Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μην ανησυχεις καθολου!!! Εγω δεν ειχα ποτε στη ζωη μου καουρες και για ενα διαστημα στο 2ο μηνα υπεφερα απο καουρες στον οισοφαγο. Σαυτο μαλιστα ειχε συντελεσει ο σιδηρος που επαιρνα γι αυτο και τον σταματησα για ενα διαστημα και αλλαξα σκευασμα. Να αποφευγεις τα αεριουχα! Μην ανησυχεις λογω εγκυμοσυνης ειναι! :wink:

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην ανησυχεις καθολου!!! Εγω δεν ειχα ποτε στη ζωη μου καουρες και για ενα διαστημα στο 2ο μηνα υπεφερα απο καουρες στον οισοφαγο. Σαυτο μαλιστα ειχε συντελεσει ο σιδηρος που επαιρνα γι αυτο και τον σταματησα για ενα διαστημα και αλλαξα σκευασμα. Να αποφευγεις τα αεριουχα! Μην ανησυχεις λογω εγκυμοσυνης ειναι! :wink:

 

Σε ευχαριστώ πραγματικά για την απάντησή σου. Εϊναι δύσκολες οι μέρες και το άγχος της επικείμενης γέννας αρκεί, να μην μου προστίθενται κι άλλα. Ίσως βέβαια είναι και η ανησυχία αυτή (που γεννώ σε λίγες μέρες) που με κάνει να φοβάμαι περισσότερο. Ήθελα να δω αν το έχουν κι άλλες εγκυούλες. Σε ευχαριστώ και πάλι. Με το καλό το μπεμπάκι σου.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή του 7ου και μετά σχεδόν κάθε μέρα έχω καούρες και είναι όπως λες ψηλά στον οισοφάγο. Να σημειώσω ότι ποτέ στη ζωή μου δεν είχα καούρες. Αν διαβάσεις όμως θα δεις ότι είναι σύμπτωμα των τελευταίων μηνών, οπότε μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πράγματι είναι πολύ ενοχλητικό, αισθάνεσαι ότι καίγεσαι ολόκληρη! Το καλό είναι ότι δεν μου κρατά πολλές ώρες, είναι όμως πολύ έντονο!! Τουλάχιστον ηρεμώ βλέποντας ότι κι άλλες εγκυούλες το έχουν, άρα σχετίζεται με την εγκυμοσύνη προφανώς.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Mην ανησυχεις.Ειχα φοβερες καουρες απο τον 6ο ως τη γεννα, τον τελευταιο μηνα ετρωγα μονο μεσημερι γιατι το βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω.Αν ειναι πολυ ενοχλητικο ρωτα το γιατρο σου για να παρεις κανενα αντιοξινο.Με το καλο να φερεις στον κοσμο το ζουζουνι σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την καούρα στον οισοφάγο την έχω μόνιμα πλέον. Την είχα φυσικά και πριν την εγκυμοσύνη λόγω ΓΟΠ. Μην ανησυχείς θα περάσει απλά είναι δυσάρεστη. Να κοιμάσε με κλίση και να μην τρως λιπαρα, καυτερά, σιροπιαστα, ανθρακούχα κλπ...κάπου μέσα στο φορουμ είχα γράψει αναλυτικά όλες τις οδηγίες του γαστρεντερολόγου μου.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς!!! Οι περισσότερες από εμάς έχουν καούρες σε κάποια φάση της εγκυμοσύνης τους. Είναι φυσιολογικό. Μερικές φορές έχω τόσο έντονες καούρες που κάνω εμετό. Κι εμένα τις περισσότερες φορές εντοπίζονται κυρίως στο ανώτερο τμήμα του στομάχου και στον οισοφάγο. Κουράγιο και θα περάσει κι αυτό...

Για ρίξε μία ματιά και σ' αυτό το post:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=10605&highlight=

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό ήταν το χειρότερο σύμπτωμα της εγκυμοσύνης μου τους τελευταίους μήνες. Ενιωθα ότι καιγόταν ο λαιμός μου, δεν μπορούσα να φάω τίποτα, δεν μπορούσα να πιω ούτε καν νερό. Ηταν, προφανώς, λόγω γαστροοισοφαγικής παλλινδρόμησης (δεν είχα ούτε πριν, ούτε μετά έχω τέτοιο πρόβλημα) όπως μου είπε ο γιατρός. Υπομονή και θα περάσει.

Ισως να μην έχει κατέβει και το παιδί πολύ χαμηλά.

Αλλά δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος ανησυχίας - απλά μόνο "σπαστικό" και άκρως ενοχλητικό είναι

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις καθολου!!! Εγω δεν ειχα ποτε στη ζωη μου καουρες και για ενα διαστημα στο 2ο μηνα υπεφερα απο καουρες στον οισοφαγο. Σαυτο μαλιστα ειχε συντελεσει ο σιδηρος που επαιρνα γι αυτο και τον σταματησα για ενα διαστημα και αλλαξα σκευασμα. Να αποφευγεις τα αεριουχα! Μην ανησυχεις λογω εγκυμοσυνης ειναι! :wink:

 

Σε ευχαριστώ πραγματικά για την απάντησή σου. Εϊναι δύσκολες οι μέρες και το άγχος της επικείμενης γέννας αρκεί, να μην μου προστίθενται κι άλλα. Ίσως βέβαια είναι και η ανησυχία αυτή (που γεννώ σε λίγες μέρες) που με κάνει να φοβάμαι περισσότερο. Ήθελα να δω αν το έχουν κι άλλες εγκυούλες. Σε ευχαριστώ και πάλι. Με το καλό το μπεμπάκι σου.

