Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

και εγω εχω καουρες..το 2-3 μηνα πολλες, τωρα 1-2 βραδυα τη βδομαδα ..κοιμαμαι με 2 μαξιλαρια ψηλα, χαμομηλι , πολυ νερο ( αυτο με το θρυμματισμενο παγο , καλο ακουγεται για το καλοκαιρι) και το βραδυ τρωω μονο φρουτα νωρις :roll: και φανταζομαι οτι σε μεγαλυτερους μηνες οπως θα παρω κανα χαπακι :wink:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εδώ και 10 μέρες περίπου υποφέρω κατά διαστήματα απο αυτές τις απαίσιες, ανυπόφορες καούρες, επικοινώνησα με τον γιατρό μου αφού κόντευα να σκάσω πρώτα και μου είπε να πάρω οτιδήποτε είναι για την καούρα π.χ.tumps και δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για το μωρό...

Φαντάσου τί έχει να γίνει τους επόμενους μήνες αν με έπιασαν απο τώρα καούρες :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 10 μέρες περίπου υποφέρω κατά διαστήματα απο αυτές τις απαίσιες, ανυπόφορες καούρες, επικοινώνησα με τον γιατρό μου αφού κόντευα να σκάσω πρώτα και μου είπε να πάρω οτιδήποτε είναι για την καούρα π.χ.tumps και δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για το μωρό...

Φαντάσου τί έχει να γίνει τους επόμενους μήνες αν με έπιασαν απο τώρα καούρες :shock::shock::shock:

και εμενα με επιασαν στις αρχες ..αλλα με το που μπηκα στον τριτο ηρεμησα :wink: τωρα μονο καποια βραδυα με ενοχλει ...

φαντασου οτι στην αρχη εμενα ξυπνια βραδυα ..θα σου περασει και εσενα μην ανησυχεις :wink:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι στην 33η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και ειλικρινά μου έρχεται να ουρλιάξω και να βάλω τα κλάμματα. το στομάχι μου έχει τα φοβερά του χάλια, έχω ένα συνεχές αίσθημα βάρους και φοβερές καούρες. Δεν μπορώ ούτε να ξαπλώσω πρέπει να είμαι καθιστή ή όρθια. Το βράδυ εννοείται πως δεν μπορώ να κοιμηθώ δεν βολεύομαι πουθενά, μα πουθενά όμως. Μόνο εγώ είμαι έτσι ή υπάρχουν κι άλλες σαν εμένα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι δεν εισαι μονο εσυ που τα περνας αυτα.βεβαια στο θεμα καουρας εχω ηρεμησει λιγο γιατι με πειραζαν τα πολυ καυτερα φαγητα η με μπολικεσ σαλτσεσ οποτε τα ελατωσα και ειμαι οκ τωρα.εγω ειμαι 30+3 και αισθανομαι πολυ χαλια οσο αφορα τον υπνο.δεν μπορω να βολευτω απο καμια πλευρα ,ζεσταινομαι πολυ παρα πολυ,εχω γινει πολυ βραδικυνητη στο περπατημα μου,εχω φοβερο ομωσ ανχοσ κατι που δεν ειχα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη.αντε εσυ κοντευεισ κανε υπομονη και ολα θα πανε καλα για ολεσ τισ μελουσεσ μανουλεσ.

Link to comment
Share on other sites

Kαντε κουραγιο βρε κοριτσια. Ολες τα ιδια περασαμε είναι λίγο ταλαιπωρία οι τελευταίοι μήνες όμως αξίζει ο κόπος. Όταν κρατήσετε τα μωράκια σας αγκαλίτσα θα τα ξεχάσετε όλα αυτά. Για να σας παρηγορήσω θα σας πω ότι εγώ εκτος των άλλων δηλαδη αυτών που αναφέρατε πιο πάνω είχα και το ένα ποδι στον γύψο όταν ήμουν στον δικό σας μήνα. Είχα πέσει και είχα σπάσει το πόδι μου. Οποτε εκτος του δικού μου βάρους, εκτος του οτι ήταν καλοκαίρι και ζεσταινόμουν εκτος του ότι δεν βολευόμουν πουθενά είχα καουρες και τα σχετικά δεν μπορούσα και να κουνηθώ. Πήγαινα με καροτσακι τουαλετα γιατι δεν εκανε να κουτσαινω γιατι τρανταζονταν το μωρο και είχα και αυτόν τον γύψο να με ζεσταίνει περισσότερο. Υπομονή λοιπόν και το μόνο που θα έχετε στο μυαλουδακι σας θα είναι το μωρακι σας. Με το καλό εύχομαι και στις δυο σας.

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

--------ΥΠΟΜΟΝΗ-------

Και΄γω εκείνο το διάστημα αισθανόμουν χάλια αλλά ήταν Χειμώνας και κάπως τα πράγματα ήταν πιο ήπια.Αλλά και στο θέμα ύπνου πολύ ζόρι τράβηξα έβαζα ένα μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια για να χαλαρώνω,άσε και οι καούρες και η πιο έντονη συχνοουρία αύτο τι το κάνεις;;;;;;

Και συ kleiw είχες δυο ζόρια ........από νεύρα πως τα πήγαινες με την όλη κατάσταση :roll:Αμάν πως πέρασες τέτοιο λούκι;;;;;;;

Αλλά όλα ξεχνιούνται με τον ερχομό του μωρού και μένει μια ανάμνηση :D:DΜε το καλό κορίτσια καλή λευτεριά!!!!!!!!

