Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξεπρησμένο στήθος-Είναι φυσιολογικό?


Recommended Posts

Καλημέρα και πάλι. το ξέρω ότι πολλές κοπέλες θα με βαρεθήκατε με το θέμα αυτό. Επειδή εμένα μου έχει γίνει έμμονη ιδέα μπορεί όποια κοπέλα γνωρίζει κάτι νε με βοηθήσει. Είμαι 11η βδομάδα και δεν έχω κανένα σύπτωμα, μέσα σε αυτά και το στήθος μου είναι τελείως ξεπρησμένο. Πόσο πρέπει νε με ανυσηχεί αυτό? Σας παρακαλώ βοηθήστε με, είμαι πολύ αγχωμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το εχεις ακουσει το μωρακι? Παντως ο γιατρος μου, κι εγω αγχωνόμουν με αυτό, έλεγε πως δεν ειναι απόλυτο συμπτωμα για όλες τις εγκυμοσύνες. Θα πρέπει να σε προβληματισει κυρίως αν ηταν πρησμένο και μετα ξεπρήστηκε.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

οντως μονο με την παρακολουθηση του μωρου απο τον γιατρο ξερεις πως πανε τα πραγματα.και εγω νομιζω οτι τους πρωτους μηνες η θυλη ειναι αυτη που ειναι ευαισθητη,μετα αρχιζει το πολυ πρηξιμο και οι σουβλιες οι εντονες ποτε εχεις ραντεβου με τον γιατρο σου και γιατι δεν τον περνεις ενα τηλεφωνακι για αυτο τους εχουμε και τους πληρωνουμε εγω τον δικο μου στο πρωτο τον ειχα τρελανει

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις ακουσει το μωρακι? Παντως ο γιατρος μου, κι εγω αγχωνόμουν με αυτό, έλεγε πως δεν ειναι απόλυτο συμπτωμα για όλες τις εγκυμοσύνες. Θα πρέπει να σε προβληματισει κυρίως αν ηταν πρησμένο και μετα ξεπρήστηκε.

Δεν μπορώ να καταλάβω το πρήξιμο και το ξεπρήξιμο με το μάτι, αλλά μόνο όταν τα ακουμπάω άμα πονάνε. Το μωράκι είναι καλά μέχρι και την προηγούμενη Πέμπτη που ήτανε 10 και 4 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

εγω θυμαμαι πάντως πολυ πριξημο κ πονο στην αρχη , απο την ημερα της καθυστερησης κ για 2-3 εβδομαδες.... μετα δεν ειχα τιποτα να μου θυμιζει οτι ημουν εγκυος!!!! επανηλθαν αυτα γυρω στον 5ο-6ο μηνα κ τωρα παλι δεν νοιωθω τιποτα! το οτι δεν νοιωθεις τιποτα δεν παει να πει οτι δεν εισαι εγκυος ή οτι εχεο παει κατι στραβα!!! στο ειπα κ σε αλλο τοπικ, απο την στιγμη που εχετε ακουσει κ καρδια εισαι σε πααρα πολυ καλο δρομο!!!! δεν κανει καλο τοσο αγχος ουτε σε εσενα ουτε στο μωρακι σου!!! αν θελεις να νοιωσεις καλυτερα , πηγαινε κανε εναν υπερηχο να ηρεμησεις...

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οντως μονο με την παρακολουθηση του μωρου απο τον γιατρο ξερεις πως πανε τα πραγματα.και εγω νομιζω οτι τους πρωτους μηνες η θυλη ειναι αυτη που ειναι ευαισθητη,μετα αρχιζει το πολυ πρηξιμο και οι σουβλιες οι εντονες ποτε εχεις ραντεβου με τον γιατρο σου και γιατι δεν τον περνεις ενα τηλεφωνακι για αυτο τους εχουμε και τους πληρωνουμε εγω τον δικο μου στο πρωτο τον ειχα τρελανει

Αυτές τις σουβλιές εννοώ δεν έχω, ενώ την Κυριακή τις είχα. Ο γιατρός μου λέει ότι είναι ιδέα μου.

