Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΔΕΗ..


irenedur

Recommended Posts

Ισως να ειναι χαζη η ερωτηση αλλα εχω ενα τρομερο παλοβλημα τον

τελευταιο χρονο...οι λογαρισμοι που μου ερχονται ειναι υπερογκοι....

 

Θελω απλα να ρωτησω αν σας συμβαινει το ιδιο πραγμα,εχω ψαξει τα

παντα,διαροες,χαλασμενη συσκευη και τιποτα.Τοσο πολυ πια εχει ακριβινει

το τιμολογιο.Οκ ηξερα μεχρι ενα ποσοστο,μα τοσο πολυ..?

Δεν θελω να μου πειτε τιμες λογαριαμων και τετοια μα στο περιπου αν

αυτα που πληρωνετε ειναι ακριβα.

Για παραδειγμα,βαζοντας σχεδον καθημερινα πλυντηρια,σιδερο,φουρνος

πραγματα λογικα λογω των παιδιων εχετε αυξημενους λογαρισμους;

Αυτον τον μηνα χαλασαμε 180 περιπου ευρω να αλλαξουμε ολες τις

λαμπες με οικονομιας μηπως δουμε καποια διαφορα.

 

Πειτε μου την εμπειρια σας σας παρακαλω.

 

Ειναι λογικο οι 29 KW ωρες την ημερα ή να το πω καλυτερα,το καλοκαιρι

που λειπαμε ολημερις απο το σπιτι να γράφει 22 την ημερα;

 

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αυτο το θεμα ποναει..... πολυ... τα τελευταια 2 χρονια με εχει τσακισει η δεη, ο τελευταιος λογαριασμος ηταν 3ψηφιος και πανω απο 300 , ενταξει εχουμε υπολογιστες.. αλλα μου φενονται τρελα τα νουμερα... δεν ξερω τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

εμένα τελευταία φορά μου ήρθε 150 ευρώ και έκανα τον σταυρό μου!!! το χειρότερο ήταν τα 240 ευρώ όταν είχα παντρευτεί και ήμουν έγκυος!δες στο λογαριασμό της δεη πότε θα γίνει η επόμενη μέτρηση και κατέβα και δες απο τη μέρα που θα αρχίσει η επόμενη μέτρηση μέχρι όταν θα λήξει η επόμενη μέτρηση πόσες κιλοβατόρες έχεις κάψει.μια φίλη μου το έκανε αυτο και ενώ την μία φορά είχε κάψει περισσότερα της έβαλαν λιγότερα και της έβαλαν τη διαφορά στον επόμενο λογαριασμό με αποτέλεσμα να της έρθουν μαζεμένα και να τρέχει και να μην φτάνει. Εγώ πάντως πληρώνω γύρω στα 150 ευρώ με κάθε μέραπληντύριο, μέρα παρά μέρα σίδερο και γύρω στα 2 με 3 πλυντήρια πιάτων την ημέρα

Link to comment
Share on other sites

εμένα τελευταία φορά μου ήρθε 150 ευρώ και έκανα τον σταυρό μου!!! το χειρότερο ήταν τα 240 ευρώ όταν είχα παντρευτεί και ήμουν έγκυος!δες στο λογαριασμό της δεη πότε θα γίνει η επόμενη μέτρηση και κατέβα και δες απο τη μέρα που θα αρχίσει η επόμενη μέτρηση μέχρι όταν θα λήξει η επόμενη μέτρηση πόσες κιλοβατόρες έχεις κάψει.μια φίλη μου το έκανε αυτο και ενώ την μία φορά είχε κάψει περισσότερα της έβαλαν λιγότερα και της έβαλαν τη διαφορά στον επόμενο λογαριασμό με αποτέλεσμα να της έρθουν μαζεμένα και να τρέχει και να μην φτάνει. Εγώ πάντως πληρώνω γύρω στα 150 ευρώ με κάθε μέραπληντύριο, μέρα παρά μέρα σίδερο και γύρω στα 2 με 3 πλυντήρια πιάτων την ημέρα

 

 

Τωρα με εστειλες αδιαβαστη....

Δηλαδη ειναι να τρελλαθω...

Αυτο με τις κιλοβατορες το εχω κανει,ολα οκ.

Το ιδιο με σενα πλυντηριο,σιδερο και πιατων μια φορα την ημερα.

 

 

 

Κοριτσα μιλαμε το εναντι ερχεται 250 ευρω και ο εκκαθαριστικος 450,

μιλαμε για 700 ευρω.....!!!!

Ουτε ο Βαρδινογιαννης,με το συμπαθειο..