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κάουρες !!

Καίγομαι!! Είμαι στον 7ο μήνα και έχει πάρει φωτιά ο λαιμός μου.

Σε σημείο να θέλω να κανω ε....το.

¨οποως μια φίλη είπε και πριν το μόνο καλό είναι οτι έχω βάλει λουκέτο και δεν μπορω να ΄φαω. Εχω ήδη πάρει 16 κιλα και έχω πορεία ακόμα!!

Ούφ!!

Άντε καλές γέννες σε όλες μας και συντομα να χαρουμε τα ζωάκια μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιες σοδα κ απεφευγε τα βαρια φαγητα τα γλυκα κ τις μεγαλες ποσοτητες γενικως.καλυτερα να τρως 5 φορες απο λιγο παρα 3 φορες κανονικα.στο λεω γιατι στην κορη μου ειχα το ιδιο προβλημα.νομιζα οτι μου βαζανε φωτια στο στομαχι κ σιγα σιγα ανεβαινε στο λαιμο.επισης ρωτα το γιατρο σου για κατι ειδικες σταγονες για τις καουρες των εγκυων.εδω στη γερμανια εχει.για ελλαδα δε ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μείνει έγκυος ακόμα για να ξερω αλλα έχω ΓΟΠ τρια χρονια και οι καουρες ειναι στην καθημερινοτητα μου.Ο λόγος που τις νιωθεις στον οισοφαγο είναι γιατι τα οξινα υγρα από το στομαχι σου ανεβαινουν στον οισοφαγο.Ισως νιωθεις και καψιμο στον οισοφαγο αρκετες φορες και πικρό το σαλιο σου.Να τρως αρκετες φρυγανιες ή παξιμαδακια τα οποία αποροφουν τα υγρα του στομαχου.Θα σε βοηθησει αρκετα πιστευω.Απεφυγε ξινα(πορτοκαλια, λεμονια,ξινομηλα) και πικαντικα.Μην τρως αργα το βραδυ για να μη μενει το φαγητο στο στομαχι σου ολη νυχτα.Ελπιζω να περασουν συντομα.Με το καλο το μωρακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάουρες !!

Καίγομαι!! Είμαι στον 7ο μήνα και έχει πάρει φωτιά ο λαιμός μου.

Σε σημείο να θέλω να κανω ε....το.

¨οποως μια φίλη είπε και πριν το μόνο καλό είναι οτι έχω βάλει λουκέτο και δεν μπορω να ΄φαω. Εχω ήδη πάρει 16 κιλα και έχω πορεία ακόμα!!

Ούφ!!

Άντε καλές γέννες σε όλες μας και συντομα να χαρουμε τα ζωάκια μας.

 

πω πω είχα τεράστιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη από τον 5ο μήνα με καούρες...δεν μπορούσα ούτε νεράκι να πιω...άστα. Ο γιατρός μου επέτρεψε τα Maalox και με ανακούφιζε έστω και λίγο. Συζήτησέ το με τον γιατρό σου...είναι κρίμα να ταλαιπωρήσε έτσι!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΡΕΛΕΣ ΚΑΟΥΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ 4ο-5ο ΜΗΝΑ, ΕΝΟΙΩΘΑ ΣΑΝ ΔΡΑΚΟΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΦΩΤΙΕΣ ΑΠ'ΤΟ ΣΤΟΜΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ, ΕΚΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΕΦΤΑΝΑ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΑ.... ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ? Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΚΟΤΣΙΔΑ, ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΧΝΟΥΔΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΚΟΡΜΑΚΙ........... ΦΟΒΕΡΟ!!!!!!!!!!!

fmpG.jpgaurPp2.png?UGOrssO8
Link to comment
Share on other sites

κ η διικια μου γεννηθηκε με μαλλι ως τους ωμους αφου στο νοσοκομειο με κανονικο χτενακι την χτενιζανε,αλλα απο οσο ξερω δεν εχει καμια σχεση αυτο με τις καουρες,αν κ γω εβγαζα φωτιες κ απο τα αυτια:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα ίδια και εγώ βρε κορίτσια δεν ξέρω εαν αυτό είναι καούρες αλλά καθώς μπήκα στον μήνα μου δεν μπορώ να κοιμηθώ νιώθω το φαγητό να βγαίνει από το στόμα και πολλές φορές έχω νιώσει αναρρόφηση του εμετού στον ύπνο μου. Νιώθω ότι θα σκάσω. Αυτό το δέυτερο παιδάκι με βασανίζει πολύ όλα ανάποδα. Εχω τραβήξει πολύ λούκι ενώ ο π΄ρωτος τι να πω δεν είχα τίποτα και έτρωγα σαν γουρούνι. Λέτε να φταίει ο σίδηρος γιατί και εγώ legofer πάιρνω και δεν τον θέλω με τίποτα.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα καούρες. Στη δεύτερη έχω στον οισοφάγο, όταν τρώω τηγανιτα, σιροπιαστά γλυκά, χυμό πορτοκάλι και φαγητά με μπαχαρικά. Ο γιατρός μόνο simeco μου σύστησε.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωχ ανήκω και εγώ σ' αυτό το κλαμπ!! Είχα φοβερές καούρες και στο πρώτο τρίμηνο (φανταστείτε ότι για μένα στάθηκε αιτία να κάνω... τεστ εγκυμοσύνης!!), στο δεύτερο ηρέμησα και προς το τέλος του έβδομου μήνα, ταράν ταράν, ξεκίνησε ο χορός!!

