσηλευτηκα στο νοσοκομείο. Εκανα το λαθος να μην διαβασω απο τα πρωτα συμπτωματα των καφε κομματιων τις αντενδειξεις που ειναι μια σελιδα και η πρωτη παρενεργεια που αναφερεται στο φαρμακο ειναι αυτο της αιμοραγιας και της παλινδρομησης της κυήσεως. Ερωτηση...οι γιατροί δεν διαβαζουν ποτε τις παρενεργειες για να θορυβοποιηθουν και να σταματησουν το καταραμενο το φάρμακο...; Μαλλον για πειραματοζωα μας βλεπουν!!

Κοριτσια προσεξτε τα σημαδια απο τη vasclor για να μην κινδυνεψει αλλη κοπελα οπως κινδυνεψα εγω. Σας μιλω με πονο ψυχής..ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΑΡΜΑΚΟ.ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

αγγελινα πως εισαι τοσο σιγουρη οτι η αιμοραγια προηλθε απο τη vasclor?υπαρχουν πολλοι λογοι για μια αιμοραγια.με εβαλες σε σκεψεις.μια φιλη που εκανε εμβυομεταφορα με πολυ καλα εμβρυα αρχισε να εχει καφε απο την τριτη ημερα μετα απο την εμβρυομεταφορα κ πολυ δυνατους πονους.το φαινομενο αυτο συνεχιστηκε ως την χοριακη που ηταν αρνητικη.πεντε ημερες πριν τη χοριακη ειχε κ ροζ.θεωρηθηκε καλο συμπτωμα.καθε αλλο ομως.περιεργο να αρχισουν τετοια συμπτωματα τοσο νωρις μετα την εμβρυομεταφορα.μονο που εκεινη δεν ειχε παρει vasclor αλλα crinone που θεωρειται το ιδιο.ξερει να μας πει κανεις κατι?μηπως αυτα τα σκευασματα κρυβουν κινδυνους που δεν ξερουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Προσωπικά Κορίτσια, πριν απο 15 ημέρες απο την περιβόητη Vascklor κοντεψα να χασω και τη ζωη μου απο την ακατασχετη αιμοραγία που μου προκάλεσε και μου κατεστρεψε εννοειται μια πολυ καλη εγκυμοσυνη. Ξεκινησε με καφε κοματακια και λιγο αιματακι που ο γιατρος δεν το εδωσε σημασία και μετα απο 2 ημέρες με ρήμαξε. Μια εβδομαδα νοσηλευτηκα στο νοσοκομείο. Εκανα το λαθος να μην διαβασω απο τα πρωτα συμπτωματα των καφε κομματιων τις αντενδειξεις που ειναι μια σελιδα και η πρωτη παρενεργεια που αναφερεται στο φαρμακο ειναι αυτο της αιμοραγιας και της παλινδρομησης της κυήσεως. Ερωτηση...οι γιατροί δεν διαβαζουν ποτε τις παρενεργειες για να θορυβοποιηθουν και να σταματησουν το καταραμενο το φάρμακο...; Μαλλον για πειραματοζωα μας βλεπουν!!

Κοριτσια προσεξτε τα σημαδια απο τη vasclor για να μην κινδυνεψει αλλη κοπελα οπως κινδυνεψα εγω. Σας μιλω με πονο ψυχής..ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΑΡΜΑΚΟ.ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ.

 

 

Λόγω της ιδιότητας μου σαν φαρμακοποιού νιώθω την ανάγκη για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις και πανικός στους χρήστες της vasclor αυτά που αναφέρεις πιο πάνω αναγράφονται στο φύλλο χρήσης σαν αντενδείξεις κι όχι σαν παρενεργειες. Αντένδειξη σημαινει πότε ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιηθεί το φάρμακο ενώ η παρενέργεια είναι αυτό που πιθανόν να παρουσιαστεί σπάνια ή σ

υχνά αν το χρησιμοποιήσεις.

Αν

τένδειξη λοιπόν η ΑΓΝΩΣΤΟΥ αιτιολογίας απώλεια αίματος από τον κόλπο που σημαίνει αν υπάρχει πριν ξεκινήσεις το φάρμακο δεν πρέπει να το χρησιμοποιήσεις κάν. Όπως και αντένδειξη είναι η μή χρησιμοποίηση του σε περίπτωσης παλίνδρομης ΕΚΤΡΩΣΗΣ και όχι κύησης που αναγράφεται πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας χρησιμοποιώ και εγώ την vasclor και η αλήθεια είναι ότι στην αρχή είχα τρομάξει με όσα διάβασα!!!Προσέχω πολύ κατα την εφαρμογή και προσπαθώ να αφήνω ένα εκατοστό για ασφάλεια, και κάθε φορά ελένχω τον προωθητήρα για τυχόν αιματάκι. Σήμερα το πρωί είχα αρκετά υπολλέιμματα απο την κρέμα στην τουαλέτα και φαίνονταν πιο πολλά απο την χτεσινή δόση. Είναι ανησυχητικό; Αίμα δεν είχαν καθόλου. Όποια γνωρίζει θα το εκτιμήσω πολύ για την απάντηση.Α!!Και προφανώς είμαι έγκυος:wink:

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...