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη μην το σκέφτεσαι τόσο θα τρελαθείς στο τέλος! Και γω έτσι όπως εσύ ήμουν αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι! δεν μπορώ να το ελεγξω αν θα πάει καλά ή όχι, αλλά μπορώ να μην το επιβαρύνω με το άγχος μου. Λοιπόν το στήθος και μένα ήταν πολύ πρησμένο και πόναγα πάρα πολύ αλλά μετά μου πέρασε. αλλες μέρες με πονάει, αλλές μέρες δεν καταλαβαίνω τίποτα. Και από άλλες εγκυούλες ξέρω ότι συμβαίνει αυτό! Οπότε μάλλον λογικό είναι! Μην αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη μου αν είχα τέτοια αγωνία θα είχα πάει ήδη σε έναν γιατρό ή σε ένα κέντρο να κάνω υπέρηχο να βεβαιωθώ ότι όλα καλά! Πάρε τον γιατρό σου και πες του να πας ΣΗΜΕΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις σουβλιές εννοώ δεν έχω, ενώ την Κυριακή τις είχα. Ο γιατρός μου λέει ότι είναι ιδέα μου.

θα ξαναεπανελθουν προς το τελος και τους πρωτους μηνες του θηλασμου μην στεναχωριεσε και περνε τον γιατρο τηλ. οποτε εχεις οποιαδηποτε απορια δεν υπαρχει προβλημα αυτη ειναι η δουλεια τους

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!!

Εχω διαβάσει σε διάφορα θεματακια στο φορουμ όλες τις απορρίες και τα άγχη των ανερχόμενων μαμάδων και ανήκω και εγω σε αυτές και φρόντησα να μάθω και από τον γιατρό και λίγο διάβασμα για το τι μας συμβαίνει.

Καμία μέρα τις εγκυμοσυνης δεν είναι ίδια, απλά εμείς που βιώνουμε την εγκυμοσύνη για πτώτη φορά είναι φυσικό να μας αγχώνει η παραμικρή αλλαγή είτε των συμπτωμάτων ή η έλείψη κάποιον συμπτωμάτων.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εκτώς αν εμφανηστεί κάποια έντωνη αιμοραγία ή έντωνοι πόνοι, που όπως και να έχει είναι καλό για κάποιες αλλαγές που μας ανησυχούν να εποικοινωνούμε άμεσα με τον γιατρό μας ή έστω και για ότιδηποτε παραμικρό.

Μπηκα στην 8η εβδομάδα και σε σχέση με το πως ήμουν στην αρχή(....με υπερβολικά πρισμένο στήθος που πονούσε τρομερα, υπνηλία και ζαλάδες), τώρα είναι τόσο ελάχιστα όλα αυτά που μερικές φορές νομίζω, ότι δεν είμαι εγκυος...και όμως το σποράκι μου είναι εκεί και άκουσα και την καρδουλίτσα του την περασμένη εβδομάδα και χτυπάει σαν τρελη.Και εγω φοβάμαι και σας καταλαβαίνω απόλυτα και λέω κάθε μέρα στον εαυτό μου πωε όλα θα πάνε καλά.

Ευτυχώς έχουμε και μία την άλλη εδώ και μπορούμε να μοιραζόμαστε τις ανησυχίες μας και να στηρίζουμε μία την άλλη και σαςευχαριστώ για αυτό.

Ας ηρεμήσουμε λοιπόν και ας απολαυσουμε το θαυμα της εγκυμοσύνης και της μητρότητας!!!

Να μου έιστε όλες καλά και να χαμογελάτε!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλέ, μην αγχώνεσαι!

Γιατί πιστεύεις ότι πρεπει να εχεις ντε και καλά πρησμένο στήθος;

Εγώ και στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα ΄κανενα απολύτως συμπτωμα, ούτε πρησμένο στηθος. Κι αυτό μέχρι το τελος!!! Μεχρι την αρχή του πεμπτου μηνα αναρρωτιόμουν αν ήμουν έγκυος! Και σκεφτόμουν, ε, αφού το είδα στον υπέρηχο, έτσι θα ναι!

Και τώρα τα ίδια! Κανενα συμπτωμα, ούτε πρησμένο στηθος!

Εντάξει, είσαι στην 11η εβδομάδα, μετά την 20η, 22η, θα το ακούς κι ετσι θα σαι πιο ήσυχη! Οπότε υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Και γω είχα ανοίξει ένα αντίστοιχο τόπικ περίπου πέρσι τέτοιο καιρό...το στηθος μου ψιλοπρήστηκε κ ξεπρήστηκε 3-4 φορές, κ εντέλει .εμεινε πίτα φλατ μέχρι την 3η μέρα μετά το τοκετό που κατεβηκε το γάλα. Μιλάμε πίτα όμως!