 

Σ'ευχαριστω πολύ! Εισαι τυχερη που σε λιγο καιρο θα εχεις το μωρουλινι σου και ολα τα συμπτωματα θα εχουν τελειωσει! Εγω ακομα ουτε το βουνο δεν εχω ανεβει... :P Αντε μένα πονο που λενε βασικα σου ευχομαι να γεννησεις γρηγορα και να μην ταλαιπωρηθεις!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου είχα καούρες ειδικά τις τελευταίες εβδομάδες. Ο γιατρός μου είχε πεί πως βοηθάει το κρύο γάλα αλλά μπά....

Ο θρυμματισμένος πάγος με βοηθούσε πολύ....

Όλη μέρα μασούλαγα θρύψαλα απο παγάκια....

Μετά περνάει αυτόματα... τουλάχιστον δεν παχαίνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω μετα τον εκτο μηνα ειχα πολλες καουρες.Για πολλες ομως ε??Εγω να σου πω την αληθεια με κρυο γαλα τις καταπολεμησα και τις τελευταιες μερες με αντιοξινα!Δεν αντεχα αλλο :(:(:(:( Ενα καλο μονο μου εκανε αυτο...Να μη τρωω πολυ!!!!Ο γιος μου φροντιζε να με κανει διαιτα :o:o:o Ευτυχως γιατι αν συνεχιζα χωρις καουρες θα εβεζα 100 κιλα :(:( Θα περασουν οταν με το καλο γεννησεις :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κορίτσια τις έχω απο τώρα που διανύω τον 4ο μήνα...παρουσιάζονται και τόσο νωρίς???τι να πω??? δεν ξέρω...πάντως όντως είναι πολύ ενοχλητικό!!!

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά σε τεράστιο βαθμό. Υπήρχαν βράδια που την έβγαζα καθιστή γιατί σε ξαπλωτή θέση τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα. Μέχρι που το είπα στο γιατρό μου και σώθηκα. Μου έδωσε ένα σιροπάκι που μάλιστα γράφει (από τα λίγα φάρμακα που το γράφουν) ότι μπορεί να χορηγείται στην εγκυμοσύνη και το θηλασμό και φτιάχνει ένα στρώμα στο στομάχι πάνω από το φαγητό έτσι ώστε τα υγρά του στομάχου να μην ανεβαίνουν προς τα πάνω. Όποια κοπέλα θέλει ας μου στείλει πμ για να ρωτήσει το γιατρό της. Εννοείται ότι τα αντιόξινα χαπάκια που κυκλοφορούν τα θεωρούσα καραμελίτσες για το πρόβλημά μου. Πάντως αυτό το σιρόπι με έσωσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω και εγώ αυτό το πρόβλημα..Κοιμάμαι με δύο μαξιλάρια κτλ. Είναι λίγο οδυνηρό, αν φάω μετά το μεσημέρι δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ..

Έχω όμως και κάτι ακόμα: έντονο βήχα σαν να πνίγομαι. Ξυπνάω άσχετες ώρες το βράδυ για να βήξω..

Το έχει καμία άλλη αυτό?

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Eγω το εχω αυτο....Μιλαμε για βηχα οχι αστεια και να με ποναει ολο το στηθος μου..Χαλια σου λεω χαλια!!! Αντε δυο μηνες ακομη θα περασουν! Βεβαια τι γαλα, τι να μαγειρευω ελαφρα δεν πιανει τιποτα και αν πιασει θα ειναι για λιγες ωρες μετα ...φωτια και λαυρα! :shock:

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, βρήκα συμπαραστάτη..(τι ωραία δηλαδή..):(

Και εμένα με πονάει το στήθος και είναι σαν να μου κόβεται η ανάσα, χάλια!

Σου έχει δώσει κάτι ο γιατρός για τον βήχα?

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, βρήκα συμπαραστάτη..(τι ωραία δηλαδή..):(

Και εμένα με πονάει το στήθος και είναι σαν να μου κόβεται η ανάσα, χάλια!

Σου έχει δώσει κάτι ο γιατρός για τον βήχα?

 

Μπα τιποτα μονο γαλα μου ειπε να πινω γιαουρτακι και να αποφευγω τα οξυνα φαγητα η τα πολυ λαδερα...Και παλι ειναι ανυποφορο! Δυστυχως!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

εχω πεθανει απο τησ καουρεσ ειμαι εδω και 20 μερεσ τοσο πια που εχει εριθυστει παρα πολυ το στομαχι μου

ο γιατροσ μου ειπε να σταματησω τησ βιταμηνεσ και το legofer που ειναι και αυτο σε μπουκαλακι σημερα ειμαι ολλη μερα με χαμομιλι και φρυγανιεσ

ασε που εκτοσ απο τουσ πονουσ η ψυχολογια μου ειναι χαλια

:cry:

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα εχουν αρχισει λιγες μερες τωρα κατι παρομοιες ξυνιλες... λες και το φαγητο δεν κατεβαινει και μενει 5 ποντους απο το στομα... επαθα και το φοβερο προχτες την ωρα που κοιμομουν.. ετυχε να ειμαι ανασκελα και ηρθε η γουλια -αναπαρασταση :? - πανω και το πηρα ειδηση αφου ξανακατεβηκε... πως δεν πνιγηκα...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...