 

Δεν έχει να κάνει με το τι τρώω... Με πιάνουν συνέχεια και κυρίως το βράδυ... Η σόδα δεν με ηρεμεί, το έχω ρίξει στις φρυγανιές λίγο πριν τον ύπνο (σαν να βοηθούν λίγο) και 1-2 φορές έχω πιει λίγο γάλα στα μισά της νύχτας και ψιλοηρέμησα...

 

Κουράγιοοοοοοοοοοοοοοο!!

X4v5p2.png

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα καούρες. Στη δεύτερη έχω στον οισοφάγο κυρίως όταν τρώω γλυκά. Αποφευγω τα τηγανίτα (έχω να φάω κάτι μήνες). Και το χλιαρό γάλα είναι το μόνο που με χαλαρώνει.

Ευτυχώς έχει ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση (είμαι 36+5) και δεν με νοιάζει τίποτα Μόνο να είναι καλά ... Ευχή για όλα τα μωράκια

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα τρελές καούρες περίπου τους 5 τελευταίους μήνες...αφού μάτι δεν είχα κλείσει...

κοιμόμουν όρθια στην κυριολεξία έβαζα μαξιλάρι στο κεφαλάρι του κρεβατιού και καθόμουν έτσι και μ'επερνε ο ύπνος.. βοηθούσαν οι τσίχλες πολύ και κατάπινα παγάκια...ψιλοβοηθούσαν και τα μήλα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα καούρες στο τρίτο τρίμηνο. Η μικρή γεννήθηκε πολύ μαλλιαρή ... μου είπαν ότι όταν βγάζει τρίχες το παιδί έχεις καούρες. Τώρα όμως σε αυτή την εγκυμοσύνη αρχίσαν από τώρα και μόλις μπαίνω στον 4ο!!!!! Δε θα το αντέξω!!!!! Μου φέρνει αηδία!!!

Ξεκινάνε οι καούρες τόσο νωρίς?? Βγάζει μαλλί από τώρα???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα καούρες στο τρίτο τρίμηνο. Η μικρή γεννήθηκε πολύ μαλλιαρή ... μου είπαν ότι όταν βγάζει τρίχες το παιδί έχεις καούρες. Τώρα όμως σε αυτή την εγκυμοσύνη αρχίσαν από τώρα και μόλις μπαίνω στον 4ο!!!!! Δε θα το αντέξω!!!!! Μου φέρνει αηδία!!!

Ξεκινάνε οι καούρες τόσο νωρίς?? Βγάζει μαλλί από τώρα???

 

σχετικο ειναι αυτο...εγω ειχα απιστευτες καουρες απο πολυ νωρις(καλα,και τι δεν ειχα εγω:rolleyes:) αλλα η δικια μου γεννηθηκε με χνουδι...σαν τα ροδακινα ενα πραγμα.Και τωρα 4 μηνων ακομη χνουδι στο κεφαλακι...μαλλι θα αργησοπυμε να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Οι καούρες και τα μαλλιά των μωρών δεν έχουν καμία σχέση.....

Αυτές είναι δοξασίες των παλαιών....στην ιατρική δεν υφίσταται τίποτα τέτοιο.

Αν είναι πολύ ενοχλητικές μίλησε με το γιατρό σου να σου δώσει κάτι.....είναι ανυπόφορες το ξέρω....ήταν το πιο ενοχλητικό σύμπτωμα και για μένα στην εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Κι εμένα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν το χειρότερο σύμπτωμα και γι' αυτό δεν το πιστεύω που μου ξεκίνησαν από τώρα!!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγω αρχές 4ου μηνα και άρχισαν δυστυχως οι καουρες! Ότι και να φάω έχω ένα κάψιμο στο στομάχι που μου προκαλέι βήχα.Το γάλα με βοηθάει κάπως και καμια φορα αν είναι ανυπόφορες πέρνω ένα maalox plus που κάνει να το περνουμε αλλά και πάλι δε περνάει τελείως! Φαντάζομαι πιο μετα τι θα κανουμε που θα εχει μεγαλωσει κι αλλο η μητρα και θα πιεζει το στομαχι μας περισσότερο! Δε θέλω να το σκέφτομαι!

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...