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά απο φασαρία που έκανε συγγενής μου στη ΔΕΗ, αποδείχτηκε ότι....Δεν χρεώνουνε τις κιλοβατώρες με βάση το ρολόι αλλά υποθετικά.

Μετά απο αίτησή της για μέτρηση του ρολογιού αποδείχτηκε ότι σε ένα λογαριασμό, της είχανε χρεώσει 500 είκονικές κιλοβατώρες για σπίτι 75τετραγωνικών.

Τελικά οι λογαριασμοί έρχονται στο ένα τέταρτο των ποσών που ζητούσε η ΔΕΗ πρίν την καταγγελία.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο φασαρία που έκανε συγγενής μου στη ΔΕΗ, αποδείχτηκε ότι....Δεν χρεώνουνε τις κιλοβατώρες με βάση το ρολόι αλλά υποθετικά.

Μετά απο αίτησή της για μέτρηση του ρολογιού αποδείχτηκε ότι σε ένα λογαριασμό, της είχανε χρεώσει 500 είκονικές κιλοβατώρες για σπίτι 75τετραγωνικών.

Τελικά οι λογαριασμοί έρχονται στο ένα τέταρτο των ποσών που ζητούσε η ΔΕΗ πρίν την καταγγελία.

 

 

Τι εννοεις καλη μου με αιτηση μετρησης ρολογιου???

 

Μιλαμε εχω παθει ταρακουλο με δαυτη-->ΔΕΗ.

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο φασαρία που έκανε συγγενής μου στη ΔΕΗ, αποδείχτηκε ότι....Δεν χρεώνουνε τις κιλοβατώρες με βάση το ρολόι αλλά υποθετικά.

Μετά απο αίτησή της για μέτρηση του ρολογιού αποδείχτηκε ότι σε ένα λογαριασμό, της είχανε χρεώσει 500 είκονικές κιλοβατώρες για σπίτι 75τετραγωνικών.

Τελικά οι λογαριασμοί έρχονται στο ένα τέταρτο των ποσών που ζητούσε η ΔΕΗ πρίν την καταγγελία.

 

 

Τι εννοεις καλη μου με αιτηση μετρησης ρολογιου???

 

Μιλαμε εχω παθει ταρακουλο με δαυτη-->ΔΕΗ.

 

Ενοώ ότι πήγε ,και απάιτησε να μετρήσουνε τις κιλοβατώρες ,τις συσκευές του σπιτιού που έιναι μια τηλεόραση ,ένα πληντυριο κι ένα ψηγείο, και να της εξηγήσουνε απο που προκύπτουνε οι χρεώσεις τους.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το ρευμα εχει ακριβινει πολυ. αλλα και οι συσκευες καταναλωνουν πολυ ρευμα.εγω σαν ηλεκτρολογος θα σας πω καποια κολπα.αλαξτε οσες λαμπες μπορειτε με οικονομκες. βαλτε ηλιακο θερμοσιφωνο με μποιλερ θα γλυτωσετε πολυ ρευμα με αυτον τον τροπο.αν αγορασετε πλυντηριο παρτε ενα που να δεχετε και ζεστο νερο.

ελενξτε τον μετρητη αν δειτε οτι κατι δεν παει καλα με τον λογαριασμο σας.

gavrias καλα εκανες και τους το ειπες στην ΔΕΗ

θωμας

Link to comment
Share on other sites

Θωμα να σε ρωτησω.....

Συμφερει ηλιακος θερμοσίφωνας με μποϊλερ;Ετσι καταναλωνεις ομως πολυ πετρελαιο....το λεω γιατι ετσι την πατησαν στον 4ο οροφο και πληρωσαν τα μαλιοκεφαλα τους ..... :roll:

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χριστηνα φυσικα και συμφερει αλλα πιο πολυ σε μονοκατοικια.σε πολυκατοικια μπερδευονται τα πραγματα γιατι εχεις ωρομετρητες και μετραει χρονο. αν το αφισεις αναμενο θα γραφει πολυ.

θωμας

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι εμεις ΔΕ πληρωνουμε μαζι με τους απο κατω 600 ευρω το διμηνο !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Βεβαια εμεις εχουμε οικονομια ΣΕ ΟΤΙ μπορουμε !!!

Αλλα οι κατω ... καταναλανωνουν τα διπλα απο εμας...

Αν δεν τους ειχαμε παντως καπου στα 150 με 200 θα διναμε (οπως τα εχουμε υπολογισει !!!)

ΦΡΙΚΗ ΤΟ ΘΕΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσα μιλαμε το εναντι ερχεται 250 ευρω και ο εκκαθαριστικος 450,

μιλαμε για 700 ευρω.....!!!!

