Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Χτυπήματα" σε τραπεζάκι


Lucy

Recommended Posts

Η κορούλα μου, μου έχει γεμίσει το βέγγε τραπεζάκι του σαλονιού με χτυπήματα από τα παιχνίδια της. Τί μπορώ να κάνω για να μην φαίνονται ιδιαίτερα? Κάποια πατέντα για να μην τρέχω σε επιπλοποιούς γιατί έτσι κι αλλιώς θα το ξαναχτυπήσει...:rolleyes:

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μηπως να εβαζες διαφανη μεμβρανη?Αυτη του φαγητου?Κανα 2 στρωσεις???

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα αυτο μου ηρθε στο μυαλο!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να εβαζες διαφανη μεμβρανη?Αυτη του φαγητου?Κανα 2 στρωσεις???

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα αυτο μου ηρθε στο μυαλο!!!!!

 

Εννοείς για να το προστατεύω από μελλοντικά χτυπήματα...

Με τα ήδη υπάρχοντα όμως? Και φαίνονται αρκετά γιατί είναι σκούρο το χρώμα...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κι εμενα ολα τα επιπλα μου τετοιο χρωμα ειναι.

Δεν γνωριζω αν μπορεις να κανεις κατι να το επιδιορθωσεις,πιστευω οτι κοστιζει πολλα,αν οντως γινεται κατι τετοιο.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μαύρος μαρκαρόρος ειδικός για αυτή τη δουλειά, μου το είχε πει μια παλιά φίλη μου -η οποία είχε, αλλά τώρα δεν έχουμε επαφές για να την ρωτήσω... Δεν κάνεις μια ερώτηση σε κάποιο χρωματοπωλείο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει μαύρος μαρκαρόρος ειδικός για αυτή τη δουλειά, μου το είχε πει μια παλιά φίλη μου -η οποία είχε, αλλά τώρα δεν έχουμε επαφές για να την ρωτήσω... Δεν κάνεις μια ερώτηση σε κάποιο χρωματοπωλείο?

 

Ευχαριστώ. Θα ρωτήσω!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τέτοιο μαρκαδόρο έχει στο praktiker αλλά εκτός από αυτό υπάρχει και κερί σε μπαρίτσες σε διάφορα χρώματα το οποίο το πιέζεις πάνω στο έπιπλο μένει λίγο από το προιόν και μετά με πανί το περνάτε από πάνω έτσι ώστε να ενσωματωθεί με το υπόλοιπο ξύλο.

Βέβαια αυτά είναι μπαλώματα αργά ή γρήγορα ή θα τα πάς στον επιπλοποιό ή θα αγοράσεις καινούργια αυτό περιμένω και εγώ να μεγαλώσουν λίγο έτσι ώστε να μην κοπανάνε τα παιχνίδια τους στα έπιπλα για να δω τί θα κρατήσω και τί θα πάω για επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τέτοιο μαρκαδόρο έχει στο praktiker αλλά εκτός από αυτό υπάρχει και κερί σε μπαρίτσες σε διάφορα χρώματα το οποίο το πιέζεις πάνω στο έπιπλο μένει λίγο από το προιόν και μετά με πανί το περνάτε από πάνω έτσι ώστε να ενσωματωθεί με το υπόλοιπο ξύλο.

Βέβαια αυτά είναι μπαλώματα αργά ή γρήγορα ή θα τα πάς στον επιπλοποιό ή θα αγοράσεις καινούργια αυτό περιμένω και εγώ να μεγαλώσουν λίγο έτσι ώστε να μην κοπανάνε τα παιχνίδια τους στα έπιπλα για να δω τί θα κρατήσω και τί θα πάω για επισκευή.

 

Αυτό το κερί που το βρίσκεις? Στο πράκτικερ πάλι?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω τέτοιο θέμα...:-(Χάλια το τραπέζι του καθιστικού...όλο λακουβίτσες λακουβίτσες.Πάντως στα πόδια που έχει κάποια χτυπήματα και φαίνεται άσχημα,το "μπάλωσα"προσωρινά με ξύλινο καφέ μολύβι από αυτά που ζωγραφίζουμε (το τραπέζι μου είναι καφέ και έτυχε να έχω σχεδόν όμοιο μολύβι).Πραγματικά δεν φαίνεται τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Nαι στο πρακτικερ θα βρεις μεγαλύτερη ποικιλία χρωμάτων από ότι στα χρωματοπωλεία παρόλα αυτά αν έχεις στην γειτονιά σου κανένα χρωματοπωλείο δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφόσον τα χτυπήματα είναι επιφανειακά, δλδ γρατσουνιές απλές τότε πολύ σωστά όπως γράφτηκε μπορείς να αγοράσεις "μαρκαδόρους" ειδικούς για ξύλο ή κερόστοκος. "Βγαίνουν" σε πολλές απομιμήσεις ξύλου και ενα απλό πέρασμα αρκεί. Εαν όμως μιλάμε για βαθιά χτυπήματα ή ακόμα και για σκλήθρες ολόκληρες τότε ο μονόδρομος είναι ξυλόστοκος σε μορφή πάστας. Και αυτός επίσης "βγαίνει" σε πολλές απομιμήσεις ξύλου. Η εφαρμογή του απλή, πρώτα μασκάρεις την γύρω περιοχή με απλή χαρτοταινία, έπειτα με μια σπατουλίτσα παίρνεις μια ποσότητα στόκου και στοκάρεις την πληγή. Απαλά σαν να αλείφεις βούτυρο με μαχαίρι σε φέτα ψωμιού......ΠΡΟΣΟΧΗ όμως ΜΙΑ φορά το στοκάρεις!!!! Φρόντισε να πάρεις αρκετό στόκο και να γεμίσεις, λίγο - λίγο θα αρχίσει να αφήνει κενά και τυχόν 2ο γέμισμα θα σου "σηκώσει" το 1ο!!!! Αφού γεμίσεις την πληγή, τότε με καθαρό σκληρό φύλλο πλαστικού ή άλλη σπατουλίτσα πέρνα κόντρα κάθετα την επιφάνεια σαν να χτενίζεις τα μαλλιά σου....έτσι θα πάρεις τα περισσεύματα του στόκου και η επιφάνεια θα γίνει επίπεδη και λεία :wink: Σε λίγες ώρες θα σκληρύνει και θα γίνει σαν ξύλο.

Εαν όμως μιλάμε για λακαριστή επιφάνεια τότε λυπάμαι πρέπει να επέμβει ξυλουργός. Θέλει να περάσει πλάνη πρώτα, να στοκαριστεί απλά αλλα μετά θα περάσει την λάκα. Γίνεται και στο σπίτι αλλά θέλει εργαλεία, γνώση και αρκετή πείρα.....

Ολα αυτά, κερόστοκοι - μαρκαδόροι - ξυλόστοκοι, βρίσκονται σε καταστήματα "Φτιάξτο Μόνος σου" τύπου Praktiker - Leroy Merlin κτλ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...