Και άλλα συμπτώματα που ερχόντοτυσαν κ έφευγαν είχα, ένα σωρό, πονάκια σε διάφορα σημεία, ανακατωσούρες κλπ κλπ. Τι κατάφερα?? Αγχος τρελό, εκατό τηλέφωνα στο γιατρό, συλλογή από χοριακές (για να δω αν εξακολουθούν να ανεβαίνουν, πως κ δεν έκανα χοριακή και στον 9ο δε ξέρω...).

Δεν υπάρχουν στάνταρ σε αυτά τα θέματα....

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!!!ΕΙΧΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ!!ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 8Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΧΙ!!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΡΟΛΟ!!!ΗΡΕΜΗΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ!!!ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!ΦΙΛΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Σας ευχαριστώ όλες για την στήριξη. Από ότι κατάλαβα έχω καταντήσει από τις πιο αγχώδεις στο forum και ίσως άρχισα να γίνομαι και βαρετή με την πολύ κλαψούρα και τα διάφορα άγχοι μου. Θα προσπαθήσω να είμαι πιο αισιόδοξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην το ξαναπεις αυτο δεν γινεσε βαρετη και οτι θελεις να το γραφεις εδω ολες περναμε απο φασεις και καταλαβαινομαστε μην στεναχωριεσε ενταξει?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Nefelaki, όπου πας, τσουπ να μαι κι εγω.

Μην στενοχωριεσαι βρε, δεν θυμασαι τι σου ειπα, την 10η εβδομαδα ολοκληρωνεται η οργανογενεση και αρχιζουν και υποχωρούν τα συμπτωματα. Ετσι κι εμενα στην 11η σταματησε να εχει αυτο το πρηξιμο. Αλλά αν φοβασαι ξαναπήγαινε στο γιατρό σου, να το δεις και να ηρεμησεις.

Εγώ την πρωτη φορά στην παλλίνδρομη, όταν πήγα στο γιατρό και το διαπιστωσαμε, συνειδητοποιησα οτι το στήθος μου ήταν ακομα πρησμενο και ποναγε. δεν αποτελεί καμια ενδειξη λοιπον το στήθος. μην αγχωνεσαι.

Πώς περασες στο γάμο?

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

μην το ξαναπεις αυτο δεν γινεσε βαρετη και οτι θελεις να το γραφεις εδω ολες περναμε απο φασεις και καταλαβαινομαστε μην στεναχωριεσε ενταξει?

Εντάξει Koufetaki, τέλος οι στεναχωριες. Σήμερα να φανταστήτε από το πρωί δεν έχω πιάσει ακόμη το στήθος μου. Να δω πόσο θα αντέξω βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

Nefelaki, όπου πας, τσουπ να μαι κι εγω.

Μην στενοχωριεσαι βρε, δεν θυμασαι τι σου ειπα, την 10η εβδομαδα ολοκληρωνεται η οργανογενεση και αρχιζουν και υποχωρούν τα συμπτωματα. Ετσι κι εμενα στην 11η σταματησε να εχει αυτο το πρηξιμο. Αλλά αν φοβασαι ξαναπήγαινε στο γιατρό σου, να το δεις και να ηρεμησεις.

Εγώ την πρωτη φορά στην παλλίνδρομη, όταν πήγα στο γιατρό και το διαπιστωσαμε, συνειδητοποιησα οτι το στήθος μου ήταν ακομα πρησμενο και ποναγε. δεν αποτελεί καμια ενδειξη λοιπον το στήθος. μην αγχωνεσαι.

Πώς περασες στο γάμο?