 

οπωσδήποτε να ελεγξεις το ρολόι σου αποκλείεται τόσα πολλά με τη χρήση που λες, κατι γίνεται.

Συνήθως ο εναντι ερχεται παντα βασει του προηγουμενου εκαθαριστικού.

Link to comment
Share on other sites

mather εχει τυχει να ερθει λογαριασμος εναντι βαση των πρωιγουμενων εναντι. πχ ενας ανθρωπος νοικιασε ενα σπιτι καλοκαιρι και του ηρθε εναντι βαση του πρωιγουμενου ενοικιαστη.αντε να αποδιξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας στην ΔΕΗ.

θωμας

Link to comment
Share on other sites

εχει τυχει να ερθει λογαριασμος εναντι βαση των πρωιγουμενων εναντι. πχ ενας ανθρωπος νοικιασε ενα σπιτι καλοκαιρι και του ηρθε εναντι βαση του πρωιγουμενου ενοικιαστη.αντε να αποδιξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας στην ΔΕΗ

 

Σύμφωνω αγαπητέ μου θωμά, ερχεται αυξημένος και το πληρώνεις μετα ομως στην εκκαθαριση τα πραγματα επανερχονται γιατι γίνεται το ξεκαθαρισμα. δηλαδή ή θα πληρωσεις το υπολοιπο ή θα εχεις πιστωτικο. εφοσον το ρολοι σου δειχνει σωστα τις Kwh

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ εδώ και ένα χρόνο καταλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά με τη ΔΕΗ.

Πριν ένα χρόνο μετακομίσαμε στο σπίτι μας!

 

Στο προηγούμενο λοιπόν ήμασταν μια τετραμελης οικογένεια, χωρίς πλυντήριο πιάτων, 12 τετραγ.λιγότερα το σπιτι, λιγότερα φώτα και πληρώναμε γύρω στα 200,00 € το δίμηνο!

 

Εδώ και ένα χρόνο είμαστε 5 μελής οικογενεια (περισσοτερα πλυντήρια), περισσότερος θερμοσίφωνας και πλυντήριο πιάτων πια.....και πληρώνουμε γύρω στα 140-160 το δίμηνο!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω; Λέγαμε με τον άντρα μου ότι πληρώνουμε πολύ ΔΕΗ αλλά δεν το ψάξαμε ποτέ, στηριχτίκαμε στην ακρίβεια. 4 Οροφοδιαμερίσματα ήταν στη πολυκατοικία!

Link to comment
Share on other sites

Εγω για ενα χρονο που εμενα στο σπιτι (γιατι στο χρονο ηρθε ο πρωτος εκκαθαριστικος πληρωσα συνολικα γυρω στα 600 ευρω..

Όμως...

Εχω ηλιακο με μποιλερ και εχω αναψει θερμοσυφονο 3 φορες ολες κι ολες..

Πλένω παντα βραδυ με νυτερινο (και ρουχα και πιατα)

Εχω λαμπες φθοριου στο σαλονι που καινε πολυ λιγοτερο (στα αλλα δωματια δεν πολυαναβουμε.. μονο κατι λαμπακια νυχτος καινε)

Σιδερο βαζω σχεδον παντα οταν εχω νυχτερινο ρευμα (το χειμωνα βαζω το μεσημερι 3-5)

Μαγειρευω σπανια... 1-2 φορες τη βδομαδα.. μονο για το φαγητο του παιδιου καιει η κουζινα..

Οταν δεν χρησιμοποιω μια συσκαυη τη βγαζω απο την μπριζα.. με εξαιρεση τον υπολογιστη.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Ας το επαναφέρω το θέμα αφού λόγω ανεργίας αποφάσισα να ασχοληθώ περισσότερο με την κιλοβατώρα.

Για πείτε βρε κορίτσια τι κιλοβατώρες κάψετε το τελευταίο τετράμηνο γιατί με ηλιακό και νυχτερινό θα περίμενα να κινηθώ κάτω από 1500 αλλά μάταια :-(

Τώρα που θα αλλάξω και τη θέρμανση με βάση το ηλεκτρικό(γιατί δεν πληρώνουν κοινόχρηστα) που θα φτάσω η γυναίκα :-$

msEMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τόσο κάψαμε, 1500 περίπου, χωρίς ηλιακό.

Ερώτηση, έχεις ψάξει το θέμα με το κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ; Αν έχεις χαμηλό εισόδημα, δικαιούσαι έκπτωση 40% από τη ΔΕΗ.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...