Καλημέρα Smouts. Στο γάμο πέρασα πολύ ωραία, αν και ήτανε μαρτύριο το να μην μπορείς να σηκωθείς για χορό, αυτό που με έκανε να νιώσω μοναδικά για πρώτη φορά είναι το γεγονός ότι φορούσα ένα φορεματάκι όπου η κοιλίτσα μου φαινότανε αρκετά και ένιωθα υπέροχα που την έδειχνα στον κόσμο. Επειδή εμείς πέρα από τα στενά συγγενικά πρόσωπα, δεν το έχουμε ανακοινώσει σε κανέναν, εκείνη την ημέρα ένιωσα ότι θέλω επιτέλως να δείξω την εγκυμοσύνη μου. Βέβαια δεν υπήρχε κανένας γνωστός στο χώρο και έτσι μου δόθηκε η ευκαιρία να βολταρίζω την κοιλιά μου. Ητανε πραγματικά υπέροχο συναίσθημα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι μετα την 9η βδομαδα τα συμπτωματα σιγα-σιγα εξαφανιζονται...εγω βεβαια (σαν την νεφελη)αρμεγομαι καθε 3-4 ωριτσες......χιχιχι:oops::roll:!!!

dev176pr___.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πρωτα ο Θεουλης σε κανα δυο βδομαδουλες θα χω και γω κοιλιτσα που θα φαινεται???

Γλυκιά μου Vanilitsa, μην φανταστείς ότι έχω και μεγάλη κοιλίτσα, αλλά ότι έχει ξεπεταχτεί είναι γεγονός. Και αν δεν έχεις πολλά κιλά πάνω σου, φαίτεται ότι πρόκυται για εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια αυτό που θα ευχαριστηθώ σίγουρα στην εγκυμοσύνη είναι ότι ενώ είμαι αδύνατη και σχετικά γυμνάζομαι ποτέ δεν είχα πλάκα κοιλιά και αν έτρωγα και λίγο παραπάνω φούσκονε αρκετα και φαινότανε άσχημα. Τώρα όμως δεν έχω κανένα κόμπλεξ και πρώτα ο θεός όταν προχωρήσουνε με το καλό τα πράγματα, θα φοράω εφαρμοστά φορεματάκια για να την δείχνω άφοβα. Ενας από τους λόγους που χάρηκα και στο γάμο ήτανε γιατί το συγκεκριμένο φορεματάκι καθε φορά που ήτανε να το φορέσω, έκανα δίαιτα δύο μέρες, ενώ το Σάββατο πέταξα μπροστά την κοιλίτσα μου και το χαιρόμουνα. Τι να πω βρε κορίτσια, πόσο πολύ το θέλω για όλες μας να κρατήσουμε τα μωράκια μας στην αγκαλίτσα μας σύντομα, τίποτε άλλο δεν θέλω σε αυτόν τον κόσμο. (και μετα να τρέχουμε μαζί με την Smouts για σκι με τα μπεμπάκια).

Link to comment
Share on other sites

Αχ, Νεφελάκη, κι εγω ακριβως το ίδιο θέμα είχα με την κοιλια μου παλια και μετα, ποιος με επιανε. Οσο για το μαρτυριο που λες, να μην μπορεις να χορεψεις, σκεψου εμενα οτι στην 11η εβδομαδα παντρεύτηκε η αδελφή του αντρα μου (και δεν το είχαμε πει σε ΚΑΝΕΝΑΝ ακομα τότε) και με ζαλιζανε γιατι δεν χορευεις και γιατί δεν χορεύεις και στην 16η παντρευτηκε η αδελφή μου. Εκεί βεβαια το ειχαμε πει, ειχα κλεισει και το τρίμηνο, ε μερικες γυροβολιες τις έριξα. Τότε με ζαλιζανε μη χορευεις και μη χορευεις. Δεν βγαζεις ακρη παιδί μου. Αλλα στην αδελφή μου, φορεσα κι εγω ενα μεταξωτο ροζ φορεμα που πραγματικα επιδείκνυε την λιγο φουσκωμενη κοιλιτσα μου και οσοι δεν το ξερανε το μαθανε εκεινο το βραδυ.

Ετσι μπραβο παντως, τετοια ψυχολογια πρεπει να εχεις, αντε να χαρεις λιγο ρε παιδακι μου.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

καλέ, μην αγχώνεσαι!

Εντάξει, είσαι στην 11η εβδομάδα, μετά την 20η, 22η, θα το ακούς κι ετσι θα σαι πιο ήσυχη! Οπότε υπομονή!

 

Εγώ παντως, αν και πρωτοτοκη, το αισθανθηκα στις 16 εβδομαδες. Με ειχαν ομως ενημερωσει πολυ καλα πως ειναι, και το αισθανομουν μονο το βραδυ, που ξαπλωνα, ημουν πολυ χαλαρή αλλα συγκεντρωμενη ΕΚΕΙ.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...